لینک دوستان
لینک های ویژه
 

گزارش خبری "مهر" از عدم تعهد دولت به اصل 30 قانون اساسی هزینه نظافت مدارس دولتی از جیب اولیاء پرداخت می شود! هزینه هایی همچون پرداخت حقوق سرایدار و تزئین اتاق استراحت معلمان در مدارس دولتی ، از جیب اولیاء دانش آموزان پرداخت می شود و این موضوع مغایر با اصل " سی ام " قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، بر اساس اصل سی ام قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و... مدیران مدارس دولتی همواره در آغاز سال تحصیلی با تشکیل جلسات " اولیاء و مربیان" ، نامه هایی را به دست والدین دانش آموزان می دهند که طی آن از آنها خواسته شده با پرداخت مبالغی ، مدرسه را در جهت تامین هزینه های جاری کمک کنند . جالب است بدانیم ، رییس آموزش و پرورش یکی از شهرستانهای استان تهران در خصوص ممنوعیت دریافت وجه از اولیاء دانش آموزان ، اظهار داشته که دریافت هرگونه وجه به اجبار در زمان ثبت نام ممنوع است اما دریافت کمک های داوطلبانه و ساماندهی آنها گامی مطلوب در جهت حل بخشی از معضلات آموزش و پرورش است . اگر ، قرار است کمک های دواطلبانه از والدین دانش آموزان همراه با اجبار و برای تامین هزینه های جاری مدارس باشد ، دیگر نمی توان عنوان کمک های داوطلبانه را بر آن نهاد . معاون مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش ، میزان کمک های مردمی به آموزش و پرورش طی سه ماهه اول سال تحصیلی 84 - 83 را 50 هزار میلیارد ریال عنوان کرده است . به گزارش خبرنگار اجتماعی مهر ، یک مدرسه دولتی واقع در منطقه 6 آموزش و پرورش شهر تهران ، سال گذشته بیش از 163 میلیون ریال به عنوان همیاری و فوق برنامه از اولیاء دانش آموزان دریافت کرده است . مدرسه مذکور طی ارایه نامه ای 3 صفحه ای به اولیاء دانش آموزان ، به تشریح هزینه کرد مبلغ مذکور پرداخته و عنوان داشته این پول به چه صورت و چگونه خرج شده است... بر اساس همین نامه ، حقوق سه نفر از پنج نفر کادر خدمه مدرسه توسط کمک های والدین دانش آموزان تامین شده است . همچنین ، حقوق معلمان آزاد مدرسه ، پارکت و تزئین دفتر معاونین مدرسه ، تعمیر و تعویض کمد و میز معلمان و... از محل کمک های اولیاء پرداخت شده است . پرداخت آب بهاء ، گاز ، تلفن ، برق و نصب پرده برای دفتر معاونین مدرسه نیز از همین محل هزینه شده و... یکی از اولیاء دانش آموزان با اذعان به این مطلب که مسئولان مدرسه ، خواستار کمک های بیشتری نسبت به سال گذشته شده اند ، گفت : اگر قرار است مدرسه با پول والدین اداره شود ، بهتر است که وزارت آموزش و پرورش تعطیل شود! از سوی دیگر ، قرار بود مجلس نیز در راستای حذف کمک های اجباری اولیاء به مدارس ، لایحه 100 میلیون دلاری کمک به مدارس دولتی را طی روزهای گذشته تصویب و اعتبار مورد نظر را از محل صندوق ذخیره ارزی تامین و به صورت ریالی در اختیار مدارس دولتی قرار بگیرد . بر همین اساس ، رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز اذعان داشته اگر روند تصویب لایحه از سوی دولت به تاخیر بیفتد ، کمیسیون آموزش موضوع را به صورت طرح در مجلس دنبال خواهد کرد . زیرا ، به اعتقاد دکتر علی عباسپور ، طرح مذکور با توجه به موضوع برداشت از حساب صندوق ذخیره ارزی ، در شورای نگهبان رد خواهد شد و لاجرم طرح برای تصمیم گیری به مجمع تشخیص مصلحت نظام می رود که البته ما انتظار داریم دولت خودش لایحه را تصویب کند

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

همدان- خبرگزاري كار ايران مديركل سازمان نوسازي و توسعه و تجهيز مدارس استان همدان، از وجود 700 مدرسه فرسوده و خطرآفرين در اين استان خبر داد. به گزارش ايلنا، علي‌‏ طاووس‌‏نژاد، مديركل سازمان نوسازي و توسعه و تجهيز مدارس استان همدان، در نشست شوراي آمورش و پرورش استان همدان، افزود: همچنين در حال حاضر 639 مدرسه با 3 هزار و 477 كلاس درس نيازمند مرمت، بازسازي و مقاوم‌‏سازي هستند كه در اين راستا با كمبود اعتبار عمراني مواجه هستيم. وي افزود: امسال 205 كلاس درس با 30 هزار و 406 متر مربع و صرف 51 ميليارد ريال اعتبار ساخته شده است كه 95 كلاس آن به همت خيرين مدرسه ساز احداث كرده است. در اين نشست، احمدي، رييس گروه نظري و پيش‌‏دانشگاهي سازمان آموزش و پرورش استان همدان، گفت: در اجراي طرح مهر 162 معلم حق‌‏التدريسي و نهضت سوادآموزي سازماندهي شده‌‏اند. احمدي افزود: در تهيه، تامين و تجهيز طرح مهر نيز علاوه بر تامين 400 هزار نوع لوازم‌‏التحريري نسبت به تامين 2 هزار دست مانتو و شلوار و 16 هزار جفت كفش براي دانش‌‏آموزان كم بضاعت اقدام شده است. مدير نهضت سوادآموزي استان همدان نيز، با اشاره به وجود 250 هزار نفر بي‌‏سواد مطلق و 280 هزار كم‌‏سواد در اين استان, گفت: در راستاي حل معضل بي‌‏سوادي، طرح راهبردي سوادآموزي با استفاده از امكانات مدارس در برنامه چهارم تدوين و طراحي شده است. خورنگ افزود: عمده بي‌‏سوادان در گروه سني 10 تا 38 سال قرار دارند. وي گفت: سال آينده با پيش‌‏بيني 3 ميليارد ريال از اعتبار نهضت سوادآموزي و 7 ميليارد ريال اعتبارات سازمان مديريت و برنامه‌‏ريزي براي با سواد كردن بي‌‏سوادان مطلق 10 تا 29 سال گام اساسي برداشته خواهد شد.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مسئول پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: پنج منطقه در شهر تهران كه از مناطق شمال، جنوب، شرق، غرب و مركز تهران انتخاب شده‌اند، تحت پوشش طرح "مدرسه بدون دخانيات" قرار گرفت. ناصر دهناد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: طرح "مدرسه بدون دخانيات" به منظور پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر در مدارس مناطق ‪ ۸ ،۵ ،۴ ،۱‬و ‪ ۱۵‬به اجرا درآمده است. وي با اشاره به اينكه طرح "مدرسه بدون دخانيات" از طرح‌هاي چهارگانه سازمان آموزش و پرورش براي مبارزه با سوء‌مصرف مواد مخدر است، گفت: طرح "مدرسه بدون دخانيات" همزمان با طرحهاي "مدرسه محور"، "مروج سلامت" و "مهارت‌هاي زندگي" در مدارس شهر تهران اجرا مي‌شود. دهناد با اشاره به اينكه اين طرح با مشاركت جمعيت مبارزه با مواد مخدر در مدارس تهران اجرا مي‌شود، اظهارداشت: اين طرح درمقاطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان اجرا شده و دانش‌آموزان با مضرات سيگار آشنا مي‌شوند. وي افزود: در مدارس تحت پوشش طرح "مدرسه بدون دخانيات" بروشورهايي در خصوص مضرات سيگار دراختيار دانش‌آموزان قرار مي‌گيرد و كارگاه آموزشي در اين خصوص تشكيل مي‌شود. اين مسئول گفت: در اين كارگاه، دانش‌آموز با چگونگي عبور دود سيگار در درون بدن فرد سيگاري، از زماني كه دود سيگار وارد دهان شده و در مراحل عبور از سلولها چه ضرر و زيان‌هايي بر جاي مي‌گذارد، آشنا مي‌شود. دهناد افزود: طرح "مهارت‌هاي زندگي" نيز كه از طرح‌هاي چهارگانه سازمان آموزش و پرورش شهر تهران براي مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر است، با همكاري آموزش عمومي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در مدارس درحال اجرا است. وي گفت: اين طرح فقط براي دانش‌آموزان مقاطع راهنمايي اجرا شده و براي دانش‌آموزان مقاطع راهنمايي، كارگاه‌هاي آموزشي درخصوص مهارت‌هاي زندگي تشكيل شده است.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

جام جم  به رغم وعده هاي چند ساله مسوولان آموزش و پرورش ، مدير کل دفتر آموزش و پرورش عشايري با اعلام اين که 58 درصد کلاسهاي عشايري چند پايه و تک معلمي هستند ، مي گويد: 53 هزار دانش آموز عشايري ، امسال در 2001 چادر و 747 کپر درس مي خوانند. عباسي با اشاره به اين که 53 درصد (3231) مدرسه عشايري سيار و نيمه سيار هستند ، تصريح کرد: بر اين اساس از بين 6100 واحد آموزشي عشايري ، 1462 مدرسه ، سيار و 1769 مدرسه نيمه سيار است و 107 کلاس در کانتينر تشکيل مي شود و 6800 کلاس درس عشايري چند پايه و تک معلمي اداره مي شوند.عباسي 90 درصد مدارس کپري عشايري را در استان سيستان و بلوچستان دانست و تصريح کرد: در بعضي مناطق عشايري با توجه به شرايط زندگي دانش آموزان ناچار به برگزاري کلاس در چادر هستيم اما مدارس کپري را مي توان حذف کرد. وي با بيان اين که 11 درصد نيروي آموزشي عشاير ، سرباز معلم و 18 درصد حق التدريس پاره وقت هستند ، گفت : اين موضوع سبب شده است 91 درصد مدارس عشايري به صورت مختلط اداره شوند و 54 درصد جمعيت دانش آموزي ابتدايي نيز در کلاسهاي چندپايه و تک معلمي تحصيل کنند. به گفته مديرکل دفتر آموزش و پرورش عشايري تنها 15 درصد (2100 نفر) از کل 14 هزار نفر نيروي انساني مدارس عشاير زن هستند ، درحالي که 78 هزار و 553 نفر از دانش آموزان عشايري دختر هستند. عباسي در گفتگو با ايسنا ادامه داد: با توجه به مشکل ساختاري دفتر آموزش و پرورش عشايري ، توجه بيشتر به اين بخش ضروري است تا اين دفتر به سازمان آموزش و پرورش روستايي و عشايري تبديل شود ، چرا که به رغم شعارهاي عدالت محوري و محروميت زدايي هنوز رديف بودجه اي خاصي به اين دفتر اختصاص نيافته است.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم: افزايش گرايش دانش‌‏آموزان به مواد مخدر به دليل نابساماني خانواده‌‏هاي ايران است احياي مجدد معاونت پرورشي به رفع اين نابساماني‌‏ها كمك مي‌‏كند تهران- خبرگزاري كار ايران عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، گفت: افزايش گرايش دانش‌‏آموزان به مواد مخدر، ناشي از تعليم و تربيت ناصحيح و سهل انگارانه در مورد آنها است. شهريار مشيري، در گفت وگو با خبرنگار "ايلنا"، افزود: متاسفانه در جامعه ما اساس خانواده‌‏ها ايراد دارد و نابساماني‌‏هاي اقتصادي علت اصلي اين معضل در بين خانواده‌‏هاي ايران است. وي، بروز نابساماني فرهنگي در خانواده ها را محصول مشكلات معيشتي و اقتصادي خواند و گفت: پدري كه دو شيفت كار مي‌‏كند و مادري كه خسته به منزل مي رسد، مطمئنا ديگر فرصتي براي رسيدگي به فرزندان ندارد. مشيري افزود: متاسفانه بعد از انقلاب بروز بحران‌‏هاي اقتصادي در جامعه سبب كاهش دقت والدين در تربيت فرزندان شده است كه همين مسئله زمينه رشد انواع ناهنجاري هاي اجتماعي را در نوجوانان و جوانان فراهم كرده است. وي افزود: البته بعد از انقلاب، افزون‌‏طلبي و زياده‌‏خواهي نيز در خانواده ها بنيان گذاشته شد به طوري‌‏كه هر كس پاي خود را از گليم درازتر مي‌‏كند و قانع نبودن‌‏ها نيز يكي از علل بي‌‏توجهي والدين به فرزندان و تلاش آنها براي كسب درآمد بيشتر است. وي افزود: البته اين وضعيت در جامعه وظيفه مسئولان وزارت آموزش و پرورش را سنگين‌‏تر مي‌‏كند تا با بهره گيري از كارشناسان و متخصصان، ناهنجاري‌‏هاي بوجود آمده در نوجوانان نظير گرايش آنها به مواد مخدر را به حداقل برسانند. وي با تاكيد برلزوم احياي مجدد معاونت پرورشي در نظام آموزش و پرورش، گفت: البته احيا كردن فرماليته اين معاونت دردي را دوا نمي كند. وي اضافه كرد: متاسفانه زماني كه معاونت پرورشي در نظام آموزش و پرورش وجود داشت بجاي بكارگيري متخصصان روانشناسان و كارشناسان از معلماني كه در درس دادن ناكارآمد بودند و يا در هر صورت توانايي انجام هيچ كار ديگري را نداشتند استفاده مي شد. مشيري افزود: قطعا مبارزه با معضل رشد اعتياد در مدارس نيز چاره‌‏اي دارد وگرنه مگر كشورهاي ديگر چه كرده‌‏اند كه محيط سالمي را در اين زمينه دارند. وي ادامه داد: متاسفانه تاكنون در زمينه مبارزه با مواد مخدر در سطح مدارس، ضعيف عمل شده است و علت اصلي آن نيز عدم بهره مندي از نيروهاي متخصص است.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رئيس گروه آموزش و پرورش نظري و پيش دانشگاهي سازمان آموزش وپرورش شهر تهران گفت: شوراهاي دانش‌آموزي در پنجمين سال تولد خود، در مدارس شهر تهران فعاليت خود را آغاز كردند. محمود حسيني روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: همه ساله در هفته چهارم مهر ماه، دانش‌آموزان علاقه‌مند، خود را براي شركت در شورا، نامزد كرده و با شعارهايي كه عمدتا درمورد رفع مشكلات مدرسه است، در انتخابات شوراها شركت مي‌كنند. وي با تاكيد بر اينكه شوراي دانش‌آموزي نهادي صنفي است، گفت: اين شورا به منظور مشاركت و مسئوليت پذيري دانش‌آموزان در فعاليت‌هاي اعتقادي، علمي، اجتماعي و فرهنگي در مدارس شهر تهران تشكيل شده است. حسيني با بيان اينكه اين شوراها در چهارچوب قوانين آموزش و پرورش شكل گرفته‌ است، اظهار داشت: در اين شوراها از رقابت‌هاي ناسالم و مخرب در فعاليت‌هاي دانش‌آموزان جلوگيري مي‌شود. وي با اشاره به پيگيري تشكيل شوراها بر اساس قوانين توسط مدير و مسئولان مدرسه، افزود: شوراها در مدارس نقش مشورتي و اجرايي دارند و در زمينه‌هاي اجرايي قبل از هر عملي بايد با مدير مدرسه هماهنگي‌هاي لازم به عمل آيد. حسيني ادامه داد: اعضاي اصلي شوراي دانش‌آموزي بين پنج، هفت و ‪ ۹‬نفر هستند و دو نفر نيز به عنوان اعضاي علي‌البدل شورا انتخاب مي‌شوند. اين مسئول هدف از تشكيل شوراهاي دانش‌آموزي را جلب مشاركت دانش‌آموزان در فعاليت‌هاي گوناگون مدرسه، تقويت روحيه مسئوليت پذيري و شركت دانش آموزان در فرآيند تصميم‌سازي مدرسه ذكر كرد. وي افزود: شركت دانش‌آموزان در كميته‌هاي قرآن، معارف اسلامي، فرهنگي، اجتماعي، ادبي، ورزشي، علمي-آموزشي، هنري، تعاون و بهداشت از ديگر اهداف تشكيل شوراها بوده و هر يك از اعضا مسئوليت يك كميته را بر عهده دارد. حسيني يادآور شد: سال گذشته ‪ ۶۲۶‬مدرسه دخترانه و ‪ ۵۲۲‬مدرسه پسرانه در انتخابات شوراها شركت كردند كه ‪ ۲۱۲‬هزار و ‪ ۹۲۷‬نفر دانش‌آموز دختر و ‪۲۰۹‬ هزار و ‪ ۷۱۹‬نفر دانش‌آموز پسر در انتخابات شوراي دانش‌آموزي شركت داشتند. وي افزود: سال گذشته ‪ ۲۰‬هزار و ‪ ۴۶۴‬دانش‌آموز دختر و ‪ ۱۷‬هزار و ‪۱۸۲‬ دانش‌آموز پسر عضو شورا شدند كه پنج هزار و ‪ ۵۴۶‬دانش‌آموز دختر و چهار هزار و ‪ ۳۸۰‬دانش‌آموز پسر از منتخبان اين شوراها بودند. حسيني به شرايط شركت در انتخابات شوراها اشاره كرد و گفت: رعايت اخلاق و ارزشهاي اسلامي، شهرت و مقبوليت بين دانش‌آموزان، وضعيت مناسب علمي، نظم و انضباط و قانون پذيري در رعايت آيين‌نامه‌هاي آموزش و پرورش از شرايط شركت در انتخابات شوراها است

