لینک دوستان
لینک های ویژه
 

به دنبال تخريب دبستان ايثار در ناحيه 2 کرج؛ 650 دانش آموز در آستانه سال تحصيلي جديد سرگردان شدند تهران - خبرگزاري كار ايران با تخريب دبستان دخترانه ايثار در شهرك فرديس كرج, 650 دانش‌‏آموز در آستانه سال تحصيلي جديد سرگردان شدند. آخوندي, رييس ناحيه 2 آموزش و پرورش شهرستان كرج, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گت: ساختمان مدرسه ايثار متعلق به بنياد مستضعفان است و تخريب اين مدرسه با حكم قضايي از امروز آغاز شد. وي افزود: تخريب دبستان "ايثار" در آستانه سال جديد، بحران اساسي ما محسوب مي‌‏شود؛ زيرا در آن محدوده هيچ مدرسه ديگري وجود ندارد. آخوندي خاطرنشان كرد: شركت‌‏ها و انبوه‌‏سازان در محدوده شهرك فرديس خانه‌‏هاي بسياري ساخته‌‏اند، اما متاسفانه برخلاف قانون هيچ مدرسه‌‏اي در اين شهرك احداث نشده است. وي يادآور شد: براساس قانون به ازاي هر 200 خانه بايد يك باب مدرسه ساخته شود، در حالي كه حتي يك مدرسه نيز در شهرك احداث نشده و پيگير‌‏ي‌‏هاي آموزش و پرورش در اين زمينه به هيچ نتيجه‌‏اي نرسيده است. رييس ناحيه 2 آموزش و پرورش شهرستان كرج, افزود: بنياد مستضعفان مدرسه‌‏اي در شهرك ساخته، اما به دليل عدم رعايت نكات فني و مهندسي امكان استقرار دانش‌‏آموزان در آن وجود ندارد. وي اظهار اميدواري كرد: با پيگيري‌‏هاي آموزش و پرورش و حركت دستگاه‌‏هاي ديگر، مشكل دانش‌‏آموزان اين مدرسه در ابتداي سال تحصيلي آينده حل شود.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مشاور رييس‌جمهور در امور نيروي انساني: به دشمنان اجازه قرار دادن فرهنگيان‌مان در برابر مسائل ارزشي كشور را ندهيم مشاور رييس‌جمهور در امور نيروي انساني گفت: در كشوري كه در آن انقلاب اسلامي رخ داده و پيرو اسلام و الگوهاي پيامبر(ص) است، نبايد به دشمنان اجازه داد كه فرهنگيان ما را به طور مستقيم يا غيرمستقيم در برابر مسائل ارزشي كشور قرار دهند. به گزارش خبرنگار سياسي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) ذبيحي طي سخناني در مراسم افتتاحيه طرح ولايت بسيج سالن كه در سالن اجتماعات مركز تربيت معلم شهيد مقصودي همدان برگزار شد، افزود: ما در كشوري زندگي مي‌كنيم كه داراي امكانات و ثروت و توانمندي‌هاي عالي چه از بعد عملي و چه از بعد علمي و نيروي انساني جوان مخلص و مستعد مي‌باشد و دولت نهم با برنامه‌هاي خود درصدد بوجود آوردن يك كشور برتر است. وي ادامه داد: دولت آقاي احمدي‌نژاد مطالبات مردم و به ويژه فرهنگيان را پيگيري كرده و برنامه‌هايي براي پاسخ به آن‌ها دارد، كه مديران بايد سازوكار آن‌ها را مهيا كنند. اين مهم صورت نمي‌گيرد مگر با روحيه‌ي ايثارگري و بسيجي كه همواره در وجود ايرانيان نهفته است و بايد به آن‌ها بها دهيم تا به موفقيت‌هاي پيش‌بيني‌شده دست يابيم. وي خاطرنشان كرد: يكي از كارهايي كه براي بها دادن به ظرفيت مردم انجام داده‌ايم، شكستن حلقه‌ي بسته‌ي مديريتي كه مانع چرخش نخبگان شده بود و ما از نيروهاي جوان تعليم يافته توسط همين فرهنگيان كه سفير نظام تعليم و تربيت هستند استفاده كرده و به آن‌ها و توانايي‌هاي آن‌ها بها داده‌ايم. ذبيحي درباره‌ي دستاوردهاي دولت نهم گفت: تلاش براي تحول در روحيه‌ي مديران كشور و افزايش سطح رفاه زندگي مردم به ويژه فرهنگيان همواره در هدف كار ما بوده است و دولت نيز عزم خود را جذب كرده تا مشكل مسكن و مطالبات فرهنگيان را پاسخ دهد و براي پاسخ دادن به آن به زمان نياز دارد. وي اظهار داشت: دنبال واگذاري سهام عدالت هستيم، مردم بايد در مسائل اقتصادي سهيم باشند تا همه‌ي ثروت كشور را از خود بدانند.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مشهد- خبرگزاري كار ايران مسوول اتحاديه انجمن‌‏هاي اسلامي دانش‌‏آموزان خراسان رضوي گفت: بيش از 6 هزار دانش‌‏آموز در اين اتحاديه عضويت دارند. علي حامدمقدم, مسوول اتحاديه انجمن‌‏هاي اسلامي دانش‌‏آموزان خراسان رضوي, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, افزود: تعداد 5 هزار دانش‌‏آموز از مدارس نواحي هفت‌‏گانه مشهد و يك هزار نفر از شهرستان‌‏هاي گناباد, تربت حيدريه و نيشابور در اين انجمن عضويت دارند كه اين رقم نسبت به سال گذشته 8 برابر افزايش داشته است. وي با اشاره به برنامه‌‏هاي اوقات فراغت انجمن در ايام تابستان, افزود: برگزاري 18 اردوي علمي و تفريحي, كارگاه‌‏هاي نشريات, خبرنگاري، جلسات پرسش و پاسخ در خصوص مشكلات مربوط به جوانان, سخنراني و برگزاري مسابقات مختلف از جمله برنامه‌‏هاي اوقات فراغت اين انجمن است. وي يادآور شد: با توجه به اينكه دانش‌‏آموزان قبلاً فعاليت‌‏هاي اجرايي انجمن را بر عهده داشتند؛ اما امسال مديريت كار بر عهده خود دانش‌‏آموزان است. حامدمقدم ادامه داد: همچنين برنامه‌‏هايي با موضوع سرگذشت پژوهش شهدا، چاپ نشريه ماهانه نگاره و فعاليت سايت جنبش دانش‌‏آموزي از ديگر فعاليت‌‏هاي اين اتحاديه است.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مديركل دفتر آموزش و پرورش ابتدايي در گفت‌وگو با فارس: دفتر اطلاعات دانش‌آموزي در مدارس ساماندهي مي‌شود خبرگزاري فارس: مديركل دفتر آموزش و پرورش پيش‌دبستاني و ابتدايي از ساماندهي دفتر اطلاعات دانش‌آموزي در مدارس كشور خبر داد. ابوالقاسم جامه‌بزرگ در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: مدارس داراي دفاتري هستند كه در آن رفتارهاي دانش‌آموزي ثبت مي‌شود. به عنوان مثال اگر دانش‌آموز با تأخير به مدرسه برود در اين دفتر توسط معاون مدرسه ثبت مي‌شود و در صورت تكرار با خانواده در ميان گذاشته مي‌شود. وي ادامه داد: ثبت رفتار دانش‌آموزان در دفاتر اطلاعات مدارس مهم نيست بلكه نحوه استفاده از اين اطلاعات توسط مدارس مهم است. يعني مدارس به نكاتي كه در دفتر اطلاعات دانش‌‌آموزي ثبت مي‌شود، توجه كنند. جامه‌‌بزرگ اظهار داشت: در حال برنامه‌ريزي هستيم تا مدارس از دفتر اطلاعات دانش‌آموزي حسن استفاده را بكنند. وي اضافه كرد: دفاتر اطلاعات دانش‌آموزي به صورت خود جوش توسط معاونان و مدير مدارس تهيه مي‌شود.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رئيس كميسيون آموزش مجلس در گفت‌وگو با فارس خبرداد: برگزاري سومين جلسه كميته نظارت بر مقاوم‌سازي مدارس اوايل مهرماه خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: سومين جلسه كميته نظارت بر پيشرفت اقدامات اجرايي قانون مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين اوايل مهرماه امسال برگزار مي‌شود. علي عباسپور تهراني فرد در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس گفت: كميته نظارت بر پيشرفت اقدامات اجرايي قانون برداشت 4 ميليارد دلار از حساب ذخيره ارزي براي مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين تحت نظر رئيس مجلس شوراي اسلامي برگزار مي‌شود. وي ادامه داد: در اين كميته تمام مسئولان اجراي اين قانون، گزارش كار خود را ارائه مي‌دهند و در صورتي كه مشكلي وجود داشته باشد و قوه مقننه بتواند حل كند، از طريق مجلس و كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس پيگيري مي‌شود. عباسپور اظهار داشت: در دو جلسه قبلي مسئولان مربوط به اجراي قانون مقاوم سازي مدارس خطرآفرين حضور يافتند و برنامه‌هاي خود را ارائه دادند. وي در مورد اختلاف ما بين دو وزارتخانه آموزش و پرورش و مسكن و شهرسازي در آيين‌نامه اجرايي قانون مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين گفت: مشكل خاصي نيست و قابل حل است. گفتني است اختلاف بين دو وزارتخانه آموزش و پرورش و وزارت مسكن و شهرسازي بر سر طراحي، اجرا و نحوه نظارت بر قانون مقاوم‌سازي مدارس فرسوده است.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رئیس سازمان بسیج فرهنگیان از اعلام آمادگی 20 هزار معلم بسیجی برای مقابله با حوادث غیر مترقبه در سراسر کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر ، سردار سعید فرجیان زاده گفت: این اقدام در قالب فعالیت های امدادی - اجتماعی فرهنگیان بسیجی به عنوان یکی از عرصه های فعالیت آنان صورت می گیرد. وی افزود: هر ساله طی دوره های خاص آموزشی ، گروهی از بسیجیان تحت آموزش های امداد و نجات قرار می گیرند تا در صورت بروز حوادث غیر مترقبه از جمله زلزله و سیل بتوانند به بهترین نحو خدمات امدادی خودرا به شهروندان ارائه دهند. فرجیان زاده در ادامه تصریح کرد: پس از پایان دوره های آموزشی امدادی برای فرهنگیان سراسر کشور در سال جاری هم اکنون بیش از 20 هزار نفر از این افراد آمادگی ارائه خدمات امدادی را در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه دارا هستند. وی افزود: به این منظور در سال جاری مانور بزرگ امداد و نجات توسط فرهنگیان بسیجی منطقه 10 شهر تهران برگزار شد. رئیس سازمان بسیج فرهنگیان همچنین با اشاره به مشارکت فعال معلمان بسیجی در اردوهای هجرت خاطرنشان کرد: حضور فرهنگیان در عرصه های مختلف اردوهای هجرت بر اساس اعلام نیاز و هماهنگی های 2 هزار پایگاه میثاق (پایگاه های بسیج در فصل تابستان) انجام می شود.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 آزمون ويژه فرهنگيان صبح روز جمعه سوم شهريور ماه با شركت حدود 15 هزار داوطلب برگزار مي‌شود. دكتر حسين توكلي، معاون سازمان سنجش آموزش كشور در گفت‌وگو با خبرنگار صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران با بيان اين مطلب، گفت:‌ اين آزمون در 57 شهرستان مختلف كشور و با شركت 14 هزار و 805 داوطلب صبح روز جمعه سوم شهريور ماه اعلام مي‌شود. وي با بيان اينكه كارت ورود به جلسه اين آزمون صبح و بعد از ظهر روز پنج شنبه دوم شهريورماه بر اساس شهرستان محل اقامت داوطلبان توزيع مي‌شود، اظهار كرد: داوطلبان بايد با در دست داشتن كارت شناسايي معتبر براي دريافت كارت ورود به جلسه خود اقدام كنند. دكتر توكلي با بيان اينكه آزمون ويژه فرهنگيان براي 23 كد رشته محل برگزار مي‌شود، تصريح كرد: اين آزمون حاوي دو دفترچه است كه دفترچه عمومي شامل 100 سوال است و داوطلبان بايد در مدت 105 دقيقه به اين سوالات پاسخ دهند، همچنين دفترچه اختصاصي 100 سوال دارد و داوطلبان بايد در 75 دقيقه به اين سوالات پاسخ دهند. معاون سازمان سنجش در خاتمه تصريح كرد: نتايج نهايي اين آزمون اواخر شهريور ماه اعلام مي‌شود

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 حضرت آيت‌الله " حسين نوري همداني" از مراجع تقليد در قم بر ضرورت الگو برداري اساتيد و معلمان از روش تعليم و تربيت پيامبراعظم(ص) تاكيد كرد. وي روز سه‌شنبه درديدار گروهي از اساتيد دانشگاههاي كشور آذربايجان افزود: اساتيد و معلمان بايد در راستاي اين امر مهم تلاش بيشتري به‌خرج دهند ،زيرا در نتيجه تعليم و تربيت است كه انسان مي‌تواند فقيه، اديب وفيلسوف شود. وي كار اساتيد را ادامه كار انبيا دانست و ابراز اميدواري كرد كه اين قشر بيش از پيش در كار خود يعني تربيت انسانها موفق گردد. آيت‌الله نوري همداني در بخش ديگري از سخنانش، شناخت اسرار خلقت را سبب خداشناسي ذكر كرد وگفت: اساتيد بايد در مرحله اول شناخت خدا و توحيد را را آموزش دهند. وي افزود: اين امر در كشور آذربايجان كه حاكمان روس مدت‌ها مانع ازتعليم وعلوم الهي مي‌شدند، فرصت مناسبي است تا اساتيد درس توحيد را براي مردم بيان نمايند. وي معتقد است كه اگر مردم خدا را بشناسند، نبوت ، امامت و معاد را نيز در نتيجه آن خواهند شناخت. آيت‌الله نوري همداني با تبريك بعثت پيامبر اعظم(ص) گفت: درميان هرملتي ارزش‌هايي حاكم است كه دراسلام تقوي، وظيفه شناسي، صداقت ،امانت و شجاعت ارزش‌هاي برتر هستند. وي افزود: هدف پيامبر اكرم(ص) نيز حاكم كردن اين ارزش‌هادر جامعه بود.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

حقوق پرستاران امسال و فروردین سال آینده در دو مرحله افزایش می یابد و منطبق بر نظام پرداخت هماهنگ حقوق خواهد شد . وزارت آموزش و پرورش امسال 17 هزار نفر و سازمان نظام پرستاری 30 هزار پرستار را تا پایان برنامه چهارم توسعه استخدام می کند . مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش گفت: بخشی از استخدام های این وزارتخانه به مراکز تربیت معلم اختصاص یافته است. وی افزود: هم اکنون 60 هزار نیروی حق التدریس در آموزش و پرورش فعالیت می کنند که برای استخدام این افراد به دولت پیشنهاد داده ایم تعدادی از ردیف های استخدامی به این افراد اختصاص یابد. همچنین رئیس سازمان نظام پرستاری ایران از استخدام 30 هزار پرستار تا پایان برنامه چهارم توسعه خبر داد . میرزابیگی گفت : وزرات بهداشت و درمان تا سال 1389 هر سال 14 هزار نفر استخدام می کند که بیش از 50 درصد این افراد پرستارند. رئیس سازمان نظام پرستاری همچنین به طرح افزایش حقوق پرستاران اشاره کرد و گفت : حقوق پرستاران امسال و فروردین سال آینده در دو مرحله افزایش می یابد و منطبق بر نظام پرداخت هماهنگ حقوق خواهد شد

