لینک دوستان
لینک های ویژه
 

به دلیل برگزاری مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری: آزمون مدرسان آموزش خانواده هفتم تیر برگزار می شود وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه ای از تغییر تاریخ برگزاری آزمون مدرسان آموزش خانواده کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، در این اطلاعیه آمده است: به اطلاع تمامی داوطلبان آزمون ورودی انتخاب مدرسان آموزش خانواده سراسر کشور می رساند به علت همزمان شدن انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری با آزمون مذکور زمان برگزاری از تاریخ جمعه سوم تیرماه به روز سه شنبه 7 تیرماه تغییر می کند. آزمون انتخاب مدرس آموزش خانواده هر ساله با هدف تامین مدرسان مورد نیاز در بخش آموزش خانواده ها از میان کارمنان رسمی و شاغل دارای شرایط خاص آموزش و پرورش برگزار می شود. سال گذشته 3 هزار و 630 معلم در این آزمون ثبت نام کردند که پس از انجام مصاحبه در نهایت 1233 نفر پذیریفته شدند و در دوره تربیت مدرس آموزش خانواده شرکت کردند

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاری سینا _ مدیر کل امور اداری وزارت آموزش و پرورش از صدور مجوز استخدام معلمان حق التدریس در 15 استان خبر داد. "محمد کلیایی" روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار سینا با اشاره به اینکه مدیران مدارس همواره از میزان دریافتی خود به سبب حجم بالای کار و حضور همیشگی در مدارس گله مند بودند، گفت: ما امیدواریم با افزایش حق جذب مدیران واحدهای آموزشی تا حدودی به مطالبات مطرح شده معلمان پاسخ داده شود. مدیر کل امور اداری وزارت آموزش و پرورش همچنین در خصوص نقل و انتقال معلمان در سال جاری اظهار داشت: امسال برای نخستین بار برای انتقال معلمانی که سه سال مرخصی بدون حقوق داشته اند مجوز صادر شده است.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مشاور وزیر آموزش و پرورش در گفتگو با "مهر": بانک ملی با وام مسکن فرهنگیان برخورد سیاسی کرد// احداث 50 هزار واحد مسکونی فرهنگیان به دلیل عدم پرداخت وام متوقف ماند مشاور وزیر آموزش و پرورش در امر مسکن تاکید کرد: به نظر می رسد بانک ملی با عدم پرداخت وام مسکن فرهنگیان، نوعی برخورد سیاسی داشته و هدفش تخریب مجموعه دولت در روزهای پایانی است. منصور ضیایی با اشاره به عدم پرداخت وام مسکن فرهنگیان در سال گذشته از سوی بانک ملی، به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری "مهر" گفت: متاسفانه به رغم دستور ریاست جمهوری و همچنین نامه وزیر آموزش و پرورش به مدیر بانک ملی، اما هیچ تغییری در روند پرداخت این تسهیلات که مصوبه سال گذشته دولت بوده ، حاصل نشد. وی ضمن واهی خواندن بهانه های بانک ملی برای عدم پرداخت وام مسکن فرهنگیان، تصریح کرد: ابتدا می گویند که اعتبار مذکور را برای خرید گندم پرداخت کرده ایم، اما اخیرا شنیده شده که عنوان می کنند این اعتبار برای تامین طرح های سودآور هزینه شده است. در صورتی که پرداخت این وام در قانون بودجه سال 83 به تصویب رسیده بود و باید پرداخت می گردید. مشاور وزیر آموزش و پرورش در امر مسکن، افزود: به دلیل عدم پرداخت این ، در سال گذشته همه برنامه ها جهت احداث 50 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان راکد ماند و شرکت تعاونی مسکن فرهنگیان نیز ورشکست گردید. ضیایی در عین حال متذکر گردید: قید این وام را زده ایم و می خواهیم از طریق سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در این بخش نسبت به اجرا و تکمیل واحدهای مسکونی در دست احداث برای فرهنگیان تلاش کنیم. وی مبلغ وام اعطایی از بانک ملی برای احداث مسکن فرهنگیان را یکهزار میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: امسال ساخت 50 هزار واحد مسکونی و همچنین واگذاری 50 هزار قطعه زمین به فرهنگیان را در دستور کار داریم.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان تهران در گفتگو با "مهر": بحران کمبود کلاس درس شهر تهران را تهدید می کند// نیازمند 35 هزار کلاس برای رسیدن به استانداردهای آموزشی هستیم مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان تهران تاکید کرد: شهر تهران با بحران کمبود کلاس درس مواجه است. مهندس محمد اصلانی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری "مهر"، بدون اشاره به آمار دقیق از وضعیت مدارس استیجاری و دارای حکم تخلیه و پلمپ از سوی مالک، افزود: در شرایط کنونی احداث حدود 9 هزار کلاس درس در سطح استان تهران برای جایگزینی کلاس های قدیمی و مخروبه ضرورت دارد. وی با تقسیم بندی اولویت های استان تهران به کلاس های درسد جدید، گفت: در مرحله دوم اولویت ها برای جایگزینی مدارس استیجاری و رسیدن به استاندارد مطلوب ، نیازمند 20 هزار کلاس درس هستیم. اصلانی با تاکید بر این نکته که این تعداد کلاس درس برای استاندارد صد در صد مدارس استان تهران نیاز است، تصریح کرد: اما اگر بخواهیم هیچ مدرسه قدیمی، تخلیه ای، استیجاری، دو شیفیت و... نداشته باشیم، باید 35 هزار کلاس درس جدید احداث شود. مدیرکل نوسازی و تجهیز مدارس استان تهران وضعیت شهر تهران را نسبت به شهرستانهای استان بسیار وخیم تر توصیف و افزود: مناطق 17،12،15و 14 با بیشترین بحران کلاس درس قدیمی و مخروبه مواجه هستند. وی رباط کریم و برخی از نواحی کرج و همچنین شهر ری را به عنوان مناطق بحرانی از جهت کمبود کلاس درس در سطح شهرستانهای تهران قلمداد کرد.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاري دانشجويان ايران - راديو قرآن با همكاري دارالقرآن وزارت آموزش و پرورش در تابستان امسال طرح سراسري و فراگير آموزش روخواني،‌روان خواني و مفاهيم را برگزار مي‌كند. به گزارش گروه دريافت خبر سرويس راديو ايسنا، راديو قرآن از اول تيرماه، طرح سراسري و آموزشي با عنوان «نسيم انس» را با همكاري دارالقرآن آموزش و پرورش برگزار مي‌كند. اين طرح كه متشكل از يك برنامه راديويي و ارائه كتاب است هر روز صبح ساعت 11 و 10 دقيقه برنامه‌آموزشي با آموزش استاد شريف پخش خواهد كرد و پنج شنبه هر هفته به طور زنده استاد شريف پاسخگوي سوالات شنوندگان خواهد بود كه اين برنامه هر روز در ساعت 16 تكرار خواهد شد. همچنين بنا به اعلام روابط عمومي راديو قرآن، در پايان دوره، آزموني در مراكز دارالقرآن آموزش و پرورش سراسر كشور برگزار خواهد شد كه به شركت كنندگان در اين طرح، گواهي نامه پايان دوره نيز ارائه خواهد شد. شايان ذكر است اين برنامه توليد گروه آموزش راديو قرآن است.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس سازمان آموزش و پرورش گلستان گفت: تشكيل ستاد غني‌سازي اوقات فراغت با برنامه‌ريزي دقيق مي‌تواند از موازي‌كاري فعاليت‌ها در اين زمينه جلوگيري كند. "اسماعيل تاجيك" روز سه‌شنبه در مراسم تشكيل ستاد هماهنگي غني‌سازي اوقات فراغت استان افزود: با آغاز به‌كار اين ستاد از پراكندگي فعاليت‌ها جلوگيري و خروجي همه دستگاهها نيز به صورت مطلوب ارايه مي‌شود. وي از آمادگي اين سازمان براي استفاده از توان ساير دستگاهها و نيز در اختيار قرار دادن امكانات اين سازمان خبر داد و تصريح كرد: در صورتي كه فعاليت‌هاي فرهنگي و هنري از سوي همه دستگاههاي فرهنگي در پايگاهها و كانون‌ها به صورت منسجم و يكپارچه ارايه شود، جمعيت دانش‌آموزي از فرصت تابستان بهره كافي را خواهد برد. به گفته وي، در صورت استفاده از ظرفيت و قابليت‌هاي همه‌دستگاههاي فرهنگي استان، مي‌توان تابستان مطلوبتري را براي دانش‌آموزان پيش‌بيني كرد. در ادامه اين جلسه رييس سازمان دانش‌آموزي گلستان گفت: در حال حاضر ‪۱۷۰‬ هزار دانش‌آموز در كانون‌ها و پايگاه‌هاي تابستاني استان حضور دارند و از اين نظر، هماهنگي دستگاههاي فرهنگي استان در جهت اجراي فعاليت‌ها ضروري است. "سيد حسين ميراحمدي" افزود: كانون‌هاي فرهنگي، تربيتي و پايگاههاي تابستاني آموزش و پرورش در رشته‌هاي مختلف و متنوع آماده ثبت نام از دانش‌آموزان مي‌باشد. "ستاد هماهنگي غني‌سازي اوقات فراغت" امسال به پيشنهاد سازمان آموزش و پرورش گلستان با حضور نمايندگان و مسوولان دستگاههاي فرهنگي استان در سازمان دانش‌آموزي استان تشكيل شده‌است.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري دانشجويان ايران -  دهمين نشست از سلسله نشست‌هاي «توسعه و تعميق كاربرد فناوري اطلاعات و ارتباطات (فاوا)» در آموزش و پرورش به همت پژوهشكده علوم انساني و اجتماعي جهاددانشگاهي در تهران برگزار مي‌شود. به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، به نقل از روابط عمومي جهاددانشگاهي، در اين نشست كه از ساعت 10 الي 12 روز سه‌شنبه 31 خرداد برگزار مي‌شود، مهندس مهدي نويد معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي سخنراني خواهد كرد. بر اساس اين گزارش، دكتر مهر محمدي استاد دانشگاه تربيت مدرس نيز ديگران سخنران اين نشست نيز درباره «نسبت حداكثري و حداقلي ميان آموزش و پرورش و فناوري اطلاعات و ارتباطات» سخنراني مي‌كند. علاقه‌مندان مي‌توانند جهت حضور در اين نشست به محل سالن اجتماعات سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي واقع در تهران، خيابان ايرانشهر شمالي، شماره 274، ساختمان شماره 4 وزارت آموزش و پرورش مراجعه كنند.

[ سه شنبه سی و یکم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 دبير هيات فوتبال همدان نسبت به فعاليت غير قانوني مدارس فوتبال توسط برخي از باشگاه‌هاي ورزشي دراين استان هشدار داد. "عليرضا شمسي‌پور" روز دوشنبه در گفت وگو باخبرنگار ايرنا افزود: شماري از باشگاه‌هاي ورزشي با نصب پرده، نام‌نويسي از علاقه‌مندان به فوتبال را تبليغ مي‌كنند. وي تاكيد كرد: تاسيس مدارس فوتبال توسط باشگاه‌ها فقط با مجوز هيات فوتبال همدان جنبه قانوني دارد. دبير هيات فوتبال همدان اظهار داشت: تاسيس مدارس فوتبال نياز به مربي مجرب و امكانات مناسب و پيشرفته دارد و هيات فوتبال با بررسي موارد فوق اقدام به صدور مجوز براي باشگاه‌ها خواهد كرد. وي تصريح كرد: هيات فوتبال همدان امسال اقدام به راه‌اندازي دو مدرسه فوتبال كرده است واغلب باشگاه‌هاي معتبر اين استان نيز داراي مدرسه فوتبال هستند. شمسي‌پور به باشگاه‌هايي كه به صورت غير قانوني اقدام به تاسيس مدرسه فوتبال مي‌كنند، هشدار داد و افزود: هيات فوتبال در مواقع بروز اتفاق و يا حادثه‌اي براي بازيكنان مدارس فوبتال غيرقانوني ، هيچ مسووليتي ندارد. وي گفت : همچنين از شركت اين دسته از باشگاه‌ها در مسابقات مدارس فوتبال استان همدان جلوگيري به عمل مي‌آيد.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 فرمانده سپاه ناحيه نظرآباد گفت: تابستان امسال يك هزار دانش‌آموز در اين شهرستان از برنامه‌هاي غني‌سازي طرح ميثاق بهره‌مند خواهند شد. "سرهنگ حسين تك‌دهقان" روز يكشنبه در گفت و گو باخبرنگارايرنا افزود: براي غني‌سازي اوقات فراغت اين دانش‌آموزان پنج پايگاه تابستاني پيش بيني شده است . وي،ارائه خدمات آموزشي فرهنگي در زمينه‌هاي طراحي، رايانه ، كلاسهاي جبراني،نقاشي، عقيدتي، احكام، علوم قرآني ، تربيتي ، صنايع دستي و همچنين آموزش زبانهاي انگليسي و عربي را ازجمله برنامه‌هاي اين پايگاهها ذكر كرد. تك دهقان با اشاره به ضرورت افزايش سقف سرانه پذيرش شهرستان نظرآباد خاطرنشان كرد: هم اكنون امكانات محدود موجود پاسخگوي نيازقشر جوان اين شهرستان نيست . وي تاكيد كرد: حمايت و پشتيباني مسئولان منطقه نيزنقش بسزايي در توسعه فعاليت‌هاي طرح ميثاق و تحت پوشش قرار دادن جوانان و نوجوانان دارد. به گفته وي ، كلاسهاي آموزشي پايگاههاي تابستاني طرح ميثاق در شهرستان نظراباد از دهم تيرماه سال جاري به مدت ‪ ۴۵‬روز تشكيل مي‌شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