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاري موج معاون دفتر ابتدايي وزارت آموزش و پررش گفت :‌تجهير مدارس ابتدايي به رايانه در اولويت قرار ندارد. شكوهي معاون ابتدايي وزارت آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري موج با بيان اين مطلب افزود:تجهيز دبيرستانها و سپس مدارس راهنمايي در اولويت كاري وزارت آموزش و پرورش قرار دارد و مقرر شده تا پايان برنامه چهارم كليه اين مدارس به سيستم رايانه مجهز شوند. وي تاكيد كرد : تجهيز دبيرستانها و راهنماييها به رايانه از محل اعتبارات آموزش و پرورش انجام خواهد شد . وي اظهار داشت : درحال حاضر برخي از مدارس ابتدايي به خصوص در كلان شهرها مجهز به رايانه شده اند كه اين رايانه ها با همكاري و مشاركت اوليا مدرسه و خيرين تهيه گرديده است . شكوهي در پايان اظهار داشت :‌آشنايي با رايانه نيز به مانند آشنايي به زبان انگليس در پايه دبستان ب صورت كلاسهاي فوق برنامه در مدارسي كه آمادگي برگزاري كلاس را داشته باشند برگزار مي شود

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

جام جم  سرپرست وزارت آموزش و پرورش در حاشيه انتخابات شوراهاي دانش آموزي مدارس کشور ، در جمع خبرنگاران گفت: آموزش و پرورش پيگيري هاي لازم را براي بررسي و وضعيت توزيع شيرهاي مخلوط با آب در برخي مدارس کشور انجام داده است. علي اصغر فاني افزود: پس از مشخص شدن نتيجه پيگيري هاي انجام شده ، حتما به اطلاع مردم خواهد رسيد. سرپرست آموزش و پرورش درباره وضعيت پرداخت مطالبات معلمان اعزامي به خارج از کشور گفت : نتيجه پيگيري ها در اين خصوص هم هرچه باشد ، اعلام خواهد شد و قرار نيست من در اينجا درباره اين مسائل صحبت کنم. وي درباره نحوه فعاليت شوراهاي دانش آموزي گفت : براساس آيين نامه اجرايي مدارس و مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش ، شوراهاي دانش آموزي يکي از ارکان مدارس هستند که ارسال 1379 فعاليت خود را آغاز کرده اند و از سال گذشته نيز در مدارس ابتدايي فعاليت مي کنند. فاني افزود: اين شوراها هم اکنون در تمام مقاطع تحصيلي فعالند و هدف اصلي آنها نيز تمرين کار گروهي ، تعامل با ديگران ، آموزش و تمرين مسووليت پذيري و کمک به مدرسه است.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تهران- خبرگزاري كار ايران مدير روابط عمومي و امور بين‌‏الملل موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش گفت: شيوه‌‏نامه نحوه محاسبه سرانه تحصيلي دانش‌‏آموزان لازم‌‏التعليم مراكز آموزش از راه دور غيردولتي ابلاغ شد. به گزارش خبرنگار ايلنا، عليرضا سعيدآبادي، مدير روابط عمومي و امور بين‌‏الملل موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش، گفت: با نظر به تحصيل رايگان دانش‌‏آموزان لازم‌‏التعليم در مراكز آموزش از راه دور سراسر كشور، شيوه‌‏نامه ‌‏مذكور براي ساماندهي توزيع سرانه دانش‌‏آموزي در مراكز مجري آموزش از راه دور غيردولتي براساس واحدهاي درسي و تفكيك دوره‌‏هاي تحصيلي به تاييد كميته مستندسازي وزارت متبوع رسيده و ابلاغ شد كه پس از تصويب شوراي آموزش از راه دور استان ملاك عمل مراكز مجري و بازرسان خواهد بود. سعيدآبادي افزود: اين شيوه‌‏نامه، شامل سه بخش دوره راهنمايي تحصيلي, متوسطه نظري و شاخه كار دانش و دوره پيش‌‏دانشگاهي است. وي گفت: در دوره راهنمايي تحصيلي با لحاظ 17 عنوان درسي براي هر پايه در سال انتخاب هر درس در طول سال مبلغ 78 هزار ريال و حداكثر يك ميليون و 326 هزار ريال و در قبال انتخاب 3 درصد در دوره تابستاني اعم از درس‌‏هايي كه دانش‌‏آموز افتاده يا از سال بعد انتخاب كند، به ازاي هر درس 91 هزار ريال و حداكثر 3 درصد به مبلغ 273 هزار ريال پرداخت مي‌‏شود. وي افزود: چنانچه مجموع درس‌‏هاي انتخابي دانش‌‏آموزان در يك مركز بيشتر از سقفي كه آيين‌‏نامه تعيين كرده باشد، مابه‌‏التفاوت به مركز پرداخت خواهد شد و مركز موظف است؛ منابع چاپي و الكترونيكي شامل كتب خودآموز, كتب‌‏كار و تمرين و انواع نرم‌‏افزارهاي آموزشي را در اختيار دانش‌‏آموز قرار دهد. سعيدآبادي افزود: در دوره متوسطه نظري به ازاي هر واحدي كه دانش‌‏آموز در دو نيم‌‏سال و يا دوره تابستاني انتخاب مي‌‏‌‏كند، با احتساب 2/1 قيمت كتاب‌‏هاي درسي كار و تمرين و خودآموز مربوط مبلغ 40 هزار ريال به واحد آموزشي پرداخت مي‌‏شود، هزينه آموزشي به ازاي هر درس كارگاهي, آزمايشگاهي و تربيت بدني كه تماماً حضوري ارائه مي‌‏شود 75 هزار ريال است و چنانچه دانش‌‏آموزي كه مدارك آموخته‌‏هاي خارج از مدرسه ارائه كرده و در مركز امتحان دهد، بابت هر درس مبلغ 20 هزار ريال به مركز پرداخت خواهد شد. سعيدآبادي گفت: در دوره متوسطه شاخه كار دانش به ازاي هر واحد از دروس عمومي, انتخابي و تكميل مهارت مبلغ 40 هزار ريال و به ازاي هر واحد از دروس مهارتي كه با مجوز مركز ارائه شود، مبلغ 70 هزار ريال به حساب مركز آموزش از راه دور واريز مي‌‏شود، در اين دوره حداكثر در هر نيم‌‏سال 12 واحد و در دوره تابستاني 6 واحد درس مهارتي بايد انتخاب شود و در مواردي كه هنرجو درس‌‏هاي مهارتي را در خارج از مركز گذرانده و فقط با ارائه گواهي‌‏نامه مهارت تقاضاي صدور ديپلم كار دانش را از مركز داشته باشد به مركز مبلغ 30 هزار ريال براي پيگيري مراحل صدور ديپلم كار دانش پرداخت مي‌‏شود. سعيدآبادي در پايان گفت: در دوره پيش‌‏دانشگاهي بر اساس شيوه‌‏نامه مذكور به ازاي هر واحدي كه دانش‌‌‏آموزان لازم‌‏التعليم در طول نيم‌‏سال انتخاب كنند، 65 هزار ريال و درس‌‏هاي عملي- نظري رشته هنر جهت هر واحد درسي مبلغ 80 هزار ريال به مركز آموزش غيردولتي پرداخت مي‌‏شود.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رییس کمیته تحقیق و تفحص از وزارت آموزش و پرورش گفت: از 9 محور تعیین شده جهت تحقیق و تفحص از این وزارتخانه ، کار بررسی در چند محور به پایان رسیده و چند مورد باقی مانده نیز در دست بررسی است. هادی دوست محمدی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی " مهر" ، اظهار داشت : بررسی کارکرد صندوق ذخیره فرهنگیان ، تغییرات متون درسی کتاب ها ، بررسی آثار حذف معاونت پرورشی در مدارس ، استخدام حق التدریسی ها و پرداخت مطالبات فرهنگیان از جمله محورهایی است که کار تحقیق و تفحص بر روی آنها به پایان رسیده است . وی با اشاره به این که نتایج این بررسی ها به مجلس اعلام خواهد شد ، خاطر نشان ساخت : بررسی محورهای دیگر به نمایندگان مجلس در شهرستانها سپرده شده و تمام تلاش ما در جهت سرعت بخشیدن به این امور مهم است .

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 همزمان با فرارسيدن شب هاي قدر، كلاس هاي درس نوبت صبح روزهاي اول و پنجم آبان ماه مدارس سراسر كشور، با دو ساعت تأخير شروع مي شود. براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ، فعاليت آموزشي نوبت صبح يكشنبه آينده ، مصادف با ۱۹ ماه مبارك رمضان و نوبت صبح پنج شنبه مصادف با ۲۳ ماه مبارك رمضان با دو ساعت تأخير آغاز مي شود. تأخير در آغاز فعاليت آموزشي مدارس در روزهاي يادشده ، به دليل برگزاري آيين ليالي قدر صورت مي گيرد. براساس آيين نامه اجرايي مدارس مصوب شوراي عالي آموزش و پرورش، برگزاري امتحان در روزهاي ۱۹ و ۲۳ ماه مبارك رمضان در مدارس مجاز نيست. در اين آيين نامه از همه مدارس كشور خواسته شده كه معلمان در ماه مبارك رمضان در صورت امكان از برگزاري امتحان خودداري كنند.

