لینک دوستان
لینک های ویژه
 

سایت آفتاب – شیرزاد عبداللهی: این سومین بار است که طرح استیضاح محمود فرشیدی در مجلس مطرح می‌شود. وزارتخانه‌ای بزرگ با بیش از 1/1 میلیون پرسنل که وظیفه تعلیم و تربیت 15 میلیون دانش‌آموز را در بیش از 135 هزار آموزشگاه برعهده دارد و براساس سند چشم‌انداز توسعه کشور قرار است محور توسعه باشد، با مشکلاتی انباشته شده که برخی از آن‌ها سابقه‌ای 100 ساله دارند.

سرگردان بین دنیای نو و کهنه
از همان زمان که دبستان جایگزین مکتب‌خانه شد، اقشار سنتی جامعه مدرسه جدید را پدیده‌ای استعماری که هدف آن سست کردن پایه‌های اعتقاد دینی و نابودی فرهنگ سنتی جامعه است ارزیابی کردند. چنین نگاهی به آموزش و پروش مدرن به رغم گسترش آن در دوره پهلوی پایدار ماند.

همین نگاه بدبینانه به مدرسه باعث شد که عده‌ای در اوایل انقلاب موضوع انحلال آموزش و پرورش و بازگشت مدارس سنتی را مطرح کنند، اما این کار غیر ممکن بود،‌ به همین دلیل انقلابیون شکل مدارس جدید را حفظ کردند و کوشیدند با اسلامی کردن کتابهای درسی و ایجاد معاونت پرورشی و برقراری سیستم گزینش معلم، محتوای آموزش و پرورش را اسلامی و انقلابی کنند. چندین دهه است که در فضای بحران‌زده آموزش و پرورش امکان برنامه‌ریزی وجود ندارد. با این مقدمه به ارزیابی عملکرد وزیر می‌پردازیم.

اقدامات فرشیدی
مهمترین اقداماتی که وزیر و تیم همراه او در این یکسال و نیم انجام داده‌اند، عزل مدیران سابق، احیای مجدد معاونت پرورشی و تقویت مراکز تربیت معلم بوده است. در پشت این سه اقدام انگیزه‌های سیاسی و عقیدتی نهفته است. حذف مدیران و کارشناسان باتجربه، توان مدیریتی و کارشناسی وزارتخانه را به شدت تنزل داده است، احیای معاونت پرورشی هنوز روی کاغذ مانده و اگر قانون مجلس در این خصوص اجرا شود حداقل 200 هزار نیروی جدید پرورشی باید استخدام شوند که این خود بر بحران مالی و نیروی انسانی می‌افزاید.

مراکز تربیت معلم هم که ظاهری گول‌زننده دارد، با هدف جلوگیری از ورود فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها که به ویروس دمکراسی آلوده شده‌اند مورد توجه قرار گرفته‌اند. این مراکز فاقد توان علمی و تجهیزات لازم و برنامه‌های استاندارد عملی هستند. در کنار این‌ها شعارهایی مانند اعزام طلاب به مدارس، اسلامی کردن محتوای کتاب‌های درسی حتی کتاب‌های علوم پایه مانند فیزیک و شیمی، دادن امتیاز تاسیس مدارس غیرانتفاعی به مساجد و بسیج و و ایجاد مدارس جوار حوزه علمیه نیز از سوی فرشیدی طرح شده است که بیشتر با هدف جلب حمایت آیات عظام قم و روحانیت صورت می‌گیرد.

ویژگی‌های فرشیدی
فرشیدی در سال‌های اول انقلاب 63-60 به مدت سه سال سمت مدیرکلی در آموزش و پرورش داشته و پس از آن به مدت 20 سال از مدیریت دور بوده. او را حتی یک مدیر سیاسی نیز نمی‌توان تصور کرد. پس از انتصاب به وزارت، دوستان خود را که فاقد شناخت از آموزش وپرورش و دیدگاه استراتژیک در مورد مسائل وزارتخانه هستند از گوشه و کنار جمع‌آوری کرد. ارتقای جهشی در پست‌های مدیریتی معمولا مصیبت‌بار است. یک مدیر دبیرستان غیرانتفاعی در جایگاه وزیر، مسئول مالی یک هنرستان در جایگاه معاونت وزیر چنین جهش‌هایی شیرازه مدیریت را از هم می‌گسلد و کارشناسان و مدیران را کاملا بی‌انگیزه می‌کند.

فرشیدی که زمانی در روزنامه رسالت مقاله می‌نوشت به شدت از برخورد با خبرنگاران پرهیز می‌کند. در مورد مدیریت‌ها نگاهی به شدت مخفی دارد، اغلب مدیران سابق را به نوعی دارای افکار غیر انقلابی می‌داند. تحلیل‌های ذهنی او در مورد اعتراضات صنفی معلمان در سه ماه گذشته یکی از عوامل تشدید بحران بوده است. او نه تنها نتوانست این بحران را با تدبیر مهار و کنترل کند بلکه با اظهارات نسنجیده و تحریک‌آمیز خود بحران را دامن زد. اظهاراتی نظیر سیاسی نامیدن حرکت معلمان/ تعبیر دیدگاه او نسبت به لایحه مدیریت خدمات کشوری/ تکذیب دستگیری معلمان در روز 23 اسفند/ اظهارات او در مورد میانگین حقوق معلمان/ تاکید بر طرح پلکانی معکوس افزایش حقوق به جای لایحه مدیریت که کاملا ذهنی است/ فعال کردن حراست در برخورد با معلمان/ بی‌اعتنایی به نقش تشکل‌های صنفی/‌ عدم حضور در مدارس و گفتگو با معلمان/ سکوت در مقابل برخوردهای امنیتی با حرکت‌های اعتراضی معلمان/ و عدم حضور در جلسات مجلس با معلمان در جریان حوادث اسفندماه از جمله این رفتارهاست.

آیا فرشیدی برکنار می‌شود‌؟
در حالی که 34 کانون صنفی سراسر کشور و سازمان معلمان ایران که میزان نفوذ آن‌ها در جامعه معلمان در حوادث 3 ماه اخیر کاملا روشن شده است به صراحت خواستار عزل وزیر شده‌اند و نیز اعتقاد اکثر نمایندگان به بی‌کفایتی و ناتوانی وزیر آموزش و پرورش، هربار طرح استیضاح وزیر در مجلس با ناکامی روبه‌رو می‌شود و امضاهای پای‌نامه استیضاح با لابی مسئولان دولتی و سران مجلس ناپدید می‌شود. چرا؟

نخست آن که به گمان من اصولا دیدگاه اکثریت مجلس با دیدگاه‌های کلان فرشیدی تفاوت چندانی ندارد. در واقع از مجلس اصولگرای فعلی حتی در صورت عزل فرشیدی شخصی با خصوصیات کمابیش مشابه فرشیدی برمی‌آید. دوم اینکه نظام پارلمانی ایران حزبی نیست و نمایندگان عمدتا بر اساس مصالح شخصی خود موضع‌گیری می‌کنند.
‌درچنین سیستمی مواضع نمایندگان به شدت ناپایدار و سیال است. برای برخی از نمایندگان اینکه چه کسی رئیس آموزش فلان بخش یا دهستان باشد، اهمیت بیشتری از سیاست‌های کلان وزارتخانه دارد. آنها به دنبال دستیابی به هدف‌های کوچک در حوزه انتخابیه ‌خود هستند. به همین دلیل است که مجلس ایران غرق مسایل جزئی و حاشیه‌ای شده است و در طرح های کلان به گفته اعلمی با مجلس حتی مشورت هم نمی‌شود.

با این حال، طرح استیضاح فرشیدی این بار جدی‌تر از دفعات پیش است، فراکسیون وفاق و کارآمدی متشکل از لایه‌ای از اصولگرایان وارد میدان شده است. برکناری فرشیدی در صورتی امکان‌پذیر است که اراده‌ای خارج از مجلس بر اساس مصلحت به این نتیجه رسیده باشد که ادامه کار فرشیدی در وزارتخانه‌های که تقریبا همه با او مخالفند از کارشناسان تا مدیران رده‌های مختلف و به ویژه معلمان کشور دیگر به صلاح نیست.

به این جمله از اظهارات یکی از امضاکنندگان طرح استیضاح توجه کنید: «من از امضاکنندگان هستم، اما از اصرارکنندگان نیستم» مفهوم چنین اظهاراتی روشن است: «با من گفتگو کنید و امتیاز بدهید». همین نماینده در ادامه با توجه به فضای همدلی بین نمایندگان و دولت در سال جدید استیضاح فرشیدی را بعید می‌داند.

این در حالی است که فرشیدی با علم کردن مخالفت کانون‌ها و تشکل‌های صنفی با خود و اینکه لابد مخالفت آن‌ها (که از دید او جریان‌های سیاسی و احتمالا مخالف نظام هستند) نشانه درستی راه اوست، برکناری خود را امتیازی به مخالفان سیاسی اصولگرایان می‌داند. فرشیدی یک پدیده است، نام او در تاریخ آموزش و پرورش ثبت می‌شود نه به خاطر اینکه به زعم خودش موفق‌ترین وزیر آموزش وپرورش است بلکه به این خاطر که یک پدیده عجیب است.

به گمان من کابینه احمدی نژاد به نحو شگفت‌انگیزی دارای هارمونی و هماهنگی است. فرشیدی تفاوت چندانی با اغلب وزرای کابینه ندارد. با اسکندری، با زاهدی و ... با رفتن فرشیدی هارمونی کابینه تغییر نخواهد کرد. فرد دیگری با ویژگی‌های کم و بیش شبیه فرشیدی جایگزین خواهد شد. آموزش و پرورش نیازمند تحول اساسی است. در پارادایم موجود چشم‌اندازی برای این تحول مشاهده نمی‌شود. شاید این نظر کمی مایوس‌کننده باشد، اما یاس متکی بر واقعیت به مراتب بهتر از دلخوشی‌های بی‌پایه است.

--------------------------------------------------------------------------------
توضیح آفتاب: شیرزاد عبداللهی از کارشناسان شناخته شده حوزه آموزش و پرورش در ایران است. دیدگاه‌های مطرح شده در مقاله حاضر لزوماً دیدگاه‌های «آفتاب» نیست و به عنوان نظرات یک صاحب‌نظر صرفنظر از گرایش‌های سیاسی او منتشر شده است.
 

[ جمعه سی و یکم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سایت شمال نیوز نوشت : در پی شکایت فاضلی رئیس سازمان آموزش و پرورش مازندران عباس رمدانی مدیر سایت شمال نیوز به دادگاه فراخوانده شد. به گزارش خبرنگار ما درطی انتشار خبر مربوط به برگزاری آزمون سیره نبوی مربوط به دانش آموزان تیزهوش مازندران به نقل از سایت انتخاب در سایت شمال نیوز فاضلی رئیس سازمان آموزش و پرورش مازندران در یک اقدام غیر متعارف و با اتهام تشویش اذهان عمومی و تفسیر شخصی مدیر سایت شمال نیوز را به شعبه سوم دادگاه شهرستان ساری فراخوانده است. سایت شمال نیوز در راستای اطلاع رسانی شفاف و تنویر افکار عمومی و جلوگیری از تکرار مجدد اینگونه اقدامات نامناسب و توهین آمیز نسبت به انتشار خبر آن اقدام نمود و از دستگاه متولی تعلیم و تربیت انتظار میرفت به جای کارهای پلیسی و دادگاهی بدنبال کار فرهنگی و ارزشی باشد و با تهیه پاسخ مناسب و کارشناسی نسبت به تنویر افکار عمومی اقدام نماید ولی متاسفانه فاضلی رئیس سازمان آموزش و پرورش نشان داد هر چند در دستگاه آموزش و پرورش و فرهنگی ترین دستگاه اجرایی مسئولیت دارد ولی از روحیه فرهنگی بی بهره است نحوه برخورد ایشان با مدیران آموزش و پرورش و نحوه عزل آنان زبانزد عام و خاص است. سئوالی که باید رئیس آموزش و پرورش مازندران پاسخ دهد اینست اگر واقعا سئوالات مشکلی نداشته و مدیر سایت بر اساس تفسیر شخصی آنها را موهن خوانده پس علت برکناری آقای زمانی کارشناس مدارس تیزهوشان استان چه بوده است از سوی دیگرحضرت آیت ا... نوری همدانی در جمع وزیر آموزش و پرورش و مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش نسبت به طرح سئوالات نامناسب در آموزش و پرورش مازندران انتقاد نموده اند باید پرسید حتما آیت ا... نوری همدانی هم تفسیر شخصی نموده و آقای فاضلی لطف کنند هر چه سریعتر برای ایشان هم احضاریه ای برای دادگاه صادر نمایند. سئوال دیگری که باید فاضلی رئیس آموزش و پرورش مازندران پاسخ دهد اینست که سایت انتخاب و مردمیار اولین سایتهایی بودند که نسبت به انتشار این سئوالات اقدام نمودند ولی جالب اینست که ایشان از سه سایتی که تقریبا اخبار انتقادی دارند شکایت نمودند ولی در لیست مدیران متهم نامی از مدیر سایت مردمیار نیست حتما در نگاه امثال فاضلی حتی چاپ سئوالات موهن در این سایت را نه تنها تشویش اذهان عمومی نیست بلکه عین امر به معروف و نهی از منکر است و حتما در راه احیاء ارزشها و آرمانهاست. در پایان از حجت الاسلام و المسلمین طالبی چهره ارزشمند دادگستری استان تقاضا داریم به عنوان مدعی العموم نسبت به این اقدام موهن در آموزش و پرورش مازندران که به دلیل سوء مدیریت و بکارگیری نیروهای ناکارآمد به ویژه کارشناس مسئول تیزهوشان مدارس مازندران که توسط فاضلی منصوب شده است صورت گرفته واکنش نشان دهد و اجازه ندهد کسانی که به ساحت پیامبر اعظم (ص) توهین نموده اند به این راحتی از کسانی که نسبت به توهین به ساحت مقدس پیامبر حساسیت به خرج دادند شکایت کنند و آنان را به دادگاه فرا بخوانند در حقیقت کسی که باید در دادگاه حضور پیدا کند و پاسخگوی سوء مدیریت و عدم نظارت مطلوب خود باشد خود شخص فاضلی رئیس سازمان آموزش و پرورش مازندران است. در ضمن با توجه به اینکه سایتهای خبری در مجموعه رسانه ها و پایگاههای اطلاع رسانی قرار دارند از دادگستری محترم مازندران انتظار می رود شکایت از مطبوعات و رسانه ها از طریق اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دادگاه منصفه مطبوعات پیگیری گردد تا هر کسی اجازه نداشته باشد بر اساس استنباط شخصی خود شکایت نموده و امر اطلاع رسانی را مختل نماید