نخستين دوره مسابقات فرهنگي، هنري و معارف‌اسلامي دانش‌آموزان استان‌خراسان شمالي، يادواره تقويت هويت ديني و ملي، روز دوشنبه در شهرستان بجنورد آغاز شد. دبير اجرايي اين جشنواره هدف‌از برگزاري اين مسابقات‌را تقويت استعدادهاي فرهنگي، هنري و ديني دانش‌آموزان و ايجاد شور و نشاط و رقابت سازنده در آنان عنوان كرد. "علي‌اصغر صفري" به ايرنا گفت: در اين رقابتها كه در ‪ ۱۵‬رشته مختلف هنري و فرهنگي برگزار مي‌شود ‪ ۶۵۰‬دانش‌آموز دختر و ‪ ۵۶۰‬دانش‌آموز پسر به رقابت خواهند پرداخت. فيلم كوتاه، عكاسي، خوشنويسي، طنز تصويري (كاريكاتور)، سرود، موسيقي، نمايش، نهج‌البلاغه، اذان و احكام، انشاي نماز، قرائت و حفظ مفاهيم قرآن، شعر، قصه، مطالعه‌وتحقيق و نشريه ديواري از جمله رشته‌هاي اين مسابقات است. او افزود: مسابقات مزبور به مدت دو هفته ادامه دارد و در پايان ‪ ۴۳۰‬تن از دانش‌آموزان كه عناوين برتر را كسب كنند به مرحله كشوري راه خواهند يافت. در استان خراسان شمالي ‪ ۲۱۰‬هزار دانش آموز در مقاطع سه‌گانه تحصيلي درس مي‌خوانند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

س: جايگاه ورزش دانش آموزي در طرح جامع چگونه پيش بيني شده است. آيا اين طرح را عملي و قابل اجرا مي‌دانيد؟ ج: دررابطه با جايگاه ورزش دانش آموزي در طرح بايد بگويم، طرح جامع "نه به دار است و نه به بار" با اين وضعيت آيا لزومي دارد در رابطه با جايگاه ورزش دانش آموزي در آن طرح صحبت كنيم؟ طرح جامع احتياج به تحليل كارشناسي دارد و از ظرفيت چند خط در يك مصاحبه فراتر بوده و نمي‌توان آن را اينگونه تحليل كرد. انشاالله در آينده نزديك ودر يك مقاله يا يك مصاحبه اختصاصي وبا دلايل كارشناسي، تحليلي خواهم كرد و در آن به اين سوال پاسخ خواهم داد آيا مي‌توان به اين طرحي كه تا به حال فقط نامي از طرح جامع را با خود يدك كشيده و در سه چهارسال گذشته درصدر تبليغات سازمان تربيت بدني قرار داشته، اميد بست؟ پرسيده‌ايد آيا اين طرح را عملي و قابل اجرا مي‌دانم؟ قبل از پاسخ به سوال شما بايد بپرسم در دنيا طرحي سراغ داريد كه كارشناسان ومديران مرتبط با آن، موضوع را باور نداشته يا در تصميم‌گيري به بازي گرفته نشده باشند و طرح با موفقيت پياده و اجرا شده باشد؟

 س: شوراي ورزش تعليم و تربيتي كه يكي از اركان طرح جامع است به كجا رسيد؟ جايگاه فدراسيون ورزش مدارس را كه يكي از نهادهاي اصلي وعضو شوراي مركزي است دراين شورا چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ ج: شما ورزش تعليم و تربيتي را از اركان طرح جامع قلمداد كرده‌ايد آيا آنها كه دراين چند سال هم عنواني به نام طرح جامع را تبليغ كرده‌اند نيز به ركن بودن ورزش تعليم و تربيتي و ورزش مدارس اذعان و اعتقاد دارند؟ اگر چنين بود كاري نمي‌كردند كه اينجانب از اوايل سال ‪ ۸۳‬و جناب آقاي دكتر سجادي معاونت تربيت بدني و تندرستي وزارت آموزش و پرورش كه در تشكيل شوراي ورزش تربيتي پيشگام بوده، از شهريور ماه گذشته با هدف دفاع از حقوق و جايگاه ورزش مدارس و نيروهاي ارزشمند آن از شركت در جلسات شوراي ورزش تربيتي خودداري كنيم. نكته جالب توجه اينكه معاون تربيت بدني و تندرستي وزارت آموزش وپرورش، مسووليت دبيري شوراي ورزش تربيتي را نيز به عهده دارد و خودداري ايشان از تشكيل جلسات اين شورا به معني عدم شكل‌گيري آن بوده و بيانگر ميزان موفقيت طرح مي‌باشد. نكته ديگري كه قابل طرح مي‌دانم اينكه، دوران تدوين طرح جامع را كه فقط در حد عنواني است و هنوز در هيچ مرجع قانوني به تصويب نرسيده، مي‌توان به دو دوره تقسيم كرد: دوره اول زماني است كه به‌دليل ناآشنايي و بي‌اطلاعي مديران فعلي سازمان از ورزش، به ناچار! بار تدوين و ابتكار عمل طرح جامع تا حدودي در اختيار كارشناسان و متخصصين تربيت بدني قرار گرفت و همين امر پيش بيني آينده‌اي اميد بخش و روشن را تاحدودي براي دست اندركاران و دلسوزان فراهم مي‌ساخت اما به مرور، اين امر كاهش يافت و دوره دوم كه با كاهش نقش كارشناسان و متخصصان و در مقابل با افزايش نقش مهندسان، صنعتگران و سياسيون همراه بود آغاز گرديد و همين امر موجبات كاهش اميدهاي اجرايي طرح را فراهم ساخت و از آن به بعد فقط به يك نام و تبيلغات آن بسنده شده است. من رهايي و كنار رفتن آقاي دكتر قراخانلو را از طرح جامع در همين راستا تلقي و زيركي ايشان را تحسين مي‌كنم. البته در آينده‌اي نزديك موضوعات و تحليل‌هاي مختلف دررابطه با تشكيلات فعلي سازمان و تنزل سطح ساختاري آن، انتصابات اخير، انتخابات كميته ملي المپيك، طرح جامع، انتخابات فدراسيون‌ها از جمله شطرنج و ورزش باستاني، موفقيت يا عدم موفقيت تيم‌ها در سالهاي اخير بويژه در المپيك آتن، تغيير اساسنامه فدراسيون‌ها با هدف تنزل نقش مردمي و جايگاه مجمع عمومي آن و خيلي موارد ديگر را با نگاه موشكافانه و كارشناسي به دست نگارش خواهيم سپرد.

 س: چرا تاكنون اقدام موثري در تصويب اساسنامه فدراسيون ورزش مدارس انجام نشده است؟ ج: بهتر است قبل از پاسخ به سوال شما فدراسيون ورزش مدارس را بهتر بشناسيد. فدراسيون ورزش مدارس كشور اينك قريب سه سال است كه فعاليت خود را در آموزش و پرورش آغاز نموده، دراين مدت كليه برنامه‌ريزي‌ها و تدوين مقررات واجراي مسابقات و فعاليت‌هاي ورزشي كشوري و برنامه‌ريزي و نظارت بر فعاليت‌هاي استاني و شهرستاني را به عهده داشته، حدود دو سال است كه با تصويب مجلس و دولت عضو رسمي فدراسيون بين‌المللي(‪ (ISF‬ويكي از عالي‌ترين فدراسيون‌هاي ورزش مدارس جهان است (بنا به اذعان مسوولين فدراسيون جهاني) و برگزاري صدها اردوي آمادگي، تداركاتي تيم‌هاي دانش آموزي و شركت در كليه مسابقات دانش آموزان جهان وكسب مقام‌ها و رتبه‌هاي قابل توجه كه برخي از آنها در ورزش كشور بي‌سابقه يا كم سابقه بوده،گوشه ديگري از فعاليت‌هاي اين فدراسيون است. درحال حاضر نيز جهت عضويت رسمي در فدراسيون اسيايي ورزش مدارس اقدام شده است. از همه مهم تر اينكه بزرگترين المپيادهاي ورزشي مدارس را كه از بزرگترين رويدادهاي ورزش كشور است، برگزار نموده، جشنواره فرهنگي ورزشي دانش آموزان كشورهاي مسلمان را با همكاري دفتر آيسسكو در دست برنامه‌ريزي و اجرا دارد و دهها برنامه و فعاليت ديگر كه ذكر همه آنها از حوصله اين مصاحبه خارج است ودر آخرين كميته اجرايي فدراسيون بين‌المللي ورزش مدارس نماينده كشورمان به عضويت كميته فني فدراسيون بين‌المللي درامده است. همه و همه از برنامه‌هاي فدراسيون ورزش مدراس كشور است كه متاسفانه مديريت سازمان تربيت بدني با بدسليقگي مديريتي مانع تصويب اصلاحات اساسنامه اختصاصي فدراسيون ورزش مدارس شده است. اين درحالي است كه تاكنون دو بار نظرات اصلاحي آموزش و پرورش در كميسيون اجتماعي هيات محترم دولت به تصويب رسيده است. مديريت سازمان تربيت بدني اصرار دارد كه رياست مجمع اين فدراسيون را به عهده بگيرد در حالي كه اين فدراسيون در ساختار وزارت آموزش و پرورش شكل گرفته، اعتبارات و بودجه آن از آموزش و پرورش تامين مي‌شود نيروي انساني آن از آموزش و پرورش است، اعضاء مجمع آن همگي از ورزش مدارس مي‌باشند، پاسخگوي عملكرد وفعاليت‌هاي آن بايد رييس دستگاه مربوطه باشد اما رياست آن را مديريت سازمان تربيت بدني مي‌خواهد! اين با كدام منطق علمي، مديريتي، سازماني، اداري و ... سازگار است، نمي‌دانم. لطفا از متخصصان علم مديريت پاسخ اين سوال را جويا شويد.

 س: چرا همانند فدراسيون ورزش دانشجويي عمل نمي‌كنيد؟ اينكه چه اقدامي براي حل مشكل شده و چرا همانند فدراسيون دانشجويان عمل نمي‌شود، بايد بگويم به دليل همين تفكرات بسته مديريتي، وزارت علوم تحقيقات و فناوري نيز مجبور شد كه اين موضوع را از طريق ديگر و با پيش بيني در قانون وزارت مذكور حل نمايد و از خير آن از طريق قبلي صرف نظر كند. البته ما نيز از دو مسير ديگر(علاوه بر مسير دولت) رايزني و اقداماتي را آغاز كرده‌ايم كه اميدواريم قبل از انجام آن از اين دو مسير، از سوي دولت فعلي و در زمان رياست جناب اقاي خاتمي و به بركت انديشه‌هاي بلند و فرهنگي ايشان اقدام و تصويب شود و از اين راه كه آسان‌ترين است به سرانجام برسد

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪رييس فدراسيون ورزش مدارس گفت:اي كاش رييس جمهوري در ماههاي پاياني خدمت بي‌شائبه وصادقانه خويش، بر ورزش مدارس منت مي‌گذاشت و گره‌اي كه غريبه‌هاي ورزش در ورزش مدارس ايجاد كرده‌اند، با سرانگشت تدبير خويش مي‌گشود. " رضا عموزاده خليلي " دريك گفت وگوي اختصاصي باگروه ورزشي خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود:اي كاش در دولت جايي بود تا به‌اين گونه امور كه اگر بخشي ازدولت از بخش ديگر آن شكوه و شكايتي داشت، رسيدگي مي‌شد. اي كاش كسي در دولت به اين امور كه موجبات زيان‌ها و خسارت‌هاي غير قابل جبران و پنهان به ورزش مدارس شده است، رسيدگي مي‌نمود. اي كاش وزير محترم اموزش و پرورش شخصا و از موضع مسووليت سنگين خويش، مدعي خسارات‌ها و زيان‌هايي مي‌شد كه ازاين مسير (وقفه در تصويب اساسنامه) به ورزش دانش آموزان وارد شده است. اي كاش جناب آقاي خاتمي وارد مي‌شد واز آنچه كه منطقي است و نفع ‪۱۷‬ ميليون دانش آموز و ورزش كشور در آن است، حمايت مي‌نمود تا كسي يا مسوولي به خود اجازه ندهد با تفكرات مديريتي قرون گذشته مانع حركت و رشد شود. به هر صورت اگر تصويب اساسنامه فدراسيون ورزش مدارس به سرانجامي نرسد ورزش مدارس قطعا اين چند ماه را نيز مانند چند سال گذشته تحمل خواهد كرد و در آينده نزديك، مسايل خود را به نتيجه خواهد رساند و افتخار آن نصيب كساني خواهد شد كه تا چند صباح ديگر مسووليت ورزش را به عهده خواهند گرفت. يقينا آيندگان ورزش، از هر جناحي و ديدگاهي باشند به اهميت و حياتي بودن ورزش مدارس اعتقاد خواهند داشت و لطمه و زيان به ورزش مدارس را بر نمي‌تابند و از هرگونه دلسوزي براي ورزش دانش آموزان، جوانان و نوجوانان اين مرز و بوم دريغ نخواهند كرد. عموزاده خليلي درادامه به سووالات خبرنگار ايرنا درخصوص فعاليت‌هاي اين فدراسيون، طرح جامع ورزش و تصويب اساسانامه فدراسيون پاسخ گفت كه متن اين گفت‌وگو را مي‌خوانيد:

 س: از عملكرد فدراسيون راضي هستيد، نتايج حاصل از اعزام تيم‌هاي دانش آموزي به مسابقات جهاني را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟ ج: رضايت ازعملكرد خويش مانع پيشرفت ورشد مي‌شود به عبارت ديگر پيشرفت و ارتقاء زماني حاصل مي‌شود كه هر روز خود را نقد و از عملكرد خويش اعلام ناخشنودي كنيم. در پايان هر روز احساس مي‌كنم حتما كار و عملكرد بهتري مي‌توانستم داشته باشم كه امروز به اهداف خود نرسيدم. براي تحقق آن خوبست فردا را اميدوارانه شروع كنم.خلاصه اينكه رضايت از كار و عمل خويش را از يك سو خودخواهي و از سوي ديگر توقف و ركود مي‌دانم. در رابطه با عملكرد تيم‌هاي دانش آموزي در رشته‌هاي بسكتبال و اسكي هر كدام دو يا سه گام به پيش برداشته‌اند و در رشته‌هاي فوتبال و شنا دانش آموزان غيرتمند و با همت مدارس، ناباورانه قهرماني را براي هموطنان عزيز به ارمغان آوردند. در اسكي، تيم دانش آموزان كشورمان در دومين حضور بين‌المللي خود در اسفند ‪ ۸۳‬در كشور سوئد كرسي ارزشمند پنجمي جهان را از آن خود كرد. تيم فوتبال دانش آموزان هم نخستين طلاي جهاني يك رشته تيمي توپي را از آن خود كرد و تيم كشورمان بعداز شكست همه حريفان (‪ ۸‬تيم) و ‪ ۱۹‬گل زده و دو گل خورده، نمايشي قدرتمند از فوتبال ايران را ارائه كرد تا در ميان ناباوري همه كارشناسان داخلي و جهاني ، مقتدرانه بربام فوتبال جهان بايستد. آخرين تيم اعزامي درسال جاري، تيم شنا بود كه در ارديبهشت ماه به موفقيت‌هاي كسب شده دانش آموزان درميادين جهاني استمرار بخشيد، كسب نخستين طلاي جهاني تاريخ شناي ايران توسط يك دانش آموز به نام "پاشا وحدتي راد" در ‪ ۵۰‬متر آزاد به دست آمد و مقام ششمي تيمي در بين ‪ ۲۴‬كشور در اسپانيا، كار ارزشمند و كم نظيري بود كه با همت دانش آموزان شناگر و مربيان ساعي و زحمتكش كه همگي از مربيان ورزش مدارس هستند به ثمر نشست. حال اگر اين نتايج را نزد هر كسي كه حتي اطلاعات زيادي هم از ورزش ايران و جهان نداشته باشد، بگذارند آيا غير از علامت مثبت، نشانه ديگري بر آن مي‌گذارد و جز تحسين، سخن ديگري خواهد گفت؟

 س: رابطه فدراسيون ورزش مدارس با ساير فدراسيون‌ها چگونه است؟ آيا از همكاري فدراسيون‌هاي ورزشي با ورزش مدارس راضي هستيد؟ ج: بارها عرض كرده‌ام ما خود را كميته نونهالان، نوجوانان و جوانان ساير فدراسيون‌ها مي‌دانيم واعتقاد داريم ورزش مقوله‌اي يك پارچه و تفكيك ناشدني است و فعاليت‌ها و برنامه‌ها بايد در يك راستا و در طول يكديگر باشد و نه در عرض و اينكه چه فدراسيون‌هايي همكاري مي‌كنند، بايد بگويم فدراسيون‌هايي نظير بدمينتون و بسكتبال از فدراسيون‌هايي هستند كه بسيار خوب همكاري مي‌كنند. با فدراسيون‌هاي دووميداني، تنيس روي ميز، هندبال و جودو تفاهمات مثبتي داريم با كاراته و تكواندو اخيرا روابط خوبي برقرار شده است و به طور كلي اكثر فدراسيون‌ها به اهميت اين همكاري آگاهي دارند ليكن احتمالا برخي از آنها داراي محدوديت‌هايي هستند كه نمي‌توانند در حد دلخواه گامهاي همكاري را بردارند. س: ارتقاء تشكيلات تربيت بدني آموزش و پرورش از مديركل به معاونت، چه تغيير و تحولاتي در ورزش مدارس بوجود آورده است؟ آثار مثبت تبديل اداره كل به معاونت تربيت بدني و تندرستي در وزارت آموزش و پرورش غير قابل انكار است از هر زاويه‌اي به اين موضوع نگاه كنيم آثار مثبت آن مشهود است. اگر فقط در دو فاكتور اعتبارات و تاسيسات و اماكن ورزشي تعمق كنيم، تحول و تغيير اساسي و پيشرفت چند صددرصدي را به آساني درخواهيم يافت. تغييرات و توسعه ساختاري و كيفي شدن برنامه‌ها از نشانه‌هاي روشن و پربركت ارتقاء تشكيلات تربيت بدني مدارس است. از همه مهمتر كسب موفقيت‌هاي شايان توجه كه برخي از اين موفقيت‌ها در ورزش كشور بي سابقه يا كم سابقه است مرهون ارتقاء ساختاري در ورزش مدارس است كه قطعا در آينده بيشتر از آن خواهيم شنيد.

 س: اهم برنامه‌هاي سال جاري فدراسيون را بيان كنيد. ج: دربخش برون مرزي، اوايل تيرماه سال جاري اعزام تيم دووميداني به كشور پرتغال را پيش رو داريم ضمن اينكه فدراسيون ورزش مدارس آسيا (‪(ASSF‬ در جهت ارتقاء سطح كيفي مسابقات، از تيم فوتبال دانش آموزان كشورمان كه اينك عنوان قهرماني دانش آوزان جهان را يدك مي‌كشند، براي حضور در مسابقات قهرماني دانش آموزان آسيا درشهريورماه در اندونزي دعوت عمل آورده است كه تصويب شد با تيم ب دانش آموزان در اين رقابتها شركت كنيم. جشنواره ورزشي دانش آموزان مسلمان را نيز با همكاري دفتر منطقه‌اي آيسسكو در تهران در ‪ ۳‬رشته واليبال، فوتبال، پينگ پنگ برنامه‌ريزي كرده‌ايم كه اين برنامه نيز در نيمه اول شهريورماه برگزار خواهد شد. در بخش داخلي، بزرگترين رويداد ورزشي سال ‪ ۸۴‬مدارس كشور يعني بيست و سومين دوره مسابقات ورزشي دانش آموزان پسر و هفدهمين دوره مسابقات ورزشي دانش آموزان دختر سراسر كشور است كه با حضور بيش از ‪ ۱۶‬هزار ورزشكار دانش آموز، مربي، سرپرست و كادر فني واجرايي در شهرهاي اصفهان، كاشان، رامسر، تهران و كرج برگزار مي‌شود. اين عصاره‌هاي ورزش دانش‌آموزي ونخبگان نوجوان و جوان تربيت بدني مدارس براي حضور پرقدرت دراين رويداد تاكنون هزاران مسابقه انتخابي و اردوي تداركاتي در سطح مدرسه، منطقه، شهر و استان را پشت سرگذاشته‌اند و به عبارتي دانش آموزان شركت‌كننده در مسابقات قهرماني كشور حاصل و چكيده بيش از ‪ ۲‬ميليون دانش آموز ورزشكار هستند كه در سه مقطع ابتدايي، راهنمايي ومتوسطه و در دو بخش دختران در ‪ ۱۶‬رشته ورزشي و پسران در ‪ ۲۰‬رشته ورزشي به رقابت مي‌پردازند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 زمان برگزاري آزمون ورودي دبيرستان‌هاي نمونه دولتي به دليل همزماني با انتخابات مرحله دوم رياست جمهوري به ششم تيرماه جاري موكول شد. مدير كل دفتر آموزش و پرورش نظري و پيش دانشگاهي روز يكشنبه اعلام كرد: اين آزمون ساعت ‪ ۹‬صبح به طور همزمان در سراسر كشور برگزار مي‌شود. "علي‌محمد عزيزي" افزود: در اين آزمون ‪ ۲۶۰‬هزار و ‪ ۷۰۱‬نفر از دانش‌آموزان مستعد فارغ التحصيل پايه سوم راهنمايي با يكديگر رقابت خواهند كرد. وي اظهارداشت: از اين تعداد، ‪ ۲۴‬هزار و ‪ ۶۹۴‬دانش‌آموز براي سال تحصيلي ‪ ،۸۴ ۸۵‬در ‪ ۳۱۹‬دبيرستان نمونه دولتي در پايه اول متوسطه پذيرش خواهند شد. به گفته وي، دبيرستان‌هاي نمونه دولتي به منظور تشويق وترغيب دانش‌آموزان مستعد به ويژه دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم و افزايش رشد علمي و تربيتي آنان تاسيس شده است. "‪ ۶۰‬درصد پذيرفته‌شدگان اين دبيرستان‌ها به دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم روستايي، ‪ ۳۰‬درصد به دانش‌آموزان مناطق محروم شهري و ‪ ۱۰‬درصد به فرزندان خانواده‌هاي شهدا، آزادگان، جانبازان و مفقودين اختصاص دارد." در سال تحصيلي ‪ ،۸۳ ۸۴‬حدود ‪ ۸۳‬هزار و ‪ ۲۸۸‬دانش‌آموز در ‪ ۳۱۰‬دبيرستان نمونه دولتي در سراسر كشور مشغول به تحصيل بوده‌اند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 يك خير در استان گيلان يك ميليارد و ‪ ۱۵۰‬ميليون ريال اعتبار براي احداث مدرسه‌اي در فومن هزينه كرد. مدرسه ابتدايي پسرانه حضرت امام جعفر صادق (ع)روز يكشنبه با حضور جمعي از مسوولين آموزشي گيلان و خيرين استان در فومن افتتاح شد. مديركل توسعه و نوسازي مدارس استان گيلان گفت: اين مدرسه شش كلاسه در زميني به مساحت ‪ ۵۰۰‬مترمربع با سرويس بهداشتي و سرايداري و با يك ميليارد و ‪ ۱۵۰‬ميليون ريال اعتبار به بهره‌برداري رسيده‌است. "علي حاج علي‌افضلي" در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا، افزود: همه هزينه ساخت اين مدرسه، توسط خير "مهدي كياني فر" پرداخت شده‌است. وي اظهار داشت: امسال تامين ‪ ۶۲‬ميليارد و ‪ ۲۵۰‬ميليون ريال اعتبار ازسوي خيرين مدرسه ساز گيلان تعهد شده‌است. وي گفت: از هفته آينده، بازسازي ‪ ۱۵۲‬واحد آموزشي كه دربحران برف بهمن ‪ ۸۳‬گيلان تخريب شده‌اند نيز آغاز مي‌شود. وي اظهار اميدواري كرد، كه با همت همه دست اندركاران، اين واحدهاي آموزشي تا مهرماه امسال تحويل آموزش و پرورش شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 گرگان ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪ در جريان برگزاري رقابتهاي فوتبال پيشكسوتان گلستان، يك بازيكن پيشكسوت در حال انجام تمرين قبل از ورود به زمين بازي، دچار سكته مغزي شد. "حسين كياني" ‪ ۴۶‬ساله بازيكن تيم پيشكسوتان آموزش و پرورش عصر شنبه در حال آماده شدن براي ورود به زمين مسابقه، دچار اين عارضه شد. پس از وقوع اين امر، تيم پزشكي و پزشكيار مستقر در ورزشگاه گرگان به مداواي وي مشغول شده و او را به بيمارستان انتقال دادند. رييس هيات فوتبال استان گلستان گفت: كياني از بازيكنان قديمي و خوش اخلاق فوتبال اين منطقه بوده است. "منصور دميرچي" روز يكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: نامبرده هم اكنون در بخش (‪ (ICU‬بيمارستان پنج آذر گرگان بستري است و پزشك معالج ، وضعيت اين بازيكن را نامناسب اعلام كرده است. "حسين كياني " برادر مرحوم "پرويز كياني " قهرمان سابق شناي ايران بوده و سابقه بازي در تيم‌هاي پاس وپرسپوليس گرگان را دارد