[ شنبه سی ام مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 سرپرست وزارت آموزش و پرورش در حاشیه برگزاری انتخابات شوراهای دانش آموزی گفت: هنوز خیلی از مسئولان آموزش و پرورش به جایگاه شوراهای دانش آموزی واقف نشده اند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، علی اصغر فانی ضمن حضور در مراسم انتخابات شوراهای دانش آموزی یکی از دبیرستانهای دخترانه واقع در منطقه 16 آموزش و پرورش ، تصریح کرد : دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور باید از مهارتهای خوبی برای اداره آینده جامعه برخوردار باشند . وی با اشاره به اینکه ، دانش آموز باید یاد بگیرد چگونه تصمیم بگیرد ، زیرا تصمیم گیری یک فرایند است ، افزود : دانش آموزان باید در تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند . فانی گفت : از سال 79 که شوراهای دانش آموزی راه اندازی شد هر سال جایگاه شوراها در اداره مدرسه تقویت می شود اما مدیران و مسئولان آموزش و پرورش نیز باید این شورا را رکنی از ارکان مدرسه بدانند و اجازه دهند دانش آمزوان برگزیده در امور مدرسه دخالت کنند . به گزارش مهر ، برگزیدگان در انتخابات شوراهای دانش آموزی مطابق دستورالعمل و تقویم اجرایی مربوط ، به مدت یک سال تحصیلی در داخل مدرسه به عنوان اعضای شورای دانش آموزی فعالیت می نمایند . به گفته مدیرکل آموزش و پروش راهنمایی ، عملکرد شوراهای تمام مدارس توسط ادارات و سازمان های آموزش و پرورش استانها مورد ارزیابی قرار می گیرد و شوراهایی که عملکرد بهتری داشته باشند در سطح مناطق و استان ها مورد تجلیل قرار می گیرند. شایان ذکر است ، روز گذشته دانش آموزان مقاطع راهنمایی و دبیرستان سراسر کشور در انتخابات شوراهای دانش آموزی شرکت کردند .

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

عضوكميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم: مكاتبات كميسيون با رييس‌‏جمهور براي انتخاب وزير آموزش و پرورش بي‌‏پاسخ ماند بدون آشنايي، تصميم‌‏گيري مشكل خواهد شد تهران- خبرگزاري كار ايران يك عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، گفت: با وجود مكاتبات اين كميسيون با رييس‌‏جمهور، براي انتخاب وزير آموزش و پرورش هيچ تعاملي از سوي دولت با مجلس در اين زمينه صورت نگرفته است. فاطمه آجرلو، نماينده كرج در مجلس هفتم, با بيان اين مطلب در گفت‌‏وگو با خبرنگار" ايلنا", گفت: آقاي عباسپور تهراني؛ رييس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، مكاتباتي با آقاي احمدي نژاد براي انتخاب وزير آموزش و پرورش داشته‌‏اند كه متأسفانه تا آنجا كه بنده مطلع هستم اين درخواست از سوي دولت بي پاسخ مانده است، از اين جهت از گزينه‌‏هاي مطرح براي تصدي پست وزارت آموزش و پرورش كاملا بي خبر هستيم. آجرلو, با بيان اين كه بي شك اگر دولت براي انتخاب وزرا با نمايندگان مجلس تعامل داشت و از قبل معارفه‌‏اي صورت مي‌‏گرفت، تصميم‌‏گيري مجلس به صورت بهتري اتخاذ مي‌‏شد؛ خاطرنشان كرد: اما چون اين اتفاق نيفتاد, تصميم گيري در مورد وزراي معرفي شده از سوي دولت مشكل مي‌‏شود.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح تحقیق و تفحص از وزارت آموزش و پرورش ، گفت: این طرح در مراحل تدوین و جمع آوری قرار دارد و نتیجه آن ظرف روزهای آینده اعلام می شود . فاطمه آجرلو در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر خاطر نشان ساخت : هنوز وضعیت انتخاب وزیرآموزش و پرورش مشخص نشده است . وی در مورد گزینه های پیشنهادی نیز اظهار بی اطلاعی نمود و گفت : چنانچه دولت در انتخاب وزیران از مجلس کمک بگیرد ، قطعا موفق تر خواهد بود . آجرلو اضافه کرد : تجربه نشان می دهد هرجا تعامل میان دولت شکل جدی و تنگاتنگی به خود گرفته است شاهد موفقیت های چشمگیری بوده ایم و امیدواریم وزیر شایسته آموزش و پرورش نیز به زودی انتخاب شود .

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 - شانا - کمک هاي آموزشي صنعت نفت به آموزش و پرورش عسلويه با قبولي حدود ۴۰ نفر از دانش آموزان اين منطقه در آزمون سراسري دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي کشور ثمر داد. نماينده مردم دير، کنگان و جم در مجلس شوراي اسلامي  در گفتگو با خبرنگار شانا در عسلويه با بيان اين که کمک هاي سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس و مجموعه صنعت نفت در منطقه سبب ارتقا کمي و کيفي آموزش منطقه شده است، افزود: اين کمک ها سبب شد که نزديک به 40 نفر از دانش آموزان شهرها و روستاهاي عسلويه به دانشگاه هاي سراسر کشور راه يابند. قيصر صالحي، با بيان اين که آينده منطقه در گرو تلاش دانش آموزان است و آنان هستند که مديران و متوليان آينده صنعت بزرگ نفت و گاز و پتروشيمي در عسلويه هستند، گفت: توجه وزارت نفت نه تنها در بخش عسلويه بلکه در شهرستان هاي جم، کنگان و دير نيز مثمر ثمر بوده است. وي گفت: حضور مسئولان دلسوز نفتي در منطقه و تلاش و توجه وزارت نفت عامل اصلي قبولي دانش آموزان عسلويه در آزمون سراسري دانشگاه ها بوده است و تلاش همگان آينده روشني را براي منطقه ترسيم کرده است.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

کارشناس مسئول تربیت بدنی آموزش و پرورش در گفتگو با "مهر" : بسیاری از دانش آموزان کشور دچار عارضه گودی کمر هستند اجرای حرکات اصلاحی در مدارس دخترانه آموزش و پرورش ناحیه یک کرج به منظور بهبود حرکات فیزیکی دانش آموزان آغاز شده است. زینب قالوجه ای کارشناس مسئول تربیت بدنی دختران ناحیه یک آموزش و پرورش کرج در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر گفت : طرح حرکات اصلاحی فیزیکی دانش آموزان از سه سال پیش در مدارس ناحیه یک کرج آغاز شده است . وی افزود: در این طرح مربیان ورزش به دانش آموزان پایه اول تا سوم راهنمایی آموزش های لازم را در مورد چگونگی حمل کیف، نشستن و ایستادن صحیح و چگونگی انتخاب کفش مناسب می دهند. قالوجه ای تصریح کرد: متاسفانه بسیاری از دانش آموزان کشور دچار عارضه پشت کج و گودی کمر هستند که می توان این مشکل را با آگاهی به موقع و حرکات اصلاحی مرتبط تا حد بسیاری کاهش داد و به این وسیله در ایجاد اعتماد به نفس بین دانش آموزان نقش اساسی ایفا کرد. وی گفت: سال گذشته در طرح اصلاحی مدارس دخترانه ناحیه یک کرج ، دو هزار دانش آموز مورد ارزیابی قرار گرفتند که از این تعداد 700 دانش آموز نیاز به حرکات اصلاحی زیر نظر مربیان داشته اند. این کارشناس یاد آور شد : از آغاز سال جاری تاکنون هزار و 500 دانش آموز ارزیابی شده اند که 400 نفر از آنان نیاز مبرم به حرکات اصلاحی داشته اند . قالوجه ای خاطر نشان کرد : تا پایان سال جاری کلیه دانش آموزان ناحیه یک کرج مورد ارزیابی واقع خواهند شد. گفتنی است ، بیش از یک صد هزار دانش آموز در ناحیه یک آموزش و پرورش کرج مشغول تحصیل هستند و بیش از نیمی از این جمعیت را دختران تشکیل می دهند.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