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سایت آفتاب نوشت : طرح استیضاح «محمود فرشیدی» وزیر آموزش و پرورش با وجود تذکرات متعدد نمایندگان طراح این استیضاح در جلسه علنی روز چهارشنبه اعلام وصول نشد. به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب، «محمدحسن ابوترابی‌‏فرد» نایب رییس مجلس که ریاست جلسه علنی را پس از حدادعادل برعهده داشت، در پایان جلسه علنی با اعلام این خبر که «طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش تقدیم هیات‌‏رییسه شده است»، گفت: با توجه به اینکه نزدیک به تعطیلات ماهانه مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌‏های انتخابیه هستیم، مقرر شد هیات‌‏رییسه اعلام وصول این طرح را به نحوی مدیریت کند که با تعطیلات مجلس در تعارض نباشد. این درحالی‌ است که از ابتدای جلسه روز چهارشنبه اعتراضات مکرری از سوی امضا کنندگان استیضاح فرشیدی نسبت به اعلام وصول نشدن این طرح صورت گرفته‌ بود. اولین معترض، «هوشنگ حمیدی» نماینده سنندج بود که در تذکر آیین نامه‌‏ای خود با انتقاد از عدم اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: به دنبال مذاکراتی که با اعضای هیات‌‏رییسه داشته، پاسخ شنیده‌‏ایم که آنها با برخی طراحان استیضاح صحبت کرده‌‏اند و مقرر شده این اعلام وصول یک هفته به عقب بیفتد. وی افزود: اصل 85 قانون اساسی تاکید دارد که وظیفه قانون‌‏گذاری نمایندگان قابل واگذاری نیست و اگر چنین اتفاقی می‌‏افتد، باید با تک‌‏تک اعضایی که طرح را امضا کرده‌‏اند، به توافق برسند. عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس‌‏ هفتم گفت: بنابراین امروز آخرین روز است و باید طرح استیضاح اعلام وصول شود و به این مساله بیش از این دامن زده نشود. «داریوش قنبری» نماینده ایلام نیز در تذکر خود، از پافشاری طراحان استیضاح وزیر آموزش و پرورش برای عملی شدن این طرح خبر داد و با انتقاد از به تعویق افتادن اعلام وصول طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: آنچه که هست، این است که طراحان استیضاح و امضاکنندگان پیگیر عملی شدن این استیضاح هستند و نسبت به آن بی‌‏توجه نخواهند بود. وی افزود: از رییس مجلس خواهش می‌‏کنم در ارتباط با این مساله طبق آیین‌‏نامه عمل شود. «سعید ابوطالب» نماینده تهران هم در تذکر آیین نامه‌‏ای خود با اشاره به مکانیسم استیضاح وزرا براساس آیین‌‏نامه داخلی مجلس گفت: همه مراحل برای استیضاح وزیرآموزش و پرورش گذرانده شده و حدود 30 تا 40 نماینده نیز آن را امضا کرده‌‏اند. وی افزود: این طرح استیضاح روز یکشنبه به هیات ‌‏رییسه تقدیم شد اما اعضای هیات ‌‏رییسه تحویل نگرفتند، لذا روز گذشته این طرح مجددا تقدیم شد اما اعلام وصول نشد و طبق آیین نامه داخلی باید اعلام وصول می‌‏شد. ابوطالب ادامه داد: متن استیضاح نیز باید چاپ و در اختیار نمایندگان قرار گیرد و متن چاپ شده که اکنون در اختیار نمایندگان است، متنی است که طراحان استیضاح آن را چاپ کرده‌‏اند. وی افزود: ما منتظر اعلام وصول این طرح و انجام آن ظرف 10 روز هستیم. هر چند حدادعادل در پاسخ به این تذکرات گفت که«مطمئن باشید ما هم در این مورد مانند سایر موارد طبق آیین‌نامه عمل می‌‏کنیم»، اما طراحان استیضاح نگران هستند که با توجه به سفر نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، مدیران ‌کل آموزش ‌و پرورش و سایر لابی‌های دولت از این فرصت برای رایزنی و کسب رای اعتماد مجدد برای فرشیدی استفاده کنند. چنانکه داریوش قنبری نماینده ایلام در تذکر دیگری در جلسه روز چهارشنبه مجلس نسبت به حضور معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش در جایگاه نمایندگان امضاکننده طرح استیضاح وزیر برای جلب نظر آنان در به تاخیر انداختن استیضاح انتقاد کرد. وی همچنین، نسبت به اقدام معاون پارلمانی وزیر آموزش وپرورش که با حضور در جایگاه نمایندگان به دنبال جلب نظر آنان برای به تاخیر انداختن اعلام وصول طرح استیضاح فرشیدی بود، اعتراض کرد. وی از رییس جلسه که محمدحسن ابوترابی‌‏فرد بود، درخواست کرد تا به معاون پارلمانی وزیر آموزش به دلیل این کار غیرقانونی تذکر دهد. به دنبال این تذکر، رییس جلسه از معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش درخواست کرد تا در جایگاه خود قرار گیرد؛ اما آیا سایر لابی‌گران هم سرجای خود خواهند نشست؟

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 نماينده شاهرود در مجلس با بيان اين كه استيضاح وزير آموزش و پرورش فراكسيوني نيست گفت:اين استيضاح فرافراكسيوني است. به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس، كاظم جلالي مخبر كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در حاشيه جلسه علني امروز چهارشنبه مجلس در جمع خبرنگاران با بيان اين كه طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش به امضاي نمايندگان اصولگرا و جمعي از نمايندگان فراكسيون وفاق و كارآمدي مجلس رسيده است گفت: با توجه به اين كه نمايندگاني از فراكسيون‌هاي مختلف خواهان استيضاح محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش هستند، بنابراين اين استيضاح به هيچ وجه رنگ و لعاب فراكسيوني ندارد. وي با اشاره به مخالفت خود با وزير آموزش و پرورش در هنگام اخذ راي اعتماد از مجلس گفت:اينجانب در آن زمان گفتم كه آقاي فرشيدي توان اداره وزارت آموزش و پرورش را ندارد، چرا كه برنامه‌هاي آقاي فرشيدي كاملاً آرماني، غير واقعي و غير كارشناسي بود. جلالي با بيان اين كه اينجانب در روز استيضاح وزير آموزش و پرورش در صحن علني مجلس برنامه‌هايش را نقد خواهم كرد، گفت: وزارت آموزش و پرورش يك وزارتخانه مهم است و بايد فردي قوي با مديريت خوب در راس اين وزارتخانه قرار گيرد. وي هدف از استيضاح وزير آموزش و پرورش را تقويت دولت ذكر كرد. فراكسيون اكثريت مجلس شوراي اسلامي در جلسه ديروز خود استيضاح وزير آموزش و پرورش را رد كرد.

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 16 نماينده اصلاح‌‏طلب و اصولگراي مجلس‌‏ هفتم در تذكري مكتوب به احمدي‌‏نژاد، خواستار اجتناب دولت از برخوردهاي انتظامي و امنيتي با اقشار مختلف به‌‏ويژه فرهنگيان و دانشجويان شدند. به گزارش خبرنگار پارلماني "ايلنا"، 16 نماينده مجلس در تذكري مكتوب خطاب به احمدي‌‏نژاد، خواستار لزوم پاسداري از قانون اساسي و احترام به حقوق شهروندي مندرج در اين قانون و اجتناب از برخوردهاي انتظامي و امنيتي با اقشار مختلف به‌‏خصوص فرهنگيان و دانشجويان كه خواهان تحقق مطالبات قانوني و صنفي خود هستند، شدند. اين نمايندگان در تشريح اين تذكر مكتوب آورده‌‏اند: طي ماه‌‏هاي اخير و در طول چند هفته گذشته تعدادي از فرهنگيان و دانشجوياني كه خواهان تحقق مطالبات قانوني و صنفي خود بوده‌‏اند، تحت پيگرد واقع و با آنان برخوردهاي امنيتي و انتظامي صورت گرفته است كه حامل آن چيزي جز گسترش دامنه نارضايتي‌‏ها در ميان اقشار و اصناف مختلف و در نهايت بدبيني به كليت نظام نيست. دستگيري رييس كانون صنفي معلمان ايران در كلاس درس و بازداشت ساير اعضاي كانون مذكور و نيز چند تن از دانشجويان دانشگاه مازندران مصداق بارز اين قبيل برخوردهاي ناصواب است. در ادامه اين تذكر، نمايندگان خواستار رعايت اصول 113 و 121 قانون‌‏ اساسي و رعايت حقوق شهروندي شده‌‏اند، اين تذكر به امضاي اكبر اعلمي, اميدوار رضايي, عماد افروغ, سعيد ابوطالب, محمد قمي, اسماعيل گرامي‌‏مقدم, مهرانگيز مروتي, دلخوش, قدرت عليخاني, محمد عليخاني, آشوري, انوشيروان محسني, آشوري و نوروزاده رسيده است

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

"سعيدابوطالب " نماينده تهران در مجلس شوراي اسلامي خواستار اعلام وصول طرح استيضاح محمود فرشيدي وزير آموزش و پرورش درجلسه علني روز چهارشنبه مجلس شد. ابوطالب در نشست روز چهارشنبه مجلس در تذكر آيين نامه‌اي با استناد به مواد ‪ ۲۲۷‬و ‪ ۲۲۸‬آيين نامه داخلي مجلس درخصوص مكانيسم استيضاح وزيران، گفت: همه مراحل براي استيضاح وزير آموزش و پرورش گذرانده شد وبيش از ‪ ۳۰‬نماينده آن را امضاء كرده‌اند. وي افزود: طرح استيضاح يكشنبه گذشته به‌هيات رييسه تقديم شد اما اعضاي هيات رييسه تحويل نگرفتند ، روز گذشته نيز اين طرح استيضاح تقديم شد اما اعلام وصول نشد كه بايد طبق آيين نامه داخلي مجلس اعلام وصول شود. اين عضو كميسيون فرهنگي مجلس تاكيد كرد: متن استيضاح نيز بايد چاپ شده و دراختيار نمايندگان قرار گيرد، متن چاپ شده كه در اختيار نمايندگان است، متني است كه طراحان استيضاح آن را چاپ كرده‌اند. وي ادامه داد: ما منتظر اعلام وصول اين طرح و انجام آن در ‪ ۱۰‬روزآينده هستيم . حدادعادل در پاسخ به تذكر ابوطالب گفت: مطمئن باشيد هم دراين مورد و هم در ساير موارد طبق آيين نامه به وظيفه خود عمل مي‌كنيم . " هوشنگ حميدي" نماينده سنندج نيز در تذكري آيين نامه‌اي نسبت به اعلام وصول نشدن طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش درجلسه روز گذشته مجلس با وجود تقديم آن به هيات رييسه انتقاد كرد. وي گفت: وقتي با اعضاي هيات رييسه مجلس صحبت مي‌كنيم، پاسخ مي‌دهند كه با برخي از طراحان استيضاح صحبت شده و مقرر شده اين اعلام وصول يك هفته به تعويق بيافتد. حميدي افزود: اصل ‪ ۸۵‬قانون اساسي تصريح كرده است ، وظيفه قانونگذاري نمايندگان قابل واگذاري نيست و اگر چنين اتفاقي مي‌افتد بايد تك تك اعضا كه طرح را امضاء كردند به توافق برسند. اين نماينده مجلس ادامه داد: بنابراين امروز آخرين روز است كه بايد اين طرح اعلام وصول شود و به اين مساله بيش از اين دامن زده نشود. حدادعادل رييس مجلس در پاسخ به حميدي نيز گفت: پاسخ شما همان پاسخي است كه به آقاي ابوطالب دادم. داريوش قنبري نماينده ايلام نيز در ادامه، درتذكر آيين نامه‌اي خواستار اعلام وصول طرح استيضاح فرشيدي وزير آموزش و پرورش طبق آيين نامه داخلي مجلس شد. وي در تذكر خود بااشاره به تاخير در اعلام وصول طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش توسط هيات رييسه مجلس، گفت: آنچه هست اين است كه طراحان استيضاح و امضاء‌كنندگان ، پيگير عملي شدن اين استيضاح هستند . نماينده ايلام از رييس مجلس خواست تا در ارتباط با اين موضوع به آيين نامه عمل شود

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 سخنگوي فراكسيون اقليت مجلس اعلام كرد : اعضاي اين فراكسيون ضمن استقبال و تاييد استيضاح وزير آموزش و پرورش با ساير نمايندگان دراين خصوص همراهي مي‌كند. به گزارش خبرنگار پارلماني ايرنا، نورالدين پيرموذن نماينده اردبيل در جمع خبرنگاران باتاكيد بر اينكه ارائه طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش حداقل واكنش نمايندگان به فرياد گسترده فرهنگيان كشور است افزود: طرح استيضاح محمود فرشيدي نشان داد نمايندگان صداي معلمان را شنيده‌اند. وي تصريح كرد : فراكسيون اقليت بااستقبال و تاييد اين حركت نمايندگان و همراهي وهمكاري با استيضاح‌كنندگان متذكر مي‌شود وجود مجلس پرسشگر و دولت پاسخگو دو بال توسعه يافتگي است . سخنگوي فراكسيون اقليت در مجلس تاكيد كرد : با توجه به محتواي طرح استيضاح كه حاكي از بهم ريختگي مديريت آموزش و پرورش از عدم توانايي و تسلط وزير به وظايف محوله به خصوص اهانت به ساحت مقدس پيامبر است، استيضاح جز وظايف نظارتي نمايندگان مي‌باشد

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

با وجود تذکرات تعدادی از نمایندگان طراح استیضاح وزیر آموزش و پرورش، نائب رئیس مجلس دقایقی قبل اعلام کرد که طرح استیضاح محمود فرشیدی در جلسه علنی امروز اعلام وصول نشده است. به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس که ریاست جلسه علنی را پس از حداد عادل به عهده داشت در پایان جلسه علنی امروز با اعلام این خبر که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش تقدیم هیات رئیسه شده است، گفت: با توجه به اینکه نزدیک تعطیلات ماهانه مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه های انتخابیه هستیم، مقرر شد هیات رئیسه اعلام وصول این طرح را به نحوی مدیریت کند که با تسهیلات مجلس در تعارض نباشد. بنابراین علی رغم اصرار طراحان و امضا کنندگان استیضاح فرشیدی این طرح در جلسه علنی امروز اعلام وصول نشد

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 قنبري نسبت به مراجعه معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش به نمايندگان اعتراض كرد. به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، داريوش قبري ـ عضو فراكسيون اقليت مجلس ـ در تذكري گفت: آمدن مسوولان اجرايي و معاونان پارلماني در ميان صندلي‌هاي نمايندگان طبق آيين‌نامه ممنوع است. او ادامه داد: معاون پارلماني وزير آموزش و پرورش در جلسه علني امروز مدام به طراحان استيضاح مراجعه مي‌كند. تقاضا داريم تذكر داده شود كه اين شكلي رايزني نشود. ابوترابي كه قصد درخواست از معاون پارلماني وزارت آموزش و پرورش براي استقرار در جايگاه خودش را داشت، با حضور وي در صندلي خودش مواجه شد كه قنبري به ابوترابي گفت: ايشان از صبح بين صندلي‌ها تردد داشت و همين الان به سر جاي خود برگشت.