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

۸۴/۰۳/۳۰‬ رييس سازمان دانش آموزي رباط كريم گفت: به منظور جلوگيري از سرطانهاي مخصوص زنان (سينه، رحم و تخمدان) طرح غربال گري بانوان با ثبت نام از بانوان فرهنگي، توسط سازمان دانش آموزي رباط كريم آغاز شد. "زهره تراز" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: در اين طرح به يك هزار نفر نيروي رسمي آموزش و پرورش آموزش‌هاي لازم داده شده و يكصد نفر از آنان بصورت رايگان مورد معاينات لازم قرار مي‌گيرند. به گفته وي، براي شناسايي افراد مشكوك به اين بيماري‌ها سه كارگاه آموزشي مخصوص مديران مدارس راهنمايي و متوسطه صورت گرفته تا آنان نيز با انتقال اين آموزش‌ها به پرسنل خود و افراد بالاي ‪ ۳۵‬سال آنان را معرفي كنند. معاينات‌اين طرح با همكاري كميته بانوان سازمان دانش آموزي شهرستان‌هاي استان تهران پس از ثبت نام افراد مشكوك از پنج الي ‪ ۱۳‬شهريور ماه برگزار مي‌شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 قزوين، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪ بافرارسيدن فصل تابستان و پايان يافتن امتحان‌هاي آخر سال، جدايي سه‌ماهه دانش‌آموزان از مدرسه‌و درس بار ديگر آغاز مي‌شود. ‪ ۳۰۰‬هزار دانش آموز قزويني پس از ماه‌ها تلاش بي‌وقفه يكباره ازدرس و مشق رها شده و خود را با كوچه و پس كوچه‌ها و روزهاي بلند تابستان تنهامي‌بينند و از همين جاست كه دغدغه والدين نيز آغاز مي‌شود. هرسال درآستانه آغازامتحانات آخرسال بحث فعاليت‌هاي تابستاني و پر كردن اوقات فراغت دانش آموزان به داغ‌ترين سوژه دست اندركاران مسايل فرهنگي و اجتماعي تبديل مي‌شود. برخي از نوجوانان عقيده‌دارند كه مسوولان درتدوين اين برنامه‌از دانش‌آموزان نظرخواهي كنند و والدين نيزانتخاب برنامه‌هاي اوقات فراغت رابه‌عهده جوانان و نوجوانان بگذارند تا براساس استعداد و علاقه از اين برنامه‌ها استفاده كنند. عده‌اي از نوجوانان قزويني بر ناهماهنگ بودن محتواي كلاسها باعلاقه و نياز خود گله‌مند هستند. اين عده براين باورند كه برخي از برنامه‌هاي تابستاني فراتر از خواسته و درك ماست يا كم‌محتوا و بي‌جذابيت هستند. "نازنين گروسي" نوجوان ‪ ۱۴‬ساله قزويني، موانع ثبت نام، دريافت هزينه‌هاي زياد و پراكندگي جغرافيايي كلاسها را از اشكال‌هاي برنامه‌هاي تابستان اعلام دانست. وي افزود: گاهي مربيان رفتار و فرهنگ خاصي را به اجبار تحميل مي‌كنند و گويي هميشه نگران هستند كه نوجوانان ضد دين شوند در حالي كه اينطور نيست و ما بارها ثابت كرده‌ايم كه دين گرا هستيم. يكي ديگر از نوجوانان قزويني معتقد است، اوقات فراغت، گذران وقت نيست چون هيچ بخشي از عمر، اضافه و بيهوده نيست. "مهران ثقفي"، دانش‌آموزي كه نگران سه‌ماه تعطيلي تابستان خود است افزود: برخي خانواده‌ها و مسوولان گمان مي‌كنند كه اوقات فراغت يعني اجبار براي گذراندن زماني از عمر كه در آن نظم، يادگيري و حاصل كار جايگاهي ندارند. "سحرشريفي" دانش‌آموز دبيرستاني در اين خصوص گفت: كلاسهاي تابستاني بطور مستمر برگزار نمي‌شود. وي افزود: چنانچه برنامه خوب و مناسبي درطول تابستان اجرا شود ادامه آن در طول سال تحصيلي پي‌گيري نمي‌شود. اين دانش‌آموز اظهار داشت: سال‌ها در برنامه‌هاي اوقات فراغت مراكز مختلف شركت كردم اما هيچ گاه برنامه مستمري كه بتواند مدت‌ها ادامه داشته باشد نديدم. "پويا مظفري" ديگر نوجوان قزويني گفت: به‌علت كاربردي نبودن كلاسها ترجيح مي‌دهد اوقات فراغت خود را در كنار استادكاران مراكز فني وصنعتي بگذراند. وي افزود: چون قزوين شهري صنعتي وهنري است زمينه‌هاي زيادي براي فراگيري هنر و فنون گوناگون براي داوطلبان وجود دارد در نتيجه بايد از اين موقعيت استفاده كرد. معاون امور پرورشي و تربيت بدني سازمان آموزش و پرورش استان قزوين اعلام كرد: برنامه‌هاي اين سازمان امسال مانند سال‌هاي گذشته در سه بخش فرهنگي، ورزشي و مهارتي متمركز است. "خيراله رحماني" افزود: آموزش و پرورش به عنوان متولي اصلي رشد انديشه و شكوفاسازاستعدادهاي نهفته نوجوانان وجوانان، قابليت‌ارايه برنامه‌هاي پربار را براي غني‌سازي اوقات فراغت آنان دارد. وي افزود: پايگاهاي اوقات فراغت دانش آموزان هر سال در پايان ارديبهشت ماه شروع و عضوگيري مي‌كنند. "رحماني" برگزاري كلاس‌هاي هنري، قرآني، طراحي، نقاشي، كاريكاتور، گرافيك خوشنويسي، سفالگري، عكاسي، فيلمبرداري ، گيپوربافي، مكرومه بافي، گويندگي را از برنامه‌هاي اوقات فراغت دانش‌آموزان عنوان كرد. مسوول كانون رشد آموزش وپرورش استان قزوين گفت: باآغاز فصل تابستان اين كانون‌از دانش‌آموزان قزويني براي گذراندن اوقات فراغت وهنرآموزي دررشته‌هاي مختلف ثبت‌نام مي‌كند. "پرويز خوش پنجه" افزود: رشته‌هاي فني، مهارتي، فرهنگي، ورزشي، هنري و تقويتي از برنامه‌هاي اين كانون در فصل تابستان بشمار مي‌رود. وي اضافه كرد: آموزش رايانه، الكترونيك، رو خواني و روان خواني قرآن، مكالمه‌زبان انگليسي، خوشنويسي، طراحي و علوم‌پايه وبرگزاري اردوهاي تفريحي و زيارتي از ديگر برنامه‌هاي پيش بيني شده اين كانون است. وي رشته‌هاي ورزشي اين كانون را هنرهاي رزمي، فوتبال، تنيس، و آمادگي جسماني اعلام كرد. به‌گفته مسوول كانون رشد آموزش و پرورش قزوين، اين كلاس هااز اول تير ماه شروع و مدت دو ماه ادامه مي‌يابد. "خوش پنجه" هدف از برگزاري اين كلاس‌ها را غني‌سازي اوقات فراغت نوجوانان و استفاده مناسب آنان از اين اوقات ذكر كرد.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

گروهي از دانش‌آموزان دختر شهرستان بم  با حضور در اردوگاه شهيد محمد منتظري شهرستان شهريار، از امكانات اردويي اين مركز تربيتي بهره‌مند شدند. كارشناس فرهنگي‌اردوگاه شهيد محمد منتظري به خبرنگار ايرناگفت: در اين برنامه تربيتي، ‪ ۶۰‬دانش‌آموز دوره‌هاي ابتدايي، راهنمايي و متوسطه به همراه مربيان خود، از امكانات فرهنگي و هنري موجود در اين اردوگاه بهره مي‌برند. "ماه‌پري همتي" نمايش فيلم، اجراي برنامه‌هاي ورزشي و تفريحي، بازديد از بخشهاي مختلف اردوگاه و تمرين كارهاي هنري را ازجمله برنامه‌هايي ذكر كرد كه براي دانش‌آموزان بم به اجرا درمي‌آيد. وي افزود: اين دانش‌آموزان كه به دعوت آموزش و پرورش ناحيه ‪ ۳‬كرج در اردوگاه شهيد محمد منتظري شهريار حضور يافته‌اند، به مدت يك هفته در اين دو شهرستان اقامت خواهند داشت. همتي، بالا بردن روحيه عاطفي دانش‌آموزان زلزله‌زده بم و ارائه خدمات پرورشي و فرهنگي به آنان را از اهداف تشكيل اين اردو برشمرد.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سازمان سنجش آموزش كشور اعلام كردكه‌كارت ورود به‌آزمون سراسري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي در روزهاي ششم و هفتم تيرماه توزيع مي‌شود. روابط عمومي سازمان سنجش آموزش كشور روز دوشنبه اعلام كردكه‌آزمون سراسري سال ‪ ۱۳۸۴‬دانشگاه‌هاي و موسسات آموزش عالي، نهم ، دهم و يازدهم تيرماه برگزار مي‌شود. اين گزارش حاكي است كه اطلاعات لازم درباره برگزاري آزمون در ويژه نامه‌ي پيك سنجش منشتر مي‌شود. ويژه‌نامه‌ي پيك سنجش امروز(دوشنبه) منتشر ودر باجه‌هاي روزنامه فروشي‌هاي سراسري كشور توزيع مي‌شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 تيم تويسركان با كسب ‪ ۷۸‬امتياز فاتح مسابقات كشتي قهرماني رده سني نونهالان مدارس استان همدان شد. در اين دوره از مسابقات كه با شركت ‪ ۹۲‬كشتي‌گير در قالب ‪ ۱۵‬تيم از شهرستانهاي مختلف همدان برگزار شد، تيم آموزش و پرورش ناحيه يك همدان با ‪ ۶۴‬امتياز و آموزش و پرورش ناحيه دو همدان با ‪ ۶۳‬امتياز عنوانهاي دوم اين رقابتها را به دست آوردند. در قسمت انفرادي اين مسابقات، "محمد حاتمي" از كبودرآهنگ در وزن ‪۳۲‬ كيلوگرم، "اميد روزبهاني" از نهاوند در وزن ‪ ۳۵‬كيلوگرم، "اسماعيل خزايي" از بخش "خزل نهاوند" در وزن ‪ ۳۸‬كيلوگرم و "مجيد محمدي" از آموزش و پرورش ناحيه دو همدان در وزن ‪ ۴۲‬كيلوگرم عنوانهاي نخست را كسب كردند. همچنين، "مرتضي عبدالملكي" از تويسركان در وزن ‪ ۴۷‬كيلوگرم،"حامد كريمي" از رزن در وزن ‪ ۵۳‬كيلوگرم، "عباس بهزادي" از ملاير در وزن ‪ ۵۹‬كيلوگرم ، "اصغر لاغري" از تويسركان در وزن ‪ ۶۶‬كيلوگرم،"مجيد جامه بزرگ" از تويسركان در وزن ‪ ۷۳‬كيلوگرم و "ميلاد حميدي" از ملاير در وزن ‪ ۸۵‬كيلوگرم حايز رده‌هاي نسخت شدند. نفرات برتر اين مسابقات به رقابتهاي كشتي آزاد قهرماني نونهالان كشور اعزام مي‌شوند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

"نصراله سجادي" ، معاونت تربيت بدني و تندرستي وزارت آموزش و پرورش از سازمان‌هاي آموزش وپرورش استان‌ها خواست نسبت به شناسايي و انتخاب دانش آموزان مستعد جهت حضور موفقيت‌آميز در صحنه‌هاي ورزشي بين‌المللي اقدام كنند. در بخشنامه صادره از سوي اين معاونت آمده است: يكي از اهداف و برنامه‌هاي راهبردي معاونت تربيت بدني و تندرستي تدوين نظام استعداديابي ورزشي و استفاده از روش‌هاي علمي نسبت به شناسايي و انتخاب دانش آموزان مستعهد جهت حضور موفقيت‌آميز آنها در صحنه‌هاي ورزشي بين‌المللي است. همراه با اين بخشنامه دستورالعمل اجرايي آزمون‌هاي عمومي استعداديابي ويژه دانش‌آموزان دختر و پسر دوره متوسطه شركت‌كننده در مسابقات تابستان سال ‪ ۱۳۸۴‬قهرماني آموزشگاههاي كشور در رشته‌هاي واليبال، هندبال، فوتبال، پينگ پنگ، بدمينتون و ژيمناستيك (پسران) و بسكتبال، واليبال، هندبال، پينگ پنگ و بدمنيتون (دختران) ارسال شده تا مسوولان تربيت بدني استانها، در ايامي كه دانش آموزان منتخب در اردوي آمادگي بسر مي‌برند، نسبت به اجراي دقيق طرح طبق مفاد دستورالعمل مذكور اقدام كنند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش استان گيلان‌از راه يابي پنج‌دانش آموز گيلاني به المپيادهاي كشوري فيزيك، كامپيوتر و زيست شناسي خبر داد. "محمدرضا گلي"روز يكشنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا،افزود: "بابك فتوحي و شهاب كهن" در رشته فيزيك، "شايان پويا" در رشته كامپيوتر و "فريبا پيشگر و محمدحسن ميربلوك" در رشته زيست شناسي به‌المپيادهاي كشوري اين رشته‌ها راه يافتند. وي اظهار داشت: دوره آموزش تابستاني اين المپيادها به منظور كسب جواز حضور در المپيادهاي جهاني از چهارم تيرماه امسال در باشگاه دانش پژوهان جوان در تهران برگزار مي‌شود. گيلان با دوميليون و ‪ ۴۰۰‬هزار نفر جمعيت داراي حدود ‪ ۵۰۰‬هزار دانش‌آموز است.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 ساري ، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪آموزشگاه علمي مديرامور مشاركت‌هاي مردمي و توسعه مدارس غيردولتي سازمان آموزش وپرورش مازندران گفت:اولياي دانش‌آموزان براي ثبت نام فرزندان خود در آموزشگاههاي علمي آزاد ابتدا از داشتن مجوز رسمي فعاليت آموزشگاه مطمئن شوند. "شعبانعلي يونسي" روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: شهروندان با خودداري از مراجعه به آموزشگاههاي غيرمجاز، فعاليت اين نوع مراكز را به مراجع ذيربط در آموزش و پرورش اعلام كنند. وي با اشاره به شروع ترم جديد آموزشگاههاي علمي آزاد از اول تيرماه افزود: تعداد جلسات و هزينه هر ساعت تدريس در آموزشگاههاي رسمي تعيين شده و با هر نوع تخلفي در اين زمينه برخورد خواهد شد. وي گفت: در صورت شكايت خانواده‌ها از آموزشگاههاي علمي آزاد غير مجاز، مراتب از طريق قوه‌قضاييه قابل پيگيري است و در مورد آموزشگاههاي رسمي اين اداره موظف به رسيدگي ، برخورد و جبران حقوق دانش‌آموزان است. وي نرخ هر ساعت آموزش علمي در آموزشگاهها تحت پوشش آموزش وپرورش مازندران را در دروس ابتدايي و راهنمايي سه هزارو‪ ۵۰‬ريال و دروس اول نظري تا سوم چهارهزارو ‪ ۱۵۰‬ريال و براي پيش دانشگاهي و كنكور چهارهزارو ‪۶۰۰‬ ريال عنوان كرد. به گفته وي اين نرخ براي هر ساعت آموزش زبان براي ترم اول تا پنجم سه‌هزار و ‪ ۵۵۰‬ريال ،ترم ششم به بالا هر ساعت سه هزار و ‪ ۹۵۰‬ريال و هر ساعت تافل ‪ ۴۵۰۰‬ريال است. در مازندران ‪ ۳۱۶‬آموزشگاه علمي آزاد فعاليت دارند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