53 هزار دانش‌آموز در «چادر و كپر» علي‌رغم شعارهاي «عدالت‌محوري» و «محروميت‌زدايي» آموزش و پرورش عشاير رديف بودجه ندارد - آموزش و پرورش مديركل دفتر آموزش و پرورش عشايري با اعلام اين كه 58 درصد كلاسهاي عشايري، چند پايه و تك معلمي هستند، گفت: 53 هزار دانش‌آموز عشايري، سال تحصيلي جاري در 2001 چادر و 747 كپر درس مي‌خوانند. عباسي در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اين كه 53 درصد ــ 3 هزار و 231ــ مدرسه عشايري سيار و نيمه‌سيار هستند، تصريح كرد: بر اين اساس از بين 6 هزار و 100 واحد آموزشي عشايري، يكهزار و 462 مدرسه، سيار و يكهزار و 769 مدرسه، نيمه‌سيار بوده و 107 كلاس در كانتينر و 6 هزار و 800 كلاس درس عشايري چند پايه و تك معلمي اداره مي‌شوند. وي 5 هزار و 479 واحد آموزشي عشايري را در دوره ابتدايي، 477 واحد راهنمايي، 113 واحد متوسطه و 31 واحد را دوره پيش‌دانشگاهي اعلام كرد و افزود : بعلاوه سال گذشته در 21 استان كشور، 180 هزار و 356 دانش‌آموز عشاير تحصيل مي‌كردند كه پيش‌بيني شده است اين رقم به 182 هزار و 600 نفر افزايش يابد؛ در اين زمينه 74 درصد دانش‌آموزان عشايري در دوره ابتدايي، 19 درصد در دوره راهنمايي و 7 درصد در دوره متوسطه و پيش‌دانشگاهي تحصيل مي‌كنند. عباسي 90 درصد مدارس كپري عشايري را در استان سيستان و بلوچستان دانست و تصريح كرد: در بعضي مناطق عشايري با توجه به شرايط زندگي دانش‌آموزان ناچار به برگزاري كلاس در چادر هستيم، اما مدارس كپري را مي‌توان حذف كرد. وي با بيان اين كه 11 درصد نيروي آموزشي عشاير، سرباز معلم و 18 درصد حق‌التدريس پاره‌وقت هستند، به ايسنا گفت: اين امر سبب شده است تا 91 درصد مدارس عشايري به صورت مختلط اداره شده و 54 درصد جمعيت دانش‌آموزي ابتدايي نيز در كلاسهاي چندپايه و تك‌معلمي تحصيل كنند. به گفته مديركل دفتر آموزش و پرورش عشايري تنها 15 درصد ــ 2 هزار و 100 نفر ــ از كل 14 هزار نفر نيروي انساني مدارس عشاير، زن هستند، اين درحاليست كه 78 هزار و 553 نفر از دانش‌آموزان عشايري دختر هستند. وي با اشاره به كمبود 4 هزار نيروي انساني در آموزش و پرورش عشايري به ايسنا گفت: سهميه نيروي انساني عشايري در مراكز تربيت معلم جدا مي‌شود، بر اين اساس ظرف 6 سال گذشته تاكنون 1600 نفر سهميه ويژه ايلات و طوايف در مراكز تربيت معلم اخذ شده كه امسال اين رقم 290 نفر بوده است. عباسي ادامه داد: با توجه به مشكل ساختاري دفتر آموزش و پرورش عشايري و اهميت توجه بيشتر به اين بخش ضروري است تا اين دفتر به سازمان آموزش و پرورش روستايي و عشايري تبديل شود، چرا كه علي‌رغم شعارهاي «عدالت محوري» و «محروميت‌زدايي» هنوز رديف بودجه‌اي خاصي به اين دفتر اختصاص نيافته است.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تهران- خبرگزاري كار ايران سرپرست وزارت آموزش و پرورش، گفت: مهمترين چالش شوراهاي دانش‌‏آموزي آن است كه هنوز بسياري از مسوولان آموزش و پرورش و مديران مدارس، به جايگاه آنها واقف نشده‌‏اند. به گزارش خبر نگار ايلنا، دكتر علي اصغر فاني، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، در مراسم برگزاري انتخابات شوراهاي دانش‌‏آموزي در دبيرستان دخترانه شاهد مطهره منطقه 16، گفت: مسوولان آموزش و پرورش هنوز به اين باور نرسيده‌‏اند كه شوراهاي دانش‌‏آموزي جايي در تصميم‌‏گيري و تصميم‌‏سازي دارند و در هر شرايطي ذي‌‏نفعان بايد در تصميم‌‏گيري‌‏ها مشاركت داشته باشند. وي افزود: از سال 79 تاكنون هر سال جايگاه شوراها در مدارس تقويت شده است، اما همچنان عدم پذيرش جايگاه شوراها، يك چالش محسوب مي‌‏شود. وي، با تاكيد بر لزوم اصلاح نگرش به شوراهاي دانش‌‏آموزي، خاطرنشان كرد: تغيير نگرش مسوولان و مديران آموزش و پرورش به شوراها به عنوان يكي از اركان مدرسه و اصلاح ديد دانش‌‏آموزان به اين نهاد در ارتقاي جايگاه شوراها موثر است. فاني افزود: دانش‌‏آموزان بايد بدانند كه شوراها هر اختياري ندارند و آنها نمي‌‏توانند در تمامي حوزه‌‏ها دخالت كنند، بلكه حدود وظايف و اختيارات آنها مشخص و تعريف شده است. وي تصريح كرد: امروز مدارس، رسالت تربيت دانش‌‏آموزان را براي آينده كشور برعهده دارند و شوراها گامي در جهت تربيت اجتماعي دانش‌‏آموزان است. سرپرست وزارت آموزش و پرورش، با اشاره به كسب مهارت در دانش‌‏آموزان، افزود: دشمن به دنبال آن است كه جوانان و نوجوانان ما را تخريب كرده و به آنها لطمه بزند تا آينده كشور را از دست انقلاب خارج كنند. وي افزود: دانش‌‏آموزان بايد مهارت تصميم‌‏سازي، تصميم‌‏گيري, مساله‌‏يابي، حل‌‏مساله، خوب گوش دادن و تحليل كردن را فراگيرند و شوراها در اين خصوص نقش موثري خواهند داشت. سرپرست وزارت آموزش و پرورش، افزود: انسان‌‏هاي فرهيخته نسبت به معضلات و پديده‌‏ها حساس هستند و انسان حتي مي‌‏تواند ادعاي موفقيت كند كه مساله‌‏ياب خوبي باشد. وي، با اشاره به اين‌‏كه مردم معمولا در مهارت حل مساله ضعيف هستند، گفت: ما بايد پديده‌‏هاي به صورت ريشه‌‏اي و اصولي بشناسيم و علت‌‏ها و ريشه‌‏ها را بيابيم و كسي كه مي‌‏خواهد وارد شورا شود، بايد مهارت يافتن ريشه‌‏ها و حل آنها را پيدا كند و مهارت يافتن ريشه‌‏ها و حل آنها را پيدا كند. فاني تصريح كرد: آموختن براي دانستن، به كار بستن، زيستن و با ديگران زيستن، چهار ركن تعليم و تربيت هستند و شوراهاي دانش‌‏آموزي بايد اين مهارت‌‏ها را در خود تقويت كنند. وي افزود: اعضاي شورا، نماينده تمام دانش‌‏آموزان هستند و بايد براي تقريب نگرش‌‏هاي دانش‌‏آموزان در مدرسه تلاش كنند.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات: افزايش گرايش دانش‌‏آموزان به مواد مخدر به دليل نابساماني خانواده‌‏هاي ايران است احياي مجدد معاونت پرورشي به رفع اين نابساماني‌‏ها كمك مي‌‏كند تهران- خبرگزاري كار ايران عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، گفت: افزايش گرايش دانش‌‏آموزان به مواد مخدر، ناشي از تعليم و تربيت ناصحيح و سهل انگارانه در مورد آنهاست. شهريار مشيري در گفتگو با خبرنگار "ايلنا"، افزود: متاسفانه در جامعه ما اساس خانواده‌‏ها ايراد دارد و نابساماني‌‏هاي اقتصادي علت اصلي اين معضل در بين خانواده‌‏هاي ايران است. وي بروز نابساماني فرهنگي در خانواده ها را محصول مشكلات معيشتي و اقتصادي خواند و گفت: پدري كه دو شيفت كار مي‌‏كند و مادري كه خسته به منزل مي رسد، مطمئنا ديگر فرصتي براي رسيدگي به فرزندان ندارد. مشيري افزود: متاسفانه بعد از انقلاب بروز بحرانهاي اقتصادي در جامعه سبب كاهش دقت والدين در تربيت فرزندان شده است كه همين مسئله زمينه رشد انواع ناهنجاري هاي اجتماعي را در نوجوانان و جوانان فراهم كرده است. وي افزود: البته بعد از انقلاب، افزون طلبي و زياده خواهي نيز در خانواده ها بنيان گذاشته شد به طوريكه هر كس پاي خود را از گليم درازتر مي‌‏كند و قانع نبودن‌‏ها نيز يكي از علل بي‌‏توجهي والدين به فرزندان و تلاش آنها براي كسب درآمد بيشتر است. وي افزود: البته اين وضعيت در جامعه وظيفه مسئولان وزارت آموزش و پرورش را سنگين‌‏تر مي‌‏كند تا با بهره گيري از كارشناسان و متخصصان، ناهنجاري‌‏هاي بوجود آمده در نوجوانان نظير گرايش آنها به مواد مخدر را به حداقل برسانند. وي با تاكيد برلزوم احياي مجدد معاونت پرورشي در نظام آموزش و پرورش، گفت: البته احيا كردن فرماليته اين معاونت دردي را دوا نمي كند. وي اضافه كرد: متاسفانه زماني كه معاونت پرورشي در نظام آموزش و پرورش وجود داشت بجاي بكارگيري متخصصان روانشناسان و كارشناسان از معلماني كه در درس دادن ناكارآمد بودند و يا در هر صورت توانايي انجام هيچ كار ديگري را نداشتند استفاده مي شد. مشيري افزود: قطعا مبارزه با معضل رشد اعتياد در مدارس نيز چاره‌‏اي دارد وگرنه مگر كشورهاي ديگر چه كرده‌‏اند كه محيط سالمي را در اين زمينه دارند. وي ادامه داد: متاسفانه تاكنون در زمينه مبارزه با مواد مخدر در سطح مدارس، ضعيف عمل شده است و علت اصلي آن نيز عدم بهره مندي از نيروهاي متخصص است.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس: پيشنهاد مركز پژوهشهاي مجلس مبني بر آموزش ارزشها در مدارس كارگشا نيست تهران- خبرگزاري كار ايران عضو كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس هفتم، گفت: آموزش ارزشها به صورت تئوري در مدارس و دانشگاهها كارگشا نيست. علي سرافراز يزدي، نماينده مشهد در مورد پيشنهاد مركز پژوهشهاي مجلس مبني بر آموزش ارزشها در مدارس، گفت: شايد منظور از اين پيشنهاد احياي معاونت پرورش است كه اخيرا در كميسيون مطرح بود. وي افزود: معتقدم ارزشها را بايد در عمل به دانش آموزان آموخت و آموزش امور تربيتي, ديني و معنوي در قالب رفتار و گفتار معلمان و اساتيد اثر گذارخواهد بود. وي افزود: مطمئنا جوانان و نوجوانان با مطالعه درس و يا واحدي با عنوان احياي ارزشها نه تنها به آن علاقه‌‏مند نمي شوند، بلكه از آن متاثر هم نمي‌‏شود، البته شايد نمره خوبي هم از آن بگيرند. سرفراز يزدي در ارتباط با احياي معاونت پرورشي در مجموعه نظام آموزشي و پرورشي، گفت: البته مسئولان وزارت آموزش و پرورش معتقدند اين معاونت تنها تغيير نام داده است و وظايف اين مجموعه توسط بخش‌‏هاي ديگر در حال اجراست.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تهران- خبرگزاري كار ايران سرپرست وزارت آموزش و پرورش, در پاسخ به ايلنا, در خصوص پرداخت مطالبات معلمان خارج كشور, گفت: قرار نيست من درباره مطالبات معلمان و مسائل مالي آموزش و پرورش صحبت كنم و هر نتيجه‌‏اي در اين خصوص به طور طبيعي، اعلام خواهد شد. به گزارش خبرنگار ايلنا, دكتر علي‌‏اصغر فاني, سرپرست وزارت آموزش و پرورش, در حاشيه مراسم انتخابات شوراي دانش‌‏آموزي در دبيرستان دخترانه مطهره در جمع خبرنگاران, گفت: شوراهاي دانش‌‏آموزي هر سال نسبت به سال قبل وضعيت بهتري داشته‌‏اند و مي‌‏توانيم ادعا كنيم كه اهداف شوراها به طوركامل محقق شده است. وي افزود: در تابستان هر سال با حضور مديران مدارس، گردهمايي براي بررسي چالش‌‏هاي شوراها برگزار مي‌‏شود و اين گردهمايي در ارتقاي جايگاه شوراها نقش موثري داشته است. به گفته وي, براي مديران مدارس، برنامه بازديد از شوراهاي موفق دانش‌‏آموزي در نظر گرفته شده است تا آنها به جايگاه شوراها و نقش آنها در اداره مدرسه پي ببرند. وي، در خصوص برگزاري هفته پيوند اوليا و مربيان افزود: جلب كمك اوليا، صرفاً مربوط به مسائل مالي نيست؛ بلكه با شكل‌‏گيري انجمن اوليا و مربيان ما بيشتر در جهت تقويت نقش اوليا در تربيت دانش‌‏آموزان تلاش مي‌‏كنيم. وي، با تاكيد بر عدالت گستري در آموزش و پرورش افزود: ما با ايجاد دفتر آموزش و پرورش عشايري تمام تلاش خود را معطوف به مناطق محروم و روستايي و عشاير كرده‌‏ايم كه با برنامه‌‏ريزي بهتر براي ارتقا سطح تحصيلي آنها تلاش كنيم. وي، در خصوص تصويب لايحه 4 ميليارد دلاري براي بازسازي و نوسازي مدارس در مجلس, گفت: اين لايحه در حال حاضر در كميسيون برنامه و بودجه مجلس در حال بررسي است. فاني, در پايان, در پاسخ به سوالي در خصوص تحويل پست وزارت به وي خاطرنشان كرد: من وارد اين مقولات نمي‌‏شوم.

[ جمعه بیست و نهم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 همزمان با فرارسيدن شب هاي قدر، كلاس هاي درس نوبت صبح روزهاي اول و پنجم آبان ماه مدارس سراسر كشور، با دو ساعت تأخير شروع مي شود.  براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ، فعاليت آموزشي نوبت صبح يكشنبه آينده ، مصادف با ۱۹ ماه مبارك رمضان و نوبت صبح پنج شنبه مصادف با ۲۳ ماه مبارك رمضان با دو ساعت تأخير آغاز مي شود. تأخير در آغاز فعاليت آموزشي مدارس در روزهاي يادشده ، به دليل برگزاري آيين ليالي قدر صورت مي گيرد. براساس آيين نامه اجرايي مدارس مصوب شوراي عالي آموزش و پرورش، برگزاري امتحان در روزهاي ۱۹ و ۲۳ ماه مبارك رمضان در مدارس مجاز نيست. در اين آيين نامه از همه مدارس كشور خواسته شده كه معلمان در ماه مبارك رمضان در صورت امكان از برگزاري امتحان خودداري كنند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

انتخابات شوراهاي دانش آموزي روز پنجشنبه با راي مستقيم دانش آموزان در مدارس سراسر ايران برگزار شد. هر سال در آخرين پنجشنبه مهر انتخابات شوراهاي دانش آموزي برگزار مي‌شود و امروز دانش آموزان همه دبيرستان‌ها و مدارس راهنمايي و بيش از .‪ ۷‬درصد دبستان‌هاي سراسر كشور دراين انتخابات شركت كردند. دانش آموزان مدارسي كه .‪ ۲۵‬دانش آموز دارد، پنج نفر، .‪ ۲۵‬تا.‪ ۳۵‬دانش آموزهفت نفر و بالاي .‪ ۳۵‬دانش آموز ‪ ۹‬نفر را به عنوان نمايندگان شوراي دانش آموزي مدرسه با راي مستقيم خود انتخاب كردند. شوراهاي دانش آموزي بر پايه مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش از اركان تصميم‌سازي در مدارس محسوب مي‌شود و اعضاي آن تا پايان سال به عنوان بازوي مشورتي مدرسه عمل مي‌كنند. اعضاي شوراي دانش آموزي در نخستين جلسه پس از انتخابات، رييس، نايب رئيس، منشي و ساير اركان و ترتيب جلسات خود را براي نظر دادن در همه امور مدرسه شامل امور آموزشي، پرورشي، خدماتي و ورزشي تعيين مي‌كنند. نماينده شوراي دانش آموزي به عنوان ناظر مصوبات و عملكرد مدرسه و انتقال‌دهنده نيازها و خواسته‌هاي دانش آموزان در جلسات شوراي مديريتي مدرسه نيز شركت مي‌كند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 "محمود ابراهيمي" معاون وزير آموزش و پرورش و سرپرست دفتر مدارس خارج از كشور ، جلوگيري از تغيير هويت ملي و ديني دانش آموزان ايراني را به عنوان مهمترين رسالت اين وزارتخانه در خارج از كشور توصيف كرد. وي روز پنجشنبه در مراسم معارفه سرپرست جديد مدارس ايراني در امارات كه در مجتمع آموزشي توحيد دختران در دبي برگزار شد، گفت : هويت زدايي وفرهنگ زدايي اتباع خارجي در اغلب كشورها امروزه به يك جريان سازمان يافته تبديل شده كه مهمترين مسووليت وزارت آموزش وپرورش كاهش تاثير اين جريان بر فرزندان اتباع ايراني است . ابراهيمي افزود:براي حفظ وصيانت از هويت ملي وديني دانش آموزان ايراني در خارج از كشور ، همكاري وهماهنگي بين موسسات وارگانهاي ايراني و وزارت آموزش و پرورش ضروري است. وي با اشاره به اهميت نقش پرورشي مجتمع‌هاي آموزشي ايراني در هدايت، رشد و تعالي ارزشهاي ديني وفرهنگي دانش آموزان خارج از كشور گفت :اين مساله بايد سرلوح تلاش كادر سرپرستي ، مديران ومعلمان ايراني خارج از كشور قرار گيرد. ابراهيمي افزود: در زمان حاضر ‪ ۱۷‬هزار دانش آموز در مجتمع‌هاي آموزشي ايراني در بيش از ‪ ۸۰‬كشور جهان تحصيل مي‌كنند و اين تعداد دانش آموز به حمايت همه جانبه وزارت آموزش وپرورش نياز دارند . معاون وزير آموزش و پرورش همچنين گفت : برقراري ارتباط مستقيم با اوليا، توجه به مسايل اخلاقي دانش آموزان بويژه در كشورهاي غير اسلامي از اهميت خاصي برخوردار است . وي بر اهميت آموزش زبان فارسي به دانش آموزان ايراني در خارج از كشور تاكيد كرد و افزود:برخي از دانش آموزان ايراني در مدارس غير ايراني تحصيل مي كنند كه ادامه اين روند مي‌تواند آنان را از هويت ايراني جدا كند. ابراهيمي تصريح كرد: براي گسترش زبان فارسي در بين ايرانيان مقيم در خارج بويژه دانش آموزاني كه در غير مدارس ايراني تحصيل مي‌كنند،اين تصميم گرفته شد كه به ازاي گذراندن دوره‌هاي آموزشي زبان فارسي ،ديني، و قرآن مدرك فارسي معادل با مقطع درسي به آنان اعطا شود. در اين مراسم " حميد رضا آذري " به عنوان سرپرست جديد مدارس ايراني در امارات معرفي شد . در زمان حاضر ‪ ۷‬مجتمع آموزشي ايراني در امارات فعاليت دارند كه حدود شش هزار دانش آموز دختر وپسر دراين مجتمع‌ها مشغول تحصيل هستند.‬