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سخنگوي فراكسيون اقليت مجلس اعلام كرد : اعضاي اين فراكسيون ضمن استقبال و تاييد استيضاح وزير آموزش و پرورش با ساير نمايندگان دراين خصوص همراهي مي‌كند. نورالدين پيرموذن نماينده اردبيل در جمع خبرنگاران باتاكيد بر اينكه ارائه طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش حداقل واكنش نمايندگان به فرياد گسترده فرهنگيان كشور است افزود: طرح استيضاح محمود فرشيدي نشان داد نمايندگان صداي معلمان را شنيده‌اند. وي تصريح كرد : فراكسيون اقليت بااستقبال و تاييد اين حركت نمايندگان و همراهي وهمكاري با استيضاح‌كنندگان متذكر مي‌شود وجود مجلس پرسشگر و دولت پاسخگو دو بال توسعه يافتگي است . سخنگوي فراكسيون اقليت در مجلس تاكيد كرد : با توجه به محتواي طرح استيضاح كه حاكي از بهم ريختگي مديريت آموزش و پرورش از عدم توانايي و تسلط وزير به وظايف محوله به خصوص اهانت به ساحت مقدس پيامبر است، استيضاح جز وظايف نظارتي نمايندگان مي‌باشد. در عين حال امروز اسامي نمايندگان استيضاح كننده وزير آموزش و پرورش اعلام شد:

1- کاظم جلالی نماینده شاهرود
2- رضا طلائی نیک نماینده بهار و کبودرآهنگ
3- علی احمدی نماینده ممسنی
4- ایرج ندیمی نماینده لاهیجان
5- اسماعیل گرامی مقدم نماینده بجنورد
6- زاد علی خلیل طهماسبی نماینده لردگان
7- قدرت الله علیخانی نماینده بوئین زهرا و آوج
8- اسد الله قره‌خانی نماینده علی آباد کتول
9- امیدوار رضایی نماینده مسجد سالیمان
10 - هوشنگ حمیدی نماینده سنندج
11- سید محمد میر محمدی نماینده قم
12- رمضانعلی صادق زاده نماینده رشت
13- فخر الدین حیدری نماینده سقز
14- محمد کریمیان نماینده سردشت
15 - موریس معتمد نماینده کلیمیان
16- مسعود امینی نماینده کرمانشاه
17- جعفر آئین پرست نماینده مهاباد
18- جواد سعدون زاده نماینده اهواز
19- مصطفی مطورزاده نماینده خرمشهر
20- محمد عباسپور نماینده ارومیه
21- کاظم دلخوش نماینده صومعه سرا
22- سید مجتبی مودب پورنماینده رشت
23- علی عسگری نماینده مشهد
24- حسین امیری نماینده زرند
25- غلامرضا میرزایی نماینده بروجن
26- علی دانش منفرد نماینده تفرش و آشتیان
27- محمد قمی نماینده پاکدشت
28- محمد تقی کاویانی نماینده نهاوند
29- سعید ابوطالب نماینده تهران
30 - عادل آذر نماینده دهلران
31- رشید جلالی جعفری نماینده کرج
32- امین شعبانی نماینده سنندج
33- بیژن شهبازخانی نماینده ملایر
34- فتح الله حسنوند نماینده خرم آباد
35- محمود رضا حسنوند نماینده سلسله دلفان
36- سید سبحان حسینی نماینده گرگان
37- سید احمد آوایی نماینده دزفول
38- داریوش قنبری نماینده ایلام
 

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

يک‌ معلم‌ فداکار در حين‌ کمک‌ به‌ سيل‌ زدگان‌ روستاي‌ امير علياي‌ شهرستان‌ سلسله‌ در اثر برق‌ گرفتگي‌ جان‌ باخت‌‌. به‌ گزارش‌ خبرنگار سرویس حوادث انتخاب، درشهرستان‌ سلسله‌ در اثر بارندگي‌ هاي‌ اخير ديروز سيلاب‌ از ارتفاعات‌ مشرف‌ به‌ شهر الشتر مرکز اين‌ شهرستان‌ جاري‌ شدوروستاي‌ امير علياي‌ را در محاصره‌ سيل‌ قرار داد. در اين‌ هنگام‌ معلم‌ روستا به‌ کمک‌ اهالي‌ شتافت‌ و درحين‌ خارج‌ کردن‌ اب‌ از اصطبل هاي‌ دام‌ روستائيان‌ با استفاده‌ ازدستگاه‌ پمپاژ / دچار برق‌ گرفتگي‌ شد و جان‌ باخت‌ ‌. با تلاش‌ ستاد حوادث‌ غير مترقبه‌ شهرستان‌ سلسله‌ اهالي‌ روستا از محاصره‌ سيل‌ خارج‌ شدند

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

حداقل حقوق کارمندان 150 هزار تومان ؛ حداقل حقوق بازنشستگان 200 هزار تومان هیئت دولت در جلسه دیشب خود با حداقل حقوق ماهانه کارمندان و بازنشستگان دولتی به ترتیب به میزان 150 و 200 هزار تومان موافقت کرد. همچنین ضریب فوق‌العاده تعدیل برای معلمان آموزش و پرورش ماهانه به میزان 300 درصد حداقل حقوق مبنای جدول موضوع ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت تعیین شده است. یک مقام آگاه در گفتگو با خبرنگار مهر این خبر را اعلام کرد و گفت: تقریبا همان مطلبی که چند روز قبل خبرگزاری مهر به نقل از پیشنهاد سه دستگاه اجرایی درباره حداقل حقوق کارمندان و بازنسشتگان منتشر کرد، در دولت مورد موافقت قرار گرفت و تنها تبصره‌ای به آن اضافه خواهد شد. وی افزود: البته تبصره جدیدی به بند ششم پیشنهاد سه دستگاه اجرایی به هیئت دولت افزوده شده است. پیش از این خبرگزاری مهر گزارش داد: پیشنهاد مشترک وزارت اموراقتصادی و دارایی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به استناد تبصره (4) ماده (1) و تبصره ماده (22) و ماده (6) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت - مصوب 1370- و ماده (8) لایحه قانونی مربوط به حداکثر و حداقل حقوق مستخدمان شاغل و بازنشسته و آماده به خدمت مصوب 1358 - و همچنین به منظور تعدیل و منطقی نمودن حقوق و مزایای کارکنان دولت به هیئت دولت ارسال شده است. بند یک - ضریب جدول حقوق موضوع ماده (33) قانون استخدام کشوری از تاریخ 1/1/1386، چهارصد و پنجاه و چهار ریال تعیین می شود. بند دوم- حقوق بازنشستگی و وظیفه بگیران تمام بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و قوانین نیروهای مسلح که تا پایان سال 1385 برقرار شده است، از تاریخ 1/1/1386 به میزان 5 درصد افزایش می یابد. بند سوم- حداقل حقوق موضوع ماده (2) لایحه قانونی یاد شده از تاریخ 1/1/1386 ، یک میلیون و پانصد هزار ریال تعیین می شود. بند چهارم- حداکثر حقوق موضوع ماده یک لایحه قانونی مزبور از تاریخ 1/1/1386 ، هفت برابر بند (3) این پیشنهاد تعیین می‌شود. بند پنجم-کمک هزینه های عائله مندی و اولاد موضوع ماده (9) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت، علاوه بر مبالغ فوق پرداخت می شود. بند ششم- به استناد ماده (6) قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت، دستگاه‌های اجرایی موظفند پس از اجرای بندهای (1) و (3) همین تصویب‌نامه، به مستخدمین شاغل خود که مجموع حقوق و مزایای آنان (شامل حقوق، تفاوت تطبیق، فوق العاده شغل و فوق العاده های موضوع ماده (6) قانون نظام هماهنگ پرداخت) معادل یا کمتر از 3 میلیون ریال باشد مبلغی تحت عنوان فوق‌العاده تعدیل ماهانه به میزان 150 درصد حداقل حقوق مبنای جدول موضوع ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت پرداخت نمایند. در مورد سایر شاغلین به ازای هر 300 هزار ریال افزایش نسبت به 3 میلیون ریال، ده درصد از این فوق العاده کاسته خواهد شد. تبصره جدید که در دولت اضافه شده - ضریب فوق العاده تعدیل در مورد شاغلین مشمول طرح طبقه بندی، معلمان آموزش و پرورش، مربیان آموزش فنی و حرفه‌ای و مشمولان طرح طبقه‌بندی رسته بهداشتی و درمانی به میزان ماهانه 300 درصد حداقل حقوق مبنای جدول موضوع ماده (1) قانون نظام هماهنگ پرداخت حقوق کارکنان دولت تعیین می‌شود. بند هفتم- دستگا‌ه‌های مشمول بند موظفند پس از اجرای بند (2) ، معادل مبالغ مذکور را با همین سازوکار به بازنشستگان و وظیفه بگیران خود پرداخت نمایند. این مقام آگاه در پایان به مهر گفت: البته این تصمیم دولت هنوز ( تا لحظه تنظیم این خبر) از سوی معاون اول رئیس جمهوری به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ نشده است.

[ پنجشنبه سی ام فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 علي اكبر باغاني، دبيركل كانون صنفي معلمان، صبح امروز در كلاس درس دستگير شد. به گزارش ايلنا، امروز ساعت 9:30 سه نفر از ماموران با لباس شخصي به مدرسه راهنمايي "رشد" واقع در منطقه 7 تهران مراجعه كرده و دو نفر از آنها در حياط مدرسه مستقر شده و يك از نفر ماموران مستقيماً به كلاسي كه "باغاني" در حال برگزاري امتحان از دانش‌‏آموزان بود, رفته و با نشان دادن برگه‌‏اي به عنوان حكم جلب، وي را دستگير كرده و از مدرسه بردند. چنين امري در محيط‌‏هاي آموزشي بي‌‏سابقه است و معمولاً مسائل قضايي معلمان يا دانش‌‏آموزان به صورت محرمانه و از طريق حراست اداره انجام مي‌‏شود. در چنين مواردي متهم به صورت محرمانه به اداره احضار و اقدامات قانوني صورت مي‌‏گيرد تا حرمت محيط‌‏هاي آموزشي و معلمان حفظ شود. دستگيري "باغاني" در مدرسه بدون هماهنگي با مدير و در مقابل چشم دانش‌‏آموزان از نظر فرهنگيان اين مدرسه, ضربه‌‏اي به منزلت معلمان است. شايان ذكر است؛ علي‌‏اكبر باغاني 23 اسفندماه 85 همراه با 5 نفر از اعضاي هيات مديره كانون دستگير و روز هشتم فروردين‌‏ماه آزاد شده بود. در حال حاضر 6 نفر از اعضاي هيات مديره كانون صنفي معلمان كه در تاريخ‌‏هاي 22 و 25 فرودين‌‏ماه به معاونت امنيت دادسراي تهران احضار شده بودند, براي ادامه تحقيقات بازداشت و به زندان اوين منتقل شدند. اين افراد شامل حميد پوروثوق, نايب رييس كانون, سيدمحمود باقري, محمدتقي فلاحي, علي‌‏اصغر منتجبي, محمدرضا رضايي و عليرضا اكبري نبي هستند. همچنين يكي از معلمان كرج به نام "اسدي" نيز در هفته جاري احضار شده است. معلمان خواستار اين موضوع هستند كه برخوردهاي انتظامي و امنيتي متوقف و پروژه مطالبات معلمان در دولت و مجلس مورد بررسي قرار گيرد. خواسته اصلي معلمان اجراي لايحه مديريت خدمات كشوري كه پيش از اين به تصويب مجلس رسيده, عزل وزير آموزش و پرورش, آزادي معلمان در بند و عذرخواهي دولت از ضرب و شتم و هتك حرمت معلمان در جريان حوادث روز 23 اسفندماه است

[ دوشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 نماينده سنندج در مجلس‌‏هفتم، با اشاره به خودداري عده‌‏اي از معلمان در استان كردستان از حضور در كلاس‌‏هاي درس گفت: طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش كه فردا تقديم مجلس مي‌‏شود، ارتباطي به تجمع و فشار معلمان ندارد و خود نمايندگان نسبت به ناتواني فرشيدي به يقين رسيده‌‏اند. هوشنگ حميدي، نماينده سنندج در مجلس‌‏هفتم، در گفت‌‏وگو با خبرنگار "ايلنا" در واكنش به اعتصاب معلمان در غرب كشور براي حضور در كلاس‌‏هاي درس گفت: بنده در حال حاضر در حوزه انتخابيه هستم و البته اعتصاباتي هرچند محدود برمبناي فراخوان كانون صنفي معلمان كشور در استان كردستان صورت گرفته است. وي افزود: هرچند تعداد معلمان اعتصاب كننده قابل توجه نبوده است ولي بنده جلسه‌‏اي با هيات مديره كانون صنفي معلمان كردستان داشتم و ضمن بررسي موضوع، قول پي‌‏گيري مسايل را به آنها داده‌‏ام. حميدي با تاكيد بر لزوم پيگيري مطالبات معلمان از كانال‌‏هاي قانوني گفت: در هر صورت معلمان در قبال حضور در تلاش‌‏هاي درس وظيفه‌‏اي قانوني و اخلاقي دارند و بايد از طريق قانوني خواست خود را مطرح كنند. وي عمده اعتراض معلمان را مرتبط به مشكلات موجود در نظام آموزش و پرورش كشور خواند و افزود: متاسفانه اين مشكلات از دولت هاي قبل نيز وجود داشته است و چنان بر روي هم انباشته شده كه به يك‌‏باره موجب اعتراض فرهنگيان شده است. اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس با اشاره به برنامه ارايه شده توسط وزير آموزش و پرورش دولت نهم در دوران كسب راي اعتماد از مجلس، گفت: متاسفانه همان زمان نيز بنده اعلام كردم كه برنامه‌‏هاي ايشان درحدي نيست كه بتواند چالش‌‏هاي عديده در سيستم آموزشي و پرورش را رفع كند و مخالفت خود را نيز با وزارت ايشان طرح كردم. نماينده سنندج در مجلس‌‏هفتم، اجراي مطلوب لايحه خدمات كشوري را از ديگر مطالبات معلمان خواند و گفت: متاسفانه آنچه دولت در اين لايحه تدوين كرد با آنچه مورد انتظار مجلس بود، تفاوت داشت و همين امر نيز موجب بروز موجي از اعتراضات در معلمان شده است. وي با اشاره به طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش گفت: اين طرح آماده شده است و فردا نيز به هيات‌‏رييسه تقديم مي‌‏شود ولي بايد اعلام كرد كه اين طرح ارتباطي به تجمعات و فشار معلمان ندارد و خود نمايندگان به يقين رسيده‌‏اند كه وزيرآموزش و پرورش برنامه كارشناسي مناسبي براي اداره سيستم ندارد و نتوانسته برنامه‌‏هاي مناسبي را در نظام آموزش و پرورش اجرا كند و در اداره و حل مشكلات اين وزارتخانه ناتوان است

[ دوشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

نماينده‌ي مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره توزيع سبد كالاي فرهنگيان، خطاب به مسوولان آموزش و پرورش در وب‌سايت شخص‌اش نوشته است: بيش از اين حرمت و شان فرهنگيان و معلمان را خدشه‌دار نكنيد. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خراسان، غلامحسين مظفري در مطلبي در سايت شخصي‌اش به نشاني http://mozaffari.ws افزوده است: متاسفانه نوع توزيع و كيفيت كالاهاي ارائه شده نه تنها تكريم مقام معلم و همكاران فرهنگي نيست، بلكه اين امر عين بي‌حرمتي و از بين بردن شان و جايگاه فرهنگيان است چرا كه مبلغ جزئي مشخص شده مي‌توانست به صورت گذشته در قالب كارت اعتباري در اختيار معلمان قرار گيرد تا با حفظ شان و جايگاه اقدام به خريد نمايند. وي با طرح اين پرسش كه" قيد خريد اجباري از فروشگاه تعاوني فرهنگيان چه وجه‌اي مي‌تواند داشته باشد؟ " آورده است: اين عمل مي‌تواند شائبه‌ي خريد‌هاي كلي و واردات عظيم و البته بي‌كيفيت كالا را با نام فرهنگيان و به كام عده‌اي خاص در اذهان تداعي كند. عضو كميسيون برنامه و بودجه‌ي مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرده است: الزام به حضور همكار فرهنگي با كارت شناسايي معتبر جز زحمت و گرفتاري براي بعضي از بازنشستگان و ساير همكاران چيز ديگري در بر نداشته است چرا كه براي دريافت ‌‌١٠ هزار تومان بن كالاي اعلام شده از مرحله‌ي اول بايستي زمان زيادي را در صف‌هاي طويل بگذرانند...

[ دوشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رضا طلايي‌نيك گفت: متن استيضاح وزير آموزش و پرورش در 26 مورد و با 30 امضا آماده‌ي ارايه به رييس مجلس است. به گزارش خبرنگار پارلماني خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، سخنگوي فراكسيون وفاق و كارآمدي با بيان مطلب فوق، تصريح كرد: با توجه به حضور نداشتن رييس مجلس در انتهاي جلسه‌ي علني امروز، تقديم متن استيضاح فرشيدي ـ وزير آموزش و پرورش ـ به روز سه‌شنبه (پس فردا) موكول شد. وي تاكيد كرد: تاكنون 30 نماينده استيضاح وزير آموزش و پرورش را با متن تكميل شده امضا كرده‌اند. طلايي‌نيك خاطرنشان كرد: طبق ماده‌ي 227 آيين‌نامه‌ي داخلي مجلس، رييس مجلس بايد پس از اعلام وصول طرح استيضاح در مهلت 10 روزه امكان قانوني حضور وزير براي پاسخگويي در مجلس به موارد استيضاح را فراهم كند. متن استيضاح محمود فرشيدي ـ وزير آموزش و پرورش ـ كه از سوي طلايي‌نيك در اختيار خبرنگاران قرار گرفت به شرح زير است: احتراما، بر اساس اصل 89 (بند يك) قانون اساسي و مواد 227 و 235 قانون آيين‌نامه‌ي داخلي مجلس شوراي اسلامي و با توجه به جايگاه بنيادي و نقش سرنوشت‌ساز تعليم و تربيت دانش‌آموزان در توسعه‌ي علمي و پيشرفت كشور و نيز پيشبرد اهداف فرهنگي، اجتماعي و فرابخشي جامعه و انقلاب اسلامي و بروز معضلات، ناكارآمدي و نارضايتي‌ها در عملكرد جناب آقاي فرشيدي ـ وزير محترم آموزش و پرورش ـ تقاضاي استيضاح ايشان شامل موارد ذيل ارايه مي‌شود:

1 ـ منطبق نبودن عملكرد با اهداف و شاخص‌هاي قانون برنامه‌ي چهارم توسعه در موضوعات مرتبط با آموزش عمومي و به ويژه مواد 48 (بند ج) و 52 و 53 ؛

2 ـ مسلط نبودن وزير بر امور وزارت‌خانه؛

3 ـ ضعف راهبردي در هدايت آموزش عمومي كشور؛

4 ـ كند شدن تحول در نظام آموزشي؛

5 ـ نقش ضعيف در استفاده از ظرفيت‌هاي دولت براي پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي آموزش و پرورش؛

6 ـ كارايي ضعيف در تعامل اثربخش با نهادها و مراجع مرتبط با امور آموزشي، فرهنگي و اجتماعي؛

7 ـ انحراف از راهبرد مدرسه‌محوري در تعليم و تربيت؛

8 ـ تمركزگرايي و رويكرد سطحي به برنامه‌ها و فعاليت‌هاي آموزشي و پرورشي؛

9 ـ كم‌توجهي به ظرفيت‌ها و رهيافت‌هاي پژوهشي و كارشناسي در نظام آموزشي؛

10 ـ عملكرد ضعيف در پيشبرد اهداف و برنامه‌هاي آموزش‌هاي فني، حرفه‌يي و مهارتي؛

11 ـ ضعف نظارت بر نظام ارزشيابي تحصيلي و محتواي امتحانات؛

12 ـ عملكرد ضعيف در صيانت از شان و جايگاه معلمان؛

13 ـ عملكرد ضعيف در پرداخت بهنگام معوقات و مطالبات قانوني فرهنگيان؛

14 ـ عملكرد ضعيف در پيگيري مسائل معيشتي معلمان و به ويژه عادلانه كردن نظام هماهنگ حقوق و مزايا؛

15 ـ كم‌توجهي به پيشكسوتان و فرهنگيان بازنشسته؛

16ـ سازماندهي نامناسب در به كارگيري معلمان و گردش نيروي انساني در فرآيندهاي استخدامي و بازنشستگي؛

17 ـ عملكرد ضعيف در حمايت و پيگيري براي تامين تسهيلات مسكن و امور رفاهي و فرهنگيان؛

18 ـ تغييرات گسترده در مديريت‌هاي تخصصي و كارشناسان؛

19 ـ محقق نشدن برنامه‌ها و وعده‌ها به فرهنگيان، مردم و مجلس؛

20 ـ اجراي ناقص و ضعيف قانون احياي معاونت پرورشي؛

21 ـ تدابير ناكارآمد در ايمن‌سازي مدارس و امكان برخورداري از تاسيسات متناسب با گازرساني به مدارس و حوادث غير مترقبه براي دانش‌آموزان؛

22 ـ ضعف عملكرد در امور پشتيباني و ساماندهي ساختمان‌هاي اداري؛

23 ـ عملكرد ضعيف در ساماندهي بهداشتي مدارس؛

24 ـ نظارت‌هاي فني بر احداث مدارس و تاخير در مقاوم‌سازي متناسب با بودجه‌هاي مصوب؛

25 ـ نابساماني در نظارت و امور مدارس روستاها و برخي از مناطق شهري؛

26 ـ نابساماني در تدابير و نظارت و مديريت امور مالي و پشتيباني.
 

[ دوشنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رضا طلايي‌‏نيك، از نمايندگان پيگير استيضاح وزير آموزش و پرورش از تشكيل كميته‌‏اي براي پيگيري اين استيضاح خبر داد. نماينده بهار و كبودرآهنگ در مجلس‌‏هفتم با ارسال نمابري به" ايلنا" آورده است: به منظور پاسخ‌‏گويي به مطالبات و انتظارات مردم به ويژه كارشناسان و فرهنگيان گرامي، كميته پيگيري استيضاح وزير آموزش و پرورش براي دريافت اطلاعات و ديدگاهها آمادگي دارد. طلايي‌‏نيك ادامه داده است: علاقمندان مطالب خود را ظرف هفته جاري به كميته پيگيري استيضاح مستقر در مجلس شوراي اسلامي ارسال نمايند.

[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 ‪ ۹‬اثر دانش آموزان ايراني در مسابقات جهاني نقاشي كه با شعار " سلامت، امنيت : پيامدها و بحران ها" برگزار شد، برگزيده شد. به گزارش روزشنبه ايرنا روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش ، در اين دوره از مسابقه نقاشي كه درسطح جهاني ويژه دانش آموزان ‪ ۸‬تا ‪۱۸‬سال برگزار شد. احسان حاج آقايي از استان مازندران در گروه سني ‪۱۰‬تا‪ ،۱۱‬زهرا صباغي و سميه رحمتي خواه از استان قم در گروه سني ‪۱۶‬تا‪۱۸‬سال موفق به كسب رتبه اول اين سري مسابقات شدند. سعيده اصغري از شهر تهران در گروه سني ‪۱۲‬تا‪۱۳‬سال و محبوبه صديقيان از استان قم در گروه سني ‪۱۶‬تا‪۱۸‬سال رتبه دوم اين مسابقات را كسب كردند. سوده نيكوكرام مظلوم در گروه سني ‪ ۱۶‬تا ‪ ۱۸‬سال از استان قم ، مائده مدانلو و رزيتا آمونل از استان مازندران در همين گروه سني حايز رتبه سوم شدند. سارا هاشميان از شهر تهران نيز در گروه سني ‪۱۴‬تا‪ ۱۵‬سال در مسابقات جهاني بهداشت باموضوع "سلامت و امنيت" در جايگاه چهارم قرارگرفتند. برگزيدگان اين مسابقه ‪ ۱۹‬فروردين ماه گذشته در مراسم بزرگداشت روز جهاني بهداشت جوايز خود را دريافت كردند

[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 آخرين جزييات اصلاحي طرح ساماندهي كنكور در كميسيون فرهنگي و آموزشي مجلس شوراي اسلامي اعلام شد. دكتر حسيني، معاون پارلماني وزارت علوم, تحقيقات و فناوري، در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, افزود: طرح ساماندهي كنكور قرار بود هفته گذشته روزهاي سه‌‏شنبه و چهارشنبه در كميسيون آموزش مجلس مورد برررسي قرار گيرد، ولي به دلايلي اين طرح مطرح نشد. وي تصريح كرد: در حال حاضر اصلاحات جزيي با هماهنگي وزارت علوم و مجلس در طرح مذكور ايجاد شده كه اين اصلاحات مورد تاييد وزارت علوم است. حسيني افزود: براساس اصلاحات انجام شده سوالات مي‌‏تواند تشريحي يا تستي باشد، در حالي كه قبل از اصلاحات، بر تشريحي بودن سوالات تاكيد شده بود. معاون پارلماني وزارت علوم, تحقيقات و فناوري ادامه داد: همچنين در طرح مطرح شده بود كه هر دانشگاهي به صورت مستقل مي‌‏تواند در رشته‌‏هاي هنر و تربيت بدني آزمون برگزار كرده و دانشجو پذيرش كند كه براساس اصلاحات انجام شده اين آزمون توسط وزارت علوم برگزار مي‌‏شود و وزارت علوم پذيرفته‌‏شدگان را به دانشگاه‌‏ها معرفي خواهد كرد. وي در خصوص اجرايي شدن طرح ساماندهي و حذف كنكور گفت: اين طرح در پايان سال اول برنامه پنجم توسعه يعني سال 89 اجرايي خواهد شد.

[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

كميته‌ي پيگيري استيضاح وزير آموزش و پرورش به منظور پاسخگويي به مطالبات و انتظارات مردم و به ويژه كارشناسان و فرهنگيان براي دريافت اطلاعات و ديدگاه‌ها اعلام آمادگي كرد. به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، اين كميته از علاقه‌مندان خواسته است تا مطالب خود را ظرف هفته‌ي جاري به كميته‌ي پيگيري استيضاح، مستقر در مجلس شوراي اسلامي ارسال نمايند

[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

وزير آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش در نظر دارد كه در سال 1386 در زمينه‌هاي مختلف آموزشي، پرورشي و اقتصادي افزايش بهره‌وري داشته باشد. محمود فرشيدي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: وزارت آموزش و پرورش در سال 1386 برنامه‌هاي ويژه‌اي را در نظر گرفته است كه افزايش بهره‌وري در آموزش و پرورش يكي از اين طرح‌هاست. وي اضافه كرد: در اين طرح در نظر داريم بررسي كنيم كه چگونه مي‌توان از امكانات موجود آموزش و پرورش اكثر بهره‌وري را داشته باشيم. فرشيدي ادامه داد: اين طرح را به طور خاص در دستور كار خود قرار داديم. وزير آموزش و پرورش معتقد است كه آموزش و پرورش داراي امكانات بالقوه‌اي است كه بايد با مديريت مناسب، آن‌ها را بالفعل كرد.

[ شنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تهران وكيل مدافع محمدتقي فلاحي، سيدمحمود باقري و منتجبي، سه تن از متهمان پرونده تجمع معلمان مقابل مجلس شوراي اسلامي گفت: موكلانم كه براي بازجويي به دادگاه انقلاب رفته بودند، بعد از بازجويي، به گفته‌ي خانواده‌هايشان به زندان اوين منتقل شدند. منيژه محمدي به خبرنگار حقوقي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) گفت: بنا بر احضاريه‌اي كه از معاونت امنيت دادگاه انقلاب براي موكلانم آمده بود، به همراه ديگر وكيل ديگر اين پرونده در دادسرا حاضر شديم اما اعلام كردند كه فقط كساني كه احضاريه‌ دارند مي‌توانند وارد شوند و اجازه ورود وكلا را ندادند. افزود: بعد از اين‌كه مراتب را به خانواده‌هاي موكلان اعلام كرديم، ساعت 16 اعلام شد كه با توجه به اين‌كه بازجويي به پايان نرسيده، موكلان امشب را در دادسرا به سر خواهند برد و پس از يك ساعت به خانواده‌ي موكلان به طور غيرمستقيم اطلاع داده شد كه آنها را به زندان اوين منتقل كرده‌اند. محمدي گفت: فلاحي، باقري و منتجبي هر سه از خبرنگاران روزنامه قلم معلم هستند كه براي تهيه گزارش از تجمع معلمان مقابل مجلس شوراي اسلامي حضور يافته‌ بودند

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مجلس براي بررسي لايحه خدمات مديريت كشوري هيچ كوتاهي نكرد عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس با اشاره به تجمع معلمان در روزهاي پاياني سال، آن را دور از شان توصيف كرد و گفت: مجلس براي بررسي لايحه خدمات مديريت كشوري هيچ كوتاهي نكرده بود كه معلمان مقابل مجلس تجمع كردند. هادي دوست محمدي در گفت‌وگو با خبرنگار «پارلماني» خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، افزود: تجمع روزهاي پاياني سال گذشته از سوي معلمان در مقابل مجلس شوراي اسلامي در خصوص لايحه نظام پرداخت هماهنگ بوده است،‌ در حالي كه هنوز اين لايحه تبديل به قانون نشده بود تا اجرايي شود. نماينده مردم سمنان تاكيد كرد: لايحه فوق با رايزني‌ها و كار كارشناسي دولت و مجلس بررسي شده و بيش از 5 هزار نفر ساعت بر روي آن كار كرده‌اند، لذا اين اعتراض معلمان در مقابل مجلس به معناي كوتاهي كار نمايندگان است، در حالي كه نمايندگان در بررسي اين لايحه هيچ كوتاهي نكرده و تمام تلاش خود را براي حمايت از معلمان به كار بستند. به گفته وي، معلمان بايد به جاي حضور در تجمع، نمايندگاني را براي گفت‌وگو انتخاب مي‌كردند تا كار به تجمع نكشد، در حالي كه حضور معلمان در تجمع قابل قبول نيست. دوست محمدي با اشاره به اين كه بايد به كسي تذكر دهد كه در كارش كوتاهي كرده باشد، گفت: مجلس تا آخرين لحظات بررسي لايحه بودجه سال 86 ، بودجه‌اي براي اين لايحه در نظر گرفت اما به دليل بار مالي و به قانون تبديل نشدن، مورد تاييد شوراي نگهبان قرار نگرفت. عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس ، تصريح كرد: اگر معلمان مشكلات صنفي نيز داشتند بايد به وزير مربوطه تذكر مي‌دادند نه با تجمع در مقابل مجلس اعتراض كنند. وي در ادامه با بيان اين كه لايحه فوق نياز به اعتبار بالايي دارد، اظهار كرد: اجراي اين لايحه حدود 8 هزار ميليارد تومان بودجه نياز داشت كه با توجه به بودجه انقباضي و بسته سال 86، قابل تامين نبود، اما باز هم بررسي‌ها ادامه دارد. به گفته دوست محمدي، بايد براي برپايي هر گونه تجمعي مجوز صادر شود، لذا اگر تجمع فوق بدون مجوز بوده است بازداشت‌ها نيز قانوني است؛ اما اگر غير از اين بود و مجوز لازم صادر شده بود نبايد بازداشتي صورت مي‌گرفت

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 امسال، ميانگين حقوق فرهنگيان به 330 هزار تومان مي رسد 60 مدرسه راهنمايي در كشور به فناوري اطلاعات و ارتباطات مجهز شد ساري- خبرگزاري كار ايران معاون آموزش عمومي وزارت آموزش و پرورش، از تجهيز 60 مدرسه راهنمايي در كشور به فناوري اطلاعات و ارتباطات (IT ) خبر داد.به گزارش ايلنا، دكتر احمدي، معاون آموزش عمومي وزارت آموزش و پرورش، در جمع معاونان آمورش و پرورش عمومي آموزش و پرورش شهرستان‌‏ها و مناطق استان گفت: بودجه وزارت آموزش و پرورش از 4 هزار ميليارد تومان در سال 84 به 6 هزار و 100 ميليارد تومان در سال 85 افزايش يافته است. وي تصريح كرد: ميانگين حقوق فرهنگيان از 280 هزار تومان در سال گذشته، به 330 هزار تومان در سال جاري افزايش خواهد يافت.احمدي افزود: با اجراي راهكارهاي اصل 44 قانون اساسي تا سال 2015، تمامي مدارس ابتدايي كشور از پوشش كامل پيش دبستاني برخودار خواهند شد. وي ميانگين قبولي دانش‌‏آموزان دوره ابتدايي كشور را 5/97 درصد و راهنمايي را 16/92 درصد عنوان كرد و گفت: اين ميزان در دانش‌‏آموزان ابتدايي مازندران 3/99 درصد و راهنمايي 3/95 درصد است. احمدي يادآور شد: آموزش عمومي آموزش و پرورش مازندران در سال گذشته از نظر ميانگين قبولي رتبه دوم كشور را به خود اختصاص داده است.وي سرمايه‌‏گذاري در بخش ابتدايي و راهنمايي را از اولويت اصلي اين وزارتخانه دانست و از پرداخت اضافه كاري به مديران آموزش ابتدايي سراسر كشور در سال جاري خبر داد

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

4 نفر از سارقاني که پنج ميليون تومان چک مسافرتي را از يک دبير آموزش و پرورش به سرقت برده بودند ،صبح 22 فروردين روانه زندان شدند.به گزارش باشگاه خبرنگاران از دادسراي جنايي تهران با شکايت فردي به نام منظر اوايل مرداد سال گذشته به دادسراي جنايي تهران مبني بر سرقت چک هاي مسافرتي وي در خيابان آيت الله کاشاني توسط دو موتورسوار مأموران تحقيقات خود را در اين رابطه آغاز و در اواخر دي همان سال يکي از متهمان هنگام وصول چک ها در بانک دستگير و متعاقب آن ديگر متهمان نيز دستگير شدند.گفتني است، متهمان در شعبه 5 دادياري دادسراي جنايي براي آخرين بار مورد بازجويي قرار گرفته و با قرار قانوني روانه بازداشتگاه شدند تا درباره آنها تصميم گيري شود