تهران، خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪ رييس ستاد اجرايي كنگره پرسش مهر پنج اعلام كرد : حدود دوميليون نفر از دانش‌آموزان و فرهنگيان كشور در فراخوان پرسش مهر(‪ (۵‬شركت كردند كه ‪۶۰‬ درصد آن‌ها را خانم‌ها تشكيل مي‌دهند. "حميدرضا كفاش" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهارداشت: در پرسش مهرماه امسال ‪ ۹۱‬درصد دانش‌آموزان و ‪ ۹‬درصد فرهنگيان كشور شركت كردند. مديركل دفتر برنامه‌ريزي فرهنگي وامور مشاوره وزارت آموزش و پرورش توضيح داد: آثار ‪ ۵۰۰‬نفر از شركت‌كنندگان در اين فراخوان برگزيده شناخته شدند كه ‪ ۳۱‬خردادماه در همايشي باحضور سيد "محمدخاتمي" رييس جمهوري در تهران معرفي خواهند شد. وي گفت: در اين همايش به نفرات نخست لوح تقدير به امضاي رييس جمهوري، نفرات دوم لوح تقدير به امضاي وزير آموزش و پرورش و نفرات سوم لوح تقدير به امضاي معاون وزارت آموزش و پرورش اهدا خواهد شد. كفاش افزود: در اين همايش به نفرات اول تا سوم فرهنگيان به ترتيب پنج، چهار و سه سكه بهار آزادي و به نفرات اول تا سوم دانش‌آموزان به ترتيب سه، دو و يك سكه بهار آزادي اهدا مي‌شود. وي اظهارداشت : در سال تحصيلي ‪ ۸۳ -۸۴‬رييس جمهوري چهار پرسش درباره چگونگي نسبت رشد عقلاني، آزادي، برابري و اخلاق در نظام داد بنياد مهدوي، مهدويت در اديان الهي، آموزه‌هاي نهضت مشروطيت و ملي شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامي و نقش اصلاحات در ‪ ۱۵۰‬سال اخير كشور مطرح كرد. رييس ستاد اجرايي كنگره پرسش مهر(‪ (۵‬گفت: در پرسش مهر امسال پنج هزار و ‪ ۱۶۸‬اثر از سراسر كشور در ‪ ۱۰‬محور شامل داستان نويسي، شعر و نثر،نمايش نامه، وبلاگ نويسي، سرود، نقاشي ،طراحي و.. دريافت شد كه آثار برگزيدگان در ‪ ۹‬جلد چاپ و يا به صورت لوح فشرده در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌گيرد. كفاش افزود: به منظور توسعه و تقويت فرهنگ پژوهش وارتقاي سطح بينش دانش آموزان در مراسم بازگشايي و سال تحصيلي، پرسش‌هايي متناسب با شرايط زماني و موقعيت اجتماعي توسط رييس جمهوري براي دانش‌آموزان و معلمان سراسر كشور مطرح مي‌شود. وي تصريح كرد: آموزش و پرورش موظف است، تمهيدات و ساز و كارهاي لازم را براي اطلاع‌رساني مناسب ، اعلام فراخوان عمومي، عملياتي كردن پيشنهادات و بهره‌برداري از يافته‌هاي پژوهشي مخاطبان را تدوين كند.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 براساس تحقيقات انجام شده دراستان مركزي، نوآموزان شركت‌كننده دردوره‌پيش دبستاني ازمهارتهاي اجتماعي و نمره سنجش بالاتري نسبت به نوآموزاني كه در اين دوره شركت نكرده‌اند، برخودارند. اين بررسي در سازمان آموزش و پرورش استان مركزي انجام شده و نتايج آن مبين اين است كه نمره تست سنجش نوآموزان شركت‌كننده در دوره پيش دبستاني به طور متوسط بين پنج تا هفت نمره بيشتر از افرادي است كه در اين دوره شركت نكرده‌اند. افزايش مهارتهاي‌اجتماعي كودكان ازجمله مسووليت پذيري، نظم پذيري، رعايت قوانين و مقررات مدرسه، همزيستي گروهي و شركت فعالانه در كارهاي گروهي از ديگر اثرات شركت در دوره پيش دبستاني است. در سال تحصيلي ‪ ۱۱ ،۸۳ - ۸۴‬هزار و ‪ ۲۴۴‬نوآموز در استان مركزي به تحصيل مشغو بودند كه اين رقم نسبت به سال قبل از آن حدود ‪ ۵۰‬درصد افزايش داشته است.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سرمايه‌گذاران مالزيايي براي ساخت مسكن مورد نياز فرهنگيان خراسان شمالي سرمايه‌گذاري مي‌كنند. رييس سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي روز شنبه با اعلام اين مطلب به ايرنا گفت: توافقات اوليه در اين خصوص هفته گذشته، در جريان سفر يك هيئت سرمايه‌گذار ساختماني از مالزي به اين استان به عمل آمده است. "مهرعلي بيگلري فيروز" افزود: اين‌هيئت به نمايندگي يكي‌از شركتهاي معتبر ساختماني مالزي از چند نقطه شهر بجنورد ديدن كرد و مذاكراتي نيز در خصوص اجراي طرح "خانه معلم" با آنان صورت گرفت. وي گفت: در صورت تاييد نهايي اعتبارنامه جهاني اين شركت توسط نهادهاي مربوط و مساعدت بانكهاي جهاني براي اعطاي وام كم‌بهره، كه جزو تعهدات اين شركت مالزيايي است توافق ياد شده نهايي خواهد شد. بيگلري در عين حال انجام اين طرح را به واگذاري زمين مورد نياز از طرف سازمان مسكن و شهرسازي خراسان شمالي و نيز همكاري شهرداري بجنورد منوط دانست. وي افزود: به دنبال اين اقدام نوين سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي ، استانهاي همجوار نيز براي عقد قرارداد ساخت و ساز با اين شركت خارجي اعلام آمادگي كرده و خواستار سفر اين هيئت به استانهاي خود شده‌اند. استان خراسان شمالي ‪ ۱۷‬هزار نفر فرهنگي دارد.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 دو بانوي خير در شهرستان حاجي آباد هرمزگان يك مدرسه‌ساختند و باتجهيزات كامل به آموزش و پرورش اين شهرستان اهدا كردند. رييس آموزش وپرورش حاجي آباد دوشنبه درآيين افتتاح اين پروژه گفت: رقيه راشدمرندي ‪۶۰۰‬ميليون ريال هزينه‌ساخت مدرسه‌پنج كلاسه و دكترالناز ماهوتچيان ‪ ۳۰۰‬ميليون هزينه خريد و تجهيز سالن رايانه اين دبستان را پرداخت كردند. عبدالله فرشيدي افزود: اين مدرسه و سالن رايانه به‌نام اين دو بانوي خير نامگذاري شده است و از خدمات آنان تجليل شد. وي گفت: همچنين برادر خانم ماهوتچيان مبلغ ‪ ۳۵۰‬ميليون ريال براي ساخت يك خوابگاه شبانه روزي پرداخت كرده است. شهرستان حاجي آباد در ‪ ۱۶۰‬كيلومتري شمال بندرعباس مركز استان هرمزگان واقع است.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

نخستين همايش علمي- كاربردي تعيين جايگاه نظام مكمل و فوق برنامه با سخنراني "مرتضي حاجي" وزير آموزش و پرورش در چهارم و پنجم تير در استان كرمان برگزار مي‌شود. به گزارش روز يك‌شنبه روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، صاحب نظران نظام تعليم و تربيت و مسولان آموزش پرورش دراين همايش فعاليت‌هاي مكمل و فوق برنامه دانش آموزان را در معرض نقد و ارزيابي قرار مي‌دهند. اين همايش به منظور دست‌يابي به راه‌كارهاي مناسب براي‌طراحي الگوهاي علمي و بهسازي فرايند يادگيري، شناسايي ظرفيت‌ها، امكانات و موانع نظري و احياي نقش تربيتي معلمان براي نخستين بار در ‪ ۱۰‬استان‌كشور به‌محوريت استان كرمان برگزار مي‌شود. تاكنون يكهزار مقاله از معلمان سراسر كشور در موضوعاتي چون يادگيري در نظام مكمل و فوق برنامه، شيوه‌هاي طراحي و اجرا، شيوه ارزشيابي، راه‌هاي توسعه فعاليت‌هاي مكمل و فوق برنامه به دبيرخانه همايش ارسال شده است كه از آن ميان ‪ ۳۰‬عنوان برگزيده شده و درهمايش ارايه و چكيده ‪ ۱۰۰‬مقاله نيز منتشر مي‌شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدارس دونوبته مدير آموزش و پرورش ناحيه ‪ ۲‬كرج از يك نوبته شدن تعدادي از مدارس دونوبته در اين ناحيه در سال تحصيلي ‪ ۸۵- ۸۴‬خبرداد. "ابوالفضل زينلي" روز دوشنبه به خبرنگار ايرنا گفت: استفاده بهينه از فضاي موجود در بعضي از مدارس دو نوبته كه تراكم دانش‌آموزي پاييني دارند، بالا بودن سطح فراگيري دانش‌آموزان در ساعات صبح و استفاده از ساعات بعد از ظهر براي كلاسهاي فوق‌برنامه از دلايل اجراي اين طرح است. وي افزود: اين طرح در هشت مدرسه دو نوبته اين ناحيه به اجرا درمي‌آيد تا دانش‌آموزان بتوانند مدت زمان بيشتري را از كلاس درس استفاده كنند. به گفته زينلي، ساخت هر كلاس درس حدود ‪ ۲۰۰‬ميليون ريال هزينه دارد در حالي كه به دليل وجود مقررات ناكارآمد، بعضي از فضاهاي مناسب آموزشي در مدارس، براي نگهداري وسايل مستعمل استفاده مي‌شود. وي افزود: آموزش و پرورش ناحيه ‪ ۲‬كرج با دريافت مجوز لازم، ازاين گونه فضاها كه داراي نوركافي و شرايط مناسب براي تبديل شدن به كلاس درس هستند، استفاده خواهد كرد. آموزش و پرورش ناحيه ‪ ۲‬كرج داراي ‪ ۸۶‬هزار دانش آموزش در سه مقطع تحصيلي است.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مسوول روابط عمومي سازمان آموزش و پروش استان قزوين گفت: ستاد نظارت بر ثبت نام دانش‌آموزان در اين سازمان تشكيل شده‌است. "رازعلي يعقوبي" روز يكشنبه در گفت وگو با ايرنا افزود: ستاد نظارت بر ثبت نام دانش آموزان در قالب يك ستاد مركزي و ‪۱۴‬ستاد منطقه‌اي در منطقه‌هاي آموزش و پرورش استان قزوين فعاليت مي‌كنند. وي اظهار داشت: اين ستاد به‌منظور رسيدگي به شكايت‌هاي خانواده‌ها و دادن پاسخ لازم در زمينه ثبت نام دانش آموزان تشكيل شده‌است. "يعقوبي" از خانواده‌ها درخواست كرد كه براي نتيجه‌گيري مطلوب و جلوگيري از سرگرداني، مسايل و مشكلات خود را از ستادهاي مناطق بخش، شهر يا شهرستان خود پيگيري و درصورت قانع نشدن، به ستاد مركزي سازمان مراجعه كنند. وي يادآور شد: ستاد مركزي نظارت بر ثبت نام دانش آموزان اين سازمان همه روزه با شماره تلفن ‪ ۳۳۴۰۵۵۶‬در قزوين آماده پاسخگويي و راهنمايي شهروندان است. استان قزوين داراي ‪ ۳۰۰‬هزار دانش آموز درمقاطع مختلف تحصيلي در ‪۱۴‬منطقه آموزش و پرورش است.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاری سینا  مدیر کل دفتر آموزش و پرورش راهنمایی تحصیلی اعلام کرد: افرادی که در امتحانات خرداد ماه پذیرفته نشده باشند تا مرداد ماه فرصت شرکت در امتحان مجدد دارد و پس از این تاریخ تمامی دانش آموزان مقطع راهنمایی باید تا 15 مردادماه نثبت به ثبت نام اقدام کنند. "منوچهر فضلی خانی" روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سینا با اشاره به این که امتحانات نوبت دوم مقطع راهنمایی تا پایان خردادماه برگزار می شود، افزود: دانش آموزانی که در امتحانات شهریور ماه قبول شوند، پس از اعلام نتایج تا 20 شهریورماه سال جاری فرصت ثبت نام دارند. وی تصریح کرد: دانش آموزانی که در موارد استثنایی موفق به ثبت نام نشده اند با عذر موجه و با در نظر گرفتن روال قانونی هر زمان که مراجعه کنند، ثبت نام می شوند. مدیر کل دفتر آموزش و پرورش راهنمایی با اشاره به این که آمار جمعیت دانش آموزی این مقطع به علت کاهش جمعیت گروه سنی مورد نظر در کشور کم شده است، گفت: در سال تحصیلی جاری چهار میلیون و 370 هزار نفر در مقطع راهنمایی تحصیل می کردند که این رقم در مقایسه با سال تحصیلی 79- 80، 600 هزار نفر کاسته شده است. وی با پیش بینی کاهش مجدد جمعیت دانش آموزی مقطع راهنمایی در سال تحصیلی آینده، اظهار داشت: معمولا همه سال حدود 200 هزار نفر از تعداد جمعیت دانش آموزی در دوره راهنمایی کم می شود.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري دانشجويان ايران -  مرتضي حاجي وزير آموزش و پرورش در سفر به ايروان از مجتمع آموزشي شهيده فهميده بازديد كرد و از نزديك با فعاليت اين مدرسه آشنا شد. به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران در آسياي ميانه، در اين ديدار كه سفير و رايزن فرهنگي ايران، معلمان، دانش‌آموزان و اولياي آنها حضور داشتند، حاجي در سخناني از زحمات و تلاش همكاران خود در اين مجتمع آموزشي تشكر و قدرداني كرد. همچنين در پايان اين مراسم وزير آموزش و پرورش در پاسخ به سؤال ايسنا مبني بر اينكه در دوران وزارت خود در آموزش و پرورش حقايق و مشكلات موجود در اين وزارتخانه را صادقانه با مخاطبين خود كه معلمان زحمتكش جامعه هستند در ميان گذاشته‌ايد، اظهار داشت: در داخل آموزش و پرورش مشكل خاصي وجود ندارد، ما هيچ چيزي را از معلمان پنهان نكرده‌ايم. در بيرون از وزارتخانه هم روزنامه‌ها همه مسايل را نوشته‌اند. ما هر چيزي را كه به معلمان مربوط مي شد به آنها گفتيم. وي همچنين در پاسخ به اين سوال كه فكر مي‌كنيد در دولت آينده در هيأت دولت نقشي را داشته باشيد، گفت: فكر نمي‌كنم در هيأت دولت جديد مسؤوليتي داشته باشم.