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدير سازمان بسيج دانش آموزي منطقه خوزستان گفت: بسيج دانش آموزي خوزستان به عنوان بسيج نمونه كشور در سال ‪ ۸۳ - ۸۴‬برگزيده شد. سرهنگ "حميد رضا مجدي نسب" چهارشنبه شب در همايش فرماندهان واحدهاي بسيج دانش آموزي دشت آزادگان در آموزش و پرورش سوسنگرد افزود: درخوزستان دو هزارپايگاه بسيج دانش آموزي با ‪ ۲۳۸‬هزار عضو مشغول فعاليت هستند. وي گف‌ت: برگزاري جشنواره سرود، برنامه‌هاي فرهنگي، هنري، علمي، قرآني، مسابقات ورزشي در رشته‌هاي مختلف، تشكيل كانون طرح ولايت با استفاده از تجربه‌هاي دانش آموزان و بسيجيان كه در سال گذشته در مشهد برگزارشد راه اندازي پايگاه علمي در دو آموزشگاه دخترانه و پسرانه با ‪ ۲۰‬ميليون ريال ، اجراي برنامه‌هاي حماسي در شهرهاي مختلف توسط بسيج دانش آموزي از جمله برنامه‌هاي بسيج دانش آموزي خوزستان در امسال است. وي همچنين از حضور دانش آموزان بسيجي قدر داني كردو يادآور شد بسيج دانش آموزي اين شهرستان به لحاظ فعاليت‌هاي چشمگير خود از جمله واحدهاي موفق در استان خوزستان است. فرمانده ناحيه مقاومت بسيج دشت آزادگان نيز در اين مراسم در خصوص نقش بسيج دانش آموزي در حراست و پاسداري از ارزش‌ها صحبت كرد و با اشاره به بيانه شوراي حكام درخصوص فناوري هسته‌اي صلح آميز كشورمان گفت: اقتدار و صلابت مسوولان نظام جمهوري اسلامي و همچنين حضور فعال و چشمگير بسيج در صحنه تمامي توطئه‌هاي استكبارجهاني را نقش برآب كرد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون فرماندار رامسر گفت: گرچه در گذشته تكيه بر مدرسه محوري و معلم محوري بود ،اما دانش‌آموزان در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي به ايفاي نقش مدني خود مي‌پردازند. "حسين سروري" روز پنجشنبه در جمع دانش‌آموزان مدرسه دخترانه ده‌حقي اين شهرستان افزود: شوراي دانش‌آموزي تمرين ايفاي نقش براي فرداي دانش آموزان است كه با انتخاب كردن و انتخاب شدن پايه‌گذار تحول در نظام آموزش و پرورش هستند. وي اظهار داشت: متاسفانه برخي از مديران اين شورا را مقابل خود مي‌بينند در حالي كه شوراها بازوي مديران هستند. سروري با بيان اينكه انتخابات شوراي دانش‌آموزي صفحه ماندگاري در تاريخ اين نهاد است، بر لزوم توجه مسوولان امر به اين شورا تاكيد كرد. انتخابات شوراي دانش‌آموزي طي روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه با شركت حدود ‪ ۹۰‬هزار دانش‌آموزان در مدارس مناطق غرب مازندران برگزار شد. براي مدارس تا‪ ۲۵۰‬نفر پنج عضو اصلي، مدارس ‪ ۲۵۰‬تا ‪ ۳۵۰‬نفر هفت عضو اصلي و مدارس ‪ ۳۵۰‬نفر به بالا ‪ ۹‬عضو اصلي براي يك سال انتخاب مي‌شوند. هر كدام از شوراهاي دانش‌آموزي مدارس دو عضو علي‌البدل نيز دارند. شهرستانهاي غرب مازندران بيش از ‪ ۱۱۰‬هزار دانش‌آموز دارد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون فرهنگي كميته امداد امام خميني (ره) اعلام كرد: ‪ ۳۰‬درصد از دانش- آموزان تحت پوشش اين نهاد امسال به دانشگاههاي كشور راه يافته‌اند. "حميدرضا ترقي" چهارشنبه شب در همايش دانشجويان تحت پوشش كميته امداد امام خميني سمنان افزود: اين نهاد هم اكنون ‪ ۳۰‬هزار دانشجو تحت پوشش دارد كه هشت هزار نفر آنها امسال به دانشگاهها راه يافته‌اند. وي كمبود اعتبار را از مشكلات اين نهاد در رسيدگي به دانش‌آموزان و دانشجويان عنوان كرد و گفت: اعتبارات اين معاونت تنها پاسخگوي ‪ ۵۰‬درصد از نيازها است. ترقي، حجم اعتبارات دولتي معاونت فرهنگي كميته امداد كشور را ‪۵۶‬ميليارد ريال و كمكهاي مردمي اين معاونت را چهار ميليارد ريال عنوان كرد. معاون فرهنگي كميته امداد امام‌خميني كشور تقويت باورهاي ديني و توجه به مسايل پرورشي دانش‌آموزان را از اهم برنامه‌هاي امسال اين نهاد بيان كرد و گفت: ايجاد مراكز شبانه‌روزي ويژه استعدادهاي درخشان و اختصاص خوابگاه و امكانات آموزشي از ديگر برنامه‌هاي امسال اين معاونت است. مديركل كميته امداد امام خميني استان سمنان نيز در اين مراسم، شمار دانش‌آموزان تحت پوشش اين كميته را سه هزار و ‪ ۵۰۰‬نفر عنوان كرد. "محمدعلي ذوالفقاري" گفت: امسال ‪ ۱۰۰‬نفر از دانش‌آموزان تحت پوشش اين كميته به دانشگاهها راه يافته‌اند. در سالروز ولادت باسعادت حضرت امام حسن مجتبي (ع) كتابخانه كميته‌امداد امام خميني شهرستان سمنان با پنج هزار عنوان كتاب افتتاح شد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 هشتمين دوره انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي همزمان با سراسر كشور روز پنج‌شنبه در مدارس استان همدان برگزار شد. رييس سازمان آموزش و پرورش همدان درآيين برگزاري اين انتخابات در مدرسه راهنمايي "كوركچي" واقع در منطقه "حصار علي‌آباد" اين شهر گفت: انتخابات همزمان در يك هزار مدرسه راهنمايي و ‪ ۲۶۲‬مدرسه متوسطه استان برگزار شد. "فاروق داودپور" افزود: ‪ ۱۲۰‬هزار دانش‌آموز مقطع راهنمايي و ‪ ۱۰۷‬دانش آموز مقطع متوسطه در انتخابات شركت كردند و در هر مدرسه پنج تا هفت نفر به عنوان عضو شوراهاي دانش‌آموزي انتخاب شدند. وي اضافه كرد: انتخابات شوراهاي دانش آموزي ،فرمايشي نيست بلكه بيانگر اين پيام است كه دانش آموزان بايد در اداره مدرسه نقش داشته باشند. وي، مشاركت دانش‌آموزان در امور مربوط به مسايل آموزشي، پرورشي وانضباطي ايجاد ارتباط بين دانش‌آموزان و اوليا مدرسه، ايجاد بستر مناسب براي تعامل توسعه و تقويت فعاليت‌هاي گروهي و تحكيم و تعميق ارزش‌ها و باورهاي ديني را از مهمترين اهداف برگزاري انتخابات شوراهاي دانش آموزي ذكر كرد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 انتخابات اعضاي شوراهاي دانش‌آموزي روز پنجشنبه همزمان با سراسر كشور در مدارس استان گيلان آغاز شد. رييس سازمان آموزش و پرورش استان گيلان گفت: اين انتخابات در بيش از سه هزار واحد آموزشي گيلان برگزار مي‌شود. "نعمت‌الله اسدي پرور" در حاشيه انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي درمركز پيش- دانشگاهي شاهد دختران رشت در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: بيش از ‪ ۴۰۰‬هزار دانش‌آموز گيلاني در اين انتخابات شركت مي‌كنند. وي اظهارداشت: دانش‌آموزان گيلان در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي استان ‪۲۰‬ هزار و ‪ ۶۰۰‬همكلاسي خود را در جايگاه تصميم‌گيري قرار مي‌دهند. وي گفت: زمينه‌سازي براي حضور دانش‌آموزان در عرصه‌هاي تصميم‌سازي و تصميم گيري، ايجاد خودباوري واعتماد به‌نفس، تقويت مهارتهاي زندگي جمعي و مشاركت دانش‌آموزان در امور مربوط به مسايل آموزشي، پرورشي و انضباطي از اهداف برگزاري انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي در مدارس است. وي يادآور شد: سال گذشته، ‪ ۴۱۸‬هزار دانش‌آموز گيلاني در سه هزار و ‪۱۴۹‬ واحد آموزشي در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي شركت كردند. وي افزود: پارسال دانش‌آموزان گيلان در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي، ‪۲۰‬ هزار و ‪ ۵۷۱‬دانش‌آموز را به عنوان اعضاي اصلي شوراي دانش‌آموزي برگزيدند. استان گيلان با دوميليون و ‪ ۴۰۰‬هزار نفر جمعيت، داراي بيش از ‪ ۴۹۳‬هزار دانش‌آموز است.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

هشتمين دوره انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي روز پنجشنبه در مدارس استان سمنان برگزار شد و دانش‌آموزان، نمايندگان خود را در اين شوراها برگزيدند. اين انتخابات در سطح مدارس متوسطه، پيش دانشگاهي، راهنمائي و ‪ ۷۰‬درصد مدارس ابتدايي برگزار شد. رييس سازمان آموزش و پرورش استان سمنان به خبرنگار ايرنا گفت: اين انتخابات در ‪ ۵۶۰‬واحد آموزشي متوسطه، راهنمايي و ابتدايي اين استان به طور همزمان برگزار شد. "محمد همتي" شمار دانش‌آموزان شركت‌كننده در اين انتخابات را ‪ ۷۰‬هزار نفر ذكر كرد و گفت: در انتخابات سال گذشته ‪ ۵۰‬درصد مدارس ابتدايي تحت پوشش قرار داشتند و امسال اين رقم به ‪ ۷۰‬درصد افزايش يافته است. وي متذكرشد: سال آينده ‪ ۱۰۰‬درصد مدارس ابتدايي تحت پوشش شوراهاي دانش- آموزي قرار مي‌گيرند. وي شمار نامزدهاي انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي در استان سمنان را بيش از هفت هزار نفر بيان كرد و اظهار داشت: دانش‌آموزان در هشتمين دوره اين انتخابات سه هزار و ‪ ۹۰۰‬نفر را به عنوان نماينده در شوراهاي دانش‌آموزي انتخاب مي‌كنند. معاون سياسي امنيتي استانداري سمنان نيز دريكي از دبيرستانهاي سمنان با تاكيد بر نقش مردم در عرصه‌هاي مختلف كشور اظهار داشت: تا حضور و حمايت مردم از اين نظام باشد ،نظام قوي و پابرجاست. "محمدرضا حسن‌پور" تاكيد كرد: هرجا كه مردم همراه حكومت بودند آمريكا و استكبار جرات مداخله در امور آن كشور را پيدا نكرده است. وي تصريح كرد: تا زماني كه در عرصه‌هاي مختلف نظام حضور داريد و از كشور خود دفاع مي‌كنيد هيچ قدرتي نمي‌تواند دخالتي در امور كشور داشته باشد. در اين مراسم پيام سرپرست وزارت آموزش و پرورش نيز قرائت شد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

دانش‌آموزان شهرستانهاي بندرانزلي و رضوانشهر روز پنجشنبه همزمان با ديگر نقاط كشور درانتخابات شوراهاي دانش‌آموزي شركت كردند. مسوول روابط عمومي آموزش و پرورش بندرانزلي دراين‌باره گفت: انتخابات در ‪ ۱۱۰‬واحد آموزشي شامل ‪ ۳۳‬مدرسه متوسطه، ‪ ۴۶‬مدرسه راهنمايي و ‪ ۳۱‬مدرسه ابتدايي اين شهرستان برگزار شد و بيش از ‪ ۲۰‬هزار دانش آموز در آن شركت داشتند. "علي اصغرانصاريان" اظهارداشت: دو هزارو ‪ ۴۱۲‬نفر در اين مدارس داوطلب نمايندگي شوراهاي دانش‌آموزي شده بودند كه از اين تعداد ‪ ۶۹۰‬نفر انتخاب مي‌شوند. وي از اهداف شوراهاي دانش‌آموزي را مشاركت دانش‌آموزان در امور مربوط به مسائل آموزشي، پرورشي، انضباطي و ايجاد ارتباط صحيح و مستقيم بين اولياء مدرسه و دانش‌آموزان عنوان كرد. به گزارش خبرنگار ايرنا همچنين بيش از ‪ ۱۱‬هزاردانش آموز رضوانشهري در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي مدارس اين شهرستان شركت كردند. مسوول امور تربيتي آموزش و پرورش رضوانشهر گفت: ‪ ۱۱‬هزارو ‪ ۳۷۰‬دانش آموز دختر و پسر مقاطع ابتدايي، راهنمايي تحصيلي و دبيرستاني با حضور در ‪۹۸‬ حوزه راي‌گيري در مدارس نمايندگان و اعضاي شوراي دانش آموزي مدارس را برگزيدند. "محمدپور خداياري" اظهارداشت: امسال دانش آموزان مدارس شهرك وليعصر چوكا، پره سر و روستاهاي رضوانشهر با علاقه مندي و شمار بيشتري در اين انتخابات نامزد شدند و از بين آنها ‪ ۵۸۸‬نفر برگزيده شدند