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معلمان از فرط سادگي پيچيده به نظر مي‌رسند - شيرزاد عبداللهي‌  معلمان چوب ناكارآمدي و بي‌تدبيري برخي از مديران آموزش و پرورش و عدم هماهنگي مجلس و دولت بر سر لا‌يحه مديريت خدمات كشوري را مي‌خورند. در شامگاه 22 اسفند كه نمايندگان دولت و كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در جلسه تشكل‌هاي صنفي و هيات رئيسه مجلس حضور نيافتند، معلوم بود كه پرونده مطالبات معلمان وارد فاز جديدي شده است. اين جابه‌جايي در شرايطي رخ داد كه اولا‌ در اجتماعات چند هزار نفري معلمان در بهمن و اسفند 85، هيچ حادثه خشونت‌آميز و يا بي‌نظمي بروز نكرد؛ ثانيا سقف مطالبات و شعارهاي معلمان حتي بعد از حوادث روز 23 اسفند كه منجر به ضرب و شتم و دستگيري تعداد زيادي از معلمان شد، بالا‌ نرفت. شعار محوري معلمان در ماه‌هاي پاياني سال 85 و هم‌اكنون اجراي لا‌يحه نظام هماهنگ پرداخت حقوق است. در كنار اين شعار اصلي، معلمان خواستار بركناري يا استيضاح وزير آموزش و پرورش نيز شده‌اند. با چه معياري مي‌توان تقاضاي معلمان براي اجراي لا‌يحه‌اي كه در مجلس تصويب شده است و يا درخواست عزل يك مقام اجرايي را سياسي و امنيتي قلمداد كرد؟ جز اينكه مديران دولتي و نمايندگان مجلس ناتوان از اجراي وعده خود، صورت مساله را تغيير داده و مطالبات معلمان را در كادري غيرواقعي قرار داده‌اند. معلمان از اول تا آخر گفته‌اند كه مطالبات ما سياسي نيست و از حدود قانون پا فراتر نگذاشته‌اند. توجه به ويژگي‌هاي روانشناختي قشر معلم در درك ماهيت حركت صنفي معلمان به مسوولا‌ن كمك مي‌كند؛ صريح و مستقيم انتقاد مي‌كنند. زبانشان گاهي تلخ و گزنده است. نسبت به منزلت و موقعيت اجتماعي خود حساسند و... رفتار كانون‌هاي صنفي هم تابعي از همين ويژگي‌هاست. تشكل‌هاي معلمان برخلا‌ف تصور برخي مسوولا‌ن، تشكل‌هايي باز هستند. گردانندگان اين تشكل‌ها در مجمع عمومي از ميان معلماني انتخاب مي‌شوند كه همين ويژگي‌ها را دارند. بيان آنها آميخته به احساسات و عواطف است. در چارچوب‌هاي رايج سياسي در جامعه ايران، مديران كانون‌هاي صنفي منحصربه‌فردند. در توصيف آنها بايد گفت: معلمند؛ فقط معلم؛ از فرط سادگي پيچيده به نظر مي‌رسند. برخلا‌ف القاي مديران آموزش و پرورش نه دستي سياسي پشت آنهاست و نه اصلا‌ ميانه‌اي با سياست دارند. بسياري از آنها سابقه حضور در جبهه‌هاي جنگ تحميلي را دارند، برخي از آنها جانبازند. خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش رسانه‌ها از بيان و رفتار معلمان گاه دچار شگفتي مي‌شوند و گاهي هم مي‌رنجند. متاسفانه مسوولا‌ن آموزش و پرورش اين ويژگي‌ها را نمي‌شناسند. وقتي معاون وزير آموزش و پرورش بعد از اولين تجمع 3 هزار نفري معلمان در برابر مجلس در اظهاراتي نسنجيده تجمع معلمان را غيرقانوني، غيرمنطقي و سياسي ناميد و اعلا‌م كرد كه دست مديران سابق پشت ماجراست و اصلا‌ اين‌ها معلم نبوده‌اند، واكنش معلمان تشكيل اجتماعات 10 هزار نفري بود. اين تك‌گويي‌هاي شگفت‌انگيز در ماه‌هاي بعد ادامه يافت تا جائي كه وزير در روز 23 اسفندماه دستگيري معلمان را در حضور ده‌ها خبرنگار تكذيب كرد. حضور معلمان در ماه‌هاي اخير در تجمعات گسترده، مرهون سازماندهي پيچيده تشكل‌هاي صنفي نبود كه اصولا‌ چنين سازماندهي‌اي وجود ندارد. آنها شعاري را مطرح كردند كه از عمق جان معلمان برمي‌خاست و مسوولا‌ن وزارت آ‌موزش و پرورش به جاي تلا‌ش براي مديريت مطالبات معلمان در چرخشي عجيب ديگر حتي نامي از لا‌يحه مديريت خدمات به ميان نياوردند و با اظهارنظرهاي نامربوط خود خشم و عصبانيت معلمان را برانگيختند. معلمان انتظار داشتند، بعد از بازداشت 15 و 17 روزه 9 تن از سران تشكل‌هاي معلمان تهران حقيقت ماجرا روشن شود و بار ديگر پرونده مطالبات معلمان در جايگاه واقعي آن يعني مجلس و دولت، مورد بررسي قرار گيرد اما در حالي كه اعضاي فراكسيون 105 نفري فرهنگيان مجلس سكوت كرده‌اند و دولت نيز در پي جايگزين كردن طرحي مبهم به نام پرداخت پلكاني معكوس به جاي لا‌يحه مديريت خدمات دولتي است، بازداشت معلمان در همدان و احضار مجدد تعدادي از اعضاي هيات‌مديره كانون تهران، مويد اين است كه نگاه مسوولا‌ن تغيير نكرده است و معلمان همچنان بر سر دوراهي ادامه اعتراض يا خاموشي ويرانگر مردد ايستاده‌اند. در حالي كه جمشيدي سخنگوي قوه قضاييه روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت كه فعاليت كانون همدان در دولت سابق و فعلي ممنوع اعلا‌م شده، يكي از اعضاي اين كانون مي‌گويد: <تاكنون هيچ مرجع قضايي يا دولتي فعاليت‌هاي كانون صنفي معلمان همدان را غيرقانوني اعلا‌م نكرده است.> اما اكبر عابدي معاون سياسي - امنيتي استاندار همدان در اظهارنظري متفاوت، طي نكردن مسير قانوني در انتخابات هيات‌مديره را علت غيرقانوني بودن فعاليت كانون همدان مي‌داند. عضو كانون در اين خصوص مي‌گويد: <بسياري از انجمن‌ها و نهادهاي مدني كه در دوره اصلا‌حات پروانه فعاليت گرفته‌اند، در دولت نهم با مشكلا‌ت اداري و قانوني مواجه شده‌اند. ‌ مسوولا‌ن دولتي با تغيير دلخواه مقررات و نكته‌سنجي‌ها بوروكراتيك مي‌خواهند مانع ادامه فعاليت تشكل‌هاي مدني مستقل شوند.> معلمان با نگراني مي‌پرسند آيا اين گفته‌ها مقدمه‌اي است براي غيرقانوني كردن فعاليت تشكل‌هاي صنفي معلمان؟ اين در حالي است كه نقش تشكل‌هاي صنفي تعديل و پالا‌يش مطالبات خام و بعضا افراطي اعضاي صنف است. منبع : روزنامه اعتماد ملی

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 اين روزها بحث تغيير كنكور يكي از داغ‌ترين مباحث است، كنكور بحث داغي است كه براي سياستمداران، خوش‌خط و خال و زيبا جلوه مي‌كند و براي داوطلبان، غول بي‌شاخ و دمي كه بايد هرگونه كه هست آن را شكست داد. سنگيني كنكور بر شانه‌هاي جوانان طي سال‌هاي اخير چنان بارز و براي مردم چنان پر اهميت است كه هر سياستمداري در هر مقطعي براي طي پله‌هاي بالاتر به آن چنگ مي‌زند و به وعده و وعيد پيرامون اين موضوع مي‌پردازد، وعده‌هايي كه اگر محقق شود شايد ديگر جايي براي وعده‌هاي سياستمدار بعدي باقي نگذارد. اين روزها بحث كنكور، رنگ و بوي جدي‌تري بين مسئولان وزارت علوم و مجلسي‌ها به خود گرفته است، طرح كنكور مجلس بالاخره با تمام اما و اگرهايش به زودي در صحن علني مجلس مطرح مي‌شود، طرحي كه سرنوشت سالانه بيش از يك ميليون جوان كشور را مشخص مي‌كند، مدافعان اين طرح اعضاي كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس و مخالفان آن اساتيد و رؤساي دانشگاه‌ها و مسئولان وزارت علوم هستند و در اين بين چشم‌هاي منتظر و نگران ميليون‌ها داوطلب بين موافقان و مخالفان حذف كنكور دور مي‌زند. بر اساس طرح مجلس، تا پايان سال اول برنامه 5 ساله، كنكور در سال‌هاي دوم و سوم دبيرستان و پيش‌دانشگاهي ادغام مي‌شود و هر سال از 10 درس به صورت سراسري و تشريحي امتحان گرفته شده و جمع نمرات ملاك ورود داوطلبان به دانشگاه مي‌شود، البته با توجه به اين‌كه آزمون‌هاي برگزار شده بايد استاندارد باشند. بر اين اساس توجهات به وزارت آموزش و پرورش و آزمون‌هاي تشريحي آن معطوف مي‌شود. وزارتخانه‌اي كه با مشكلات‌ عديده‌اي دست به گريبان است و هنوز ورود اين طرح و دغدغه‌هاي آن را درك نكرده است. يكي از عمده‌ترين مباحثي كه طي سال‌هاي اخير به دليل مشكلات معيشتي در مدارس كشور دامن گسترده است، عدم كار مطلوب معلمان در كلاس‌هاي درس و كشاندن دانش‌آموزان به جلسات جبراني آموزش خصوصي است كه مدرسان آن معلمان مدارس هستند، اين مشكل مختص زمان حال است، يعني زماني كه هنوز معدل، نقش چندان پراهميتي براي ورود به دانشگاه ندارد، حال با اجراي طرح كنكور اوضاع و احوال نمرات دانش‌آموزان و كيفيت آموزشي چگونه مي‌شود؟! هر ساله كنكور پس از يك سال فعاليت مسئولان و كاركنان سازمان سنجش و نظارت مراكز امنيتي كشور با ميليون‌ها تومان هزينه برگزار مي‌شود، حال چطور وزارت آموزش و پرورش با اعتبارات محدود خود مي‌تواند آزمون‌هاي سراسري تشريحي برگزار كند؟ مسئولان آموزش و پرورش تا كنون يا در مقابل اين پرسش سكوت كرده‌اند و يا مدعي شده‌اند كه در حال حاضر نيز آزمون تعدادي از دروس به صورت كشوري و سراسري برگزار مي‌شود اما غافل از اين‌كه اهميت اين آزمون‌ها در حال حاضر با اهميت آن‌ها پس از اجراي طرح كنكور مجلس يكسان نيست. ‌در سال تحصيلي جاري يك ميليون و 153 هزار و 132 دانش‌آموز در سال دوم دبيرستان، يك ميليون و 80 هزار و 553 دانش‌آموز در سال سوم دبيرستان و 418 هزار و 939 هزار دانش‌آموز در دوره پيش‌دانشگاهي تحصيل مي‌كنند كه مجموع اين تعداد مي‌شود 2 ميليون و 652 هزار و 624 نفر به عبارتي ديگر بر اين اساس و با توجه به اين‌كه آزمون سراسري بايد در 10 درس هر پايه برگزار شود و براي صحت نتايج نيز هر برگه امتحاني‌ دو بار تصحيح ‌شود طي دوره‌اي محدود بايد 53 ميليون و 526 هزار و 240 برگه امتحاني تصحيح شود‌ اما تصحيح اين اوراق با ساير آزمون‌ها بسيار تفاوت دارد. ديگر مصحح نمي‌تواند هر وقت دوست داشت و در هرجايي كه راحت بود اقدام به تصحيح اوراق كند، چرا كه نتايج اين اوراق سرنوشت آينده دانش‌آموزان را مشخص مي‌كند. در طرح ارايه شده به صحن مجلس مشكلاتي همچون چگونگي توزيع داوطلباني كه معدل‌هاي يكسان دارند در ظرفيت محدود دانشگاه‌ها، چگونگي تأثير فعاليت‌هاي پرورشي در پذيرش دانشجو، ميزان تأثير معدل سال‌هاي دوم و سوم دبيرستان و پيش‌دانشگاهي، نحوه پذيرش داوطلباني كه آزمون استاندارد سراسري نداده‌اند از مواردي است كه به كميته كنكور واگذار شده است، كميته‌اي كه به ظاهر بايد گره‌هاي محكم و شايد كوري را در مدتي محدود باز كند. از سوي ديگر اين روزها زمزمه‌هايي بين مجلسي‌ها و مسئولان رد و بدل مي‌شود، زمزمه‌هايي همچون اين‌كه شما بگذاريد اين طرح در اين دوره مجلس تصويب شود بعدها مي‌توان با تبصره مشكلات آن را حل كرد، غافل از اين‌كه اين جمله به ظاهر ساده مسئولان چگونه تاروپود ذهن داوطلبان كنكور را به هم‌مي‌ريزد

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش برای حل کمبود مربیان بهداشت مدارس از وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و مجلس شورای اسلامی تقاضای کمک کرد. به گزارش خبرنگار مهر ، دکتر سید حسن ضیاءالدینی امروز در اولین جشنواره سلامت و بهداشت دهان و دندان که با حضور وزیر بهداشت در کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان برگزار شد تاکید کرد: در حال حاضر آموزش و پرورش به 17 هزار مربی بهداشت نیاز دارد و این در حالی است که تنها 3 هزار مربی بهداشت در مدارس فعالیت می کنند. این مقام مسئول کمبود مربیان بهداشت را معضل بزرگی در مدارس عنوان کرد و از رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خواست تا برای حل این مشکل تدبیری بیندیشیند. ضیاءالدینی ادامه داد: آموزش ، پیشگیری و درمان بسیاری از بیماریها از سال 79 مهمترین دغدغه های وزارت آموزش و پرورش محسوب شده و فعالیتهایی در زمینه کاهش این دغدغه انجام شده است. مدیر کل دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: از سال 79 به بعد سالانه 5 میلیون دانش آموز تحت پوشش ارتقای سطح بهداشت دهان و دندان در آمده اند. طی سال 85 ، 35 تا 40 درصد میزان پوسیدگی دندان دانش آموزان با افزایش آگاهی دانش آموزان و مربیان و مجریان بهداشت مدارس کاهش یافته است. وی از آموزش بهداشت دهان و دندان بالغ بر 94 درصد دانش آموزان شهری و روستایی خبر داد و گفت: 40 هزار نفر از مجریان بهداشتی مدارس ضمن کلاسهای آموزشی از آگاهی های بهداشتی در این زمینه بهره برده است. ضیاءالدینی به راه اندازی 20 پایگاه سلامت دهان و دندان دانش آموزی ( با همکاری وزارت بهداشت و درمان ) اشاره کرد و گفت: 35 هزاردانش آموز از پایگاههای دهان و دندان آموزشهای لازم را گرفته اند و طی سال گذشته 27 هزار دانش آموز از خدمات دندانپزشکی بهره برده اند