[ دوشنبه سی ام خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

*نظام ارزشيابي كشور اعتماد به نفس دانش آموزان را از بين مي برد يك كارشناس در آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اينكه مبحث نمره پروري مدتي است كه در مقطع ابتدايي كمرنگ تر شده است ، مي گويد : سيستم ارزشيابي آموزشي كشور سيستمي سنتي است و نه تنها والدين كه حتي معلمان نيز بر اين اساس ارزشيابي مي كنند. اقدس حسين لو در گفتگو با خبرنگار فارس با تاكيد بر اينكه پيشرفت تحصيلي دانش آموزان فقط در گروي آوردن نمرات بالاست ، مي افزايد : نگاه سنتي به ارزشيابي تحصيلي بايد از نظام آموزشي كشور حذف شود و نگاه هاي جديد جايگزين آن شود. وي با اشاره به اينكه نظام ارزشيابي كشور اثرات بسيار منفي در شخصيت دانش آموزان به جا مي گذارد ، مي گويد : نظام ارزشيابي كشور اعتماد به نفس دانش آموزان را از بين مي برد. كارشناس انجمن حقوق دانش آموز نيز با تاكيد بر اينكه والدين حساسيت بيش از حد نسبت به نمرات دانش آموزان خصوصا در پايان سال تحصيلي دارند ، مي گويد : به راحتي نمي توان ديدگاه والدين را نسبت به نمرات فرزندانشان تغيير داد چرا كه سالها با اين ديدگاه پرورش يافته اند و پدران و مادران آنها نيز توقع نمرات بالا را از آنها داشته اند. ژاله رفاهي در گفتگو با خبرنگار فارس مي افزايد : والدين آرزوها و اميالي را كه خود به آن نرسيده اند، در وجود فرزندانشان مي بينند و از آنها مي خواهند ، و اين در حالي است كه در اين جريان هيچ توجهي به ميزان توانايي فرزندانشان نمي كنند. وي با تاكيد بر اينكه در بسياري از مواقع انتظارات والدين از فرزندانشان بيش از توان آنهاست ، مي گويد : والدين بچه ها را وادار به انجام كارهايي مي كنند كه منطبق با ميزان توانايي آنها نيست و گاهي اين فشارها سبب دلزدگي دانش آموزان از درس و سرخوردگي آنها مي شود.

 *فشار بيش از حد والدين سبب ترك تحصيل دانش آموزان مي شود عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد ادامه مي دهد : فشار بيش از حد والدين براي بالاتر بردن سطح نمرات درسي سبب مي شود كه دانش آموز ساعات بيشتري از شب به مطالعه بپردازد و چون با اجبار اين كار را انجام مي دهد ميزان يادگيري كمي خواهد داشت و صبح امتحان با خستگي در جلسه امتحان شركت كرده و نمره حد متوسط وي نيز كاهش مي يابد ، ضمن اينكه تلاش مضاعف و پيشرفت كمتر دانش آموز سبب دلزدگي وي از تحصيل و سرانجام ترك تحصيل وي مي شود. يك كارشناس تعليم و تربيت نيز با تاكيد بر اينكه متاسفانه والدين براي بالاتر بردن ميزان تلاش فرزندانشان آنها را با يكديگر مقايسه مي كنند ، مي گويد : والدين بايد بياموزند كه توانايي افراد متفاوت است و نمي توان به يك اندازه از تمام فرزندان توقع داشت. مسعود كارورز با اشاره به اينكه فرزندان وسيله تبليغي والدين نيستند ، مي افزايد : نمره امتحاني فرزندان در بسياري از خانواده ها سبب فخر فروشي شده است و در نگاه آنها فرزندي كه بالاترين نمرات رامي آورد قابليت بيشترين احترام و توجه را دارد در حاليكه اين موضوع در بسياري از موارد سبب افسردگي و سرخوردگي ساير فرزندان آن خانواده مي شود. وي اظهار مي‌دارد : بايد هدف از تحصيل فرزندان براي والدين مشخص شود و به آنها آموزش داده شود كه تمركز و آرامش روحي فرزندانشان در آينده بيشتر از مفاهيم آموزشي كتابهاي درسي برايشان مفيد است.

*تجديدي حاصل كم كاري والدين ، نظام آموزشي و دانش آموز است يك معلم با تاكيد بر اينكه وقتي در كارنامه دانش آموزي خطوط قرمر تجديدي نقش مي بندد مقصر فقط دانش آموز نيست ، مي گويد : نمرات دانش آموز حاصل فعاليت هاي خود وي ، ميزان توجه والدين و نظام آموزشي كشور است و اگر دانش آموزي تجديد مي شود به اين معنا نيست كه فقط وي مقصر است چرا كه در طول سال تحصيلي هم والدين متوجه ميزان پيشرفت تحصيلي دانش آموز بوده‌اند و هم مسئولان مدرسه و هيچ كدام سعي در برطرف كردن مشكل نكرده‌اند. فاطمه زاهد در گفتگو با خبرنگار فارس مي افزايد : متاسفانه در جامعه اينطور جاافتاده است كه مقصر نمرات تك كارنامه فقط دانش آموزان هستند در حاليكه اصلا اينطور نيست و شايد فقط 30 درصد تقصيرها گردن دانش آموز باشد و وي شايد كمي در درس خواندن سستي كرده باشد. وي با اشاره به اينكه تجديدي و مردودي نيز نوعي آموزش است ، مي گويد : نبايد دانش آموزي را كه تجديد شده تنبيه كرد چرا كه اين تنبيه نمي تواند پاسخگو باشد بلكه بايد وي را براي پيروزي بعدي كه همانا قبولي در امتحانات شهريور ماه است آماده كرد و به وي آموخت كه اگر بيشتر تلاش مي‌كرد مي توانست تابستان و تعطيلات بهتري داشته باشد.

 *كارنامه ارزيابي شخصيت دانش آموز نيست مدير كل دفتر آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با تاكيد بر اينكه والدين نبايد انتظارات غير واقعي از دانش آموزان داشته باشند ، مي گويد : كارنامه ارزيابي شخصيت دانش آموز نيست و والدين بايد توجه داشته باشند كه اگر دانش آموزي در درسي شكست مي خورد به اين معنا نيست كه آن دانش آموز در تمام ابعاد شخصيتي شكست خورده است. حسين احمدي با اشاره به اينكه نبايد ضعف هاي كارنامه را به ضعف هاي شخصيتي دانش آموزان نسبت داد ، مي افزايد : نمرات كارنامه نشانگر تمام توانايي دانش آموز نيست و اگر دانش آموزي در درسي نمره كمي مي آورد به اين معنا نيست كه قابليت يا استعداد كمي دارد بلكه به اين معناست كه در آزمون كتبي كه بر گرفته از ميزان محفوظات وي است چنين نمره اي كسب كرده است. وي با تاكيد بر اينكه امتحانات آزمون مداد و كاغذي است و در آن عملكرد و ميزان مهارتهاي فردي و اجتماعي و استعداد دانش آموزان مورد بررسي قرار نمي گيرد ، مي گويد : امتحانات فقط به محفوظات دانش آموزان توجه مي كند ، محفوظاتي كه ممكن است در جريان اضطراب يا مشكلات ديگر فراموش شود. مدير كل دفتر آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اينكه بايد در طول سال تحصيلي مشكل ضعف تحصيلي دانش آموز را برطرف كرد ، اظهار مي كند : نمي توان با دانش آموزي كه تجديد شده برخورد تندي داشت چراكه كارنامه حاصل فعاليت نه ماهه دانش آموز است و معلمان و والدين مي بايست مشكلات تحصيلي دانش آموز را در سال تحصيلي حل مي كردند. وي با تاكيد بر اينكه نبايد دانش اموزاني را كه تجديد يا مردود مي شوند را از ادامه تحصيل بازداشت ، مي گويد : بسياري از دانش آموزاني كه در يكي دوسال در سطح پاييني از تحصيل بودند پس از مدتي ضرورت ادامه تحصيل را درك كرده و توجه ويژه اي به آن داشته اند. احمدي يكي از دلايل پررنگ بودن نمرات امتحاني را كنكور مي داند و مي گويد : براي تغيير نگرش والدين و نظام آموزشي كشور بايد تغيير و تحولاتي در آزمون كنكور صورت بپذيرد و نگرش مردم و معلمان تغيير كند كه اين تغييرنياز به گذشت زمان دارد. روزهاي سخت امتحان و شب هاي پر استرس كارنامه نيز به پايان مي رسد ، دانش آموزان ضربه هاي روحي و رواني ناشي از نمرات را متحمل مي شوند و مسئولان كشور از وزارت آموزش و پرورش گرفته تا آموزش عالي همچنان لاك پشت وار در تدبير حل مشكلات نظام ارزشيابي كشورند ، به راستي صدمات روحي دانش آموزان كجا ، با چه قيمتي و چگونه خودنمايي خواهد كرد؟

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري فارس: استرس امتحانات كه به پايان مي رسد ، كابوس كارنامه و نمرات پايان سال تحصيلي جان مي گيرد ، كابوسهايي كه سالي يك بار به سراغ دانش آموزان مي آيد اما خاطره بد آن تا مدتها از ذهن آنها پاك نمي‌شود ، كارنامه به ظاهر تكه كاغذي بيش نيست اما همين تكه كاغذ كوچك مي تواند حاصل يك سال زحمت دانش آموزان را در چشم برهم زدني هيچ كند و كل اعتبار شخصيتي وي را زير سوال ببرد ، نمره هنوز تنها ديكتاتور سالهاي تحصيل است. اين روزها ، روزهاي پر استرس كارنامه و شب هاي پركابوس مردودي و تجديدي است ، واژه هايي كه حتي نامشان دل هر دانش آموزي را مي لرزاند ، مدتهاست كه در نظام آموزشي كشور حرف از كمرنگ كردن نمره و تغيير نگرش و ديدگاه والدين نسبت به آن است اما همچنان نمره در نظام آموزشي كشور حرف اول و آخر را مي زند ، والدين بر اساس آن ميزان كاركرد فرزندانشان را مي سنجند و نظام آموزشي كشور نيز بر اساس آن اجازه ورود به كلاس بالاتر را به دانش آموز مي دهد ، هرچند كه در سالهاي اخير با ورود ارزشيابي توصيفي آن هم فقط در تعدادي از مناطق كمي بار نمرات پاياني سال تحصيلي كم شده است اما اين نظام ارزشيابي نيز همچنان مراحل امتحاني خود را طي مي كند.