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 دانش‌آموزان و دست‌اندركاران آموزش و پرورش، انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي را بهترين عرصه و نماد براي جوانان و نوجوانان جهت مشاركت در فعاليتهاي اجتماعي و تمرين دمكراسي مي‌دانند. اين انتخابات روز پنجشنبه با مشاركت پرشور دانش‌آموزان در مدارس استان سمنان برگزار شد. مسوولان و كارشناسان ذيربط، فراهم نمودن زمينه مشاركت ،گفتگو و مسووليت پذيري در فعاليتهاي مدارس را از مهمترين اهداف تشكيل شوراهاي دانش‌آموزي عنوان مي‌كنند. رييس سازمان آموزش و پرورش استان سمنان گفت: مشاركت در جامعه اسلامي حرف اول را مي‌زند و مشاركت در جامعه از آموزش و پرورش آغاز مي‌شود. "محمد همتي" تصريح كرد: اگر دانش‌آموزان در عرصه مدارس تمرين دمكراسي و مشاركت را داشته‌باشند اين اصل در جامعه بزرگتر به يك فرهنگ ماندگار تبديل مي‌شود. وي با اشاره به تاثير شوراهاي دانش‌آموزي در فعاليتهاي مدارس در سالهاي قبل اظهار داشت: اگر مشاركت در نظام آموزش و پرورش نباشد مدارس به صورت جزيره‌اي اداره مي‌شود و دانش‌آموز، اوليا و مدارس هريك فعاليت خود را انجام مي‌دهند. وي خاطرنشان ساخت: شوراهاي دانش‌آموزي مي‌توانند سياست‌گذار مدرسه محوري در آموزش و پرورش باشند. معاون هماهنگي امور پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به رشد سريع جوامع ،شوراها را از نهادهاي جديدي دانست كه زمينه مشاركت و سهيم‌شدن افراد در فعاليتها را فراهم مي‌سازد. "مرتضي ذوالفقاري" افزود: شوراهاي دانش‌آموزي زيربناي شوراهاي بزرگتر و زمينه‌ساز مشاركت دانش‌آموزان در فعاليتهاست. برخي از مديران و مسوولان واحدهاي آموزشي، شوراهاي دانش‌آموزي را بازوان توانمند مديران در مدارس ذكر كردند. مدير دبيرستان كوثر سمنان در اين مورد گفت: شوراها بهترين تشكل براي مدارس، مديران و مسوولان واحدهاي آموزشي هستند كه در امور مختلف به ياري اين مسوولان مي‌شتابند. "نيره قادري" تاكيد كرد: اين شوراها نهادهاي مدني را در دبيرستانها نهادينه كرده و كمك كار توسعه اجتماعي، فرهنگي هستند. وي تصريح كرد: با تشكيل شوراها مسوولان مدارس استفاده فراواني ازآنها برده‌اند و اعضاي اين شوراها براي رفع مسايل و مشكلات مدارس پيشنهاداتي ارايه مي‌كنند كه به فكر ما نمي‌رسيد. برخي از دانش‌آموزان نيز تشكيل شوراهاي دانش‌آموزي را براي مشاركت در فعاليتهاي مدرسه بسيار خوب و موثر دانستند. "علي‌اكبر مصطفي‌وزيري" دانش‌آموز دوره پيش دانشگاهي در سمنان هدف خود از شركت در اين انتخابات را خدمت به مدرسه و مشاركت در كارهاي آن بيان كرد. وي گفت: حضور در اين انتخابات و راي دادن براي انتخاب نماينده درشوراي دانش‌آموزي يك مشق و تمرين براي دمكراسي است و نقش موثري در فعاليتهاي اجتماعي دانش‌آموزان در آينده دارد. وي كه قبلا به عنوان عضو مجلس دانش‌آموزي نيز انتخاب شده است در مورد همكاري مديران با شوراهاي دانش‌آموزي گفت: همكاري برخي مديران بسيار خوب است اما بعضي از مديران نيز همكاري ندارند. وي براي موفق‌تر بودن شوراها در فعاليتهاي مدرسه تاكيد كرد بايد بيشتر از گذشته به دانش‌آموزان فرصت بدهيم و به‌شوراها مسووليت بيشتري داده شود. دانش‌آموز ديگري از دبيرستان نمونه رشد سمنان در اين مورد گفت: اهميت فعاليت در شوراي دانش‌آموزي ايجاد جرات و جسارت براي فعاليت در عرصه‌هاي بالاتر است. "سيدميرمحمدعلي سادات‌حسيني" گفت: براي سومين بار در انتخابات شوراها شركت مي‌كنم و در دوره‌هاي قبل فعاليتهاي خوبي از شوراها را در مدارس شاهد بوده‌ام. "اميدرضا قجر" ديگر دانش‌آموز سمناني انتقال نظرات دانش‌آموزان را به مسوولان توسط اعضاي شوراها از نتايج اين شوراها بيان كرد و گفت: فعاليت شوراها در روند امور مدارس بسيار خوب و مفيد بوده است. امسال در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي در استان سمنان بيش از هفت هزار دانش‌آمور نامزد انتخابات شده‌اند كه از بين آنها سه هزار و ‪ ۹۰۰‬نفر به عنوان عضو شورا انتخاب مي‌شوند. اين انتخابات در ‪ ۵۶۰‬واحد آموزشي برگزار شد و بيش از ‪ ۷۰‬هزار دانش آموز در آن شركت كردند. چاپ پوستر، تبليغ در مدارس ،دادن وعده‌هاي انتخاباتي توسط نامزدها از جمله ويژگي‌هاي اين انتخابات گزارش شده كه در يك هفته اخير در واحدهاي آموزشي جريان داشته است.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون مديريت آموزش و پرورش استثنايي شهرستان‌هاي استان تهران گفت: تعدادي مدرسه جديد استثنايي در شهرستان‌هاي استان تهران با كمك سازمان نوسازي مدارس و خيران احداث شده و يا در حال احداث است. محسن شاه‌علي روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: مدرسه جديد استثنايي "پارسي اربابي" در ناحيه چهار كرج در منطقه مهرشهر در دو نوبت صبح و بعد از ظهر احداث شد كه در نوبت صبح ‪۸۰‬ دانش‌آموز و در نوبت بعدازظهر ‪ ۱۲۰‬دانش‌آموز در آن مشغول به تحصيل هستند. وي ادامه داد: مدرسه جديد استثنايي "حضرت فاطمه‌زهرا" سيزدهم آبان ماه سال جاري درناحيه ‪ ۳‬كرج در منطقه محمدشهر به بهره‌برداري مي‌رسد،دانش‌آموزان مدرسه قديمي "حضرت فاطمه‌زهرا" آبان ماه به ساختمان جديد منتقل مي‌شوند. شاه‌علي گفت: يك باب مدرسه استثنايي درمنطقه نظرآباد براي بخش مهارت‌هاي حرفه‌اي پسران درحال بازسازي است. وي بااشاره به پروژه‌هاي مدارس استثنايي نوساز دردست اقدام شهرستان‌هاي استان تهران، يادآور شد: يك مدرسه نوساز در ناحيه ‪ ۳‬كرج درحال ساخت است كه دي و يا بهمن ماه سال جاري به بهره‌برداري مي‌رسد. شاه‌علي افزود: مدارس جديد ديگري در شهرقدس، رباط كريم، ناحيه ‪ ۲‬شهر ري و ورامين درحال ساخت است كه بزودي افتتاح مي‌شود. اين مسئول به احداث فضاي آموزشي در مدرسه حضرت عبدالعظيم حسني توسط خيران اشاره كرد و گفت: درداخل مدرسه حضرت عبدالعظيم فضاي خالي وجود داشت كه توسط خيران به ‪ ۱۵‬كلاس درس تبديل شد كه اين كلاس‌ها نيز در ماه‌هاي آينده مورد استفاده قرار مي‌گيرد. شاه‌علي افزود: تمام مدارس ساخته شده و يا درحال ساخت در شهرستانهاي استان تهران توسط خيران احداث شده و ساخت مدرسه "حضرت فاطمه‌زهرا" و مدارس در حال ساخت در ناحيه ‪ ۲‬شهرري و ورامين ازسوي سازمان نوسازي مدارس انجام شده است. وي يادآور شد: درحال حاضر ‪ ۳۸‬باب مدرسه استثنايي مستقل و ‪ ۵۵‬واحد آموزشي استثنايي در شهرستان‌هاي استان تهران درحال فعاليت است. شاه‌علي بيان كرد: درسال تحصيلي جاري پنج هزارو‪ ۶۰۰‬دانش‌آموز در گروه‌هاي مختلف نابينا، كم‌بينا، ناشنوا، كم‌شنوا، كم‌توان‌ذهني، چند معلوليتي و شيوه آموزش تلفيقي در شهرستان‌هاي استان تهران درحال تحصيل هستند. وي در توضيح شيوه آموزش تلفيقي گفت: در اين شيوه برخي دانش‌آموزان به رغم داشتن مشكلات بينايي و شنوايي و معلوليت جسمي و حركتي توان آموزش در مدارس عادي را دارند. اين مسئول تاكيد كرد: دانش‌آموزان در شيوه آموزش تلفيقي مورد ارزشيابي قرار گرفته كه آيا توان آموزش در مدارس عادي را دارند يا خير؟ وي افزود: درصورت توانايي تحصيل درمدارس عادي به مناطق آموزش و پرورش شهرستان تهران معرفي شده و زيرنظر معلمان متخصص از حمايت‌هاي علمي خاص برخوردار مي‌شوند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مديركل نوسازي مدارس همدان گفت: ‪ ۶۹۲‬مدرسه فرسوده و خطرآفرين با سه هزار و ‪ ۱۸۲‬كلاس درس در اين استان وجود دارد. "علي طاووس‌نژاد" روز پنج‌شنبه در شوراي آموزش و پرورش افزود: در بررسي‌هاي انجام شده ‪ ۶۳۹‬مدرسه با سه هزار و ‪ ۴۲۷‬كلاس درس نيز نيازمند مقاوم‌سازي هستند. وي اضافه كرد: ‪ ۷۵۷‬مدرسه با چهار هزار و ‪ ۵۵۲‬كلاس درس نيز داراي استحكام لازم هستند. رييس گروه متوسطه سازمان آموزش و پرورش همدان نيز گفت: امسال در طرح مهر يك هزار و ‪ ۶۲۴‬نفر از معلمان حق‌التدريس و نهضت سوادآموزي ساماندهي شدند. "عباس احمدي مقيم" افزود: در كميته تعمير و تجهيز طرح مهر نيز ‪ ۴۰۰‬هزار نوع لوازم‌التحرير، ‪ ۲۱‬هزار دست مانتو و شلوار و ‪ ۱۶‬هزار جفت كفش براي دانش‌آموزان بي‌بضاعت در نظر گرفته شده است. مدير نهضت سواد آموزي همدان نيز گفت: در استان همدان ‪ ۲۵۷‬هزار بيسواد مطلق وجود دارد. "ضياء‌الدين خورنگ" افزود: تعداد كم سوادان استان همدان نيز ‪ ۳۸۰‬هزار نفر است. در اين نشست مقرر شد كه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي استان همدان هفت ميليارد ريال از اعتبارات استاني را براي محو بي‌سوادي افراد ‪ ۱۰‬تا ‪۲۹‬ سال استان اختصاص دهد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مديريت اداره آموزش و پرورش شهرستان ساوه گفت: ‪ ۴۴‬هزار دانش‌آموز ساوه‌اي در انتخابات شوراي مدارس شركت كردند. "حسن سروش" روز پنجشنبه درگفت وگو باايرنا افزود: انتخابات شوراي مدارس با نظارت فرماندار، امام جمعه، معاونان فرماندار و تعدادي از كارشناسان آموزشي برگزار شد. وي افزايش مشاركت دانش آموزان در امور پرورشي و انضباطي و ايجاد ارتباط صحيح بين دانش آموزان و اولياء مدرسه و شوراي دانش آموزي و تحكيم ارزشها، باورهاي ديني خصوصا آموزه‌هاي سياسي، اجتماعي را از جمله اهداف فعاليت اين انجمن‌ها دانست. وي بيان كرد: با برگزاري انتخابات شوراي مدارس ازهرمدرسه پنج دانش آموز به عنوان اعضاي انجمن‌هاي اولياء و مربيان انتخاب مي‌شوند. سروش گفت: اين انجمن هابه مدت يك سال وظيفه جلب مشاركت دانش آموزان در مسايل گوناگون و تقويت روحيه آنها درفرآيند تصميم‌سازي مدرسه راعهده‌دارند. درشهرستان ساوه ‪ ۴۴‬هزار دانش‌آموز در ‪ ۲۲۱‬آموزشگاه درمقاطع مختلف تحصيلي مشغول به تحصيل هستند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رییس سازمان بسیج دانش آموزی به منظور تبیین برنامه های هفته بسیج روز یکشنبه با حضور نمایندگان رسانه ها میزگرد خبری خواهد داشت. به گزارش خبرگزاری "مهر"، سردار جوکار رییس سازمان بسیج دانش آموزی برای تبیین برنامه های هفته بسیج دانش آموزی و بزرگداشت شهدای دانش آموز با حضور نمایندگان رسانه ها میزگرد خبری تشکیل خواهد داد. این میزگرد روز یکشنبه اول آبان ماه ساعت 10 صبح برگزار خواهد شد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رئيس امور مشاركتهاي مردمي آموزش و پرورش كردستان گفت: بمناسبت هفته پيوند اوليا و مربيان در سه هزار و ‪ ۲۵‬مدرسه استان انجمن اوليا و مربيان در مقاطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه تشكيل شد. " گودرز شاهمرداي " روز چهارشنبه به خبرنگار ايرنا افزود: زمينه لازم براي تشكيل انجمن اوليا و مربيان در هر سه هزار و ‪ ۴۰۰‬مدرسه استان فراهم است . به گفته وي در سال تحصيلي گذشته انجمن اوليا و مربيان مدارس كردستان حدود ‪ ۱۹‬هزار و ‪ ۷۰۰‬نفر عضو داشت كه از اين تعداد ‪ ۱۰‬هزار و ‪ ۷۵۰‬نفر آنها اولياي دانش‌آموزان بوده‌اند. وي، مهمترين وظايف انجمن اوليا و مربيان را برگزاري دوره‌هاي آموزشي خانواده براي اوليا، نظارت بر سرويس مدارس، نظارت بر وضعيت آموزشگاه‌ها و جذب كمكهاي مالي براي مدارس عنوان كرد. وي افزود: در سال تحصيلي گذشته بيش از هفت ميليارد و ‪ ۷۷‬ميليون ريال از محل مشاركتهاي اوليا دانش‌آموزان به حساب مدارس استان واريز شد. شاهمرادي ادامه داد: اين مبلغ با نظارت شوراي مالي مدارس متشكل از مدير مدرسه، نماينده معلمان و رييس انجمن مدرسه صرف بهسازي امور آموزشي، تربيتي و رفاهي مدارس شد. ‪ ۲۴‬تا ‪ ۳۰‬مهر ماه هر سال با عنوان هفته پيوند اوليا و مربيان نامگذاري شده است. كردستان داراي ‪ ۳۶۰‬هزار دانش‌آموز در مقاطع سه‌گانه تحصيلي است كه در سه هزار و ‪ ۴۰۰‬مدرسه تحصيل مي‌كنند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مسئول پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: ‪ ۵۰‬مدرسه در شهر تهران تحت پوشش طرح "مدرسه محور" قرار گرفت. ناصر دهناد روز سه‌شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران افزود: طرح "مدرسه محور" از طرح‌هاي چهارگانه پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر بوده كه همزمان با طرح‌هاي "مروج سلامت"، "مهارت‌هاي زندگي" و "مدارس بدون دخانيات" در مدارس تهران اجرا مي‌شود. وي، به مناطق تحت پوشش طرح "مدرسه محور" اشاره كرد و گفت: مدارس هفت منطقه در تهران شامل مناطق ‪ ۱۵ ،۸ ،۷ ،۶ ،۵ ،۴‬و ‪ ،۱۶‬تحت پوشش اين طرح قرار گرفته است. دهناد ادامه داد: اين طرح با مشاركت سازمان بهزيستي در مقاطع تحصيلي ابتدايي، راهنمايي و دبيرستان درحال اجرا است. وي افزود: افرادي ازسوي بهزيستي براي اجراي اين طرح دعوت شده‌اند و دانش‌آموزان توسط آنان مهارت‌هاي زندگي را مي‌آموزند، دراين طرح دانش‌آموزان كارهاي مشاركتي همچون نظافت مدرسه، روز بدون كتاب، روز اسباب بازي و روز غذاي مشترك را تجربه مي‌كنند. اين مسئول بيان‌كرد: از مهمترين برنامه‌هاي طرح مدرسه‌محور، روز دانش‌آموز است كه خود دانش‌آموزان نقش مدير، معاون و خدمتگزار و غيره را با نظارت مسئولان مدرسه ايفا مي‌كنند. دهناد، هدف از اجراي اين طرح را در مدارس، آشنايي دانش‌آموزان با مسائل و مشكلات و كسب مهارت‌هاي زندگي عنوان كرد. وي يادآور شد: سال گذشته پنج هزار دانش‌آموز تحت پوشش طرح مدرسه محور قرار گرفتند كه متاسفانه به علت كسري بودجه اجراي طرح در سال تحصيلي جديد به يك هشتم كاهش يافت.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس اداره آموزش و پرورش شهرستان بجنورد اعلام كرد : "دانوش وحدت" دانش‌ آموز پيش‌ دانشگاهي با احراز رتبه نخست مسابقات علمي جهاني "ايده نو" نشان طلا گرفت. عبدالله رحيمي روز پنجشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: در اين مسابقات كه شهريور امسال در كشور آلمان برگزار شد ‪ ۱۳‬هزار طرح از سراسر جهان شركت داده شده بود. وي افزود: دانش‌آموز دبيرستان تيزهوشان بجنورد با ارايه طرح "تزريق آلومينيم در چوب" توانست مدال طلاي اين مسابقات را از آن خود كند. او ويژگي طرح را جلوگيري از فرسايش و پوسيدگي چوب دانست. وي گفت: هم‌اينك اين دانش‌آموز سابق بجنوردي در رشته هوافضاي دانشگاه صنعتي شريف تهران مشغول به تحصيل است. به‌دليل اشتغال به تحصيل وحدت در دانشگاه صنعتي شريف تهران امكان مصاحبه با وي پيرامون موفقيت و ويژگيهاي طرحش ميسر نشد.‬