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد: بیش از 400 آزمایشگاه رایانه در سال تحصیلی جدید در مدارس ، به ویژه در دبیرستان ها آغاز به کار خواهد کرد. مهندس مهدی نوید ادهم در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، از به کار گیری 10تا 15رایانه با سیستم های به روز در مدارس خبر داد. رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی افزود: افزایش تعداد قابل توجهی رایانه و نرم افزارهای آموزشی الکتریکی به مدارس ، منجر به حل بسیاری از مشکلات دانش آموزان و معلمان خواهد شد. وی از خریداری این وسایل و تجهیزات نوین خبر داد و گفت: این تجهیزات در اولین فرصت در مدارس توزیع می شود

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدير كل دفتر همكاري هاي علمي بين المللي وزارت آموزش و پرورش از راه‌اندازي مدارس وابسته به ايسسكو ازسال تحصيلي آينده خبر داد . غلا‌مرضا كريمي گفت:در اين مدارس دانش آموزان و معلمان كشورهاي اسلا‌مي در فضاي اينترنت درباره مفاهيم مشتركي همچون قرآن كريم و اسلا‌م و همچنين زمينه هاي علمي و آموزشي با يكديگر تبادل‌نظر خواهند كرد . وي همچنين به طرح معرفي سيره و شخصيت ممتاز پيامبر اعظم " ص" در كتاب هاي‌درسي كشورهاي اسلا‌مي عضو ايسيسكو اشاره و اضافه كرد : براساس اين طرح‌دانش آموزان همچنين طرح هايي كه از طرف ايسسكو ارائه مي شود پيگيري و بررسي مي كنند . وي با اشاره به اين كه آموزش و پرورش جمهوري اسلا‌مي ايران با 82 كشور روابط فرهنگي و آموزشي دارد گفت : در آينده نزديك با كشورهاي مغرب , بنگلا‌دش , افغانستان و عراق تفاهمنامه هايي در زمينه هايي آموزش معلمان و كيفيت آموزش امضا خواهيم كرد . مدير كل دفتر همكاري هاي علمي بين المللي وزارت‌آموزش و پرورش به 152هزار دانش آموز غير ايراني در كشورمان اشاره و خاطر نشان كرد : از اين پس ادامه تحصيل براي دانش آموزان غير ايراني‌فقط با دفترچه پناهندگي يا مجوز اقامت امكان پذير است .

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري فارس: با اختصاص 205 ميليارد تومان از قانون برداشت 4 ميليارد دلار از حساب ذخيره ارزي براي مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين، بالاخره عمليات مقاوم‌سازي مدارس فرسوده كشور آغاز شد. به گزارش خبرنگار اجتماعي فارس، لايحه مقاوم سازي مدارس فرسوده در فروردين ماه سال‌جاري در مجلس شوراي اسلامي به تصويب رسيد. اين لايحه از آن جهت مورد اهميت بود كه 131 هزار و 900 كلاس درس در سطح كشور بايد تخريب و بازسازي مي‌شدند و 126 هزار كلاس نيز بايد مقاوم سازي مي‌شدند يعني بيش از نيمي از دانش‌آموزان كشور در مدارسي تحصيل مي‌كنند كه در وضعيت نامناسبي قرار دارند. مسئولان آموزش و پرورش و سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور اميدوار بودند كه بتوانند در تابستان عمليات مقاوم‌سازي مدارس را آغاز كنند اما از اعتبار اين لايحه هيچ خبري نبود. بر اساس اين گزارش، هم اكنون 33 درصد از اعتبار سال اول اين طرح يعني حدود 205 ميليارد تومان به آموزش و پرورش اختصاص يافته است اما در حال حاضر دو ماه از فصل تابستان گذشته است و تا يك ماه ديگر فصل مدارس آغاز مي‌شود. معاون فني و نظارت سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور از اجراي مقاوم‌سازي مدارس با اختصاص اين اعتبار از اواخر هفته گذشته خبر مي‌دهد. البته رئيس سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور چندي پيش گفته بود كه مقاوم‌سازي مدارس به رغم عدم تخصيص اعتبار آغاز شده است.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون سازمان نوسازي مدارس كشور در گفت‌وگو با فارس: 205 ميليارد تومان براي مقاوم‌سازي مدارس اختصاص يافت خبرگزاري فارس: معاون فني و نظارت سازمان نوسازي، توسعه و تجهيز مدارس كشور از اختصاص 205 ميليارد تومان از قانون 4 ميليارد دلاري برداشت از حساب ذخيره ارزي براي حل مشكل مدارس خطرآفرين خبرداد. مرتضي رئيسي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: در قانون برداشت 4 ميليارد دلار از حساب ذخيره ارزي براي حل مشكل مدارس خطرآفرين مقرر شده بود كه اين اعتبار طي 4 سال تخصيص داده شود. وي ادامه داد: در سال اول اين قانون تخصيص حدود 600 ميليون دلار در نظر گرفته شده بود كه هم اكنون حدود 33 درصد اين اعتبار تخصيص داده شده است. رئيسي اظهار داشت: هم اكنون مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين در دستور كار قرار دارد و تعدادي از مدارس در حال مقاوم‌سازي هستند. وي در مورد اختلاف در آيين‌نامه اجرايي قانون مقاوم‌سازي مدارس خطرآفرين گفت: هنوز اختلاف با وزارت مسكن و شهرسازي حل نشده است.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

تيم چهار نفره‌ي دانش‌آموزان جمهوري اسلامي‌ ايران در جريان مسابقات جهاني المپياد رايانه‌ (انفورماتيك) موفق به كسب چهار مدال شد. به گزارش سرويس «فن‌آوري اطلاعات» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)،اين مسابقات كه از روز 22 مردادماه در شهر مريدا،مركز ايالت يوكاتان واقع در منتهي‌اليه جنوب شرقي امريكا در مجاورت خليج مكزيك آغاز شده بود ،در 29 مردادماه رسما خاتمه يافت. بر اساس اين گزارش، در اين دوره از مسابقات تعداد 286 دانش‌آموز از 75 كشور جهان به رقابت پرداختند كه در پايان ،تيم چهار نفره‌ي دانش‌آموزان پسر كشورمان متشكل از وحيد لياقت، نيما احمدي، شايان احساني و حسام‌الدين اخلاق‌پور به ترتيب با كسب يك مدال طلا، ‌دو نقره و يك برنز،‌ مقام هفتم جهان را پس از كشورهاي چين، لهستان، روسيه،‌ كره‌ي جنوبي، آمريكا و روماني كسب كردند. دانش‌آموزان كشورهاي اوكراين و تايوان نيز پس از ايران مقام‌هاي هشتم و نهم را كسب كردند. گفتني است، تيم جمهوري اسلامي‌ ايران در سال گذشته، مقام يازدهم را در مسابقات جهاني المپياد رايانه‌ (انفورماتيك) كسب كرده بود.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

با هدف کاهش اضطراب دانش آموزان در هنگام امتحان / 30 هزار دانش آموز دبستانی تحت پوشش طرح توصیفی قرار دارند معاون آموزش عمومی وزارت آموزش و پرورش گفت: 30 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی تحت پوشش طرح ارزش های توصیفی قرار گرفتند. دکتر حسین احمدی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر در کرج اظهار داشت: طرح ارزش های توصیفی حدود 3 سال است که آغاز شده و در مقطع ابتدایی سراسر کشور حدود 30 هزار دانش آموز و 100 هزار کلاس و در هر استان 20 تا 30 مدرسه را تحت پوشش قرار داده است. وی افزود: این طرح با هدف کاهش اضطراب دانش آموزان در زمان امتحان و فکر نکردن آنان به نمره ، رفع مشکلات درسی و اجتماعی ، ارزیابی از نظر علمی ، شکل گیری ابعاد شخصیتی دانش آموزان از نظر روحی و روانی و وضعیت جسمی است و باعث می شود ضعیف ترین دانش آموزان به کاستی های خود پی برده و برای رفع نقص آن تلاش فراوان کنند. احمدی خاطر نشان کرد: این طرح با موفقیت های بسیار زیادی روبرو بوده و باعث تقویت دانش آموزان در مقطع ابتدایی شده است. به گفته وی ، قرار است برای گسترش و ادامه این طرح گزارشی از نحوه اجرای آن به شورای عالی آموزش و پرورش داده شود و در صورت تصویب طرح یاد شده در سایر مدارس کشور اجرا شود

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون وزير آموزش و پرورش درگفت‌و‌گو با ايسنا: دانش‌آموزان كلاس اولي بيشترين مردودي مقطع ابتدايي هستند دوره پيش‌دبستاني اجباري نمي‌شود  با توجه به كامل نشدن پوشش تحصيلي دوره ابتدايي در كشور توسط دولت و مشكلات پيش روي كيفيت‌بخشي، برنامه‌اي براي اجباري شدن دوره پيش‌دبستاني نداريم. حسين احمدي، معاون آموزش و پرورش عمومي وزير آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» ايسنا با بيان اين كه گذراندن دوره پيش‌دبستاني در جهان هم اجباري نيست، گفت: طبق قانون، تحصيلات اجباري و رايگان براي افراد از سال اول ابتدايي شروع شده و تا پايان دوره متوسطه ادامه دارد. احمدي اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش با قطع نكردن مزاياي معلماني كه در دوره پيش‌دبستاني مشغول تدريس هستند، اختصاص نيرو و اعطاي حق مديريت به مديران مراكز پيش‌دبستاني، در صدد رفع كاستي‌ها و مشكلات اين مراكز بوده است. معاون وزير آموزش و پرورش با اشاره به مزاياي گذراندن دوره‌هاي پيش‌دبستاني خاطرنشان كرد: تحقيقات نشان داده افرادي كه اين دوره‌ها را مي‌گذرانند در طول دوران تحصيل از ديگر دانش‌آموزان موفقترند و با توجه به اين كه بيشترين مردودي دوره ابتدايي در پايه اول دبستان است، گذراندن اين دوره نقش مؤثري در كاهش افت تحصيلي دانش‌آموزان ايفا مي‌كند. وي با اعلام حمايت دولت از مراكز پيش‌دبستاني گفت: سياست دولت اين است كه پيش‌دبستاني همچنان در دست بخش خصوصي باقي بماند ، اما گسترش امكانات دولتي اين مراكز را مد نظر داشته باشد. معاون آموزش و پرورش عمومي وزير آموزش و پرورش تعداد دانش‌آموزان دوره پيش دبستاني را540 هزار نفر خواند و گفت: بيش از 30 هزار مركز پيش‌دبستاني شامل مراكز ضميمه، آمادگي، پيش‌دبستاني‌هاي دارالقرآن ، بهزيستي، شهرداري و مراكز بهداري در سراسر كشور فعال است.

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدير كل دفتر مشاوره و برنامه ريزي امور فرهنگي آموزش و پرورش: روستاهاومناطق محروم به كتابخانه تجهيز مي شوند خبرگزاري موج - مدير كل دفتر مشاوره و برنامه ريزي امورفرهنگي وزارت آموزش و پرورش از تجهيز روستاها و مناطق محروم به كتابخانه خبرداد . علي كريمي فيروزشاهي در گفت وگو با خبرنگار موج ،از برنامه جدي آموزش و پرورش به منظور تجهيز مناطق محروم به كتابخانه به منظور آماده سازي شرايط ايجاد نهضت گتابخواني خبرداد . وي با ياد آوري لزوم تامين شرايط و ابزارهاي موردنياز به منظور برخورداري دانش آموزان تمامي مناطق از عدالت آموزشي اظهار داشت : سرانه كتاب در برخي استانها بسيار پائين است كه دليل عمده اين امر در دسترس نبودن كتاب در اين مناطق است . وي با تاكيد بر لزوم ترغيب و تشويق دانش آموزان از سنين كمتر به مطالعه كتب درسي سرانه كتاب در كشور را بسيار پائين دانست و گفت : سرانه كتاب در دنيا 10است و اين عدد در ايران 6است . فيروز شاهي گفت : در برخي مناطق سرانه كتاب در حد عدد يك يا دو است و ما برنامه جدي براي تجهيز كتابخانه در اين استانها داريم . وي در خصوص توزيع كتاب رايگان در ميان دانش آموزان مناطق محروم اين امر را غير ممكن دانست و اره حل ايجاد كتابخانه را متناسب تر ديد . به گزارش خبرنگار موج ، كارشناسان معتقدند كه كتابخواني از مطالعه كتابها كم حجم و جيبي بايد آغاز شود .