 *تمام شخصيت دانش آموزان در نمره خلاصه مي شود يك دانش آموز در گفتگو با خبرنگار فارس مي گويد : متاسفانه تمام شخصيت دانش آموزان در نمرات امتحاني خلاصه مي شود ، نمراتي كه به نظر من از هر راهي مي توانند كم و زياد شوند ، مي توان با حفظ كردن و طوطي وار يادگرفتن مفاهيم درسي يك شبه راه چند روزه را رفت و بهترين نمرات را گرفت اما به سرعت نيز تمام آموخته ها را فراموش كرد. محمد مهدي رضايي با اشاره به اينكه پدرش روي نمرات درسي وي حساسيت زيادي دارد ، مي افزايد : پدرم معتقد است كه حتي درصد هاي نمره نيز مي تواند سرنوشت آينده من را تخمين بزند در حاليكه به نظر من اصلا اينطور نيست ، از 30 دانش آموز برگزيده مدرسه ما كه سال گذشته معدلهايي بالاي 18 داشتند فقط 10 نفر توانستند به دانشگاه راه پيدا كنند كه آن ده نفر نيز بالاترين معدلها را نداشتند ، ضمن اينكه به نظر من دانشگاه تنها راه موفقيت در جامعه كنوني ما نيست اما مجبورم به رغم اعتقاد خودم به انديشه و افكار پدرم احترام بگذارم. وي با تاكيد بر اينكه از درس رياضي بيزار است ، مي گويد : پدرم معتقد است كه اگر 19 درس رياضي 18 شود فاجعه اي رخ داده است و به همين دليل من هميشه سر جلسه امتحان رياضي حالم بد است و حالت تهوع دارم حتي اگر تمام مفاهيم درسي‌ام را بلد باشم چرا كه اگر نمره كمي بياورم فردا جلوي فاميل بايد طعم زخم زبانهاي پدرم را تحمل كنم. اما حال و روز مريم حقيقت پناه جور ديگري است ، او هنوز كارنامه اش را نگرفته است اما فكر مي كند كه از درسهاي زبان انگليسي و فيزيك تجديد مي شود ، مريم مي گويد : از خودم بدم مي آيد ، فكر مي كنم بي عرضه ترين دختر فاميلم ، اكثر دخترهاي فاميل پدري و مادريم نمرات امتحاني خوبي مي آورندو باعث سرافرازي خانواده شان مي شوند اما من با وجود اينكه زياد درس مي خوانم هميشه كمترين نمرات را مي آورم. وي مي افزايد : پدرم هميشه من و خواهر و برادرهايم را با يكديگر مقايسه مي كند و هميشه هم من از آنها كمترم ، حس مي كنم ديگر توانايي ادامه تحصيل را ندارم ، خواهر كوچكترم تا به حال حتي يك تجديدي هم نياورده ولي من امسال ركورد شكسته و دو تا تجديدي مي آورم.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاري فارس: مشاور وزير آموزش و پروش در ستاد اقامه نماز منصوب شد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي آموزش و پرورش، طي حكمي از سوي وزير آموزش و پرورش سيد جواد بهشتي به عنوان مشاور وزير در ستاد اقامه نماز منصوب شد.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مشاور معاونت اجتماعی وارشاد فرماندهی انتظامی استان تهران گفت : با توجه به نقش مثبت سرایداران در افزایش ضریب امنیت مدارس ،ارائه آموزشهای لازم به این قشر می تواند منجر به افزایش کارآیی آنان درانجام وظایفشان شود. به گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر از همایش " سریداران مدارس و پلیس " در کرج ، مجید شیح علی زاده افزود : سرایداران مدارس به خصوص درتابستان نقش بسزایی درتأمین امنیت مدارس دارند و دقت آنها در توجه خاص به رفت و آمد افراد ناشناس به مدارس ،اطلاع رسانی بموقع در صورت برخورد با اشیاء و افراد مشکوک ، منجر به بالا رفتن امنیت خواهد شد . شیخ علی زاده با اشاره به تعطیلی مدارس و بالا رفتن امکان وقوع جرایم به خصوص سرقت ، تصریح کرد : چنانچه سرایداران قفلها را بموقع بازرسی کنند و سرکشی مستمر داشته باشند وقوع جرم کاهش خواهد یافت . وی از سرایداران خواست هر گونه موارد مشکوک را با پلیس 110 درمیان بگذارند . گفتنی است 160 نفر از سریداران مدارس کرج در همایش پلیس و سرایدران مدارس شرکت داشنتد

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

دبير انجمن حقوق دانش آموز در گفت‌وگو با فارس خبر داد: آغاز به كار اولين نشريه الكترونيكي دانش آموزان در تابستان خبرگزاري فارس: دبير انجمن حقوق دانش آموز گفت: به منظور استفاده مناسب دانش‌آموزان از اوقات فراغت خود، اولين نشريه الكترونيكي دانش‌آموزان با عنوان "تركه" به زودي افتتاح مي‌شود. بهنام صبائيان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: استقبال دانش‌آموزان از اينترنت و وجود سايتهاي متنوع باعث شده است كه انجمن حقوق دانش‌آموز سايتي را راه اندازي كند. وي ادامه داد: در اولين نشريه الكترونيكي دانش‌آموزان كشور جديدترين اخبار، ديدگاهها و موضوعات متنوع و جالب ارائه مي‌شود. صبائيان افزود: امكان چت ( گفت و گوي نوشتاري و كلامي) نيز در اين سايت در نظر گرفته شده است كه در صورت استقبال دانش‌آموزان ارائه مي شود. وي اضافه كرد: در نظر داريم بزرگترين سايت دانش‌آموزي كشور را راه اندازي كنيم كه با ارائه برنامه‌هاي متنوع، اوقات فراغت بهينه‌اي براي دانش‌آموزاني كه از اينترنت استفاده مي‌كنند، ايجاد شود.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاری سینا _  کارشناس بهداشت آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران از راه اندازی 50 پایگاه سلامت در مدارس شهرستانهای استان تهران خبر داد. "الهه حسین پور" در گفت و گو با خبرنگار سینا اظهار داشت: در پی تلاشهای مدیر کل بهداشت و تغذیه آموزش و پرورش، بیش از 50 پایگاه سلامت به منظور انجام معاینات و تکمیل شناسنامه های سلامت دانش آموزان در تمام مناطق آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران راه اندازی می شود. وی یادآور شد: بیش از یک میلیون و 200 هزار دانش آموز در آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران مشغول به تحصیل هستند. کارشناس بهداشت آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران تصریح کرد: در نظر داریم تا سال 1386 برای همه دانش آموزان تحت پوشش این آموزش و پرورش شناسنامه سلامت صادر کنیم.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس گروه آموزش نظري و پيش دانشگاهي تهران در گفت و گو با ايلنا: در هر منطقه دو مدرسه به عنوان پايگاه انتخاب رشته ورود به دانشگاه فعاليت مي‌‏كنند تهران- خبرگزاري كار ايران رييس گروه آموزش نظري و پيش دانشگاهي شهر تهران، گفت: در هر منطقه آموزش و پرورش، دو مدرسه به عنوان پايگاه انتخاب رشته دانش‌‏آموزان براي ورود به دانشگاه فعاليت خواهند كرد. حسيني، رييس گروه آموزش نظري و پيش دانشگاهي شهر تهران, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: از آنجا كه تعداد دانش‌‏آموزان پيش‌‏دانشگاهي محدود است، در هر منطقه يك مدرسه براي دختران و يك مدرسه براي پسران، خدمات انتخاب رشته دانشگاهي دانش‌‏آموزان را انجام مي‌‏دهند. وي افزود: اين پايگاه بعد از دريافت كارنامه و ارائه فرم انتخاب رشته به مدت سه روز از صبح تا ساعت 9 شب فعاليت مي‌‏كنند. به گفته حسيني, افرادي كه در پايگاه‌‏هاي انتخاب رشته به دانش‌‏آموزان خدمات ارائه مي‌‏كنند, كارشناسان سازمان سنجش, كارشناسان آزاد و مدرسين آموزش و پرورش هستند. رييس گروه آموزش نظري و پيش دانشگاهي شهر تهران, تصريح كرد: علاوه بر انتخاب رشته رايانه‌‏اي، مشاوره فرد به فرد نيز در پايگاه‌‏هاي انتخاب رشته ارائه مي‌‏شود و اين پايگاه‌‏ها محدوديتي از نظر پذيرش دانش‌‏آموزان ندارند.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رییس جمهور آینده موظف به برگزاری طرح "پرسش مهر" که از سوی سید محمد خاتمی پیشنهاد و اجرا می شود ، گردید. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری "مهر"، رییس ستاد اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر پنج با اعلام این مطلب در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ، گفت: در آخرین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که ریاست آن نیز بر عهده بالاترین مقام اجرایی کشور است، مصوب شد طرح پرسش مهر همچنان ادامه داشته باشد. در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش آمده است : به منظور توسعه و تقویت و فرهنگ پژوهش، جست و جوگری، مشارکت جویی و ارتقای سطح بینش دانش آموزان و ایجاد شور و نشاط و شادابی در مدارس، در مراسم بازگشایی و سال تحصیلی ، پرسش هایی متناسب با شرایط زمانی و موقعیت اجتماعی توسط عالی ترین مقام اجرایی کشور( رییس جمهور) برای دانش آموزان و معلمان سراسر کشور مطرح و از آنان خواسته می شود در فرصت مقتضی پاسخ های لازم را ارایه نمایند. حمیدرضا کفاش با اشاره به برگزاری کنگره نهایی پرسش مهر پنج با حضور سید محمد خاتمی در روز سه شنبه هفته جاری، افزود: در آخرین طرح پرسش مهر رییس جمهوری خاتمی، بالغ بر یک میلیون و 853 هزار نفر شرکت داشتند که در نهایت 500 نفر از دانش آموزان مقطه راهنمایی و دبیرستان به همراه فرهنگیان به این مرحله راه یافتند. وی 91 درصد شرکت گنندگان را دانش آموز و 9 درصد را فرهنگیان سراسر کشور ذکر کرد و گفت: 43 درصد دانش آموزان شرکت کننده در مقطع راهنمیی و 48 درصد متوسطه بوده اند. به گفته کفاش، از مجموع 9 درصد فرهگیان شرکت کننده در پرسش مهر پنج، 83 هزار و 591 نفر خانم و 56 هزار و 678 نفر مرد بوده اند. رییس ستاد اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر پنج با اشاره به تعداد شرکت کنندگان آخرین پرسش مهر خاتمی، افزود: در پرسش مهر پنج نسبت به دوره چهارم طرح، بیش از 100 هزار نفر شرکن کننده داشته ایم.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاري موج مديران مدارس به هنگام ارائه كارنامه تحصيلي هيچ وجهي دريافت نمي كنند . معاون مشاركتهاي مردمي آموزش و پرورش در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاري موج با بيان اين مطلب افزود: برطبق مقررات وقوانين مدارس نمي توانند وجهي باب ارائه كارنامه از اوليا در خواست كنند . ابراهيمي تصريح كرد : مشاركت مردم در بهبود وضعيت مدارس تاثير به سزايي دارد اما برطبق قانون شوراها اين مشاركت به صورت خود جوش و بدون اجبار خواهد بود . وي اظهار داشت : اوليا دانش آموزان براي برگزاري كلاسهاي فوق برنامه بايد هزينه هاي آنرا به مدارس پرداخت كنند .

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رئیس گروه طرح و برنامه سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: هم اکنون کادر آموزشی مقاطع هنرستان‌ها و کار و دانش شهر تهران با کمبود 8 هزار کادر آموزشی مواجه است. علی فتاحی اظهار داشت: هنرستان‌های شهر تهران با بحران نیروی آموزشی مواجه هستند و برای رفع این کمبودها نیازمند جذب مهندسان رشته های فنی هستند. وی همچنین به کمبود معلم در آموزشگاه‌های شهر تهران اشاره کرد و افزود: هم اکنون به وجود 8 هزار معلم زن و مرد برای تدریس در مقاطع کار و دانش، فنی وحرفه ای و هنرستان‌های شهر تهران نیاز است و برای تامین این نیروها ناچار هستیم از معلمان حق التدریسی استفاده کنیم. به گفته فتاحی، برای جبران کمبود نیروهای آموزشی، 170 هزار ساعت حق التدریس به رشته‌های کار و دانش و هنرستان‌های فنی و حرفه ای اختصاص داده شده است، تا کمبود نیروهای کادر آموزشی در این مقاطع جبران شود. رئیس گروه طرح و برنامه سازمان آموزش و پرورش خاطر نشان کرد: اکنون 47 درصد از دانش آموزان مقاطع کار و دانش و هنرستان‌های فنی و حرفه ای در پایه دوم وسوم مشغول به تحصیل هستند.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري جمهوري اسلامي  رييس صندوق تعاون دزفول گفت ‏: ‏يك ميلياردو‏760 ‏ميليون ريال تسهيلات اعتباري به تعاوني مسكن فرهنگيان دزفول اعطاشد‏.‏ "سيدامين غفاري "روزشنبه درگفت وگوباايرناافزود‏:‏اين مبلغ طي يك هفته گذشته براي ساخت مسكن ‏62 ‏نفرازاعضاي تعاوني مسكن فرهنگيان دزفول پرداخت شده است ‏. ‏ وي افزود‏:‏اين تسهيلات درقالب عقدفروش اقساطي بانرخ بهره ‏14 ‏درصد بدون هرگونه اخذوثيقه ملكي درراستاي حمايت ازبخش تعاون وفرهنگيان براي خانه دارشدن آنهااعطاشده است ‏.‏ صندوق تعاون بعنوان موسسه اعتباري بخش تعاون بموجب قانون بودجه سال ‏1368 ‏ وبراساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي تاسيس ودرزمينه اعطاي تسهيلات اعتباري دربخشهاي مختلف اقتصادي وحمايت ازتعاونيهاوشركتهاباهدف ايجاداشتغال وكارآفريني فعاليت دارد‏.‏