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 همزمان با سراسر كشور انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي پنجشنبه در مدارس استان خوزستان برگزار شد. معاون مهارتي نظري سازمان دانش آموزي خوزستان در آيين نمادين اين انتخابات در دبيرستان شهداي اهواز گفت: دراين انتخابات‪ ۶۰۰‬هزار دانش آموز دختر و پسر مقطع راهنمايي و دبيرستان با حضور در پاي صندوقهاي راي مدارس نمايندگان خود را انتخاب كردند. "بهزاد علوي" افزود: در اين انتخابات در هر مدرسه متناسب با جمعيت دانش‌آموزي پنج تا هفت نفر به عنوان اعضاي اصلي و سه نفر عضو علي‌البدل شورا با شمارش آرا انتخاب مي‌شوند. وي هدف ازفعاليت شوراهاي دانش‌آموزي در مدارس را ارتقاي فرهنگ مشاركت در تصميم گيريهاي اجتماعي بين نوجوانان دانش آموز عنوان كرد و گفت: انتخابات در يك هزار و ‪ ۸۵۲‬مركز آموزشي در خوزستان برگزار شد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس سازمان آموزش و پرورش كهگيلويه و بويراحمد گفت: همزمان با سراسر كشور هشتمين انتخابات شوراهاي دانش آموزي در مدارس اين استان آغاز شد. كرم بشارت پنج شنبه طي آييني دردبيرستان فرزانگان ياسوج افزود:انتخابات در بيش از دو هزار و ‪ ۵۰۰‬مدارس دولتي و غير دولتي كه شامل ‪ ۷۵‬درصد مدارس ابتدايي وتمام مدارس راهنمايي،متوسطه و پيش دانشگاهي است برگزار شده است. وي اظهار داشت: ‪ ۱۸۰‬هزار دانش آموز پسر ودختر بيش از هفت هزار نماينده خود را انتخاب مي‌كنند. بشارت گفت: اين استان توانست پارسال در ارزيابي فعاليتهاي شوراي دانش آموزي رتبه نخست كشور را دريافت كند. وي ادامه داد: كهگيلويه و بويراحمد داراي ‪ ۱۹۳‬هزار دانش آموز است كه در دو هزار و ‪ ۹۷۰‬فضاي آموزشي مشغول به تحصيل مي‌باشند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي روز پنجشنبه همزمان با سراسر كشور در تمامي مدارس استان كردستان آغاز شد. رييس گروه هماهنگي فعاليتهاي پرورشي سازمان آموزش و پرورش كردستان گفت: اين انتخابات در بيش از سه هزار آموزشگاه مقاطع دبيرستان، راهنمايي، پيش دانشگاهي و پنجم ابتدايي در حال برگزاري است. احمد عبداللهي به ايرنا افزود: حدود ‪ ۲۷۰‬هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصيلي در اين استان در انتخابات شركت مي‌كنند. به گفته وي در ‪ ۵۰‬درصد مدارس ابتدايي و ‪ ۱۰۰‬درصد مدارس راهنمايي و متوسطه انتخابات شوراهاي دانش آموزي برگزار مي‌شود. وي گفت: بر اساس آييننامه انتخابات، اعضاي شوراي دانش‌آموزي در مدارس با ‪ ۲۵۰‬دانش‌آموز پنج نفر، ‪ ۲۵۰‬تا ‪ ۳۰۰‬دانش‌آموز هفت نفر و بالاتر از اين ميزان ‪ ۹‬نفر خواهد بود. به گفته وي دو نفر نيز به عنوان اعضاي علي‌البدل شورا توسط دانش‌آموزان انتخاب مي‌شوند. او گفت: از بين منتخبان شوراي دانش‌آموزي استان كردستان نيز بر اساس سهميه تعيين شده افرادي به عنوان اعضاي پارلمان دانش‌آموزي كشور برگزيده خواهند شد. وي انگيزه برگزاري انتخابات دانش‌آموزي را ارج نهادن به شخصيت و كرامت دانش‌آموزان، استفاده از نقطه‌نظرات آنان، تسهيل در حسن اجراي برنامه‌هاي آموزش و پرورش و ايجاد بستر مناسب جهت تعامل فكري دانش‌آموزان دانست. در استان كردستان ‪ ۳۵۷‬هزار دانش آموز در بيش از چهار هزار و ‪ ۷۲‬مدرسه مشغول به تحصيل هستند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مدير كل نوسازي مدارس استان مركزي، گفت: خيرين مدرسه‌ساز استان در قالب تعهدات هفتمين جشنواره خيرين مدرسه ساز، ‪ ۴۲‬هزار و ‪ ۲۴۶‬مترمربع زمين اهدا كردند. مهندس "سهراب بنام" روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا، ارزش زمين‌هاي اهدايي را يك ميليارد و ‪ ۷۸۰‬ميليون ريال اعلام كرد و افزود: ‪ ۳۱‬هزار و ‪۹۰۰‬ مترمربع زمين‌هاي از سوي خيرين شهرستان خنداب به ارزش ريالي ‪ ۱۱‬ميليارد و ‪ ۹۰۰‬ميليون ريال به اين سازمان تحويل شده‌است. وي افزود: خيرين شهرستان كميجان نيز شش هزارو ‪ ۸۰۰‬مترمربع زمين به ارزش پنج ميليارد و ‪ ۹۰۰‬ميليون ريال اهدا كردند. وي گفت: درنيمه‌اول امسال ‪ ۱۳‬طرح آموزشي با مشاركت خيرين و دولت در قالب ‪ ۶۴‬كلاس درس با زيربناي ‪ ۱۰‬هزار و ‪ ۱۶۶‬مترمربع با اعتبار ‪ ۱۴‬ميليارد و ‪۵۰۰‬ ميليون ريال تحويل داده شده‌است. هم اكنون ‪ ۲۵‬طرح آموزشي با مشاركت خيرين در استان مركزي در دست اجراست كه ‪ ۱۵۲‬كلاس درس با حدود ‪ ۲۰‬هزار متر مربع را شامل مي‌شود.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 بچه ها " بابای مدرسه " را دوست دارند! چشمان هر دانش آموزی با قدم گذاشتن در مدرسه بعد از دوست و همکلاسی ، بابای مدرسه را جستجو می کند . همان که چهره مهربانش در گوشه گوشه فضای مدرسه همیشه نقش می گیرد اما بابای مدرسه چگونه وارد مدرسه می شود . مدیر مدرسه راهنمایی دولتی فاطمه(س) در این باره به خبرنگاراجتماعی خبرگزاری مهر گفت : بیشتر مدیران واقعا به سرایداران مدارس مانند پدران دانش آموزان نگاه می کنند. نجاری با تاکید بر اینکه یک سرایدار به جز انجام امور مربوط به تعمیرات داخلی مدرسه وظیفه حفظ و دفاع از سلامت جانی دانش آموزان را نیز بر عهده دارد ، گفت : سرایداران مدارس نمی توانند بدون تحقیق و بررسی درست انتخاب شوند ، بنابر این تقریبا شرایط سختی برای استخدام آنها در نظر گرفته می شود. وی در خصوص نحوه استخدام و یا قرارداد این افراد خاطرنشان ساخت : در مدارس دولتی این افراد حتما به طور رسمی و از سوی آموزش و پرورش مشغول به کار می شوند و در حالت غیر رسمی ، فعالیت آنها به صورت قراردادهای پیمانی با شرکت ها و سازمانهایی است که با آموزش و پرورش قرارداد دارند . این مدیر مدرسه تصریح کرد : در مدارس دولتی هیچ سرایداری به صورت قراردادی کار نمی کند و تمام آنها اعم از افرادی که با قرارداد آموزش و پرورش و یا به طورپیمانی مشغول به کار هستند از بیمه تامین اجتماعی بهره می برند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر، امانتداری و درست کاری و صداقت از جمله گزینه های انکار ناپذیر انتخاب سرایدار در مدارس است و به جز این موارد معمولا در مدارس از سوی سرایداران شاهد انجام اعمال گوناگون هستیم . به طوری که تعدادی از مدیران مدارس اذعان داشتند سرایدار در مدرسه حکم آچار فرانسه را بازی می کند . بنابراین باید به تمام امور ساختمانی و غیره نیز واقف باشند ، با تمام این اوصاف این سئوال که آیا سرایدارن با توجه به فشار کاری خود حقوق و مزایای عادلانه ای دریافت می کنند یا خیر؟ ، سئوالی است که مسئولان از پاسخ دادن به آن طفره رفتند. یک سرایدار پس از کلی این در و آن در زدن و سالها بیکاری و با حقوقی بخور و نمیر در نهایت به جایی میرسد که سر پیری مجبور به امجام کار های سنگین و طاقت فرسا می شود و با دیدن چنین شرایطی سئوالی که بی پاسخ می ماند این است : آیا نباید در میزان کار سرایداران تخفیفی قائل شد و بخشی از وظایف سنگین آنها را بین تعداد بیشتری از مستخدمین تقسیم کرد .