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 شیرزاد عبداللهی معلوم نیست این صندلی های سبز و سابقا قرمز مجلس چه خاصیتی دارند كه وقتی همكاران فرهنگی ما روی آنها جلوس می كنند، گذشته خود را از یاد می برند. اگر بشنوید كه یك سوم نمایندگان مجلس فرهنگی اند و فراكسیون فرهنگیان مجلس ۱۰۵ عضو دارد، ممكن است تصور كنید مسائل آموزش و پرورش و فرهنگیان دغدغه اصلی و دائمی نمایندگان است و سطح كارشناسی مجلس درخصوص مسائل آموزش و پرورش بسیار بالا است. مدت ها است كه دیگر نطق های آتشین نمایندگان را درباره رسیدگی به مشكلات معلمان عزیز نمی شنویم. نمایندگان عجله ای برای بررسی لایحه مدیریت خدمات كشوری ندارند و شاید نمی دانند كه این لایحه جایگزین لایحه نظام هماهنگ پرداخت است كه مجلس هفتم در اولین مصوبه خود دولت را ملزم به تهیه و تقدیم آن به مجلس كرد و مدت ها نمایندگان برای رسیدن آن به مجلس بی تابی می كردند. البته صداهای پراكنده ای از مجلس به گوش می رسد. دو ماه پیش كاظم جلالی از وزیر آموزش و پرورش سئوال كرد كه چرا دو ماه پاداش معلمان در سال ۸۴ كه وزیر وعده اش را هنگام اخذ رای اعتماد در مجلس داده بود، پرداخت نشده است. روز سه شنبه ۲۴ مرداد ۸۵ چهار تن از نمایندگان مجلس كه سئوال هایی از وزیر آموزش و پرورش كرده بودند، انصراف خود را از طرح سئوال اعلام كردند. وقتی چهار نماینده در یك روز سئوال های خود را پس می گیرند، اما فرهنگیانی كه متن سئوال ها را از تریبون مجلس می شنوند، باید در مورد دلایل اقناع نمایندگان به حدس و گمان متوسل شوند. ایرج ندیمی نماینده لاهیجان از طرح سئوال خود از وزیر درخصوص تعامل آموزش و بازار كار انصراف داد. علی احمدی نماینده ممسنی سئوال خود درباره افت شدید تحصیلی و پایین آمدن درصد قبولی دانش آموزان این شهرستان در دانشگاه ها را پس گرفت. شكرالله عطارزاده از طرح سئوال خود درباره صندوق ذخیره فرهنگیان منصرف شد. عبدالمحمد رستاد نماینده داراب نیز از طرح سئوال خود درخصوص سیاسی عمل كردن رئیس سازمان آموزش و پرورش فارس انصراف داد. البته در همان جلسه سئوال نماینده شهربابك از وزیر درباره استفاده از افراد غیرمقبول و ذی صلاح در مدیریت استان كرمان اعلام وصول شد و روز بعد یعنی چهارشنبه ۲۶ مرداد، عنوان سئوال نماینده انزلی درباره عدم هماهنگی در عزل و نصب های مدیران آموزش و پرورش با مسئولان اجرایی و سیاسی استان از تریبون مجلس قرائت شد. صحبت های قدرت الله ایمانی نماینده خرم آباد در مورد تبدیل ادارات آموزش و پرورش استان لرستان به دفاتر حزبی را هم باید در كنار اینها گفت. می توان پیش بینی كرد كه طرح چنین سئوال هایی ادامه داشته باشد و البته طبقه بندی سئوال ها نشان می دهد كه این گونه پرسش ها ناظر به مسائل اساسی آموزش و پرورش نیست و در پی طرح این سئوال ها تحولی در سیاست ها و برنامه های آموزش و پرورش را نمی توان انتظار داشت. عمده پرسش ها به خصوص در مورد عزل و نصب مدیران، برخاسته از تفكر كارشناسی و مباحث پخته فراكسیونی و جمعی نیست، بلكه آزردگی های ناشی از رقابت های قومی و گروهی در شهرستان ها را به ذهن متبادر می كنند و هر چند به ظاهر عمومی و كلی هستند اما معمولا دارای كدهای معینی هستند كه به آسانی قابل شناسایی هستند. نمایندگان اگر واقعا دغدغه عزل و نصب های سیاسی در آموزش و پرورش را دارند، باید در جست وجوی تدبیری اساسی باشند كه هر بار با عوض شدن وزیر و تغییر مدیریت سیاسی كشور زمین آموزش و پرورش شخم نخورد. مرتضی حاجی بعد از پایان وزارتش در مصاحبه ای به تلخی گفت: «تقاضاهای بعضی مقامات برای ثبت نام فرزندان شان در بعضی مدارس، تقاضاهای همراه با اصرار و ابرام مقامات برای به كارگیری افراد در كار معلمی خارج از سازوكارهای رسمی، فشار نمایندگان برای نصب دوستانشان به عنوان رئیس، مدیركل و... تمام وقت وزیر را می گیرد.» وزیر سابق آموزش و پرورش بخش مهمی از برخورد نمایندگان را فاقد مبنای اصولی دانسته و در این مورد گفت: «آقای... می خواست یك نفر را بگذارد رئیس سازمان آموزش و پرورش استان... حرف ایشان تماما این بود كه چرا فلانی را كه من گفتم برنداشتی، حالا این را بردار و كسی را كه من می گویم به جایش بگذارد.» فرهنگیان حق دارند كه دلایل انصراف شكرالله عطارزاده مربی پرورشی سابق از طرح سئوال در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان را بدانند. آیا عطارزاده پاسخ تمام پرسش هایی را كه در تاریخ ۱۸ اردیبهشت ۸۴ در مورد پول های صندوق ذخیره فرهنگیان و اینكه صندوق هیچ فایده ای برای هزاران درد بی درمان معلمان نداشته است را یافته است فرهنگیان حق دارند كه بپرسند فراكسیون فرهنگیان مجلس با ۱۰۵ عضو فرهنگی در سال ۸۵، چند جلسه برگزار كرده و درباره چه موضوع هایی به بحث پرداخته و جمع بندی فراكسیون از مشكلات آموزش و پرورش چیست و چه راهكارهایی برای این مشكلات اندیشیده اند. فرهنگیان از فراكسیونی كه به نام آنها تشكیل شده و نیز از كمیسیون آموزش و تحقیقات انتظار دارند، به جای نگاه های جزیی نگر و طرح مسائل حاشیه ای و بومی و متاثر از رقابت های محلی، با نگرشی ملی مسائل و مشكلات این حوزه را كه به درستی محور توسعه نامیده شده مورد توجه قرار دهند. نمایندگان مجلس و به خصوص اعضای فراكسیون فرهنگیان موظفند گزارش كار خود را به مردم ارائه دهند.همكاران فرهنگی كه اینك بر صندلی های سبز در ساختمان باشكوه مجلس در بهارستان نشسته اند فراموش نكنند كه دوره نمایندگی به سرعت سپری می شود و آنها بار دیگر به عنوان شهروندان معمولی با پرسش همكاران خود روبه رو می شوند كه شما برای فرهنگیان و آموزش و پرورش چه كردید

[ سه شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون فرهنگي و پرورشي نيروي مقاومت بسيج كشور گفت: چهار ميليون دانش آموز بسيجي تابستان امسال طرح اوقات فراغت خود را در كانونها و مجتمع‌هاي فرهنگي، هنري و ورزشي مناطق كشور سپري كردند. "سردار اثباتي" شامگاه يكشنبه اين مطلب را در آيين اختتاميه دومين دوره اردوهاي طرح ولايت سازمان بسيج دانش آموزي استان ايلام كه در ناحيه مقاومت بسيج اين شهر برگزار شد، عنوان كرد. وي افزود: اين تعداد دانش آموز در ‪ ۳۲‬هزار پايگاه و مجتمع‌هاي فرهنگي دستگاه‌هاي فرهنگي و بسيج، اوقات فراغت خود را در زمينه‌هاي قرآني، احكام، نقاشي، گلدوزي، خطاطي، حفظ و قرائت قرآن، ورزشي، صنايع دستي، اردويي و طرح بسيج به مدت ‪ ۴۵‬روز سپري كردند. اثباتي به حضور فرهنگي، تبليغي بسيجيان در پيروزيهاي اخير حزب‌الله‌لبنان اشاره كرد و افزود: كار جمع‌آوري كمكهاي مردمي، تهيه و توليد پوسترهاي تبليغي نيز از برنامه‌هاي دانش آموزان بسيجي مي‌باشد. وي افزود: پوشش رسانه‌اي خبرنگاران و گزارشگران بسيجي، توليد برنامه‌هاي فرهنگي تبليغي با عنوان سلام حزب‌الله، لبيك ياحسين و تاريخ فراموش شده از ديگر برنامه‌هاي فرهنگي دانش آموزان بسيج در تبيين پيروزيهاي لبنان بوده است. معاون فرهنگي، پرورشي نيروي مقاومت بسيج كشور اظهار اميدواري كرد اين نيرو بتواند در سازندگي كشور لبنان همگام با ديگر كشورهاي مسلمان نيز نقش موثري ايفا نمايد. در دومين دوره طرح ولايت سازمان بسيج دانش آموزي استان ايلام كه ‪ ۱۵۰‬دانش آموز بسيجي از شهرستانهاي آبدانان، دهلران، دره‌شهر، مهران، ايوان، سرابله و ايلام شركت داشتند، بااهداي جوايز از آنان تجليل شد

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

دختري که با همدستي مادرش اقدام به اغفال دوستان دانش آموز خود براي انتقال به باند فساد مي کرد، دستگير شد. راز فعاليت مجرمانه اين مادر و دختر زماني فاش شد که زن ميانسالي با مراجعه به ماموران اطلاعات پليس ورامين با ارائه شکايتي عنوان کرد دختر 16ساله او از سوي يکي از دوستانش اغفال شده و سپس با همدستي مادر اين دختر، فرزند وي در اختيار مردان غريبه قرار گرفته است. به گزارش جام جم ، سرهنگ حميد اندرزچمني با اشاره به اين خبر گفت: به دنبال شکايتي ، ماموران اطلاعات پليس ورامين با بررسي و تحقيقات غيرمحسوس خود متوجه شدند دختري به نام «فتانه» پس از دوستي با همکلاسي ها و دوستان خود وقتي متوجه مشکلات مالي آنها مي شد، آنها را به مادر خود معرفي مي کرد و سپس با دعوت از اين دختران نوجوان از آنها سوئ استفاده مي شد. دستگيري مادر و دختر رئيس مرکز اطلاع رساني در ادامه افزود: با به دست آمدن اين اطلاعات مشخص شد مادر فتانه به هويت مهين معروف به خاله مهين يک متهم سابقه دار است که تاکنون 6 مرتبه به اتهام راه اندازي خانه هاي فساد و اغفال دختران دستگير شده است. با به دست آمدن اين اطلاعات دستور قضايي صادر و ماموران وارد خانه مهين شده و او را به اتفاق دختر 16ساله اش فتانه دستگير کردند. فتانه دختر 16ساله اي که متهم به اغفال دختران دانش آموز است ، در اعترافات خود گفت: من وظيفه شناسايي طعمه هاي مادرم را داشتم و با شناسايي دختران دانش آموزي که با خانواده هايشان اختلاف داشتند و بعضا با مشکلات مالي روبه رو بودند، ابتدا با آنها طرح دوستي ريخته و پس از دعوت آنها به خانه ، مادرم با در اختيار قرار دادن پول و محبت آنها را به پارتي هاي شبانه منتقل مي کرد و در اين محل اين طعمه ها در اختيار مردان و پسران جوان قرار مي گرفتند. حمام قديمي محل جرم به دنبال اين اعترافات در بررسي و تحقيق محلي معلوم شد در کنار خانه مهين يک حمام قديمي وجود دارد که زن اغفالگر با همدستي صاحب حمام ، اتاقک هاي اين محل را براي انجام اعمال منافي عفت در اختيار مشتريانش قرار مي داده است. سرهنگ چمني افزود: با دستگيري متهمان ، اهالي محل با تجمع در مقابل خانه زن متهم با قدرداني از ماموران انتظامي از مسوولان قضايي درخواست برخورد قاطع با متهمان را کردند. هشدار به خانواده ها رئيس مرکز اطلاع رساني نيروي انتظامي استان تهران در هشداري به خانواده ها گفت: معضل دختران فراري به دليل بي توجهي برخي از والدين يک هشدار جدي است که در صورت ساده انگاري حوادث تلخ و ناگواري را به دنبال خواهد داشت. چمني تصريح کرد: شيوه هاي نادرست تربيتي که بعضا نشات گرفته از احساسات و تعصبات بيجا و سرکش است به دنبال خود پيامدهاي منفي را يدک مي کشد و پديده هايي چون فرار از خانه دختران ، جذب در باندهاي فساد و گرايش به استفاده از موادمخدر از تبعات اين موضوع است. وي اضافه کرد: دوستي والدين با فرزندان ، ارائه آگاهي و هشدار نسبت به عواقب دوستي هاي خياباني و اعتماد بيجا به افراد غريبه از مولفه هايي هستند که مي تواند مانع از وقوع رخدادهاي ناگوار شود. وي خاطرنشان کرد: در حال حاضر مادر و دختر اغفالگر به همراه فردي که صاحب حمام قديمي است با صدور قرار قانوني براي ادامه تحقيقات در اختيار ماموران معاونت اطلاعات پليس ورامين قرار دارند.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مسوول روابط عمومي آموزش و پرورش سبزوار از راهيابي طرح ساخت صندلي نجات يك دانش آموز سبزواري به جشنواره كشوري خوارزمي خبر داد. "محمدرضا نوبخت" روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار "ايرنا" افزود: از مجموع ‪ ۵۴‬طرح دانش آموزي اين شهرستان ‪ ۱۸‬طرح به داوري استاني و از اين تعداد ‪ ۶‬طرح به مرحله استان و يك طرح به مرحله كشوري راه يافت. وي افزود: مبتكر اين طرح " كسري اشراقي" دانش آموز سال سوم رشته‌رياضي دبيرستان نمونه باقرالعلوم سبزوار است. وي با اشاره به ويژگي‌هاي اين طرح گفت: در اتومبيل‌هاي سقف دار به دليل وجود سقف و جلوگيري از اشغال فضاي داخلي اتاق جهت جلوگيري از آسيب رسيدن به ناحيه سروگردن سرنشينان سيستمي جهت حفظ سلامت سرنشينان درهنگام واژگوني تعبيه نشده است. نوبخت افزود: طرح "صندلي نجات" علاوه برتعبيه شدن در داخل صندلي و عدم اشغال فضاي داخلي اتاق، متحرك مي‌باشد بطوريكه وقتي شيب اتومبيل از يك حد مجاز كه توسط راننده قابل تنظيم است عبور كرد قسمت پشت سري صندلي به صورت خودكار به طرف سقف حركت كرده و زير سقف قرار مي‌گيرد. وي گفت : به اين صورت بعد از واژگوني اتومبيل مانع فشرده شدن سقف به طرف سر راننده و سرنشينان مي‌شود و به اين ترتيب نقش قابل توجهي در حفظ ايمني راننده و سرنشينان ايفا خواهد كرد.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 هفتمين همايش دانش‌آموزان برتر علمي كشور يادواره شهيد چمران برگزار مي‌شود. به گزارش گروه دريافت خبر خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، هفتمين همايش دانش‌آموزان برتر علمي كشور يادواره شهيد چمران با هدف افزايش توان علمي، عرق ملي و باورهاي ديني از چهارم الي پنجم شهريور ماه با حضور حدود 400 دانش‌آموز برتر علمي از سراسر كشور در تالار علامه اميني دانشگاه تهران برگزار مي‌شود. در اين همايش دو روزه رييس جهاد دانشگاهي، رييس حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي، رييس سابق دانشگاه تهران، معاون پژوهشي دانشگاه تهران، دكتر جلالي عضو هيات علمي دانشگاه علم و صنعت و دكتر رشيديان دارنده مدال نقره المپياد جهاني شيمي سخنراني مي‌كنند. در مراسم اختتاميه كه با حضور مهندس چمران رييس شوراي اسلامي شهر تهران، و حجت الاسلام حاج علي اكبري رييس سازمان ملي جوانان برگزار مي‌شود، فيلمي كوتاه از زندگاني شهيد چمران نيز به نمايش گذاشته ‌شده و از دانش‌آموزان برتر نيز تقدير مي‌شود.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مربي تيم بسكتبال دانش آموزان تهران گفت: آموزش و پرورش بايد براي ارتقا ورزش در بخش‌هاي پايه تلاش بيشتري كند و در كنار اين تلاش براي توسعه ورزش بسكتبال نيز حركت‌هايي انجام دهد. "مصطفي صادقيان " روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: سطح فني مسابقات دانش‌آموزان ايران نسبت به گذشته تغيير نكرده است و مثل سال‌هاي گذشته برگزار مي‌شود. وي اضافه كرد: محل برگزاري مسابقات نسبت به سال‌هاي گذشته بسيار بهتر شده است زيرا در دوره‌هاي قبلي مسابقات در زمين‌هاي آسفالت وروباز انجام مي‌شد ولي هم اكنون مسابقات در سالن برگزار مي‌شود و امكانات بهتري وجود دارد. اين مربي گفت : امسال رييس انجمن بسكتبال آموزش و پرورش در جلسه‌اي اعلام كرده است كه نفرات برتر به اردو دعوت خواهند شد كه اميدواريم اين قول تحقق يابد ، زيرا در سال‌هاي گذشته بارها ليست نفرات برتر نوشته شده‌است ولي از تشكيل اردو خبري نبوده است. صادقيان ادامه داد : مسوولان برگزاري اين مسابقات بايد متوجه مسائل حاشيه‌اي از قبيل خوابگاه‌ها و مسايل بهداشتي و غيره باشند و دركنار مسابقات برنامه‌اي فرهنگي و تفريحي قرار بدهند، تا دانش آموزان بيشتر دلگرم رقابت سالم شوند.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