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش: رییس جمهور آینده موظف به برگزاری "پرسش مهر" شد رییس جمهور آینده موظف به برگزاری طرح "پرسش مهر" که از سوی سید محمد خاتمی پیشنهاد و اجرا می شود ، گردید. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری "مهر"، رییس ستاد اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر پنج با اعلام این مطلب در نشست صبح امروز خود با خبرنگاران ، گفت: در آخرین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش که ریاست آن نیز بر عهده بالاترین مقام اجرایی کشور است، مصوب شد طرح پرسش مهر همچنان ادامه داشته باشد. در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش آمده است : به منظور توسعه و تقویت و فرهنگ پژوهش، جست و جوگری، مشارکت جویی و ارتقای سطح بینش دانش آموزان و ایجاد شور و نشاط و شادابی در مدارس، در مراسم بازگشایی و سال تحصیلی ، پرسش هایی متناسب با شرایط زمانی و موقعیت اجتماعی توسط عالی ترین مقام اجرایی کشور( رییس جمهور) برای دانش آموزان و معلمان سراسر کشور مطرح و از آنان خواسته می شود در فرصت مقتضی پاسخ های لازم را ارایه نمایند. حمیدرضا کفاش با اشاره به برگزاری کنگره نهایی پرسش مهر پنج با حضور سید محمد خاتمی در روز سه شنبه هفته جاری، افزود: در آخرین طرح پرسش مهر رییس جمهوری خاتمی، بالغ بر یک میلیون و 853 هزار نفر شرکت داشتند که در نهایت 500 نفر از دانش آموزان مقطه راهنمایی و دبیرستان به همراه فرهنگیان به این مرحله راه یافتند. وی 91 درصد شرکت گنندگان را دانش آموز و 9 درصد را فرهنگیان سراسر کشور ذکر کرد و گفت: 43 درصد دانش آموزان شرکت کننده در مقطع راهنمیی و 48 درصد متوسطه بوده اند. به گفته کفاش، از مجموع 9 درصد فرهگیان شرکت کننده در پرسش مهر پنج، 83 هزار و 591 نفر خانم و 56 هزار و 678 نفر مرد بوده اند. رییس ستاد اجرایی فراخوان ملی پرسش مهر پنج با اشاره به تعداد شرکت کنندگان آخرین پرسش مهر خاتمی، افزود: در پرسش مهر پنج نسبت به دوره چهارم طرح، بیش از 100 هزار نفر شرکن کننده داشته ایم.

[ شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري دانشجويان ايران -  زمانبندي ثبت‌نام دانش‌آموزان كليه مقاطع تحصيلي كشور اعلام شد. به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران‌ (ايسنا)، بر اساس اين زمانبندي، دانش‌آموزان قبولي و مردودي خرداد ماه مقطع راهنمايي پس از اعلام نتايج تا 15 مرداد و قبولي‌هاي شهريور تا 20 شهريور ماه سال 84 ثبت‌نام مي‌شوند. همچنين حدود 350 هزار هنرجوي مراكز فني و حرفه‌اي در سال تحصيلي 84 ــ 85 بر اساس بخشنامه اعلام شده به سازمانهاي آموزش و پرورش استانها بر مبناي معيارهايي نظير معدل، آزمون، مصاحبه يا تلفيقي از اين سه عامل، از ابتداي تير ماه ثبت‌نام خواهند شد. بر اساس گزارش ايسنا، در سال تحصيلي 84 ــ 85 بيش از 5 ميليون دانش‌آموز ابتدايي 4 تير ماه همزمان با اجراي طرح سنجش سلامت و بيش از 700 هزار كودك پيش دبستاني نيز كه از خرداد ماه ثبت‌نام آنها آغاز شده، تا پايان شهريور در مدارس پذيرفته مي‌شوند. زمان ثبت‌نام 220 هزار دانش‌آموز مقطع كاردانش نيز در سال تحصيلي آينده از 5 تير ماه و دانش‌آموزان متوسطه و پيش‌دانشگاهي شهر تهران نيز از هفته دوم تير ماه آغاز و تا پايان شهريور ماه سال جاري ادامه خواهد داشت. گفتني است در سال تحصيلي آينده 150 هزار دانش‌آموز تهراني به پايه اول دبيرستان و 60 هزار نفر نيز به مقطع پيش‌دانشگاهي راه خواهند يافت. بر اساس اعلام ضوابط و شرايط ثبت‌نام رشته تربيت بدني و علوم ورزشي هنرستانهاي دولتي نيز علاقمندان به تحصيل در اين رشته بر مبناي ضوابط تعيين شده از ابتداي تير تا 10 مرداد ماه سال جاري با در دست داشتن مدارك لازم و مراجعه به هنرستانهاي فوق ثبت‌نام مي‌شوند. بنابراين آزمون علمي اين رشته روزهاي دوشنبه و چهارشنبه 17 و 19 مرداد ماه سال جاري در زمينه تستهاي ايفرد به عمل آمده و نتايج آن روز دوشنبه 24 مرداد ماه در محل هنرستان ثبت‌نام شده اعلام مي‌شود. هزينه برگزاري اين آزمون 20 هزار ريال بوده و داوطلبان جهت ثبت‌نام در آزمون از ابتداي تير فرصت دارند. به گزارش ايسنا، فراگيران مؤسسات آموزشي از راه دور نيز در سال تحصيلي 84 ــ 85 مي‌توانند از 15 مرداد ماه جهت ثبت‌نام مراجعه كنند. در سال تحصيلي آينده 120 هزار فراگير در اين مراكز پذيرفته شده و شهريه واجب‌التعليمان 160 هزار تومان به ازاي هر دانش‌آموز به مراكز مجري دولتي و غيردولتي پرداخت مي‌شود. بعلاوه شهريه فراگيران بزرگسال نيز در سال تحصيلي 84 از 60 تا 90 هزار تومان به تناسب پايه تحصيلي، واحدها و منطقه جغرافيايي، حداكثر 10 درصد افزايش خواهد داشت.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

يك واحد آموزشي دخترانه  با حضور جمعي‌از مسوولان استان قزوين در ناحيه يك آموزش و پرورش شهر قزوين به بهره‌برداري رسيد. مدير كل سازمان تجهيز و نوسازي مدارس استان قزوين اعلام كرد: دبيرستان دخترانه "پري ساربانها" با ‪۱۲‬كلاس درس در روستاي مهدي‌آباد ازتوابع شهرستان قزوين با ظرفيت ‪ ۳۰۰‬دانش آموز به بهره‌برداري رسيد. "الله‌مراد عباسي" افزود: اين واحد آموزشي با زير بناي ‪ ۸۰۰‬متر مربع در زميني به مساحت سه‌هزار متر در دو طبقه احداث شده‌است. اين مقام مسوول، هزينه‌احداث اين واحد آموزشي را يك ميليارد و ‪۸۰۰‬ميليون ريال اعلام‌كرد و گفت: يك ميليارد ريال از هزينه‌احداث اين واحد آموزشي توسط خير مدرسه‌ساز "رضا ساربانها" و "سودابه شجاع" تامين شده‌است. مدير كل سازمان نوسازي مدارس استان قزوين يادآورشد: ‪ ۴۰‬درصد مدارس اين استان بصورت دو نوبته و بقيه بصورت يك نوبته فعال هستند. در استان قزوين يكصد خير مدرسه‌ساز در ساخت و ساز واحدهاي آموزشي فعاليت مي‌كنند. استان قزوين داراي ‪ ۳۰۰‬هزاردانش‌آموز در مقطع‌هاي مختلف تحصيلي‌است كه در دوهزار و ‪ ۱۵۶‬واحد آموزشي مشغول تحصيل هستند.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با فارس: حق هيچ معلم حق‌التدريس واجد شرايطي ضايع نمي‌شود خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس اطمينان داد كه حق هيچ معلم حق‌التدريس واجد شرايطي ضايع نخواهد شد و تمام اين معلمان در آموزش و پرورش استخدام مي‌شوند. علي عباسپور تهراني فرد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس در خصوص معلمان حق التدريس واجد شرايط تهراني كه چندي پيش نسبت به عدم استخدام خود در آموزش و پرورش مقابل مجلس شوراي اسلامي و ساختمان مركزي آموزش و پرورش تجمع كرده‌ بودند، گفت: بيش از يك هزار و 200 معلم حق‌التدريس تهراني، شرايط استخدام در آموزش و پرورش را دارا هستند كه از اين تعداد تنها 800 معلم استخدام شده‌اند. وي ادامه داد: در اين خصوص با وزير آموزش و پرورش صحبت كردم. مسئله اين است كه در قانون ذكر نشده است كه معلمان حق‌التدريس مازاد يك منطقه نمي‌توانند استخدام شوند ولي طبق قانون هم هيچ تكليفي به آموزش و پرورش نشده است كه حتما معلم در همان منطقه كه حق‌التدريس بوده، استخدام شود. عباسپور ادامه داد: در هر صورت تمام معلمان واجد شرايط استخدام در آموزش و پرورش، استخدام مي‌شوند و ما نيز پيگير اين موضوع هستيم. به هر حال بايد رعايت اين معلمان بشود و در مناطق و شهرستانهاي اطراف تهران و يا جايي كه براي معلمان سخت نباشد، استخدام آنان صورت گيرد.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 سازمان تامين اجتماعي، اسامي دانش‌‏آموزاني را كه در كارگاه‌‏ها و واحدهاي توليدي كار مي‌‏كنند در ليست بيمه شدگان آن كارگاه وارد نمي‌‏كند. محمدحسن‌‏زدا، مديركل تامين اجتماعي استان قم، با بيان اين مطلب، افزود: براساس بخشنامه سازمان تامين اجتماعي، مسوولين كارگاه‌‏ها مي‌‏توانند با ارائه مدارك اشتغال به تحصيل دانش آموزاني كه به صورت موقت و در ايام تعطيلات تابستاني مدارس در‌‏آن واحد مشغول به كار هستند، نگراني از بابت بيمه كارآموزان محصل نداشته باشند.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاری سینا _ مدیر کل امور فرهنگی و مشاور وزارت آموزش و پرورش گفت: فعالیتهای فرهنگی و هنری دانش آموزان باید در پذیرش در دانشگاه مد نظر قرار داده شود. "حمید رضا کفاش" در گفت و گو با سینا اظهار داشت: اکنون برای برگزیدگان جشنواره خوارزمی و مسابقات قرآنی امتیاز ویژه ای برای ورود به دانشگاه وضع شده است و این امر دلیل خوبی برای اختصاص امتیازات ویژه به برگزیدگان جشنواره های فرهنی و هنری است. وی با انتقاد از اینکه هم اکنون فعالیتهای پرورشی در ارتقاء دانش آموزان نقشی ندارد، گفت: ارزیابی فعالیتهای پرورشی هم اکنون هیچ جایگاهی در فعالیتهای تحصیلی دانش آموزان ندارد. مدیر کل امور فرهنگی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد: مسوولان پرورشی در آموزش و پرورش معتقدند که امتیازات ویژه در سایر رشته ها باید برای رشته های هنری نیز لحاظ شود و تسهیلاتی برای دانش آموزان ممتاز این رشته ها برای ورود به رشته های هنری دانشگاهها فراهم شود.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون وزير آموزش و پرورش ايران روز پنجشنبه در كوالالامپور با وزير آموزش مالزش ديدار و گفت‌وگو كرد. "علي اصغر فاني" در ديدار با "هشام‌الدين حسين عون" هدف از سفر خود به مالزي را آشنايي با نظام آموزشي اين كشور و تبادل تجربيات دو جانبه اعلام كرد. وي با اشاره به مناسبات خوب دو كشور در زمينه‌هاي سياسي و اقتصادي پيشنهاد كرد دو طرف با تشكيل كميته مشترك و امضاي يادداشت تفاهم، تبادلات ميان بخش‌هاي آموزشي دو كشور را به صورت سازمان يافته ادامه دهند. فاني همچنين از سوي وزير آموزش و پرورش ايران از وزير آموزش مالزي براي سفر به ايران دعوت كرد. وزير آموزش مالزي نيز در اين ديدار، ايران را كشوري با فرهنگ و تمدني غني ياد كرد و خواستار برداشتن گامهاي عملي در حوزه همكاريهاي آموزشي و فرهنگي از سوي دو طرف شد. وي گفت: ايران و مالزي كه در ميان كشورهاي اسلامي پيشرو هستند بايد با همكاري يكديگر، به جهان نشان دهند كه اسلام دين مدنيت ، پيشرفت و دانش محور است. هشام‌الدين افزود: بايد با نشان دادن موفقيت‌هاي خود به غربي‌ها ثابت كنيم كه اسلام دين خشونت نيست بلكه دين زندگي همراه بااخلاق ، علم و توسعه است. معاون وزير آموزش و پرورش ايران كه سه‌شنبه هفته جاري براي بازديد از مراكز آموزشي و مدارس هوشمند مالزي وارد كوالالامپور شده است ، يكشنبه آينده به كشور بازمي‌گردد.

[ جمعه بیست و هفتم خرداد ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]


درباره وبلاگ

سلامی خالصانه تقدیم به همه فرهنگیان خدوم و دلسوز ، در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعات و مقالات آموزشی ارائه می گردد امیداوریم شما معلمان عزیز با رهنمودهای خود ما را یار و یاور باشید
امکانات وب