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس اداره آموزش و پرورش آبادان گفت: سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خوزستان در معرفي ‪ ۴۲‬مدرسه آبادان به عنوان اثر تاريخي ،بطور دقيق و كارشناسي عمل نكرده است . "عبدالله مراقي" روزچهارشنبه در نشست شوراي آموزش وپرورش آبادان در سرسراي اين اداره افزود: اين سازمان از ‪ ۸۲‬مدرسه شهر آبادان كه در منطقه شركت نفت واقع شده است ‪ ۴۲‬مدرسه را تاكنون به عنوان ميراث فرهنگي معرفي كرده و معلوم نيست چند مدرسه ديگر را نيز در فهرست خود دارد. وي اضافه كرد: بسياري از اين مدارس نه تنها قدمت تاريخي چنداني ندارند بلكه از نظر نوع ساخت نيز منحصر به فرد نيست و شاخصه خاصي در مدارس ياد شده يافت نمي‌شود. رييس آموزش وپرورش آبادان اظهار داشت: مشخص نيست اين مدارس بر اساس چه ادله‌اي به عنوان اثر ميراث فرهنگي معرفي شده‌اند . مراقي تصريح كرد: معرفي اين مدارس به عنوان ميراث فرهنگي نه تنها گره‌اي از كار ما باز نكرده بلكه ما را با مشكل ساخت و ساز و تعمير اين مدارس روبه رو كرده است. وي اظهار داشت: هرچند كه ميراث فرهنگي و گردشگري مجوز تعميرات داده‌است ولي بسياري از اين مدارس به علت فرسودگي و فقدان استحكام ساختمان و اتمام عمر مفيد بنا غير قابل استفاده بوده و راهي بجز تخريب و ساخت و ساز مجدد وجود ندارد. رييس اداره آموزش و پرورش آبادان گفت: سازمان ميراث فرهنگي مي‌بايست براي معرفي يك مكان به عنوان سند تاريخي و فرهنگي از كارشناسان مجرب سود ببرد. مراقي ازسازمان ميراث فرهنگي و گردشگري خوزستان خواست تا در معرفي مدارس به عنوان ميراث فرهنگي جانب احتياط را مراعات كند. وي افزود: با توجه به مشكلات عديده‌اي كه در بحث آموزش و پرورش وجود دارد انجام چنين كارهايي ما را با مشكلات مضاعفي روبه‌رو مي‌كند. رييس اداره آموزش وپرورش آبادان يادآور شد مخدوش كردن اذعان عمومي مبني بر تخريب مدارس تاريخي از سوي اداره متبوع صحيح نبوده است . بيشتر مدارس شهر آبادان در زمان شكل‌گيري صنعت نفت در اين شهر ساخته شده است و قدمت ‪ ۴۰‬تا ‪ ۷۰‬سال دارند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 امام جمعه عسلويه گفت: مهم‌ترين راه براي برون رفت از محروميت، وجود نيروهاي متخصص است و براي اين مساله، دانش آموزان بايستي در تحصيل جديت بيشتري داشته باشند. حجت‌الاسلام "ماشااله اسماعيلي نيا"پنجشنبه در آيين انتخابات شوراهاي دانش آموزي در دبيرستان شهيد" مصطفي خميني" عسلويه افزود:استقرارتاسيات بزرگ اقتصادي در جوار عسلويه فرصت مناسبي ايجاد كرده است تا فرزندان اين منطقه با كوشش بيشتر خود را براي ايفاي مسووليت در اين منطقه مهيا كنند. وي بيان داشت:تعلل در تحصيل زيبنده نيست و با توجه به امكانات نسبتا مناسبي كه در اين منطقه فراهم شده است دانش آموزان بايد با جديت بيشتر در زمينه موضوعات تحصيلي اقدام كنند. امام جمعه عسلويه همچنين پيرامون مشاركت دانش آموزان در اداره مدرسه گفت:تشكيل شوراهاي دانش آموزي باعث مي‌شود تا دانش آموزان تجربه خوبي از مشاركت در فعاليتهاي اجتماعي داشته باشند. وي ضرورت تعليم و تعلم بر اساس آموزه‌هاي ديني را مورد تاكيد قرار داد. رييس آموزش و پرورش عسلويه در حاشيه اين مراسم به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت:امروز همزمان با سراسر كشور در ‪ ۶۶‬واحد آموزشي در بخش عسلويه انتخابات مربوط به شوراهاي دانش آموزي برگزار شد. "حسين صفايي" افزود: حدود ‪ ۴۰۰‬دانش آموز منتخب به عنوان اعضاي شوراي دانش آموزي در مدارس بخش عسلويه با راي ديگر دانش آموزان برگزيده شدند. حدود هفت هزار و ‪ ۵۰۰‬دانش آموز در مدارس بخش عسلويه در جنوب استان بوشهر به تحصيل اشتغال دارند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

همزمان با سراسر كشور انتخابات شوراهاي دانش آموزي روز پنجشنبه در يك هزار و ‪ ۶۰۰‬مدرسه استان بوشهر برگزار شد. استاندار بوشهر در مراسمي كه به اين مناسبت در دبيرستان "ام كلثوم" بندر بوشهر برگزار شد، گفت: انتخابات شوراهاي دانش آموزي بعنوان يك فعاليت موثر اجتماعي است كه خوشبختانه امروز درمدارس سراسر كشور شاهد آن هستيم. مهندس"اسماعيل تبادار" افزود: اگر درگذشته اداره جوامع بانهادها وضوابط محدود اجتماعي امكان پذير بود اما امروزه با توجه به ناهنجاريهاي اجتماعي حاكم بر جوامع اين امر محال است. وي با بيان اينكه مشاركت جويي، حفظ كرامت، رعايت حقوق انساني، صداقت، راستگويي و عدالت درآموزه‌هاي ديني آمده است، تصريح كرد: امروز به وسيله شوراها و مجلس دانش آموزي دموكراسي و مشاركت جويي در دانش آموزان بعنوان آيندگان جامعه نهادينه مي‌شود و مطالبات اين قشر منطبق بر قانون مهيا و به تصميم گيران عرضه مي‌شود. تبادار بااشاره به اينكه شوراي دانش آموزي، افرادي را كه درآينده جامعه اثرگذارند، تربيت مي‌كند، گفت: شوراهاي دانش آموزي مسووليت پذيري، شخصيت سازي، اعتماد به نفس، خودباوري و خوداتكايي را در دانش آموزان تقويت و انسانهايي توسعه يافته را كه نياز جامعه امروز است، تربيت مي‌كند. وي رعايت حقوق ديگران، تصميم‌گيري جمعي، اصرار بر مطالبات قانوني، فهم اوضاع اجتماعي، آشنايي با سيستم حكومت، و مطالبات صحيح را از جمله ديگر دستاوردهاي شوراهاي دانش آموزي ذكر كرد. رييس سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر نيز گفت: برگزاري انتخابات شورا هاي دانش آموزي درآموزش و پرورش بعنوان مهمترين نهاد اجتماعي نشان‌دهنده تمرين دموكراسي است. "حسين بختياري آزاد" احترام به ديگران، تكريم شخصيت، صبر و مدارا را از جمله دستاوردهاي شوراهاي دانش آموزي ذكر كرد. وي تصريح كرد: با تشكيل شوراهاي دانش آموزي، دانش آموزان مي‌آموزند كه چگونه مطالبات خود را به‌صورت قانوني مطرح وبه گوش مسوولان و تصميم گيران برسانند. بختياري آزاد يادآور شد: انتخابات شوراهاي دانش آموزي از سال ‪ ۱۳۷۶‬تنها در‪ ۳۰‬درصد مدارس متوسطه انجام شد كه امروز اين انتخابات در تمام مدارس راهنمايي و متوسطه و ‪ ۷۵‬درصد مدارس ابتدايي برگزار مي‌شود. معاون هماهنگي امور پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: ‪ ۱۶۱‬هزار و ‪ ۳۰۰‬دانش آموز استان بوشهر همزمان با مدارس سراسر كشور در انتخابات شوراهاي دانش آموزي مدارس شركت كردند. "مسعودشكوهي" با اشاره به‌اينكه در پايان اين انتخابات هشت هزار نماينده انتخاب مي‌شوند، تصريح كرد: در مدارس ‪ ۲۵۰‬نفره پنج نفر، از‪ ۲۵۰‬تا ‪۳۵۰‬ نفره هفت نفر و از‪ ۳۵۰‬نفر به بالا ‪ ۹‬نفر بعنوان اعضاي شوراي دانش آموزي انتخاب مي‌شوند. شكوهي هدف از برگزاري اين انتخابات را تحقق امر تمركززدايي، افزايش مشاركت و حس مسووليت پذيري دانش‌آموزان در تعليم و تربيت، ايجاد بسترمناسب براي تربيت اجتماعي، تكريم شخصيت دانش‌آموزان و ايجاد ارتباط مطلوب و موثر بين دانش آموزان و اولياي مدرسه ذكر كرد. وي نقش شوراي دانش آموزي در تصميم‌سازي و تصميم‌گيري مدارس را مهم معرفي كرد. شكوهي گفت: براي نخستين بار در كشور ‪ ۳۲‬نفر از اعضاي مجمع شوراي دانش آموزي شهرستانها و مناطق نيز در انتخابات شوراي دانش آموزي امسال بر انتخابات شوراهاي دانش آموزي مناطق نظارت مي‌كنند. وي افزود: طرح انتخاب و معرفي بهترين شيوه انتخاباتي و تعيين ملاك آن جهت آشنا نمودن دانش آموزان با اخلاق صحيح انتخاباتي و جلوگيري از افراط و تفريطهاي موجود در انتخابات رايج در كشور نيز از ديگر برنامه‌هاي اجرايي اين انتخابات است.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 انتخابات شوراهاي دانش آموزي هرمزگان امروز پنجشنبه همزمان با سراسر كشور در مدارس هرمزگان برگزار شد. رييس سازمان آموزش و پرورش هرمزگان در حاشيه برگزاري مراسم انتخابات به ايرنا گفت: اين انتخابات در سه هزار و ‪ ۳۲۸‬مدرسه راهنمايي و متوسطه و ‪ ۵۰‬درصد مدارس ابتدايي برگزار شد. مهدي سياري افزود: بيش از ‪ ۳۲۰‬هزار نفر دانش‌آموز در اين انتخابات شركت كردند و به فرد مورد نظر خود راي دادند. وي ادامه داد: در ازاي هر ‪ ۲۵۰‬تا ‪ ۳۵۰‬نفر به ترتيب هفت نفر و ‪ ۹‬نفر به عنوان عضو اصلي و دو نفر به عنوان عضو علي‌البدل انتخاب مي‌شوند. وي، ايجاد فرهنگ همفكري و مشاوره، مشاركت و مسووليت پذيري دانش‌آموزان در امور مدرسه و ايجاد ارتباط بين اوليا و دانش‌آموزان را از اهداف اين انتخابات عنوان كرد.
[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 انتخابات شوراهاي دانش‌آموزش همزمان با سراسر كشور روز پنجشنبه در مدارس استان گلستان برگزار شد. اين مراسم در شهرستان گرگان به صورت نمادين دردبيرستان دخترانه "راضيه" و پسرانه"ايرانشهر" برگزار شد. معاون هماهنگي و امور پرورشي و تندرستي سازمان آموزش و پرورش گلستان در اين مراسم گفت: شوراهاي دانش‌آموزي يكي از راههاي تقويت فعاليت‌هاي فوق برنامه است. "داريوش فرزانه" افزود: مشاركت پذيري، مسووليت پذيري، كسب مهارت‌هاي اجتماعي در بين دانش‌آموزان، تقويت شهروندي براي زندگي و آماده شدن براي مسووليت در جامعه از مهمترين اهداف شوراهاي دانش‌آموزي است. به گفته وي، اين شورا كانون قدرتي براي تصميم‌سازي و زمينه‌سازي براي انجام كارهاي بزرگتر در جامعه از سوي دانش‌آموزان است. وي در ادامه اظهار اميدواري كرد تا با مشاركت دانش‌آموزان در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي سال خوبي براي شورا، مدرسه و آموزش و پرورش استان رقم بخورد. دبيرستان پسرانه ايرانشهر گرگان ‪ ۳۷۶‬دانش‌آموز دارد و ‪ ۲۸‬دانش‌آموز در اين مدرسه براي انتخابات شوراي دانش آموزي نامزد شدند كه ‪ ۹‬نفر شامل هفت عضو اصلي و دو عضو علي‌البدل انتخاب شدند. امسال در استان گلستان ‪ ۹۸‬هزار و ‪ ۱۷۹‬دانش‌آموز دوره متوسطه در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي شركت كردند كه ‪ ۵۰‬هزار و ‪ ۴۰‬نفر از آنها پسر هستند. امسال در استان گلستان ‪ ۹۸‬هزار و ‪ ۱۷۹‬دانش‌آموز دوره متوسطه در انتخابات شوراهاي دانش‌آموزي شركت كردند كه ‪ ۵۰‬هزار و ‪ ۴۰‬نفر از آنها پسر هستند. حدود يكصد هزار دانش‌آموز دوره راهنمايي و نزديك به ‪ ۶۰‬هزار دانش‌آموز چهارم و پنج ابتدايي نيز دراين انتخابات شركت كردند كه نسبت به سال گذشته اين تعداد حدود پنج درصد كاهش دارد.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس سازمان آموزش و پرورش استان مركزي:مشاركت درمدارس نهادينه مي‌شود   رييس سازمان آموزش وپرورش استان مركزي گفت: مدارس مناسب‌ترين مكان براي نهادينه‌سازي مشاركت در بين نسل نوجوان و جوان جامعه است. "ناصر قاسمي" روز پنجشنبه در حاشيه انتخابات شوراهاي دانش آموزي در گفت و گو با ايرنا افزود: شوراهاي دانش‌آموزي عرصه فعاليت را براي رشد و اعتلاي دانش آموزان فراهم مي‌كنند. وي اضافه‌كرد: درقالب شوراها، مشاركت و ارائه پيشنهادات دانش‌آموزان براي مدريرت مدارس نهادينه مي‌شود. قاسمي گفت: در مواردي كه امور مدارس به دانش آموزان واگذار شده آنان با وظيفه شناسي بيشتر در مسائل مدارس مشاركت كرده اند. وي افزود: شوراهاي دانش آموزي در سطوح بالا مانند مجلس دانش آموزي توان ارائه ايده‌هاي جديد براي بهبود فرايند آموزش را دارند. قاسمي تصريح كرد: در صورت نهادينه شدن مشاركت دانش آموزان و جوانان در قالب نهادهاي مدني و شوراها، نگراني براي آينده كشور باقي نمي‌ماند. در انتخابات شوراهاي دانش آموزي استان مركزي ‪ ۲۰۰‬هزار دانش آموز شركت كردند كه از اين تعداد ‪ ۱۰‬هزار نفر به عضويت اين شوراها در مي‌آيند.

[ پنجشنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]


درباره وبلاگ

سلامی خالصانه تقدیم به همه فرهنگیان خدوم و دلسوز ، در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعات و مقالات آموزشی ارائه می گردد امیداوریم شما معلمان عزیز با رهنمودهای خود ما را یار و یاور باشید
امکانات وب