فناوری اطلاعات و ارتباطات وجه تمایز بنیادین عصر ما با دوران گذشته است. آنچه که امروز تحت عناوین شکاف یا فاصله بین کشورها، مناطق، ملت‌ها، طبقات، اقشار و افراد مطرح است، در تحلیل نهایی بیش از هر عامل دیگر با «شکاف دیجیتال» و یا میزان بهره‌مندی و کاربرد ICT تناسب مستقیم دارد. در یک کلام، دنیای معاصر به جوامع اطلاعاتی، جوامع صنعتی و جوامع سنتی تقسیم شده است. در این میان، میزان توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در امر آموزش مهم‌ترین شاخص پیشرفت به‌شمار می‌رود. امروزه اهمیت آموزش و پرورشی که متناسب با نیازهای فرد و جامعه باشد، بیش از همیشه احساس می‌شود، زیرا دنیایی که با شبکه‌های اطلاعاتی به هم پیوند خورده است، متقاضی نیروی کاری است که بفهمد چگونه از فناوری به‌عنوان ابزاری برای افزایش بهره‌وری و خلاقیت استفاده کند. به این ترتیب در سرتاسر جهان، دولت‌ها روی راهبردهایی به‌منظور افزایش دسترسی به آموزش با کیفیت بهتر متمرکز شده‌اند. تصمیم‌گیران و سیاست‌گذاران نیز در پی یافتن پاسخی برای پرسش‌های کلیدی و چالش‌انگیزی برآمده‌اند، برای مثال تعریف آموزش و پرورش باکیفیت در اقتصاد جهانی امروز که بر دانش و اطلاعات بنا شده، چیست؟ آیا آموزش و پرورش با دنیایی که شتابان درحال تغییر است، همگام پیش می‌رود؟ فناوری اطلاعات ظرفیت انجام چه کارهایی را در آموزش و پرورش داراست؟ در کشور ما ایران، فراگیرترین نهادی که به امر آموزش و تربیت نیروی انسانی می‌پردازد، وزارت آموزش و پرورش است که حدود یک‌چهارم جمعیت ایران را تحت پوشش خود قرار داده است. متناسب با تحولات جدید در عصر اطلاعات، آموزش و پرورش هم باید تحولاتی را از سر بگذراند تا بتواند جایگاه موثر خود را در رشد و پیشرفت جامعه بیابد. در این فضا آموزش و پرورش با سه مسئله اساسی مواجه است: آموزش و پرورش از یک ‌طرف باید مهارت‌های جدید مورد نیاز در عصر اطلاعات را به دانش‌آموزان آموزش دهد و از طرف دیگر باید ابزارها و فناوری جدید را در خدمت آموزش به‌کار گیرد و بالاتر از همه این موارد باید به اصلاح فرآیندها و مهندسی مجدد سازمان خود متناسب با عصر اطلاعات بپردازد. براساس بخشی از مفاد بیانیه اجلاس سران کشورهای جهان درباره جامعه اطلاعات (WSIS2003) تمام کشورهای امضاکننده باید طبق یک برنامه‌زمان‌بندی مشخص توسعه ICT در دبیرستان‌ها را تا سال 2010 و توسعه ICT در سایر مقاطع تحصیلی را تا سال 2015 به پایان برسانند. این درحالی است که به گفته کارشناسان، آموزش و پرورش کشور ما با مشکلات عدیده‌ای رو به‌رو بوده و توسعه و به‌کارگیری فناوری اطلاعات در آن به‌دلیل تمرکزگرایی دشوار است. اما نکته قابل توجه این است که عملکرد ضعیف دستگاه‌های دولتی در به‌کارگیری ICT یکی از مهم‌ترین دلایل عدم توسعه‌یافتگی در زمینه ICT است. اگر بخواهیم IT را در کشور عملیاتی کنیم، باید این کار را از آموزش و پرورش آغاز کنیم. نسل جوان، بهره‌برداران اصلی به‌شمار می‌روند و آموزش و پرورش نیز بیشترین مخاطب و جمعیت دانش‌آموزی و پرسنلی را داراست. بنابراین طبیعی است که بیشترین نفوذ فرهنگی را داشته باشد. بر این اساس، با نفوذ IT در آموزش و پرورش، درصد احتمال افزایش سطح آگاهی و اطلاعات همگانی مردم و به‌کارگیری آنان از فناوری اطلاعات در زندگی روزمره، افزایش خواهد داشت زیرا تقریبا در هر خانواده، یک نفر تحت پوشش آموزش و پرورش هستند. نسبت یک به 22 تا پایان برنامه چهارم «حسین نوابخش» مشاور اجرایی طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش کشور می‌گوید: اکنون نسبت رایانه به دانش‌آموز در دوره متوسطه یک به 48 است یعنی به ازای هر 48 دانش‌آموز دبیرستانی یک رایانه در مدارس وجود دارد. این درحالی است که نسبت مذکور در بسیاری از کشورها زیر 20 است. قبل از طرح تکفا، نسبت رایانه به دانش‌آموز، یک به 295 بود که پس از اجرای طرح تکفا این نسبت در ابتدای برنامه چهارم بهبود پیدا کرده و به ازای 60 دانش‌آموز دبیرستانی یک رایانه ارتقا یافته بود. بر این اساس انتظار می‌رود چنانچه منابع و امکاناتی که برای تجهیزات مدارس متوسطه نیاز است، تامین شود، در پایان برنامه چهارم این نسبت به یک رایانه به ازای 22 دانش‌آموز برسد. در دوره ابتدایی و راهنمایی این نسبت بسیار بالاتر است و باید منابع کافی در اختیار قرار بگیرد تا این نسبت هم به میانگین معمول خود برسد. نوابخش بدون اشاره به نسبت مذکور، در مورد پروژه‌های اصلی IT در وزارت آموزش و پرورش می‌افزاید: سه پروژه ایجاد آزمایشگاه‌های رایانه در مدارس، تولید مواد درسی براساس وب و روش‌های چندرسانه‌ای و مدرسه فردا (هوشمند) از جمله پروژه‌های کلیدی فناوری اطلاعات در وزارت آموزش و پرورش است. به گفته مشاور ICT آموزش و پرورش، درحال حاضر استانداردهای کارگاه و آزمایشگاه‌های رایانه تعریف شده و مشخص شده که در سطوح مختلف این استانداردها شامل چه مسایلی می‌شود و آزمایشگاه تجهیز به چه دستگاه‌هایی شده و چه مشخصاتی داشته باشد. این استانداردها هم‌اکنون به آموزش و پرورش کشور ابلاغ شده و با اعتباراتی که وجود دارد، این آزمایشگاه‌ها راه‌اندازی می‌شود. تجهیز مدارس به رایانه، یک پروژه مستمر پروژه تجهیز مدارس به رایانه که یک طرح مستمر است، سال سوم اجرای خود را می‌گذراند. خرید دستگاه‌های کامپیوتری مستعمل از سازمان‌های دیگر، یک پروژه پیشنهادی است که کامپیوترها را از سازمان‌هایی که آن‌ها را مورد استفاده قرار نمی‌دهد، به آموزش و پرورش بدهند و سپس این دستگاه‌ها ارتقا پیدا کرده و مورد استفاده قرار گیرد. رایانه‌های مستعمل، راه‌حل بد اما نوابخش در این مورد می‌گوید: در بحث‌های کارشناسی که انجام شده، این پیشنهاد هنوز به‌عنوان یک راه‌حل کارشناسی شده مورد تایید نیست و به‌همین سبب تاکنون رایانه‌های دست ‌دوم سازمان‌های دیگر در پروژه تجهیز مدارس به رایانه مورد استفاده قرار نگرفته است. درحال حاضر مدارس دارای منابع محدودی هستند، بنابراین باید تجهیزاتی در اختیار مدارس قرار گیرد که این منابع محدود صرف تعمیر و به‌روزآوری رایانه‌های مستعمل نشود. به گفته مشاور اجرایی طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، اگر این طرح پیشنهادی توسط مسؤولان امر مورد تایید قرار گرفته و کارشناسی شود، رایانه‌های مستعمل مورد استفاده قرار خواهد گرفت اما آموزش و پرورش در پروژه تجهیز، خرید رایانه‌های دست اول را تعریف کرده است. این درحالی است که اکنون تقاضای بسیاری از مدارس دوره‌های راهنمایی و ابتدایی برای تجهیز مدارس به رایانه داریم، این درخواست به مدارس دوره‌های پایین‌تر برای کیفیت‌بخشی آموزش‌های خود تعمیم یافته است. ناتوانی در پاسخ‌گویی به نیازهای سخت‌افزاری اما منابع محدودی که در اختیار آموزش و پرورش است، پاسخ‌گوی تمامی تقاضاها نیست، هنوز تعداد بسیاری از مدارس متوسطه در کشور وجود دارد که به تجهیزات رایانه‌ای مجهز نشده‌اند. مشاور اجرایی طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: در تجهیز مدارس به رایانه، قید شهر وجود نداشته و رایانه‌ها به شکل متعادل در استان‌های کشور درحال توزیع است. براساس این گزارش، کارشناسان دوره آموزش متوسطه، کار بررسی توزیع رایانه‌ها را انجام می‌دهند و به مسؤولان پروژه اعلام می‌کنند که تجهیز مدارس به رایانه در کدام استان‌ها کمتر باشد. نوابخش در مورد هزینه این پروژه گفت: هزینه مورد نیاز تابع نرخ روز بوده و قیمت تجهیزات روز به‌روز درحال تغییر است. وی تاکید کرد: این موضوع مهم است که آموزش و پرورش و مدارس هزینه‌های دیگری هم دارند، مدرسه‌ای که هزینه‌های مهم‌تر از تجهیزات IT، نظیر هزینه تجهیزات آموزشی دارد، نمی‌تواند بودجه خود را صرف IT کند. نوابخش تصریح می‌کند: نمی‌توان این‌گونه عمل کرد که مدرسه‌ای تجهیزات فناوری اطلاعات داشته باشد، اما مدرسه‌ای دیگر از نیازهای اولیه و ابتدایی محروم باشد، بنابراین در چارچوب اعتباراتی که به آموزش و پرورش داده می‌شود، پروژه تجهیز مدارس به رایانه، تعریف می‌شود. تجهیز شامل رایانه، چاپگر و اسکنر است و در فاز اول تجهیز، به مدارس پنج دستگاه رایانه داده شد اما این تعداد برای ایجاد آزمایشگاه‌های رایانه‌ای به 15 دستگاه ارتقا یافت. در واقع فقط در سال اول، تجهیز با پنج رایانه برای هر مدرسه انجام شد. 50 درصد دبیرستان‌ها مجهز به رایانه حدود 15 هزار دبیرستان در کشور وجود دارد که هم‌اکنون قریب به 50 درصد آن مجهز به رایانه شده‌اند، این درحالی است که همچنان تعداد زیادی از دبیرستان‌ها اصولا به رایانه مجهز نشده‌اند و چنانچه منابع مورد نیاز تامین شود، کار تجهیز سایر دبیرستان‌ها نیز آغاز خواهد شد. در راستای طرح توسعه و کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) در وزارت آموزش و پرورش پروژه تجهیز مدارس کشور به آزمایشگاه‌های رایانه از جمله برنامه‌های مهمی بود که در دستور کار قرار گرفت. این طرح از مهرماه سال 81 آغاز شد و از آن‌جایی که ایجاد و تجهیز کارگاه‌های مذکور در همه مدارس و در همه مقاطع تحصیلی به یکباره ممکن نبود، مقرر شد در فاز اول دبیرستان‌ها و در مراحل بعدی مدارس راهنمایی و ابتدایی تجهیز شوند. از دیگر برنامه‌های اصلی پروژه توسعه و به‌کارگیری IT در آموزش و پرورش، تولید مواد درسی براساس وب و روش‌های چندرسانه‌ای و ایجاد یک شبکه غنی از محتوا برای مخاطبان مختلف آموزش و پرورش است که توسط دفتر فناوری آموزش اجرا می‌شود. این بخش از محتوای شبکه به تولید کتب الکترونیکی و ارایه کلیپ‌های صوتی و ویدئویی، انیمیشن و غیره می‌پردازد که براساس مفاهیم یادگیری کتب درسی به جهت تسهیل یاددهی و یادگیری تدوین شده‌اند. درحال حاضر نرم‌افزارهای آموزشی در وزارت آموزش و پرورش به دو صورت تهیه می‌شود: یک ‌سری از نرم‌افزارها مبتنی بر وب و آنلاین هستند اما برخی دیگر از نرم‌افزارها روی CD ارایه می‌شوند که در آزمایشگاه‌هایی که به اینترنت متصل نیستند، توسط معلم مورد استفاده قرار می‌گیرد. به گفته نوابخش، آموزش و پرورش در تولید نرم‌افزارهای آموزشی تلاش خوبی داشته که در مقاطع مختلف نرم‌افزارهای متنوعی تولید شده و در اختیار مدارس قرار گرفته است. اما به‌دلیل اینکه دو پروژه تجهیز مدارس به رایانه و تولید مواد درسی براساس وب و روش‌های چندرسانه‌ای مکمل یکدیگر هستند، مدارسی که به رایانه تجهیز شده، تحت پوشش پروژه تولید مواد درسی براساس وب نیز قرار می‌گیرند. برخی از نرم‌افزارهای مبتنی بر وب در شبکه رشد قرار داده شده است و مدارسی که به این شبکه متصل هستند، می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. این نرم‌افزارها در اختیار دانش‌آموز نیز قرار می‌گیرد و در واقع کمک‌آموزشی است و در کنار کتاب مورد استفاده قرار می‌گیرد اما با این حال نقش معلم حتمی و ضروری است، اگرچه این نرم‌افزارها در منزل می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد اما زمانی کاربرد دارد که معلم به‌عنوان راهنما در آزمایشگاه و کلاس درس بتواند همراه دانش‌آموز و نرم‌افزار باشد. نحوه تامین و تدوین نرم‌افزارها اما آموزش و پرورش عمدتا نرم‌افزارهای خود را از طریق برون‌سپاری تامین می‌کند. نوابخش در این مورد می‌گوید: تولیدکنندگان محتوا معمولا از طریق فراخوانی که توسط آموزش و پرورش در جراید منعکس می‌شود، شناسایی می‌شوند که امسال نیز این فراخوان انجام شده است. این نرم‌افزارها که توسط شرکت‌ها و مراکز تولیدکننده محتوا و گاهی با مشارکت دانش‌آموز و معلم بوده، مبتنی بر استانداردهای کارشناسی شده است که از قبل به تولیدکننده اعلام می‌شود. این نرم‌افزارها توسط تیم‌های تخصصی و کارشناسی ارزیابی شده و دسته‌بندی می‌شوند و نرم‌افزارهای مطلوب برای مدرسه و دانش‌آموز خریداری شده و بین مدارس توزیع می‌شوند. نرم‌افزارهای آموزشی از لحاظ مهندسی نرم‌افزارها، تولید محتوا و آموزشی بودن باید براساس استانداردهای اعلام شده باشد. پروژه مدرسه هوشمند نوابخش در خصوص ناظر بر پروژه‌های IT آموزش و پرورش می‌گوید: ما خود عملکرد پروژه‌های IT در آموزش و پرورش را ارزیابی می‌کنیم اما دانشگاه صنعتی شریف ناظر بر پروژه‌های وزارتخانه است. پروژه مهم دیگر وزارت آموزش و پرورش مدرسه هوشمند یا فرداست که یک مدرسه فیزیکی است و فرآیندهای اداری و آموزشی آن مبتنی بر فناوری رایانه و شبکه بوده و محتوای اکثر دروس آن الکترونیکی است. کار ارزشیابی و نظارت ماهانه نیز به‌صورت هوشمند انجام می‌شود. در این مدرسه نرم‌افزارهای آموزشی، دیدگاه معلمان نسبت به فناوری اطلاعات و مهارت آن‌ها و تمایل دانش‌آموزان به استفاده از IT نسبت به مدارسی که تنها به رایانه تجهیز شده‌اند، بیشتر است. مدرسه فردا، یک پروژه آزمایشی در این طرح سه دبیرستان در شهر تهران تحت پوشش قرار گرفته که با نظارت و تحت مدیریت آموزش و پرورش شهر تهران این پروژه به‌صورت آزمایشی درحال انجام است. نوابخش در این مورد می‌گوید: اگر فاز مطالعاتی این پروژه پایان یابد، می‌تواند نتایج مثبتی به سایر مدارس منتقل کند. همچنین سیستم‌های مدیریتی و اجرایی مدرسه فردا کاملا هوشمند بوده و نظام ارز‌شیابی و آموزشی آن الکترونیکی است. مشاور اجرایی طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش کشور می‌گوید: هم‌اکنون مطالعات پروژه مدرسه فردا، انجام شده و تیم مسؤول کار بررسی آن را برعهده گرفته است. فرآیند یاددهی و یادگیری یکی از اهداف اصلی آموزش و پرورش است و استفاده از IT به‌منظور بهبود این فرآیند یکی از نیازهای ضروری آموزش و پرورش به‌شمار می‌رود. مدرسه هوشمند در حقیقت به‌صورت یک مجموعه کاملا الکترونیکی و با هدف ایجاد یک محیط کارآمد برای یاددهی و یادگیری طراحی شده است، این مدارس راه‌حلی برای توسعه آموزش الکترونیکی و ایجاد یک بستر عادلانه برای بروز و شکوفایی استعدادها هستند. توسعه IT در گرو تجهیزات نیست به گفته نوابخش، اتفاقی که در خصوص IT در آموزش و پرورش باید بیفتد، در گرو منابع و تجهیزات نیست، بلکه موضوع فرهنگی و دیدگاهی است که نسبت به این فناوری وجود دارد. وی ادامه می‌دهد: از مهم‌ترین اقداماتی که در زمینه فناوری اطلاعات باید انجام شود تغییر روش تدریس است، به‌عنوان مثال برگزاری جشنواره‌های مبتنی بر IT از آن جمله است. برگزاری این جشنواره‌ها الگوهای مناسبی از تدریس مبتنی بر IT را در بین معلمان اشاعه می‌دهد. سال گذشته در دروس شیمی و جغرافی جشنواره روش تدریس مبتنی بر IT برگزار شد و معلمانی که با استفاده از IT طرح‌هایی در دست داشتند، در مسابقه شرکت کرده و معلمانی هم که در این زمینه فعالیت داشتند تشویق شدند. در سال جاری نیز جشنواره روش‌های تدریس مبتنی بر IT در استان مازندران برگزار می‌شود. ترغیب معلمان و دانش‌آموزان به تولید محتوا اما مشاور اجرایی طرح فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش می‌گوید: از کارهایی که در سال جاری در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش و پرورش انجام شده، می‌توان به برگزاری جشنواره تولید محتوا توسط دانش‌آموز و معلم که دو ماه پیش در تهران برگزار شد اشاره کرد. این جشنواره دانش‌آموزان و معلمان را ترغیب می‌کند که خود اقدام به تولید محتوا کرده و کار خود را به نمایش بگذارند. کارهایی که در این جشنواره ارایه شد نشان‌دهنده توان و علاقه دانش‌آموزان و معلمان است به‌ویژه دانش‌آموزانی که در این حوزه فعال هستند. به‌دلیل اینکه جشنواره مربوطه نتایج خوبی دربر داشت، قرار است به‌طور مستمر برگزار شود. یکی دیگر از اقدامات آموزش و پرورش در خصوص توسعه IT، برگزاری مسابقات روبوکاپ دانش‌‌آموزی بود که سال گذشته در تهران برگزار شد. در سال جاری نیز با همکاری معاونت متوسطه نظری و مهارتی، در 12 استان دیگر نیز این مسابقات برگزار می‌شود که در هر استان یک تیم به مسابقات کشوری راه می‌یابد و در پایان دو تیم انتخاب خواهند شد. از دیگر اقدامات آموزش و پرورش در راستای توسعه IT در بین دانش‌آموزان و معلمان، جشنواره وبلاگ‌نویسی است که با هماهنگی سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوی امسال برگزار می‌شود. نوابخش در مورد پروژه مدرسه فردا می‌گوید: اکنون نمی‌توان از پروژه مدرسه فردا نتیجه‌گیری کرد زیرا خروجی‌های این پروژه هنوز روشن نیست و حداقل یک ‌سال تحصیلی دیگر نیز پایلوت آن ادامه خواهد یافت. در این پروژه تنها دانش‌آموزان سال دوم دبیرستان تحت پوشش بوده و همراه با معلمان آموزش دیده‌اند و تجهیزات مورد نیاز نیز در این مدارس فراهم شده است. وی در مورد وضعیت دیتاسنتر آموزش و پرورش اظهار بی‌اطلاعی کرده و افزود: از هزینه پروژه‌های آموزش و پرورش اطلاعی ندارم البته در پایان هر پروژه، میزان بودجه صرف شده برای آن اعلام می‌شود.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