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

حزب اعتماد ملي همدان در اعتراض به برخوردهايي كه با فرهنگيان اين استان صورت گرفته، بيانيه‌اي را صادر كرد. در اين بيانيه آمده است: <جامعه‌اي ارزشمند خواهد بود كه در آن فرهنگيان و فرهيختگان قدر بينند و در صدر نشينند. با عنايت به فعاليت صنفي فرهنگيان سراسر كشور كه در قالب كانون‌ها و تشكل‌هاي صنفي در نظام مقدس جمهوري اسلا‌مي ايران مدت‌هاست به صورت قانونمند شروع شده و ادامه دارد، متأسفانه اخيراً از طرف نهادهاي مسوول در ارتباط با جايگاه و شأن و منزلت رفيع فرهنگيان در رابطه با پيگيري حقوق و مطالبات قانوني و صنفي رفتار متناسب صورت نگرفته است، به طوري كه اقدام به دستگيري تعدادي از اعضاي كانون معلمان همدان نموده‌اند.> اين بيانيه افزوده است: <شوراي مركزي حزب اعتماد ملي استان همدان ضمن اداي احترام به فرهنگيان و تاكيد بر احقاق حقوق صنفي آنان، خواستار آزادي هرچه سريع‌تر فرهنگي بازداشت‌شده مي‌باشد و خواستار رعايت حرمت جامعه فرهنگي مي‌باشد. انتظار مي‌رود عملكرد مسوولا‌ن محترم سازمان آموزش و پرورش در سراسر استان درجهت رعايت ارتقاي جايگاه و حفظ شأن فرهنگيان باشد

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

به بهانه پرسش‌هاي موهن از زندگي پيامبر(ص) ؛ زير سقف تحجر - ولي‌ا... شجاع‌پوريان اگرچه چالش پيرامون پرسش‌هاي موهن درباره زندگي پيامبر اكرم(ص) در آزمون فرهنگيان فروكش كرده است اما از آنجا كه چنين اتفاق تاسف‌باري اسباب شرمندگي نظام اسلا‌مي و شيعه را در جهان اسلا‌م فراهم آورد و اين رخداد در دستگاه متولي رسمي تعليم و تربيت كشور بوده است و همچنين نمي‌تواند ناشي از يك سهل‌انگاري صرف و عادي و ساده‌دلي عاميانه باشد، بلكه ريشه در يك جريان و تفكر انحرافي و متحجرانه دارد، نمي‌توان به سادگي از كنار آن گذشت و به زودي آن را به بوته فراموشي سپرد. چه بسا غفلت يا تغافل يا تجاهل عارفانه نسبت به اين پديده، موجبات بدآموزي‌هاي ايمان‌سوز و تشويه چهره نوراني دين و پيامبر را فراهم آورد و اسباب دين ناباوري و مذهب‌گريزي نسل كنجكاو و امروزين شود. نسلي كه همه چيز را از دريچه عقل، منطق و اقناع مي‌پذيرد. مي‌دانيم در باور ما مسلمانان، پيامبر اكرم(ص) كامل‌ترين انسان و برترين رسول الهي است كه با او كارنامه نبوت براي هميشه پايان يافته است. با اين همه، سوگمندانه برخي تفسيرهاي قشري، كژانديشي‌هاي جاهلا‌نه، فرقه‌گرايي‌هاي كور و البته كينه‌توزي‌هاي معاندان بر چهره نوراني اسلا‌م و پيامبر چنگ انداخته و بسا نامنصفانه پاره‌اي از عقب‌ماندگي‌ها و توسعه‌نايافتگي‌هاي مسلمانان و جوامع اسلا‌مي به اعتقادات آنها نسبت داده شود. در ايران اسلا‌مي از آغاز سال 85 و متاثر از اين فضاي جهان اسلا‌م، در تدبيري حكيمانه رهبري انقلا‌ب اسلا‌مي آن سال را با نام مبارك پيامبر اعظم(ص) مزين كردند تا اهتمام و توجه بيشتر كارگزاران نظام، حوزه‌هاي علميه، نخبگان و دين‌پژوهان را به بازشناسي شخصيت پيامبر و بازبيني سيره نظري و عملي او و نماياندن بن‌مايه‌هاي معرفتي و غني حضرتش معطوف دارند. طبيعي مي‌نمود دستگاه‌هاي تبليغي، نهادهاي ديني و وزارتخانههاي فرهنگي و آموزشي كه بيشترين تكليف متوجه آنها است با رويكردي نوين و ادبياتي امروزين آموزه‌هاي گرانسنگ پيامبر(ص) را بازتوليد و در قالب‌هاي نوين فرهنگي و هنري به دنياي امروز عرضه كنند اما سوگمندانه اين فرصت‌ به‌سان فرصت‌هاي ديگر سوخت و امكانات و اعتباراتي را كه به اين مهم تخصيص يافت مصروف فعاليت‌هاي سطحي و كليشه‌اي گرديد. به يقين يكي از منابع شناخت و الهام مسلمانان سيره پيامبر است. <لقد كان لكم في رسول‌ا... اسوه حسنه( >قرآن‌كريم) وجود پيامبر كانوني نوراني است كه ما از آن بايد روش درست زندگي ديني را استخراج كنيم ولي صرف ورود سخنان، تفسير و توجيه عمل پيامبر مهم است. در فلا‌ن جا پيامبر اينطور رفتار كرد، چرا اينطور رفتار كرد؟ چه منظوري داشت؟ پس همين‌طور كه گفتار پيغمبر نياز به تعميق و تفسير دارد رفتار پيغمبر هم نياز به تعميق و تفسير دارد. (سيره نبوي- ص42 و 43) استناد به <روايات نبوي> با عنايت به كثرت جعليات نسبت به آن حضرت، به تبحر و تخصص حديث‌شناسي- علم‌الروايه- نياز دارد تا سخنان درست از نادرست و سره از ناسره معلوم آيد و به صرف وجود احاديثي در مجموعه‌هاي بزرگي كه با هدف جمع‌آوري همه سخنان معصومان نگاشته گرديد از جمله بحارالا‌نوار و سنن‌النبي و ... نبايد به آن گفته‌ها استناد كرد و به حساب گفتار و رفتار واقعي پيامبر معرفي و تبليغ كرد. از سويي و فارغ از چند و چون‌هاي درستي يا نادرستي برخي احاديث و سخنان و سيره منسوب به پيامبر(ص) بايد پرسيد امروز چه نيازي به طرح چنين سخناني از پيامبر هست؟ آيا بايد بنيادهاي فكري- معرفتي پيامبر را كاويد و نسخه‌اي شفابخش و راهگشا براي عبور بشر امروز از گرداب‌هاي عميق اعتقادي و معنوي به دست داد يا اينكه به رفتارهاي كاملا‌ شخصي پيامبر در زندگي خصوصي او پرداخت؟ چرا از جهاد مستمر علمي، سياسي و اجتماعي پيامبر براي زدودن آثار جاهليت و رسوم خرافي در جامعه آن روز نبايد گفت و در عوض به زواياي ناپيداي رفتار و سلوك فردي او روي آورد؟ آيا از اخلا‌ق قرآني، كريمانه، رويكرد رحماني دين و رافت و عطوفت بي‌نظير پيامبر در جلب و جذب انسانيت بايد نوشت، گفت و پرسيد آيا شذورات و نذوراتي كه دردي از جهان امروز را درمان نخواهد كرد و گرهي را از مشكلا‌ت روحي، معنوي نخواهد گشود برجسته گردد؟ چرا بايد سيره عملي و نظري و كرامت‌هاي پيامبر كه مخالفان را شيفته خود كرده است فراموش شود و به معرفي آن قسمت از گوشت گوسفند كه در ذائقه پيامبر شيرين‌تر است، پرداخت؟ شرم باد از مسائل و سوالي كه وقيحانه گويد، آيا پيامبر در حالت مجامعت با زنان ديده شده است؟ مگر كدام مسلمان عادي در ملاءعام به چنين عملي مبادرت مي‌كند؟ بگذاريم و بگذريم. سخن تنها درباره زشتي اهانت در يك كشور مسلمان به پيامبر اكرم(ص) نيست بلكه نوع نگاه، انديشه و برداشتي متحجرانه كه در زير سقف آن، حقيقت دين و آموزه‌هاي مترقي و غرورآفرين آن، هدف گرفته شده است، مهم است و بايد نقد جدي و اساسي گردد. اگرچه اين جسارت نسبت به ساحت مقدس پيامبر اكرم(ص) واقعا زشت و نابخشودني است و به تعبير مورخ دلسوز آقاي جعفريان، اگر امام خميني زنده بود و چنين اقدام زشتي از يك دستگاه رسمي صورت مي‌گرفت، اينچنين سكوت نمي‌كرد ولي به اعتقاد اين حقير آنچه مهمتر و نگران‌كننده‌تر است، خاستگاه طرح چنين پرسش‌هايي است چراكه اين پديده شوم در عرصه فرهنگ فراتر از يك وزارتخانه است.

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 وزير آموزش وپرورش گفت : دولت نهم به دنبال ارتقاي جايگاه آموزش و پرورش است و اين دولت خواستار اصلاح نگاه به اين دستگاه تربيتي و آموزشي است و در اين راه آموزش و پرورش نيز از نظرات و پيشنهادهاي معلمان استقبال مي‌كند. به گزارش آموزش نیوز محمود فرشيدي افزود: نمونه اين مشاركت چاپ كتابه‌هاي چند تاليفي است كه در اين طرح با انتخاب استان‌ها يك عنوان تاليفي براي تدريس انتخاب مي‌شود. فرشيدي افزود: جهت‌گيري آموزش وپرورش يك جهت‌گيري ارزشي است و نمونه آن ساخت ‪ ۳۷۰۰۰‬نمازخانه براي مدارس مي‌باشد. وي كه درجمع معلمان مدرسه دخترانه "عرفان" قرچك سخن مي‌گفت تاكيد كرد: در دهه فجر امسال ‪ ۲۷۳‬مدرسه افتتاح مي‌شود.

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

با همكاري اعضاي شوراي آموزش و پرورش استان و حمايت استاندار و با اعتباري بالغ بر30 ميليون تومان 33 معلم نمونه استاني به اتفاق همسرانشان به سفر معنوي سوريه اعزام مي شوند . به گزارش ايلنا استاندار مازندران در اولين جلسه شوراي آموزش و پرورش كه در محل استانداري برگزار شد با اعلام اين خبرافزود : سال اتحاد ملي و انسجام اسلامي سال خدمت رساني بيشتر به مردم است . ابوطالب شفقت پيگيري مصوبات شوراي آموزش و پرروش به ويژه ساخت و ساز مدارس و نوسازي را از اولويت كاري اين شورا در سال جديد دانست و افزود : بايد تمامي تلاش ها در سال جاري به سمتي رود كه منجر به توسعه و پيشرفت استان شود . همچنين در اين جلسه رييس سازمان آموزش و پرورش مازندران با اشاره به اينكه به مناسبت هفته معلم از 12 تا 18 ارديبهشت ماه در 6 هزار مدرسه استان 6 هزار برنامه برگزار مي شود افزود : در سالروز شهادت استاد مطهري ( ره ) و هفته معلم از 35 معلم نمونه كشوري و استاني و 364 معلم و 162 مدير نمونه شهرستاني تجليل مي شود . سيد نصرت ا... فاضلي با تاكيد بر اينكه تقدير از فرهنگيان بايد توسط قشر غير فرهنگي انجام گيرد اظهار داشت : در هفته معلم استاندار ، مديران دستگاه هاي اجرايي استان و شهرستان ها و نمايندگان استان در مجلس شوراي اسلامي از دو نفر از معلمان دوره تحصيل خود قدرداني مي كنند . وي اطلاع رساني مناسب درباره هفته معلم توسط ارگان ها و دستگاه هاي مسئول در استان را مهم دانست واضافه كرد : در اين هفته با همكاري صدا و سيما هرشب يك برنامه با حضور دانش آموزان نخبه و معلمان نمونه وپيشكسوتان فرهنگي از شبكه استاني پخش مي شود و پخش برنامه " سيماي معلم " نيز به زودي از شبكه استاني آغاز مي شود . وي از رشد 15 درصدي تعداد دانش آموزان پيرفته شده در المپياد هاي علمي كشور خبر داد و افزود : از 13هزار و 226 دانش آموز شركت كننده در المپياد استان ، 255 نفر به مرحله كشوري راه يافتند . فاضلي در پايان از پرداخت كليه پاداش سنوات بازنشستگان ، ديون مرخصي و مناطق محروم تا پايان سال 85 خبر داد و گفت : در سال گذشته در دو مرحله و از طريق متمم بودجه سال 85 حدود 45 ميليارد تومان به آموزش و پرورش مازندران اختصاص يافت

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

با اجراي طرح ساماندهي کنکور مجلس مدارس تبديل به کلاس کنکور مي شوند

شيرزاد عبداللهي

کنکور تا سال 89 به طور کامل حذف مي شود. کنکور روياي ناتمام بسياري از جوانان ايراني است. گذرگاهي تنگ و پرترافيک در حدفاصل بين دبيرستان و دانشگاه که عبور از آن مايه افتخار فارغ التحصيلان دبيرستان و راهي به سوي آينده روشن تر است. اگر طرح نمايندگان مجلس که قرار است اين هفته در صحن علني مجلس مطرح شود به تصويب برسد دانش آموزاني که الان در مقطع راهنمايي درس مي خوانند، ديگر مجبور نخواهند بود در يک نيمروز تابستاني با زدن تست هاي چهارجوابي، سرنوشت خود را تعيين کنند. اما اين تنها صورت ظاهري قضيه است، ظرفيت ورودي دانشگاه هاي ما با خروجي هاي آموزش و پرورش تناسبي ندارد. شانس قبولي در کنکور در سال 76، براي داوطلبان 15 درصد بود، در سال 85 به 40 درصد رسيد. يعني سال پيش از هر 10 نفر داوطلب چهار نفر پذيرفته شدند. اين در حالي است که حق برخورداري از آموزش يکي از حقوق اوليه انسان ها است. به همين دليل کارشناسان مسائل آموزش و پرورش معتقدند که با طرح مجلس، کنکور فقط جابه جا مي شود و راه صحيح، افزايش ظرفيت دانشگاه هاي کشور است، به گونه يي که هر جوان علاقه مندي بتواند وارد دانشگاه شود. برخي از کارشناسان هم عطش فراوان جوانان ايراني براي ورود به دانشگاه را ناشي از مشکلات اقتصادي و اجتماعي جامعه مي دانند و با اشاره به خيل عظيم فارغ التحصيلان بيکار دانشگاهي، تحصيلات عالي را تنها راه حلي نه چندان کارساز براي گريز از بيکاري مي دانند. به هر حال کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس از سال پيش در حال تدوين طرحي است براي حذف کنکور. قرار است غول کنکور از پشت دروازه هاي دانشگاه عقب نشيني کند و در دوره متوسطه لنگر بيندازد.

کارداني بدون کنکور

طرح نمايندگان اواخر دي ماه سال 85 تقديم مجلس شد و در شور نخست به تصويب رسيد اما به دليل درگير شدن مجلس در موضوع لايحه بودجه در دو ماه پاياني سال، بررسي آن به سال 86 موکول شد و قرار است اين طرح شش ماده يي اين هفته در مجلس مجدداً بررسي شود. آقاي فرشيدي و معاونان او از مدافعان اين طرح هستند. دانشگاه آزاد هم از اين طرح حمايت کرده، اما وزارت علوم موضع متناقضي دارد. پيش بيني مي شود که نمايندگان در آخرين سال کاري خود، اين طرح را به عنوان هديه يي به خانواده ها و جوانان مشتاق ورود به دانشگاه با راي قاطع تصويب کنند. مطابق اين طرح در سال جاري سوابق تحصيلي داوطلبان به ميزان 15 درصد در پذيرش آنها موثر خواهد بود و اين درصد سال به سال افزايش خواهد يافت، تا در اولين سال برنامه پنجم توسعه (89) به صد درصد برسد و پديده کنکور به شکل کنوني کاملاً حذف شود. از همين امسال، وزارتخانه هاي علوم، بهداشت و آموزش و پرورش مجازند داوطلبان ورود به مقطع کارداني را بدون کنکور و صرفاً براساس سوابق درسي و پرورشي بپذيرند. ميزان تاثير سوابق درسي و سوابق پرورشي را کميته يي مرکب از وزراي علوم، بهداشت، آموزش و پرورش، رئيس سازمان سنجش و رئيس دانشگاه آزاد تعيين مي کنند. البته هر يک از وزرا و نيز رئيس دانشگاه آزاد مي توانند يکي از معاونان خود را براي شرکت در اين کميته معرفي کنند. در طرح جديد سهميه مناطق، رزمندگان، شاهد، خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان کماکان به قوت خود باقي است.

عقب نشيني غول

غول کنکور عقب مي نشيند، اما از پا درنمي آيد. در ماده 1 طرح مجلس، امتحان نهايي کشوري جايگزين امتحان کنکور شده است و در تعريف آن آمده است؛ «امتحان نهايي آزموني است که به صورت تشريحي و با پرسش هاي يکسان و همزمان در سراسر کشور، طبق مقررات آموزش و پرورش برگزار مي شود.» به اين ترتيب سوال هاي تشريحي جاي سوال هاي تستي چهارجوابي را مي گيرد و به جاي سازمان سنجش که تابع وزارت علوم است آموزش و پرورش متولي برگزاري امتحانات از طراحي تا تصحيح و رتبه بندي داوطلبان مي شود. معلوم نيست دستگاه عريض و طويل آموزش و پرورش چگونه مي تواند عهده دار مسووليت حساس برگزاري امتحانات پذيرش دانشجو شود.

پرويز آژيده معاون نظري و مهارتي وزارت آموزش و پرورش از طرح تاثير معدل بر کنکور حمايت مي کند و مي گويد؛ «سوال هاي واحدي طرح و امتحانات با نظارت لازم برگزار مي شود. ضمن اينکه حوزه هاي تصحيح اوراق هم محدود خواهد بود در طرح سوالات امتحاني وقت بيشتري خواهيم داشت.» آژيده در پاسخ به اينکه در تصحيح سوالات تشريحي همواره مشکلاتي وجود دارد مي گويد؛ «دو نفر مصحح برگه امتحان را صحيح مي کنند و نمره مي دهند. اگر بين دو نمره فاصله باشد، مثلاً يکي نمره 10 و يکي نمره 16 بدهد، مصحح سوم برگه را صحيح مي کند.»

اما حسين رحيمي رئيس سابق سازمان سنجش که از مخالفان طرح است، پاسخ مي دهد؛ «تشريحي کردن امتحانات دبيرستان براي ورود به دانشگاه موثر هستند و برگزاري آن توسط آموزش و پرورش از مهمترين اشکالات طرح مجلس است. تشريحي کردن چنين آزمون هايي که از درجه اهميت بالايي برخوردار هستند، نامناسب است. علاوه بر آن هزينه، زمان و نيروي انساني زيادي براي تصحيح آزمون مي طلبد، ضمن اينکه تصحيح اين آزمون ها، اعمال سلايق شخصي و سوءاستفاده را نيز ايجاد مي کند.» وقتي در امتحان متمرکز کنکور با تست هاي چهارجوابي که با ماشين تصحيح مي شود و استفاده از دوربين هاي مداربسته و کنترل و حفاظت شديد هر ساله شايعاتي در مورد تخلف و سوء استفاده منتشر مي شود، معلوم نيست که اگر آزمون توسط وزارت آموزش و پرورش برگزار شود چه اتفاقاتي در انتظار جوانان است.

مدرسه يا کلاس کنکور

برخي کارشناسان معتقدند وجود گذرگاهي تنگ به نام کنکور در انتهاي دوره تحصيلات متوسطه، تمام برنامه هاي آموزشي را تحت تاثير خود قرار مي دهد و به رواج بازار پرمنفعت کلاس هاي کنکور و کتاب هاي کمک آموزشي اشاره مي کنند. اما آيا حذف کنکور و جايگزين کردن امتحانات تشريحي اين مشکل را برطرف مي کند؟ حسين رحيمي معتقد است که طرح جديد، دبيرستان ها را تبديل به کلاس کنکور مي کند و حجم کلاس هاي کنکور و تقويتي افزايش مي يابد و در واقع کنکور وارد دبيرستان مي شود؛ «اين طرح دانش آموزان را از سال دوم درگير کنکور مي کند و دبيرستان ها رسماً کلاس کنکور مي شوند.» در شرايطي که مثلاً 10 هزار دانش آموز رشته رياضي معدل بالاي 5/19 دارند، چگونه مي توان از بين آنها دست به گزينش زد. علاوه بر اين برخي رشته هاي دانشگاهي براي دانش آموزان مطلوبيت بيشتري دارند. برخي محل ها بيشتر مورد پسند داوطلبان هستند. سطح علمي دانشگاه ها هم با هم متفاوت است. رئيس سابق سازمان سنجش مي گويد؛ «طرح ساماندهي کنکور مجلس، پيامي ظاهري با عنوان حذف کنکور دارد که به زودي امکان پذير نيست. به اين معنا که حذف نظام گزينش دانشجو به ويژه براي رشته هاي مطلوب تا 10 سال آينده نيز عملي نخواهد شد، زيرا

رشته - محل هاي مطلوب فعلي، تناسبي با تقاضاي داوطلبان براي ورود به اين رشته ها ندارد. تقاضا بالا و ظرفيت اين رشته ها محدود است.» شبح کنکور همچنان بر فراز سر دانش آموزان در پرواز است. برخي از منتقدان برگزاري کنکور به شيوه فعلي را عامل اضطراب مي دانند و گمان مي کنند با انتقال کنکور به دوره متوسطه استرس و فشار رواني بر داوطلبان ورود به دانشگاه کاهش مي يابد. اما تا زماني که موازنه يي منطقي بين خروجي هاي آموزش و پرورش و ورودي هاي دانشگاه ها برقرار نشود و همين عطش و اشتياق براي ورود به دانشگاه وجود داشته باشد، از فشار رواني کاسته نمي شود و اضطراب روز کنکور به روزهاي برگزاري امتحانات نهايي منتقل مي شود.

نمره پرورشي

تاثير سوابق پرورشي داوطلبان بر رتبه آنها از جمله نکات مبهم اين طرح است. هرچند براساس تعريف مجلس منظور از سابقه پرورشي و مهارتي، رتبه داوطلب در مسابقات فرهنگي، هنري، ورزشي، مهارتي، علمي و پژوهشي در سطح استاني، کشوري يا بين المللي است. اما اين نگراني وجود دارد که با توجه به دوشاخه بودن نظام آموزش و پرورش، نتوان معياري کمي و دقيقاً قابل اندازه گيري براي تعيين رتبه پرورشي دانش آموزان تعيين کرد. به جز المپيادهاي جهاني ساير فعاليت هاي ذکر شده در اين بند داراي جهت گيري عقيدتي و سياسي است. سطح کيفي و کمي اين فعاليت ها در مدارس بسيار پايين است و اصولاً در مدارس زمينه يي براي شکوفايي اين مهارت ها وجود ندارد. در شرايط رقابت ميکروني دانش آموزان در زمينه آموزشي، ممکن است عده يي با برخورداري از رانت نمره پرورشي رقباي درسخوان خود را پشت سر بگذارند.

کنکور به شيوه فعلي اگر هزار عيب داشته باشد، اين حسن را دارد که رقابت در آن واقعي است. تاثير سوابق پرورشي بر رتبه داوطلبان در طول زمان زمينه نوعي گزينش عقيدتي را براي ورود به دانشگاه فراهم مي کند. برگزاري کنکور به شيوه فعلي قابل دفاع نيست اما سپردن مسووليت آن به وزارتخانه يي که نه توان اجرايي لازم براي برگزاري اين آزمون سرنوشت ساز را دارد تنها به آشفتگي و تبعيض بيشتر مي انجامد.

نمايندگان مجلس توجه کنند که آزمون ضمن خدمت معلمان و آزمون تيزهوشان استان مازندران در همين وزارتخانه برگزار شد و کساني که با بافت فکري آموزش و پرورش آشنايي دارند مي دانند که چنين آزمون هايي نه خطاي فردي بوده و نه يک واقعه نادر.

 

[ جمعه بیست و چهارم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس شوراي اسلامي گفت: كميته پيگيري استيضاح وزير آموزش و پرورش تشكيل شده است. به گزارش آموزش نیوز "رضا طلايي نيك" روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: پيش نويس اوليه طرح استيضاح "محمود فرشيدي" وزير آموزش و پرورش در قالب طرحي بازنگري و جهت اجرا به مجلس ارايه خواهد شد. وي بيان داشت: اين كميته به دنبال تقاضاي جمعي از نمايندگان و اعتراضات فرهنگيان و نظر سنجي از نمايندگان مجلس تشكيل و فعال شده است. سخنگوي فراكسيون وفاق و كارآمدي مجلس شوراي اسلامي اضافه كرد: پيش بيني مي شود ظرف ‪ ۱۰‬روز آينده با اطلاعات تكميلي ، پيش نويس اين استيضاح اعلام شود. نماينده مردم بهار و كبودرآهنگ در مجلس هفتم خاطرنشان كرد: اكنون ضعف عملكرد وزير آموزش و پرورش بر اساس اطلاعات دريافت شده از نمايندگان و فرهنگيان محرزاست. وي يادآور شد: كميته پيگيري در تلاش است با بررسي اطلاعات دريافتي پيش نويس نهايي را به مجلس ارايه دهد.

[ پنجشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 «حمیدرضا حاجی بابایی» رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس اعلام کرد در دستگیری فرهنگیان مسایل امنیتی و سیاسی وجود دارد که مسئولان امنیتی به دنبال تأمین آنها هستند. نماینده همدان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی آفتاب در خصوص دستگیری تعدای از معلمان شهر همدان گفت:‌ تعدادی از معلمان توسط مسئولان امنیتی دستگیر شدند که ما پیگیری‌های لازم را انجام دادیم تا نسبت به جایگاه فرهنگیان نهایت مساعدت با آنها صورت گیرد. وی افزود: در حد مسئولیت و توان خود برای تمام فرهنگیان دستگیر شده چه در تهران یا کرمانشاه و یا همدان پیگیر هستیم تا به نتیجه برسیم و البته مسئولان امنیتی نیز وظیفه خود را انجام می‌دهند. رئیس فراکسیون فرهنگیان تصریح کرد: ما به عنوان نمایندگان مجلس می‌گوییم طرح نظام هماهنگ پرداخت را دنبال می‌کنیم و هیچ وقفه‌ای در کارمان نبوده است شورای نگهبان نیز مانند تمام طرح‌ها و لوایح ایراداتی گرفته که ما به دنبال برطرف کردن آن ایرادات هستیم. عضو هیأت رئیسه مجلس هفتم گفت: انصافا در طول یکسال گذشته همه اذعان دارند مجلس و دولت قسمت عمده‌ای از مطالبات فرهنگیان را پاسخ گفته و پرداخت کردند البته شاید اندکی باقی مانده باشد. حاجی‌بابایی با اشاره به اینکه «نظام هماهنگ پرداخت‌ها را نیز با شدت دنبال می‌کنیم» افزود: همه جا در شبکه دو و در مجلس فریاد می‌کنیم و حتما این مطالبه فرهنگیان نیز تأمین می‌شود. وی اظهار داشت: از بازداشت فرهنگیان متأسف و متأثریم ولی بالاخره مسائل سیاسی و امنیتی وجود دارد که مسئولان امنیتی آن را باید دنبال کنند

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 شرايط بازنشستگي فرهنگيان آن دسته از فرهنگياني كه سابقه خدمت آنان در سال جاري به 30 سال تمام يا بيشتر مي‌رسد و برابر قانون در شمول بازنشستگي قرار مي‌گيرند، توسط وزارت آموزش و پرورش اعلام شد. به گزارش آموزش نیوز به نقل از ايسنا كادر اداري وزارت آموزش و پرورش اعم از مشمولين بخشنامه شماره 230 سال 58 با سابقه خدمت 30 سال از تاريخ پايان 30 سال و كاركنان كادر آموزشي و نيروهاي اداري در واحدهاي آموزشي كه مجموع سنوات قابل قبول آنان تا ابتداي مهر ماه سال 86 به 30 سال تمام مي‌رسد، مشمول بازنشستگي مي‌شوند. بر اين اساس پذيرش درخواست بازنشستگي كاركنان كادر اداري به شرط داشتن شرايط بازنشستگي يعني 25 سال سابقه خدمت و 50 سال سن براي آقايان و 20 سال سابقه خدمت بدون شرط سني جهت بانوان و پذيرش درخواست بازنشستگي كاركنان كادر آموزشي مطابق با شرايط مذكور مشروط بر آن كه به رشته يا تخصص آنان نياز نباشد و در رشته تدريس آنان نيروي مازاد وجود داشته باشد، صورت مي‌پذيرد. بنابراين گزارش ، در دوره متوسطه و پيش دانشگاهي چنانچه حداقل 75 درصد نيروي آموزشي مرد و 95 درصد نيروي آموزشي زن مورد نياز با مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر در رشته مورد نظر قابل تامين نباشد و در دوره ابتدايي و راهنمايي چنانچه استانهايي با كمبود نيرو مواجه باشند مي‌توانند حداقل 85 درصد نيروي آموزشي مورد نياز را در رشته مورد نظر از بازنشستگي معاف كنند. همچنين در دوره متوسطه، در شاخه فني و حرفه‌اي و كار دانش چنانچه 65 درصد نيروي آموزشي مرد در 85 درصد نيروي آموزشي زن با مدرك تحصيلي ليسانس و بالاتر قابل تامين نباشد، سازمان آموزش و پرورش استان مي‌تواند كاركنان مشمول بازنشستگي را تا مدت يك سال از بازنشستگي معاف كند. متصديان مشاغل اداري و نيروهاي خدماتي كه سوابق خدمت آنان در سال جاري به 30 سال تمام مي‌رسد و امكان تامين نيروي واجد شرايط براي جايگزيني آنها ميسر نباشد تا فراهم شدن و تامين فرد واجد شرايط از بازنشستگي معاف هستند. اين گزارش مي‌افزايد: اعضاي هيات علمي و مدرسين داراي مدرك تحصيلي دكترا شاغل در دانشگاه شهيد رجايي، مراكز تربيت معلم و پژوهشگاه تعليم و تربيت كه به خدمت آنان نياز مبرم وجود دارد و امكان تامين نيروي جايگزين نيست به شرط تمايل افراد حسب مورد با تاييد روساي دانشگاه و سازمان آموزش و پرورش استان مربوطه در سال جاري از بازنشستگي معاف مي‌شوند. همچنين ادامه خدمت آن دسته از كاركنان كادر آموزشي و اداري كه مشمول بازنشستگي هستند و در 4 سال اخير به عنوان معلم، مدير يا كارمند نمونه در سطح ملي انتخاب شده‌اند و در صورت نياز به مدت يكسال بلامانع خواهد بود. معافيت از بازنشستگي كاركنان آموزشي مازاد بر نياز مناطق برخوردار در سطح استان كه متقاضي انتقال به مناطق محروم و غير برخوردار همان استان هستند در صورت نياز و حداكثر به مدت دو سال با موافقت رييس سازمان آموزش و پرورش استان امكان‌پذير خواهد بود. گفتني است، در خصوص بازنشستگي كاركنان پيماني برابر مقررات تامين اجتماعي رفتار مي‌شود