در جريان آيين گشايش بيست و چهارمين دوره بازيهاي ورزشي دانش آموزان سراسر كشور بخشي از جايگاه تماشاگران در سالن ورزشي اردوگاه شهيد چمران رامسر فروريخت اما خوشبختانه اين حادثه تلفاتي نداشت. به گزارش خبرنگار اعزامي ايرنا ، عصر دوشنبه در هنگام رژه تيمهاي شركت‌كننده در آيين افتتاحيه، ناگهان جايگاه تماشاگران كه بسياري از دانش آموزان شركت‌كننده در المپياد ورزشي روي آن نشسته بودند فروريخت كه با لطف خداوند اين حادثه هيج قرباني در بر نداشت . در جريان اين حادثه تنها چند دانش آموز مصدوم شدند كه توسط مسئولان برگزاري مسابقات و نيروي‌هاي امدادي از سالن خارج و به بيمارستان منتقل گرديدند. بر اساس اين گزارش ، بقيه مصدومان سرپايي معالجه شدند و در نهايت آيين گشايش نيمه تمام ماند و حاضران مجبور به ترك سالن شدند.

[ دوشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

كارت ورود به جلسه آزمون كارداني ويژه فرهنگيان ديپلم رسمي سال 1385 روز پنجشنبه دوم شهريور ماه در حوزه‌هاي تعيين شده توزيع مي‌شود. به گزارش سرويس صنفي آموزشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، داوطلبان اين آزمون بايد در تاريخ تعيين شده بر مبناي شهرستان محل اقامت خود كه در فرم تقاضانامه ثبت نام مشخص كرده‌اند شخصا جهت دريافت كارت خود مراجعه نمايند. اطلاعات كاملتر در خصوص زمان و نحوه توزيع كارت آزمون فوق در نشريه پيك سنجش روز دوشنبه 30 مردادماه جاري منتشر مي‌گردد.

[ یکشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 خبرگزاري فارس: كارت ورود به جلسه آزمون كارداني ويژه فرهنگيان ديپلم رسمي سال 85 روز پنج شنبه 2 شهريور در حوزه هاي تعيين شده توزيع مي‌شود. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي سازمان سنجش‌، داوطلبان اين آزمون مي بايست در تاريخ تعيين شده بر مبناي شهرستان محل اقامت خود كه در فرم تقاضانامه ثبت نام مشخص كرده اند شخصا جهت دريافت كارت خود مراجعه نمايند. اطلاعات كاملتر در خصوص زمان و نحوه توزيع كارت آزمون فوق در نشريه پيك سنجش روز دوشنبه 30 مردادماه جاري منتشر مي‌شود.

[ یکشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدير روابط عمومي آموزش و پرورش شهر تهران در گفت وگو با فارس: دستورالعمل انتقال اضطراري فرهنگيان تا 5 شهريور به مناطق اعلام مي‌شود خبرگزاري فارس: مدير روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: نقل و انتقالات فرهنگيان در يك مرحله انجام مي گيرد اما به جهت مشكلات حاد برخي از همكاران، دستورالعمل نقل و انتقال اضطراري تا 5 شهريورماه به مناطق آموزش و پرورش شهر تهران اعلام خواهد شد. حسين سهرابي در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: فهرست اسامي فرهنگيان متقاضي انتقال به ساير مناطق شهر تهران طي شيوه نامه‌اي از طرف سازمان آموزش و پرورش شهر تهران اعلام شد. وي ادامه داد: كاركناني كه به مناطق آموزش و پرورش منتقل شده‌اند بايد مدارك لازم را از كارگزيني مبدأ گرفته و تا تاريخ نهم شهريورماه به كارگزيني مقصد تحويل دهند. سهرابي اظهار داشت: انصراف فرهنگيان منتقل شده از انتقال صرفاً در موارد حاد و اضطراري با موافقت مقصد و سپس موافقت مبدأ و كسر امتيازات، از طريق مناطق بلامانع است. وي اضافه كرد: اسامي فرهنگيان منتقل شده در سايت سازمان آموزش و پرورش شهر تهران به آدرس www.tehranedu.org قابل مشاهده است.

[ یکشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

گزارش مهر از تجمع امروز معلمان حق التدریس / معلمان : نسبت به بی توجهی و بی عدالتی های پیرامون استخدام گله مندیم / مشاور وزیر : حق التدریسی ها آموزش و پرورش را با وزارت کار اشتباه گرفته اند خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی : گروهی از معلمان حق التدریسی صبح امروز برای بیان اعتراض خود در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، 300 نفر از اعتراض کنندگان که بیشتر آنان را زنان و دختران معلم تشکیل می دهند ، به تشریح خواسته های خود پرداختند و در انتظار آمدن وزیر آموزش و پرورش و پاسخگویی او بودند. این افراد با در دست داشتن پلاکاردهای اعتراض آمیز و طرح شعارهایی در جهت به دست آوردن حقوق جمعی از نیروهای حق التدریس پاره وقت مناطق اطراف اصفهان، چهارمحال و بختیاری،همدان، کردستان، لرستان، مبارکه ، کوهپایه ، نائین ، نطنز و ... با مدارک تحصیلی لیسانس ، فوق لیسانس ، در مقاطع تحصیلی ابتدایی ، راهنمایی و دبیرستان، نسبت به بی توجهی و بی عدالتی های پیرامون استخدام گله مند بودند. در میان همهمه ای که بر پاست یکی از تبعیض حرف می زند و دیگری از نداشتن بیمه و بی احترامی بسیاری از مدیران به نیروهای حق التدریسی شکایت می کند. یکی از این معلمان از کار و تدریس در گرمای بالای 40 درجه و سرمای زیر 30 درجه و خطرات یخبندان ، تصادف ، بیماری و... حرف می زند و می گوید : "حقوق ما آن قدر ناچیز است که شرم داریم از آن حرف بزنیم ". معلمان در اظهارات خود به تمامی نیروهای حق التدریسی اشاره کردند که طی سالیان طولانی ، توانسته اند کار خود را به خوبی انجام دهند و گرفتن آزمون و سنجش چند باره از آنان بهانه ای بیش برای از سر باز کردن آنان از استخدام نیست. علیرضا براتیان، مشاور وزیر و مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر می گوید : " در حال حاضر حدود 60 هزار نیروی حق التدریسی وجود دارد و ردیف های استخدامی که به آموزش و پرورش داده شده محدود است " . براتیان تاکید می کند : " آموزش و پرورش همواره با مازاد و کمبود نیرو مواجه بوده و تقاضای افراد برای نقل و انتقال به مناطق برخوردار بیشتر بوده و در مناطق محروم کمبود نیرو داریم ". مشاور وزیر آموزش و پرورش ادامه می دهد : " آموزش و پرورش در به کار گیری و تامین نیروی انسانی و ضوابط با مشکل روبه رو است چرا که خود ضوابط و مقررات دارای اشکال است و موضوع تجمع ها و اعتراض ها نیز به همین امر بر می گردد ". وی حق التدریسان را نیروهای پاره وقتی می داند که در 19عنوان مختلف مشغول به کار هستند و از همان ابتدا با شرایط کار کردن موقت وارد عرصه آموزش و پرورش می شوند و این ضعف ها به وزارت جدید آموزش و پرورش بر نمی گردد و بلکه در سیاست های گذشته ریشه دارد. براتیان با تاکید بر اینکه نیرو های حق التدریسی وزارت آموزش و پرورش را با وزارت کار اشتباه گرفته اند گفت : " فارغ التحصیلان مشغول به تدریس با نیازهای فعلی آموزش و پرورش همخوانی ندارند و از همین رو معادلات بر هم می ریزد چون در شرایطی که در بخش ابتدایی با 6 هزار نیروی مازاد مواجه هستیم در بخش های تخصصی و فنی و حرفه ای کمبود نیرو داریم ". وی نداشتن ردیف استخدام در رشته های اشباع شده و عدم تناسب تقاضا و نیاز را یکی از مهمترین علت های این گونه تعارض ها می داند و می افزاید : " چنانچه نیروهای حق التدریسی به کمک سازمان مدیریت و برنامه ریزی بتوانند مشمول قانون کار شوند بسیاری از مشکلاتشان حل خواهد شد چون آموزش و پرورش متولی جذب نیروری کار نیست ". مدیرکل امور اداری آموزش و پرورش تصریح می کند : " تا زمانی که سازمان مدیریت ردیف استخدام ندهد آموزش و پرورش نمی تواند برای استخدام نیروی انسانی گامی بردارد ".

[ یکشنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس سازمان اورژانس کشور: با شروع سال تحصيلي, موتور آمبولانس ها در اطراف مدارس مستقر مي شوند تهران - خبرگزاري كار ايران رييس سازمان اورژانس كشور اعلام كرد: با شروع سال تحصيلي, موتور آمبولانس‌‏ها در اطراف مدارس مستقر مي‌‏شوند. فرزاد پناهي, رييس سازمان اورژانس كشور, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: در سال تحصيلي جديد نيز همانند سال گذشته استقرار موتورآمبولانس‌‏ها را در اطراف مدارس خواهيم داشت. وي افزود: با توجه به شرايط ويژه بازگشايي مدارس و ضرورت كنترل مدارس، موتور آمبولانس‌‏ها را در خيابان‌‏ها و كوچه‌‏هاي اطراف مدارس مستقر مي‌‏كنيم. به گفته پناهي, موتور آمبولانس‌‏ها در صورت بروز حادثه‌‏اي در اطراف مدارس به دانش‌‏آموزان كمك مي‌‏كنند. وي در خصوص تعداد موتور آمبولانس‌‏ها, گفت: هنوز در خصوص تعداد موتور آمبولانس‌‏ها با شهرداري توافقي نكرده‌‏ايم؛ اما به زودي تعداد نهايي آنها را اعلام مي‌‏كنيم. وي يادآور شد: موتورآمبولانس‌‏ها با شروع سال تحصيلي در نقاط تعيين شده مستقر مي‌‏شوند. پناهي خاطرنشان كرد: تيم‌‏هاي سياري نيز در ميادين اصلي مستقر مي‌‏كنيم تا در روزهاي ابتدايي سال تحصيلي از بروز حوادث پيشگيري كنند.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران براي كنترل ترافيك مهرماه و ماه‌مبارك رمضان در پايتخت براي چندمين مرتبه طرح "تغيير ساعات آغازبه‌كار ادارات و مدارس" در آغاز سال جديد تحصيلي را پيشنهاد داد. مهندس "سيدجعفر هاشمي تشكري" روزشنبه در گفت وگوبا ايرناافزود: اجراي طرح تغيير ساعات ادارات و مدارس از مهمترين دغدغه‌هاي معاونت حمل و نقل و ترافيك است كه پيشنهاد آن به منظور اجرا و هماهنگي دستگاههاي ذيربط در نخستين جلسه "ستاد مهر رمضان" ارائه شده است. وي بااشاره به تداخل زماني مهرماه و رمضان اظهارداشت: باتغييروتوزيع ساعات آغاز بكار مدارس و ادارات در زمان‌هاي مختلف صبح و عصرگاهي قادربه كنترل بار ترافيك و كاهش ازدحام تردد خودروها در سطح شهر خواهيم بود. اين مقام مسئول باتاكيد برعدم تداخل و همزماني ساعات پاياني فراغت از كارادارات،آموزشگاه‌ها و كسبه در بعدازظهرها گفت:ساعات پاياني كار مراكز آموزشي همچون دانشگاه‌ها و ادارات به گونه‌اي تنظيم شود كه با كمك به كاهش حجم تردد و ترافيك تلاقي زماني بويژه هنگام افطار با يكديگر نداشته باشند. هاشمي تشكري با پيشنهاد لغو "ساعات اضافه‌كاري كارمندان" در ماه مذكور تصريح كرد: در صورت برنامه‌ريزي منسجم از سوي دولت، لغو ساعات اضافه كاري در مدت زمان ياد شده و نيز به پايان رسيدن ساعات كاري كارمندان راس ساعت ‪ ۱۴‬از حجم تردد در پايتخت كاسته و ترافيك روان خواهد شد. به گفته معاون شهردار تهران، تاكنون هماهنگي‌هايي با سازمان آموزش و پرورش و نيز ديگر دستگاههاي مربوطه درخصوص تغيير ساعات آغاز بكار ادارات و مدارس به انجام رسيده كه همچنان ادامه دارد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

يك خواننده جوان موسيقي سنتي ايران گفت: آموزش موسيقي سنتي به عنوان يادگار ارزنده و اصيل ايرانيان در مدارس كشور ضروري است. روح‌الله صفوي روز شنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: با توجه به جايگاه و ارزش موسيقي سنتي و كلاسيك ايران به عنوان هنري كه از نسلهاي پيشين به يادگار مانده بايد اين هنر ارزنده در برنامه دروس پرورشي مدارس به دانش‌آموزان آموخته شود. وي افزود: در گذشته تدريس و تعليم موسيقي سنتي جز دروس اصلي مدارس ايران بوده و در دو مدرسه "دارالفنون" تهران و مدرسه "سعادت" بوشهر كه از نخستين مدارس سبك جديد كشور به شمار مي‌روند اين هنر به شاگردان آموزش داده مي‌شد. او اضافه كرد: موسيقي سنتي ايران همواره بار ارزشي، معنوي و انساني را در خود داشته و در اثر گذشت زمان و بروز پيشامدهاي تاريخي هر دوره توانسته با كسب تجربه هنري و تاريخي به بهترين وجه درخشندگي و عظمت خود را به تمام دنيا نشان دهد. اين هنرمند جوان با انتقاد از كم‌توجهي مسوولان و دست‌اندركاران امور فرهنگي به مقوله موسيقي كلاسيك افزود: در سالهاي اخير عدم حمايت دولت از موسيقي و موسيقيدانان و نبود برنامه مدون براي ساماندهي و ارتقاي اين هنر سبب كمرنگ شدن اين هنر اصيل و مردمي شده است. وي گفت: براي توسعه، حفظ و احياي موسيقي سنتي ايران، دولت با تاسيس مراكز آموزشي اين هنر در شهرستانها و مناطق كمتر توسعه‌يافته زمينه فراگيري هنر موسيقي سنتي را به علاقه‌مندان به ويژه نسل امروز فراهم كند. ‪ ۱۲‬گروه موسيقي بطور رسمي در استان بوشهر فعاليت دارند كه از اين مجموع سه گروه در زمينه اجراي موسيقي سنتي فعالند.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

طرح پژوهشي يك دانش آموز كرماني تحت عنوان " ناملايمات تكويني و غير اختياري در قرآن " در جشنواره مطالعه و تحقيق ، رتبه اول را كسب كرد. اين طرح كه توسط "فاطمه فلاحتي" عضو بخش دين پژوهي پژوهشكده تعليم و تربيت استان كرمان اجرا شده است موفق به كسب رتبه اول از بيست و چهارمين جشنواره كشوري شعر، داستان و مطالعه و تحقيق دانش آموزي شد. اين طرح پژوهشي با راهنمايي خانم پروين محمودي استاد بخش دين پژوهي اين پژوهشكده اجرا شده است. طرح ياد شده پس از فاجعه زلزله بم و با انگيزه رسيدن به پاسخ بسياري از چراهايي شكل گرفت كه حاصل آن بهره‌وري از رهنمودهاي آيات و روايات براي ارائه راهكارهايي در زمان مديريت بحران در چنين حادثه‌هايي مي‌باشد. جشنواره مذكور مردادماه امسال در شهر تبريز برگزار شد

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مدیرکل دفتر آموزش و پرورش فنی و حرفه ای : تخصیص منابع مالی در آموزش و پرورش فنی و حرفه ای نابسامان است بر اساس اظهارات مدیرکل دفتر آموزش و پرورش فنی و حرفه ای کشور ، رابطه آموزش ها و بازار کار در کشور ، به جای تقاضا محوری به شکل عرضه محور ارائه می شود. رضا رسول زاده در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، در شرح یکی از بزرگ ترین مشکلات آموزش فنی و حرفه ای کشور ، ادامه داد: باید آموزش ها در کشور بر اساس اعلام نیاز دستگاه های بهره بردار و تقاضای آنان دنبال شود و نیروها بر اساس نیاز بازار کار تربیت شوند. وی با تاکید بر اینکه ، فن آوری های جدید لحظه به لحظه در حال پیشرفت است و آموزش های فنی و حرفه ای نیز الزاما نیازمند تطبیق منابع در جهت تکنولوژی هستند ، گفت: منابع خاص ارزی ، ریالی و آموزش نیروی انسانی و تغییر محتوای رشته های جدید ساز و کار خاصی را می طلبد و نباید با آن به عنوان حلقه ای بسته برخورد شود. مدیرکل دفتر آموزش و پرورش فنی و حرفه ای یادآور شد: دو سال پیش در ستاد هماهنگی آموزش و پرورش تخصیص منابع مالی ارزی و ریالی به تصویب رسید که متاسفانه عملی نشد و تحقق این امر همچنان بدون سامان باقی مانده است

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مسابقات جودو ، ژیمناسیتک و شنای قهرمانی دانش آموزان کشور جمعه شب با معرفی نفرات و تیمهای برتر در کرج به کار خود پایان داد. به گزارش خبرنگار مهر در کرج، در رقابتهای جودو رده سنی جوانان که در شهریار برگزار شد تیم استان مرکزی بر سکوی نخست ایستاد ، تیم خوزستان دوم شد و تیم خراسان رضوی به عنوان سوم بسنده کرد. در این رقابتها 206 ورزشکار از 28 استان کشور شرکت داشتند. در مسابقات ژیمناستیک قهرمانی دانش آموزان کشور که در سالن ورزشی 17 شهریور فردیس کرج جریان داشت تیم مازندران با کسب 5/122 عنوان قهرمانی را از آن خود کرد، تیم شهرستانهای استان تهران با 8/118 در مکان دوم ایستاد و تیم آذربایجان شرقی با امتیاز 2/114 مقام سوم را به دست آورد. در بخش انفرادی این رقابتها در شش وسیله فتاح زارع نژاد از با 5/43 از آذربایجان شرقی عنوان قهرمان قهرمانان این مسابقات را به خود اختصاص داد ، وصال هدایتی از مازندران با امتیاز 6/42 ، شهاب شیرازی از شهرستانهای استان تهران با امتیاز 55/41 و میثم سلطان آبادی از شهرستانهای استان تهران با امتیاز 8/41 به عناوین دوم تا چهارم حرکات شش گانه ژیمناستیک دست یافتند. در این مسابقات 75 ژیمناست در قالب 15 تیم از مناطق مختلف کشور شرکت داشتند. در رشته شنا 105 دانش آموز از 18 استان کشور در دو رده سنی جوانان و نوجوانان در 10 ماده در استخر دانشگاه تربیت معلم کرج به رقابت پرداختند که در مجموع در شنای رده سنی مختلط 15 تا 17 سال تیم زنجان به عنوان نخست رسید، تیمهای خراسان رضوی و تهران نیز به ترتیب دوم و سوم شدند. در 50 متر آزاد تیمی در رده سنی 13 تا 14 سال نیز تیمهای تهران ، زنجان و فارس به سه عنوان اول دست یافتند. مسابقات قهرمانی دانش آموزان کشور در سه رشته ژیمناستیک ، شنا و جود از یک هفته قبل در شهرستانهای شهریار و کرج آغاز شده بود.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

گزارش مهر از عدم تخصیص اعتبار نوسازی مدارس فرسوده کشور / شروع دوباره سال تحصیلی در مدارس قدیمی ! خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی: بوی مهر می آید اما دست های فرسوده مدرسه از فرط پیری و ناتوانی به خود می لرزد. آخر وعده داده بودند امسال زنگ شروع فصل درس و مشق در مدرسه های جوان نواخته می شود اما رنگ در و دیوارها پریده تر از همیشه است ، چون قرار نیست مدرسه ای تازه شود ، شاید هنوز خیلی از بچه ها این را ندانند. به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، یک نفر گفت به بچه ها بگویید منتظر مدرسه نو نباشد ! چون هنوز یک دلار هم از اعتبار 4 میلیارد دلاری که قرار بود برای بازسازی و نوسازی مدارس قدیمی پرداخت شود ، به حساب آموزش و پرورش واریز نشده است. این جمله معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش است که در گفتگو با خبرنگار مهر ، اذعان داشت و تصریح کرد: دانش آموزان بی جهت دل خود را برای نشستن سر کلاس های تازه احداث شده ، صابون نزنند. مهندس حبیب الله بوربور از بخشنامه صادر شده برای جلوگیری از تخلیه مدارس به منظور بازسازی هم خبر داد و گفت: وقتی بودجه ای برا ی ساخت و ساز و مقاوم سازی در دست نداریم ، پس چرا تعدادی از مدرسه ها را تعطیل و تعداد دیگری را 3 شیفت و 4 شیفت کنیم. رئیس سازمان نوسازی ، توسعه و تجهیز مدارس کشور آن قدر از پرداخت نشدن این بودجه و به تعطیلی کشیده شدن برنامه های پیش بینی شده برای ساخت و ساز و تعمیر مدرسه ها ناراحت بود که جواب خیلی از سئوال های بی پاسخ را هم نداد و تنها به این نکته تکیه کرد که بروید و از افرادی که مسئول هستند و کوتاهی کرده اند ، بپرسید. به گزارش خبرنگار مهر ، این خبرها در حالی شنیده می شود که قبلا اعلام شده بود 50 درصد مدارس کشور 2 شیفت است و 4میلیون و 300 هزار دانش آموز به دلیل اجبار در رفتن به مدارس در شیفت دوم و 5 میلیون دانش آموز به دلیل زود تعطیل شدن از مدارس نوبت صبح ، اوقات خود را در پارک ها و خیابان ها به بطالت می گذرانند. یعنی حدود 9 میلیون دانش آموز ایرانی از عدالت آموزشی برخوردار نبوده و مجبور به پرسه زنی در خیابان ها می شوند. همچنین خبرهای دیگر حاکی از آن بود که 52 هزار مدرسه کشور با کمک بودجه 4 میلیارد دلاری تخصیص داده شده ، بازسازی ، نوسازی و مقاوم سازی خواهد شد و بر اساس همین برنامه ریزی های انجام شده ، قرار بود 131 هزار و 935 کلاس درس تخریبی ، نوسازی شده و 126 هزار و 10 کلاس نیز مقاوم سازی شود. به گزارس خبرنگار مهر ، تابستان هم کم کم دارد رخت خود را می بندد و این یعنی شروع 9 ماه تحصیلی جدید و روزهای پر از اضطراب برای آنانی که به بچه ها وعده داده بودند در سال جدید به مدرسه نو می روند. از طرف دیگر رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شوراری اسلامی ، درباره خلل ایجاد شده در امر پرداخت بودجه یاد شده ، قانون پرداخت بودجه 4 میلیارد دلاری را کامل و جامع عنوان و تاکید کرد: برای این قانون تا به حال 2 بار در این کمیسیون و دو بار دیگر در کمیته ای با حضور رئیس مجلس بررسی شده و از جدیت کامل در رسیدگی بهره مند است ، به طوری که رئیس مجلس نیز طی نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار پرداخت سریع آن شده است. دکتر علی عباسپور تهرانی ادامه داد: این نوع رسیدگی یعنی اینکه قوه مقننه از ابعاد نظارتی و پیگیری هیچ نوع کوتاهی از خود نشان نداده است و در حال حاضر که این بودجه پرداخت نشده ، به عنوان قوه مقننه بیش از این نمی توانیم پیگیری و نظارت درخواست اجرای قانون را دنبال کنیم. وی تصریح کرد: ترجیح می دهیم بر سر مسائل این چنینی با قوه مجریه وارد بحث نشویم اما از آنجا که قوه مجریه خود نیز با این جریان موافق بوده و در پرداخت این رقم اعلام آمادگی کامل داشته است ، در صورت ادامه بی توجهی به پرداخت این رقم از سوی دولت و از دست رفتن فصل تابستان برای ساخت و ساز مدارس ، مجلس مجبور خواهد شد با مکانیزم های قانونی وارد عمل شود و از تعلل در اجرای قانون جلوگیری کند. رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه به اعتبار حدود 800 میلیارد تومانی اشاره کرد که قرار بود بر اساس بودجه های سنواتی و کمک های خیرین مدرسه ساز به آموزش و پرورش داده شود. وی تصریح کرد: این بودجه جدا از بودجه 4 میلیارد دلاری مطرح شده ، است. عباسپور با اشاره به رقم 800 میلیارد تومان ذکر شده ، تاکید کرد: آموزش و پرورش می توانست در فصل تابستان و تا زمان پرداخت بودجه دلاری ، از همین بودجه برای ساخت و ساز تعدادی از مدارس استفاده کند اما با این حال اختصاص این رقم نیز نمی تواند توجیه قابل قبولی برای پرداخت نکردن بخش مشخص شده ای از 4 میلیارد دلار باشد که قرار بود در تابستان امسال پرداخت شود.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

دبير ستاد ثبت‌نام آموزش و پرورش شهر تهران در گفت‌وگو با فارس: ثبت‌نام در مدارس شهر تهران به شدت نظارت مي‌شود خبرگزاري فارس: دبير ستاد ثبت‌نام سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: ستاد نظارت بر ثبت‌نام دانش‌آموزان شهر تهران به طور ميانگين هر هفته يك هزار بازديد از مدارس دارد كه تاكنون توانسته است اقدامات بسيار موثري را انجام دهد. فرهاد ايثاري در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: در هفته اول مردادماه يك هزار و 14 بازديد از روند ثبت‌نام در مدارس شهر تهران انجام شد. وي ادامه داد: در هفته اول مردادماه 12 تخلف در مدارس دولتي و غير انتفاعي مشاهده شد كه در يك مورد دريافت وجه در مدارس دولتي مشخص شد كه تذكر كتبي به مدير مدرسه داده شد و وجه اخذ شده، پس داده شد. ايثاري در خصوص تخلفات ثبت‌نامي هفته اول مردادماه گفت: تعهد برگزاري كلاس فوق برنامه، اخذ هزينه لباس كار در هنرستان، اخذ هزينه براي مانتوي دانش‌آموزان، اخذ 250 تومان اضافه براي هزينه بيمه، عدم نصب شهريه مدارس غيرانتفاعي در معرض ديد عموم و اخذ شهريه اضافي در مدارس غيرانتفاعي از موارد تخلفي هفته اول مردادماه بود. وي اضافه كرد: در هفته دوم مردادماه نيز 5 مورد تخلف در مدرسه دولتي و 17 مورد تخلف در مدرسه غيرانتفاعي را شاهد بوديم. دبير ستاد ثبت‌نام سازمان آموزش و پرورش شهر تهران گفت: هنوز آمار هفته سوم مردادماه جمع‌بندي نشده است.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

تهران - خبرگزاري كار ايران رييس سازمان اورژانس كشور اعلام كرد: با شروع سال تحصيلي, موتور آمبولانس‌‏ها در اطراف مدارس مستقر مي‌‏شوند. فرزاد پناهي, رييس سازمان اورژانس كشور, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: در سال تحصيلي جديد نيز همانند سال گذشته استقرار موتورآمبولانس‌‏ها را در اطراف مدارس خواهيم داشت. وي افزود: با توجه به شرايط ويژه بازگشايي مدارس و ضرورت كنترل مدارس، موتور آمبولانس‌‏ها را در خيابان‌‏ها و كوچه‌‏هاي اطراف مدارس مستقر مي‌‏كنيم. به گفته پناهي, موتور آمبولانس‌‏ها در صورت بروز حادثه‌‏اي در اطراف مدارس به دانش‌‏آموزان كمك مي‌‏كنند. وي در خصوص تعداد موتور آمبولانس‌‏ها, گفت: هنوز در خصوص تعداد موتور آمبولانس‌‏ها با شهرداري توافقي نكرده‌‏ايم؛ اما به زودي تعداد نهايي آنها را اعلام مي‌‏كنيم. وي يادآور شد: موتورآمبولانس‌‏ها با شروع سال تحصيلي در نقاط تعيين شده مستقر مي‌‏شوند. پناهي خاطرنشان كرد: تيم‌‏هاي سياري نيز در ميادين اصلي مستقر مي‌‏كنيم تا در روزهاي ابتدايي سال تحصيلي از بروز حوادث پيشگيري كنند.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس اداره آموزش وپرورش شهرستان دماوند گفت: ‪ ۳۳‬باب مدرسه در اين شهرستان بخاطر نداشتن دانش‌آموز درحال تخريب است. محسن درويش روز شنبه در شوراي آموزش و پرورش شهرستان دماوند افزود: از اين تعداد ‪ ۱۲‬باب مدرسه بلااستفاده بوده و بقيه آنها دراختيار شوراها و مردم قرار دارد. وي از شهرداري‌ها خواست، مدارس بلااستفاده را تجهيز كرده و با فراهم كردن امكانات مورد نياز، از آنها براي اسكان مسافران و فرهنگيان استفاده كنند. درويش با اشاره كاهش شمار دانش‌آموزان در روستاهاي منطقه، گفت: انتخاب مدرسه در يكي از روستاها براي استفاده ساير دانش‌آموزان روستاهايي كه دانش آموز كمتري دارند، امكان پذير نيست. وي خاطرنشان كرد: شاداب‌سازي فضاي مدارس، زيباسازي و ايجاد فضاي سبز از مهمترين برنامه‌هاي اين اداره در سال جاري است كه بدون مساعدت و همكاري شهرداري‌ها ميسر نمي‌باشد. شهردار دماوند نيز در اين جلسه استفاده از توان بالقوه دانش‌آموزان در ايجاد فضاي سبز در ايام تعطيل و تا آغازسال تحصيلي جديد رادرپيشبرد اهداف عمراني منطقه موثر خواند وگفت: شهرداري براي زيباسازي هرفضايي كه درمنظره شهر قرار گرفته و در نماي شهري تاثير داشته باشد، اعلام مساعدت و همكاري مي‌نمايد. عباس صفري افزود: از ابتداي امسال تاكنون براي ايجاد فضاي سبز در منطقه به دليل كمبود فضاي سبز در محدوده شهري، شهرداري درحال كاشت درخت است كه با توجه به موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي منطقه در زيباسازي شهر و جذب گردشگر بسيار موثر است. وي براي تجهيز مدارس بلااستفاده در شهرستان درصورت مكان‌يابي، اعلام كاربري آموزش و پرورش و برآورد بودجه اعلام آمادگي كرد. فرماندار دماوند نيز گفت: يكي از اهداف مهم شوراي آموزش وپرورش توجه، گرايش و حركت به سمت بحث‌هاي آموزشي است. عليرضا فخاري خاطرنشان كرد: سال تحصيلي جديد را بايد با برنامه، ارزيابي، عملكرد، نگرش و پيدا كردن راه‌كارهاي جديد و نو آغاز كنيم. وي بررسي كارهاي انجام شده در سال گذشته و برنامه‌هاي اجرايي در سال جديد را از اساسي‌ترين كار شوراها عنوان كرد و افزود: پيدايش چگونگي مشكلات و بررسي راه‌كارهاي درست و مطلوب براي برطرف كردن آنها نيز به عنوان يكي ديگر از وظايف شوراها بايد مدنظر قرار گيرد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري فارس:نماينده مردم همدان در مجلس گفت:انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان تكيه گاه دانش آموزان در مدرسه است. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي و امور بين‌الملل اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش‌آموزان حميدرضا حاجي بابايي نماينده مردم همدان در مجلس شوراي اسلامي و عضو هئيت رئيسه مجلس هفتم در مراسم افتتاح اردوي تشكيلاتي آموزشي اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان تصريح كرد: اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان تكيه گاه دانش آموزان است. بر پايه اين گزارش حاجي بابايي با ابراز خرسندي از حضور در جمع اعضاي منتخب اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان سراسر كشور افزود: جايگاه اين تشكل جايگاه بسيار محكمي است،هم به دليل سابقه پرافتخاري كه دارد هم به دليل اين كه اين تشكل توسط امام راحل كليد خورد و هم بزرگاني تحت عنوان نماينده رهبري در اين تشكل ماموريت ويژه را عهده‌دار هستند و نقش بي‌بدليل بر سازماندهي فكر و انديشه دانش آموزان به ويژه در هشت سال دفاع مقدس را داشته است. اگر گفته مي شود دانش آموزان حدود 15 هزار شهيد تقديم انقلاب كرده است،اما همه شهداي دانش آموزان به نوعي تحت تاثير فكر و انديشه متعالي و برنامه‌ريزي شده و متصل به امامت توسط اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان بوده و به همين دليل ماموريتي كه از طرف ولايت پيدا كرده و اهدافي را كه دنبال مي‌كند با ديد بلندي كه امام (ره) داشته‌اند نظام انقلاب را به شكلي ساماندهي كردند كه انشاء الله براي هميشه تاريخ اين نظام سرپا خواهد ماند. عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي افزود: ريشه اصلي رشد و توسعه كشور رسيدن به يك نظام دانايي محور طبق بيانات مقام معظم رهبري است و رسيدن به نهضت نرم افزاري و توليد علم از طريق آموزش و پرورش امكان پذير نيست و مقام معظم رهبري به ويژه امام راحل تاكيد فراواني بر سلامت آموزش و پرورش داشته و رئيس جمهور محترم نيز تاكيد كرده است كه اگر ما آموزش و پرورش داشته باشيم،همه چيز داريم. حاجي بابايي با بيان اين كه چه در جامعه و چه در مدرسه تشكلهاي آموزشي و ديني محوري‌ترين رمز موفقيت در جامعه و مدرسه هستند،افزود:ما نمي‌توانيم مدرسه را بدون تشكلهاي ديني و مذهبي رهبري كنيم. حاجي بابايي در پايان اين مراسم افزود: ما در اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان سه هدف را دنبال مي كنيم يكي تاثيرگذاري و برنامه‌ريزي، مديريت و هدايت دانش آموزان در مدرسه، دوم ساختن نيروهايي كه در آينده نظام مديريتي كشور را بر عهده بگيرند و اداره كنند، سوم نقش محوري و رسالت اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانش آموزان اين است كه شفافيت فكر و انديشه را در اين فرصت طلايي در بين دانش آموزان جا بيندازند كه چگونه مي‌توان به يك زندگي سعادتمند در ارتباط با ولايت و آموزه‌هاي قرآني رسيد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس اداره آموزش وپرورش شهرستان دماوند گفت: ‪ ۳۳‬باب مدرسه در اين شهرستان بخاطر نداشتن دانش‌آموز درحال تخريب است. محسن درويش روز شنبه در شوراي آموزش و پرورش شهرستان دماوند افزود: از اين تعداد ‪ ۱۲‬باب مدرسه بلااستفاده بوده و بقيه آنها دراختيار شوراها و مردم قرار دارد. وي از شهرداري‌ها خواست، مدارس بلااستفاده را تجهيز كرده و با فراهم كردن امكانات مورد نياز، از آنها براي اسكان مسافران و فرهنگيان استفاده كنند. درويش با اشاره كاهش شمار دانش‌آموزان در روستاهاي منطقه، گفت: انتخاب مدرسه در يكي از روستاها براي استفاده ساير دانش‌آموزان روستاهايي كه دانش آموز كمتري دارند، امكان پذير نيست. وي خاطرنشان كرد: شاداب‌سازي فضاي مدارس، زيباسازي و ايجاد فضاي سبز از مهمترين برنامه‌هاي اين اداره در سال جاري است كه بدون مساعدت و همكاري شهرداري‌ها ميسر نمي‌باشد. شهردار دماوند نيز در اين جلسه استفاده از توان بالقوه دانش‌آموزان در ايجاد فضاي سبز در ايام تعطيل و تا آغازسال تحصيلي جديد رادرپيشبرد اهداف عمراني منطقه موثر خواند وگفت: شهرداري براي زيباسازي هرفضايي كه درمنظره شهر قرار گرفته و در نماي شهري تاثير داشته باشد، اعلام مساعدت و همكاري مي‌نمايد. عباس صفري افزود: از ابتداي امسال تاكنون براي ايجاد فضاي سبز در منطقه به دليل كمبود فضاي سبز در محدوده شهري، شهرداري درحال كاشت درخت است كه با توجه به موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي منطقه در زيباسازي شهر و جذب گردشگر بسيار موثر است. وي براي تجهيز مدارس بلااستفاده در شهرستان درصورت مكان‌يابي، اعلام كاربري آموزش و پرورش و برآورد بودجه اعلام آمادگي كرد. فرماندار دماوند نيز گفت: يكي از اهداف مهم شوراي آموزش وپرورش توجه، گرايش و حركت به سمت بحث‌هاي آموزشي است. عليرضا فخاري خاطرنشان كرد: سال تحصيلي جديد را بايد با برنامه، ارزيابي، عملكرد، نگرش و پيدا كردن راه‌كارهاي جديد و نو آغاز كنيم. وي بررسي كارهاي انجام شده در سال گذشته و برنامه‌هاي اجرايي در سال جديد را از اساسي‌ترين كار شوراها عنوان كرد و افزود: پيدايش چگونگي مشكلات و بررسي راه‌كارهاي درست و مطلوب براي برطرف كردن آنها نيز به عنوان يكي ديگر از وظايف شوراها بايد مدنظر قرار گيرد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون آموزش عمومي سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي از الزامي شدن آموزش براي تمامي كودكان اين استان در سال تحصيلي آينده خبر داد. "علي باقرزاده" روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: با توجه به قانون برنامه توسعه چهارم كشور، گذراندن آموزش تا پايان دوره راهنمايي براي افراد واجب التعليم اجباري خواهد بود. وي افزود: با ارسال بخشنامه اين قانون براي تمامي ادارات، مديران مدارس ، شوراهاي اسلامي، دهياران و مراكز بهداشت شهري و روستايي، از آنان خواسته مي‌شود كه آمار تمامي كودكان سنين شش تا ‪ ۱۳‬را كه از تحصيل بازمانده و يا از نعمت سواد محرومند را به شوراي رسيدگي و رفع موانع تحصيلي اعلام كنند. وي گفت: در اجراي اين طرح تمامي كودكان بازمانده از تحصيل شناسايي و براي آموزش در آموزشكاه‌ها جذب و نگهداري مي‌شوند. او افزود: اولياي كودكان لازم‌التعليمي كه به هر دليل از فرستادن فرزندان خود به آموزشگاهها خودداري كنند در مرحله اول تذكر و راهنمايي شده و در صورت مقاومت، مورد برخورد قانوني قرار مي‌گيرند. وي نفرستادن كودكان به مراكز آموزشي را جرم دانست و گفت: قاضي مي‌تواند براي مجازات اولياي متخلف سه تا شش ماه زندان و يا پرداخت ‪ ۱۰‬ميليون ريال جريمه تعيين كند. وي افزود: در مرحله اجراي اين طرح تا اطمينان از حضور همه دانش‌آموزان واجب التعليم در مدارس، پيگيرهاي لازم صورت مي‌گيرد. وي گفت: دانش‌آموزاني كه به دليل فقر مالي از آموزش محرومند و تحت پوشش هيچ نهاد حمايتي نيستند نيز تمامي هزينه‌هاي تحصيلي آنان پرادخت مي‌شود. او افزود: براي تمامي شهرستانها رديف ويژه‌اي براي دانش‌آموزان محروم اختصاص پيدا مي‌كند كه اين رديف ويژه براي هزينه‌هاي نوشت‌افزار، پوشاك، تغذيه و سرويس رفت و آمد در نظر گرفته مي‌شود. معاون آموزش عمومي آموزش و پرورش خراسان شمالي با بيان اينكه ‪ ۱۹‬هزار دانش‌آموز در اين استان از تحصيل بازمانده‌اند، گفت: اين رقم تنها شامل آناني است كه براي ثبت‌نام به مدارس مراجعه كرده اما به دلايلي از تحصيل بازمانده‌اند. وي با ذكر اينكه آمار واقعي دانش‌آموزان بازمانده و محروم از تحصيل بيش از اين رقم است، افزود: بسياري از كودكاني كه از نعمت سواد محرومند حتي شناسايي نيز نشده‌اند. او گفت: با اجراي طرح اجباري شدن آموزش، تمامي كودكان لازم التعليم شناسايي و در آموزشگاه‌ها جذب شوند. خراسان شمالي با جمعيت ‪ ۸۴۰‬هزار نفري، ‪ ۲۰۲‬هزار نفر دانش‌آموز دارد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون نظري و مهارتي وزير آموزش و پرورش خواستار توسعه متوازن هنرستان- هاي فني و حرفه‌اي براي تامين نياز بازار كار شد. دكتر "پرويز آژيده" روز شنبه در گردهمايي معاونان آموزش و پرورش نظري مهارتي سراسر كشور در آموزشكده زينب كبري (س) همدان افزود: براي ايجاد اشتغال و ورود دانش آموختگان به بازار كار، توجه اساسي به مقوله فني و حرفه‌اي يك امر ضروري است. وي اضافه كرد: براي اين امر بايد از نيروي انساني متخصص و با تجربه در آموزش و پرورش استفاده شود. وي بر توجه ويژه بر امر آموزش تاكيد كرد و اظهار داشت: اگر سطح معلومات دانش‌آموزان متوسطه افزايش يابد ناهنجاري‌هاي جامعه نيز كمتر خواهد شد. معاون وزير آموزش و پرورش افزود: توانمندسازي معلمان از طريق آموزش ‪IT‬ لازم است و معلمان بايد خودشان را مسلح به تكنولوژي روز كنند تا تحول گرا باشند. آژيده بيان كرد: مسوولان آموزش و پرورش هر اندازه در تربيت دانش‌آموزان برنامه‌ريزي مناسبي داشته باشند، اثربخشي بيشتري در اين سازمان ايجاد مي‌شود. وي در ادامه بر احياي مراكز تربيت معلم و دانشگاه‌هاي تربيت معلم تاكيد كرد و اظهار داشت: قدم‌هاي اساسي براي اين كار برداشته شده است. وي بيان كرد: پراكندگي جمعيت دانش‌آموزي مقطع متوسطه در استان ‪ ۲۴‬درصد است كه اين رقم در كشور ‪ ۲۵‬درصد مي‌باشد كه با ارايه راهكارهاي مناسب بايد اين رقم افزايش يابد. وي همچنين بر ايجاد عدالت در آموزش، مشاركت پذيري و اجراي طرح‌هاي مناسب از جمله جشنواره‌هاي الگوي‌هاي تدريس تاكيد كرد. در اين گردهمايي كه دور روز به طول مي‌انجامد ‪ ۵۰‬نفر از معاونان آموزش و پرورش نظري و مهارتي سراسر كشور حضور دارند.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رسا، سرويس فرهنگي ـ مديركل دفتر برنامه ريزي و تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش از تغيير محتواي كتاب ديني دوره پيش دانشگاهي درسال تحصيلي جديد خبر داد. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رسا، حجت الاسلام علي ذو علم، ‌گفت: در كتب ديني جديد، عناصر تمدن ساز اسلا‌م مطرح شده و تمدن نوين با ويژگي هاي اسلا‌مي و نگاه اجتماعي روز ارزيابي و نقادي شده‌ است. به گفته وي، در اين كتاب‌ها دانش آموزان با نقش خودشان در ايجاد تمدن‌اسلا‌مي و رشد علمي جامعه از نگاه اسلا‌م آشنا مي‌شوند. دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتب درسي وزارت آموزش و پرورش يكي از دفاتر تابعه سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي است كه وظيفه طراحي، برنامه‌ريزي و تاليف كتاب‌هاي درسي دوره‌هاي تحصيلي ابتدايي، راهنمايي، متوسطه و مراكز تربيت معلم را بر عهده دارد.

[ شنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

وزیر آموزش و پرورش گفت :آموزش و پرورش زیربنای همه تحولا‌ت جامعه است و مسئولیت بزرگی بر عهده دارد . آقای فرشیدی در جمع معلمان و آزادگان فرهنگی اردبیل توجه ویژه دولت به معلمان را یادآور شد و افزود : درمجلس شرایط امیدوارکننده‌ای برای آموزش و پرورش به وجود آمده است. وی نظام جمهوری اسلامی را یک نظام معلم محور دانست و گفت : سیاستگذاری کلان نظام درباره دستگاه تعلیم و تربیت است . وزیر آموزش و پرورش همچنین در این سفر از اردوگاه دانش‌آموزی مقدس اردبیلی و همچنین پژوهش سرای دانش‌آموزی اردبیل بازدید و با دانش‌آموزان این مرکز گفتگو کرد و در جریان مشکلات آنان قرار گرفت .

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مديركل نوسازي و تجهيز مدارس لرستان گفت: با همكاري و مساعدت مسوولان اجرايي استان، ‪ ۷۰‬ميليارد ريال اعتبار براي بازسازي و تجهيز مدارس زلزله زده لرستان تخصيص يافت. "حشمت‌الله اميري" چهارشنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ايرنا در منطقه سيلاخور دورود ابراز اميدواري كرد، ‪ ۷۰‬درصد كل مدارس خسارت ديده از زلزله تا قبل از فرارسيدن سال تحصيلي جديد آماده بهره‌برداري شود. وي ادامه داد: مابقي مدارس نيز كه عمدتا ‪ ۱۰۰‬درصد تخريب داشتند بتدريج در طول سال بازسازي خواهند شد. اميري اضافه كرد: ‪ ۹‬آموزشگاه در روستاهاي بخش سيلاخور دورود به صورت ‪۱۰۰‬ درصد تخريب شده‌اند كه كار بازسازي آنها بين ‪ ۴۰‬تا ‪ ۷۰‬درصد پيشرفت فيزيكي داشته كه چنانچه روزانه ‪ ۵۰‬تن سيمان در اختيار ستاد بازسازي مربوطه قرار گيرد، هفت دستگاه از اين واحدها براي اول مهر آماده خواهند شد. وي، تعداد مدارس تعميري در شهر دورود را ‪ ۲۷‬و در روستاهاي بخش سيلاخور را ‪ ۱۴‬واحد اعلام كرد و افزود: تمامي آنها براي اول مهرماه آماده پذيرش دانش آموزان خواهند بود. زلزله شش ريشتري فروردين‌ماه امسال در شهرستانهاي دورود و بروجرد موجب تخريب بسياري از اماكن مسكوني، تجاري و آموزشي شد.

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مسوول بخش عربي كانون زبان ايران با بيان اينكه زبان عربي نزديك‌ترين زبان به زبان فارسي است ، گفت : شيوه آموزش اين زبان در مدارس و مراكز دانشگاهي كشور غلط است. دكتر"مسعود فكري" روز پنجشنبه در حاشيه همايش بررسي شيوه‌هاي جديد آموزش زبان عربي و آسيب شناسي اين زبان درايران طي سخناني درسالن اجتماعات كوثر قزوين افزود: سنگين بودن مطالب كتابهاي درسي و آموزش غلط زبان عربي در ايران موجب دلسردي و بيزاري دانش آموزان از اين درس شده است. وي اظهار كرد: براي اينكه بتوانيم درزبان عربي گامي وسيع برداريم و خود را به آن نزديك كنيم بايد روش‌هاي آموزشي جديد را كه در دنيا متداول است، مورد توجه قرار داده و آن را در عرصه‌هاي آموزشي بكار ببنديم. فكري افزود: بايد مولفان كتابهاي آموزشي در نظر داشته باشند كه عمر هر كتاب بيش از پنج سال نيست و بايد اين كتابها را مطابق با روز تاليف كنند. استاد زبان عربي دانشگاه تهران با بيان اين مطلب كه متاسفانه زبان در كشور ما تحت الشعاع كنكور قرار دارد، افزود: ايرانيان داراي توانمندي و ضريب هوشي بالايي هستند ولي به آموزش و يادگيري زبان‌هاي خارجي كمتر توجه دارند. فكري اضافه كرد: زبان عربي در سازمان ملل جزو شش زبان اصلي بشمار مي‌رود و بيش از يك ميليارد مسلمان از اين زبان استفاده مي‌كنند، بنابر اين براي برقراري ارتباط فرهنگي و اقليمي با اين كشورها بايد از قالب آموزش كلاسيك و سنتي خارج شويم. مدير كانون زبان ايران با بيان اين مطلب كه مرز ميان زبان و ادبيات در مراكز آموزشي كشور وجود ندارد، افزود: قرآن كه در بالاترين و فني‌ترين نثر ادبي زبان عربي قرار دارد و از نثر فني و پيچيده‌اي برخورد دار است ، براي آموزش اوليه زبان عربي استفاده مي‌شود. وي يادآورشد: كانون زبان ايران از سه سال پيش آموزش زبان عربي به روش بديع و نوين با نام " صدي الحياه- پژواك زندگي" را آغاز نموده و تاكنون به‪ ۷۰۰‬نفر در شهرهاي تهران، شيراز، مشهد، اصفهان، تبريزو بابل آموزش داده است. فكري افزود: با برنامه ريزي‌هاي انجام شده اميدواريم تا پايان سالجاري شعبه‌اي از كانون زبان در بخش زبان عربي در قزوين داير شود. در همايش بررسي شيوه‌هاي جديد آموزش زبان عربي وآسيب شناسي عربي در سالن اجتماعات كوثر شهر قزوين ‪۲۰۰‬نفراز دبيران عربي مقاطع راهنمايي و دبيرستان استان قزوين حضور داشتند. در پايان اين مراسم جلسه پرسش و پاسخ توسط حاضرين برگزار شد

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي گفت: ‪ ۱۹/۷‬درصد دانش‌آموزان شبانه‌روزي كشور در اين استان مشغول به تحصيل هستند. غلامحسين افسري روز پنجشنبه در جلسه شوراي اسلامي استان خراسان رضوي شمار اين دانش آموزان را ‪ ۵۰‬هزار و ‪ ۹۶۳‬نفر ذكر كرد. وي در اين جلسه خواستار خريداري زمين‌هاي رها شده در مناطق مختلف به منظور تامين فضاي آموزشي مورد نياز استان شد. او گفت: يكي از راههاي تامين زمين مورد نياز فضاهاي آموزشي اجراي بند سه ماده ‪ ۱۳‬قانون است،كه شهرداري‌ها را موظف مي‌كند پنج درصد از درآمد حاصل از جمع‌آوري ماليات را به آموزش و پرورش اختصاص دهد. وي همچنين خواستار اجراي ماده ‪ ۱۸‬قانون مبني بر تامين فضاي آموزشي از سوي مجتمع‌هايي كه ‪ ۲۰۰‬واحد مسكوني و يا بيشتر احداث مي‌كنند، شد. افسري افزود: تاكنون اين دو ماده قانوني اجرا نشده و در صورت اجرا بخش زيادي از مشكلات تامين فضاي آموزشي در مشهد بويژه در نواحي شش و هفت آموزش و پرورش حل مي‌شود. او در خصوص نقل و انتقال فرهنگيان گفت: امسال تاكنون به تقاضاي ‪ ۴۴‬درصد نقل و انتقال‌ها رسيدگي شده است. وي اظهار داشت: پارسال به ‪ ۳۸‬درصد كل تقاضاها رسيدگي شد. رييس آموزش و پرورش خراسان رضوي تعداد دانش‌آموزان استان را يك ميليون و ‪ ۲۷۰‬هزار و ‪ ۷۶۰‬نفر عنوان كرد و افزود: اين تعداد دانش آموز در ‪ ۱۱‬هزار و ‪ ۵۱۳‬آموزشگاه مشغول تحصيل هستند. مديركل دفتر ارزيابي و نظارت استانداري خراسان رضوي نيز در اين جلسه در خصوص علت تشكيل دفتر نظارت در استانداري گفت : اعتماد مردم نسبت به سيستم هاي نظارتي دستگاهها مختلف سلب شده بود بنابراين اين دفتر به صورت متمركز و زير نظر استاندار كار بازرسي و نظارت دستگاههاي دولتي را به‌منظور تامين رضايت مندي مردم برعهده دارد. محمدعلي جعفري افزود: پيش بيني مي‌شود امسال ‪ ۵۰‬دستگاه و سازمان دولتي استان مورد رسيدگي و نظارت قرار گيرد. وي در ادامه گفت: تاكنون خراسان رضوي در رسيدگي به نامه‌هاي سفر رياست جمهوري بهترين عملكرد را داشته است.

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون آموزشي سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي گفت: از مجموع هشت‌هزار دانش‌آموز عشاير اين استان فقط حدود ‪ ۲۵‬درصد از سرانه‌هاي ويژه دانش‌آموزان عشاير برخوردار هستند. "علي باقرزاده" روز پنجشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي گفت: اكنون تنها يكهزار و ‪ ۹۰۴‬نفر از دانش‌آموزان عشاير اين استان داراي كد عشايري هستند. وي افزود: يكهزار و ‪ ۷۵‬نفر از اين دانش آموزان پسر و ‪ ۸۲۹‬نفر دختران عشايري هستند كه داراي كد و از سرانه دانش‌آموزان عشايري برخوردارند. وي اظهار داشت: دانش‌آموزاني كه شناسايي نشده‌اند و داراي كد نيز نيستند در مدارس عادي درس مي‌خوانند و يا برخي از آنان به دلايل مشكلات مختلف از تحصيل بازمانده‌اند. او داشتن كد شناسايي براي دانش‌آموزان عشايري براي برخورداري از تسهيلات ، خدمات ويژه و سرانه اين قشر ضروري خواند. باقرزاده گفت: سرانه تحصيلي هر دانش‌آموز عادي حدود ‪ ۲۰‬هزار ريال است و حال آنكه همين سرانه براي دانش‌آموزان عشاير ‪ ۸۰‬هزار ريال است. او بااشاره به اينكه اقداماتي براي شناسايي دانش‌آموزان عشايري‌اين استان و كددار كردن آنها آغاز شده، گفت: پارسال ‪ ۲۵‬مدرسه در شهرستان فاروج و ‪۱۴‬ مدرسه نيز در شهرستان شيروان شناسايي و بزودي كددار مي‌شوند. وي اظهار داشت: امسال نيز ‪ ۳۹‬مدرسه استان كه پذيراي دانش‌آموزان عشايري هستند با ظرفيت يكهزار و ‪ ۲۰۰‬دانش‌آموز كد عشايري خواهند گرفت. معاون‌آموزش عمومي سازمان آموزش و پرورش خراسان شمالي گفت: اكنون يكهزار و ‪ ۹۰۴‬دانش‌آموز عشايري در ‪ ۱۲۴‬كلاس ابتدايي، ‪ ۱۳‬كلاس راهنمايي و شش كلاس متوسطه استان مشغول تحصيل هستند. وي اظهار داشت: اين دانش‌آموزان در ‪ ۸۳‬آموزشگاه كه عمدتا به صورت چادر، چپر و يا ساختمانهاي مخروبه و نامناسب اداره مي‌شوند، درس مي‌خوانند. در استان خراسان شمالي پنج هزار خانوار عشايري با آمار جمعيتي حدود ‪۳۰‬ هزار نفر سكونت دارند.

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]

يك گروه از دانش‌آموزان و معلمان فارسي‌آموز مدارس كشور ارمنستان براي شركت در اردوي آموزشي، روز شنبه وارد ايران مي‌شوند. به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين اردو با حضور ‪۳۰‬دانش‌آموز و هشت معلم فارسي‌آموز ارمنستاني باهمكاري رايزني فرهنگي ايران در ارمنستان، وزارت آموزش و پرورش ايران و وزارت علوم كشور ارمنستان برگزار مي‌شود. شركت‌كنندگان اين اردوي يك هفته‌اي علاوه بر بازديد آثار تاريخي و فرهنگي شهرهاي اصفهان و شيراز و مدارس ارمني شهر تهران، در آيين گشايش هفته فرهنگي آيسيسكو در اصفهان شركت مي‌كنند. برپايه اين گزارش،در راستاي گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي دو كشور، همكاري‌هاي رايزني فرهنگي ايران در ايروان با كانون نويسندگان ارمنستان در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي و برگزاري همايش‌هاي علمي و ادبي گسترش مي‌يابد.

[ پنجشنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۸۵ ] [ ] [ احمد مظفری ]


درباره وبلاگ

سلامی خالصانه تقدیم به همه فرهنگیان خدوم و دلسوز ، در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعات و مقالات آموزشی ارائه می گردد امیداوریم شما معلمان عزیز با رهنمودهای خود ما را یار و یاور باشید
امکانات وب