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

«سیدابوالقاسم رئوفیان» عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان مقایسه آزادی ملوانان انگلیسی و برخورداری آنها از رافت اسلامی را به لحاظ بازتاب جهانی این موضوع و نمود عینی آن در دیپلماسی نظام، قابل مقایسه با ماجرای بازداشت معلمان در کشور ندانست و گفت: ماجرای ملوانان انگلیسی تنها مربوط به مسائل داخلی نظام نبود و نمی‌شد آنها را تا ابد در بازداشت نگاه داشت اما قطعا به مسائل معلمان بازداشت شده هم رسیدگی خواهد شد و آنها هم بالاخره آزاد خواهند شد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی آفتاب با تاکید بر این مسئله که «رافت اسلامی باید شامل حال معلمان بازداشت شده هم شود»، اظهار داشت: اگر غیر از این اتفاق بیفتد برای ما هم قابل قبول نیست اما نباید فراموش کرد برخی افراد که اصلا معلم نیستند خود را در میان معلمان جای می‌دهند و از موقعیت پیش آمده علیه نظام و امنیت ملی بهره‌برداری می‌کنند و طبیعی است که باید با این افراد برخورد سخت‌تری شود. اظهارات این عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان در حالی است که پیش از این «علیرضا جمشیدی» سخنگوی قوه قضائیه در جلسه مطبوعاتی اخیر خود از خبرنگاران و رسانه‌ها خواسته بود تا از مقایسه برخورداری ملوانان انگلیسی از رافت اسلامی و بازداشت معلمان خودداری کنند. رئوفیان همچنین در پاسخ به این پرسش که «آیا فرهنگیان حق ندارند با برگزاری تجمعات، خواسته‌های صنفی طولانی مدت خود از مسئولین را مطالبه کنند و آیا این موضوع به ضرر امنیت ملی است‌؟» اظهار داشت: اگر تجمعات معلمان با استناد به قانون اساسی باشد باید ضابطه‌مند، قانونمند و هدفمند باشد. وی ادامه داد: تجمع قانونی باید از نهادهای ذیربط مجوز داشته باشد در غیر اینصورت طبیعی است که باید با آن برخورد منطقی صورت بگیرد. ضمن اینکه بنده معتقدم تجمعات قالبی هستند در راستای بیان مطالبات اما روش‌ها هم باید قانونمند باشند. عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان در توضیح این مسئله گفت: قانون اساسی بر آزادی بیان تاکید دارد اما حدود هم باید رعایت شوند. من بعید می‌دانم تجمعی با مجوز برگزار شده باشد و با آن برخورد شده باشد مگر اینکه از حد اعتدال و حفظ حدود خارج شده باشد. وی با پیشنهاد تشکیل ‌«سازمان نظام صنفی معلمان» برای پیگیری مطالبات این قشر از مسئولین در فضایی همراه با تعامل مثبت، اظهار داشت: معلمان در بیان مطالباتشان تا جایی که آسیب به منافع ملی و ا منیت کشور نزنند، آزادند و مسئولین و نهادهای ذیربط تا جایی که به امنیت و مصالح ملی کشور ضربه‌ای وارد نشود باید با این رفتارها با سعه صدر و متناسب با شان معلمین برخورد کنند. رئوفیان تاکید کرد: طبیعی است که اگر رفتارهای معلمین در تجمعات از مسیر اعتدال خارج شود، برخوردهایی به تناسب نوع رفتارها صورت بگیرد. عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی فرهنگیان در عین حال با توصیه به مسئولین و معلمان برای دوری از تقابل و حاکم کردن گفت‌وگو در مذاکرات، تصریح کرد: معلمان و مسئولین باید مراقب باشند تا در مطالبه خواسته‌ها و اجابت آنها به گونه‌ای رفتار شود که هم شان و جایگاه مقدس معلم مصون بماند و هم به چهره‌ نظام خدشه‌ای وارد نشود.

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

گفته می‌شود به دنبال بازداشت و دستگیری 45 نفر از معلمان همدانی در روز شنبه هفته جاری، اکثر مدارس این شهر در روز دوشنبه در اعتراض به این مسئله تعطیل بودند. به گزارش خبرنگار سیاسی آفتاب، به دنبال بازداشت این معلمان، خانواده بازداشت‌شدگان به همراه تعداد زیادی از معلمان همدانی به سازمان آموزش و پرورش این شهر مراجعه کرده و خواستار آزادی و اطلاع از وضعیت همکاران خود شدند اما گفته می‌شود که در همین اثنا یک نفر از معلمان به نام زارعی در درون سازمان آموزش و پرورش بازداشت شد. با این حال،‌ رئیس سازمان آموزش و پرورش همدان به خانواده معلمان قول داده که این موضوع را پیگیری کند. به دنبال این مسائل ، روز دوشنبه این هفته تعداد بیشتری از معلمان که از دستگیری همکاران خود با خبر شده بودند به همراه خانواده‌های آنها در مقابل سازمان آموزش و پرورش همدان تجمع کردند و خواستار آزادی معلمان بازداشت شده، شدند. تعداد این افراد بین 600 تا 800 نفر تخمین زده می‌شود. در تحولی دیگر خبرنگار آفتاب گزارش داد که 6 نفر از معلمان دستگیر شده شنبه، در روز یکشنبه آزاد شدند با این حال هنوز بین 39 تا 42 نفر از معلمان همدانی در بازداشت به سر می‌برند که برخی از آنها عبارتند از: جلیلیان، نادر قدیمی، آرمند، رفاهیت، پیرتاج، جباری، غلامی، فروزانفر، نجفی، فریدیان، زارعی و نادری . لازم به ذکر است که تمام معلمان بازداشت شده مرد هستند. گفتنی است که علاوه بر دستگیری گسترده معلمان در همدان، در برخی شهرهای دیگر مانند سنندج و تهران نیز فعالان صنفی فرهنگیان توسط ادارات حراست آموزش و پرورش و هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری احضار شده و مورد تحقیق قرار گرفته‌اند. در همین زمینه یکی از معلمان همدانی که مایل به افشای نام خود نبود در گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب در این شهر، ‌با اشاره به شعارهای دولت نهم و نمایندگان مجلس به ویژه «مجید حاجی بابایی» نماینده همدان در حمایت از اجرای عدالت و رسیدگی به مشکلات معشیتی فرهنگیان گفت: سکوت نمایندگان مجلس و وزیر آموزش و پرورش در خصوص ضرب و شتم معلمان در خاطره‌ها باقی خواهد ماند و باعث آشکار شدن چهره واقعی مدعیان عدالت می‌شود. وی با بیان اینکه «مسائل اخیر کمترین درد و رنجی است که معلمان تحمل می‌کنند»، اظهار داشت:‌ مدعیان عدالت چند وقت دیگر چگونه در میان معلمان حاضر می‌شوند و از آنها طلب رای می‌کنند؟ وی در پایان خواهان مثبت‌اندیشی مسئولان کشور درباره اعتراضات صنفی معلمان شد و از آنان خواست اقدامات لازم را برای رفع مشکلات این صنف انجام دهند

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سخنگوی فراکسیون وفاق و کار آمدی مجلس از طرح دوباره استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش در مجلس خبر داد. به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، رضا طلایی‌ نیک با اشاره به اینکه متن جدیدی که برای استیضاح محمود فرشیدی تهیه شده و ظرف 10 روز آینده تقدیم هیأت رئیسه می‌شود، تأکید کرد: با توجه به اطلاعات و اعتراضات جدید نسبت به عملکرد وزیر آموزش و پرورش، پیش ‌نویس استیضاح فرشیدی پس از اطلاع و تکمیل اطلاعات جدید، به هیأت رئیسه مجلس تقدیم می‌شود. نماینده بهار و کبودر آهنگ در مجلس گفت: به دنبال تقاضای جمعی از نمایندگان و اعتراضات فرهنگیان و نظر سنجی از نمایندگان مجلس، ضرورت استیضاح محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش تائید شد و کمیته پیگیری این استیضاح در مجلس فعال شده است. سخنگوی فراکسیون وفاق و کارآمدی خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات دریافت شده از طریق نمایندگان مجلس، کارشناسان و فرهنگیان، ضعف عملکرد در وزارت آموزش و پرورش تائید شده است.

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

نماينده بهار و كبودرآهنگ با اشاره به جدي شدن طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش گفت: كميته پيگيري استيضاح در مجلس فعال شده است. به گزارش خبرنگار "ايلنا"، رضا طلايي‌‏نيك با اشاره به وصول اطلاعات جديد در اين زمينه، گفت: پيش‌‏نويس اوليه طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش بازنگري و كامل‌‏تر خواهد شد. طلايي‌‏نيك افزود: در 10 روز آينده با تكميل اطلاعات و تهيه پيش‌‏نويس جديد، طرح استيضاح به صورت رسمي اعلام مي‌‏شود. وي گفت كه ضعف عملكرد وزير بر اساس اطلاعات دريافت‌‏شده از نمايندگان و فرهنگيان تاييد شده است.

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 در پيش نويس آيين‌نامه اجرايي بودجه سال 86 پاداش ضمن خدمت، حذف و سقف اضافه كار براي كاركنان دولت كاهش يافت. يك منبع آگاه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: در پيش‌نويس ضوابط اجرايي بودجه سال 86 سقف اضافه كار كاركنان دولت را از 175 ساعت به 150 ساعت كاهش داده‌اند. به گفته وي در اين پيش نويس، پاداش 176 ساعت ضمن خدمت كاركنان دولت حذف شده است. پيش نويس آيين‌نامه اجرايي پس از ابلاغ بودجه سالانه توسط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي نوشته مي‌شود و براي تصويب به دولت ارسال شده و در صورت تصويب در دولت اجرايي مي‌شود.

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

نماينده بهبهان دليل دولت براي عدم تغيير ساعت را عدم دستكاري در اوقات شرعي دانست و گفت: اتفاقاً تغيير ساعت به قضا نشدن نماز صبح دانش آموزان كمك مي‌كند. به گزارش خبرنگار امور مجلس خبرگزاري فارس، شجاع پوريان چهارمين ناطق پيش از دستور جلسه علني امروز چهارشنبه مجلس شوراي اسلامي با قدرداني از تدبير رهبري در نام نهادن امسال به نام وحدت ملي، اظهار داشت: در كشوري مانند ايران با قوميت‌هاي متفاوت، براي عملياتي كردن اتحاد ملي حتماً بايد به الزمات آن تن داد. وي اتحاد ملي را با يكي شدن و تك صدايي يكي ندانست و افزود: بايد با تحمل پذيري به حقوق همه آحاد شهروندان احترام گذاشت. نماينده بهبهان يك بيانيه و سه قطعنامه ضد ايراني شوراي امنيت را مواردي در كارنامه دولت نهم از فروردين 85 تا فروردين 86 دانست و افزود: پيش از صدور قطعنامه 1737، با اطمينان عدم صدور آن سخن مي‌رفت و پس از آن سخاوتمندانه از راي كشورهايي كه به آنها دل بسته بوديم، گذاشتيم. همين روند درباره قطعنامه 1747 نيز تكرار شد. وي صدور قطعنامه را در نتيجه بي‌تجربگي و ناكارآمدي مسئولان دولت دانست و عنوان كرد: مردم نبايد تاوان اين بي‌تجربگي را بپردازند و بيش از حد ضرورت، هزينه بدهند. شجاع پوريان ابراز داشت: به نظر مي‌رسد دولت نهم نيز خود به اين نتيجه رسيده كه از پس گراني‌ها بر نمي‌آيد چنانچه پيش بيني مي‌شد، وعده دولت براي مهار قيمت‌ها سرابي بيش نبوده و مردم شاهد گراني اقلام مصرفي بوده‌اند. وي با بيان اين كه رئيس جمهور علت گراني را برگردن عوامل غيب و دست‌هاي پنهان انداخته است، افزود: با اين توصيف نبايد چندان اميدي به حل بحران داشت. اين نماينده با بيان اين مطلب كه اصرار بر تصميمات شتابزده و غير كارشناسي خوي تمام دولتمردان نهم شده است، گفت: متاسفانه به رغم مخالفت هاي گسترده اهالي فرهنگي و كتاب، وزارت ارشاد بر عدم برگزاري آن در محل نمايشگاه فعلي اصرار مي‌كند. به باور اين بنده، محل فعلي نمايشگاه بهترين محل براي برپايي آن است. پوريان با بيان اين مطلب كه همه تلاش‌هاي دستگاه‌هاي متعدد براي صرفه جويي، به خاطر ضرر ميلياردي عدم تغيير ساعت رسمي زير سؤال رفته، اظهار داشت: گويا عدم دستكاري در اوقات شرعي دليل بر اين همه پافشاري است كه اين مسئله غلط است،مسئولان دولت بايد بدانند تغيير ساعت رسمي بر قضا نشدن نماز صبح دانش آموزان كمك بيشتري مي‌كند

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

تاثیر روان خوانی قرآن در گزینش دانشجویان مراکز تربیت معلم " 10هزار نفر از دانشجویان مراکز تربیت معلم در سال 86 از میان داوطلبان کنکور سراسری انتخاب خواهند شد ." مدیرکل دفتر ارتقاء مهارت های حرفه ای و تربیت معلم وزارت آموزش و پرورش با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد : افرادی که در دفترچه های کنکور سراسری رشته های تربیت معلم را نیز انتخاب کرده و دارای رتبه علمی مجاز باشند پس از طی مراحلی جذب این مراکز خواهند شد . دکتر حسین نقوی ، مصاحبه علمی-تخصصی و گزینش را مراحل بعد از تعیین رتبه علمی و جذب این نوع دانشجویان عنوان کرد . این مقام مسئول گفت : در مرحله اول (پس ازکسب رتبه علمی مشخص پذیرفته شدگان ) 5/1برابر تعداد ظرفیت اعلام شده جذب و به دو مرحله بعدی فرستاده می شوند . نقوی اعلام کرد : دراین مصاحبه علمی-تخصصی روخوانی و روان خوانی قرآن کریم یکی از ضرورت های مصاحبه در سال 86 خواهد بود. او در بیان ضرورت تسلط بر روخوانی قرآن برای دانشجویان گفت : قرار است این افراد رسالت تدریس را برعهده داشته باشند وتوانایی ذکر شده به عنوان نکته ضروری شغل معلمی به شمار می رود . مدیر کل دفتر ارتقاء مهارتهای حرفه ای و تربیت معلم وزارت آموزش وپرورش ادامه داد : دانشجویان مراکز تربیت معلم دو سال به تحصیل می پردازند و مدت ذکر شده به عنوان حکم آزمایشی آنان محسوب می شود . این مقام مسئول تصریح کرد : دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل به استخدام وزارت آموزش وپرورش در می آیند . او ، تعداد جذب شدگان مراکز تربیت معلم را در سال های 83، 4هزارنفر ، 84، 5هزارنفر وطی سالهای 85 و 86 ، هریک 10 هزار نفر عنوان کرد . نقوی گفت : تمام دانشجویان پذیرفته شده در سال 83 (در مراکز تربیت معلم ) اکنون به استخدام وزارت آموزش وپرروش درآمده اند و ردیف های استخدامی دانشجویان پذیرفته شده سال 84 نیز پیش بینی شده و دراین زمینه مشکلی وجود ندارد

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون آموزش عمومي وزارت آموزش و پرورش از تجهيز ‪ ۶۰‬مدرسه راهنمايي در كشور به فناوري اطلاعات (‪ (IT‬در سالجاري خبرداد. "حسين احمدي" در جمع معاونان آموزش وپرورش عمومي آموزش وپرورش شهرستانها و مناطق استان درساري اظهارداشت: بودجه وزارت آموزش و پرورش از چهل هزار ميليارد ريال در سال ‪ ۱۳۸۴‬به ‪ ۶۱‬هزارميليارد ريال در سال ‪ ۱۳۸۵‬افزايش يافت. وي تصريح كرد : ميانگين حقوق فرهنگيان از دو ميليون و‪ ۸۰۰‬هزار ريال در سال گذشته به سه ميليون و ‪ ۳۰۰‬هزارريال در سال جاري افزايش خواهد يافت. احمدي افزود : بااجراي راهكارهاي اصل ‪ ۴۴‬قانون اساسي تا سال ‪، ۲۰۱۵‬ تمامي مدارس ابتدايي كشور از پوشش كامل پيش دبستاني برخوردار خواهند شد. وي ميانگين قبولي دانش‌آموزان دوره ابتدايي كشور را ‪ ۹۷/۵‬درصد و راهنمايي را ‪ ۹۲/۱۶‬درصد عنوان كرد و گفت : اين ميزان در دانش‌آموزان ابتدايي مازندران ‪ ۹۹/۳‬درصد و راهنمايي ‪ ۹۵/۳‬درصد است. احمدي سرمايه‌گذاري در بخش ابتدايي و راهنمايي را از اولويت‌هاي اصلي اين وزارتخانه دانست و از پرداخت اضافه‌كاري به مديران آموزش ابتدايي سراسر كشور در سال جاري خبرداد

[ چهارشنبه بیست و دوم فروردین ۱۳۸۶ ] [ ] [ احمد مظفری ]


درباره وبلاگ

سلامی خالصانه تقدیم به همه فرهنگیان خدوم و دلسوز ، در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعات و مقالات آموزشی ارائه می گردد امیداوریم شما معلمان عزیز با رهنمودهای خود ما را یار و یاور باشید
امکانات وب