لینک دوستان
لینک های ویژه
 

 عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ، حذف معاونت پرورشی بدون مصوبه مجلس را غیر قانونی خواند . فاطمه آجرلو در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، گفت: برای احیای دوباره معاونت پرورشی در سطح مدارس نیازی به مصوبه جدید نبوده ، زیرا حذف آن بدون مصوبه مجلس شورای اسلامی غیر قانونی بوده است . وی با اشاره به تصویب طرح احیای معاونت پرورشی با رویکرد جدید در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، تصریح کرد : به طور حتم این طرح در سال تحصیلی جدید با اصلاحاتی که بر روی آن صورت گرفته ، اجرا خواهد شد . آجرلو به جلسه امروز خود با سرپرست وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد و افزود : با توجه به تصویب طرح در کمیسیون آموزش ، مشکل چندانی برای اجرای دوباره معاونت پرورشی با رویکرد جدید در مدارس نداریم و از همین رو در جلسه ای که با آقای فانی داریم ، این موضوع پیگیری می شود . شایان ذکر است ، معاونت پرورشی در دوره وزارت حاجی حذف و به برنامه های آن در حوزه معاونت امور عمومی آموزش و پرورش تبیین گردید که این امر با مخالفت های متعددی از سوی مربیان و کارشناسان علوم تربیتی مواجه گشت و در نهایت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هفتم ، احیای دوباره آن را در دستور کار قرار داد .

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مديرکل دفتر آموزش و پرورش راهنمايي در گفت و گو با ايلنا: انتخابات شوراهاي دانش‌‏آموزي در مهرماه برگزار مي‌‏شود تمام مدارس موظف به تشكيل شوراهاي دانش‌‏آموزي هستند تهران- خبرگزاري كار ايران مديركل دفتر آموزش و پرورش راهنمايي, گفت: انتخابات شوراهاي دانش‌‏آموزي در روز 28 مهرماه در سراسر كشور برگزار مي‌‏شود. منوچهر فضلي‌‏خاني, مديركل دفتر آموزش و پرورش راهنمايي, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: انتخابات شوراهاي دانش‌‏آموزي به صورت همزمان در تمام مدارس كشور و در همه مقاطع تحصيلي برگزار خواهد شد. وي، با تاكيد بر اهميت و نقش شوراهاي دانش‌‏آموزي در اداره مدارس، افزود: تمام مدارس سراسر كشور موظف هستند كه در زمان تعيين شده نسبت به راي‌‏گيري و انتخابات اعضاي شوراي دانش‌‏آموزي اقدام كنند. فضلي‌‏خاني تصريح كرد: تشكيل شوراهاي دانش‌‏آموزي جزئي از وظايف مهم مدرسه است و اگر مدرسه‌‏اي انتخابات شورا را برگزار نكند، اين كاستي قابل پيگيري خواهد بود. مديركل دفتر آموزش و پرورش راهنمايي, افزود: مطابق دستورالعمل ارسال شده و قوانين و مقررات موجود، تمام مدارس بايد انتخابات شوراها را برگزار كنند و تشكيل شوراهاي دانش‌‏آموزي موفق در ارزيابي پايان سال مديران مدارس، تاثيرگذار است.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون آموزش و پرورش عمومي شهر تهران در گفت و گو با ايلنا: 31 شهريورماه؛ 90 هزار كلاس اولي در شهر تهران به مدرسه مي‌‏روند طرح "بشارت" روز دوم مهر در مدارس راهنمايي اجرا مي‌‏شود تهران- خبرگزاري كار ايران معاون آموزش و پرورش عمومي شهر تهران, گفت: در روز 31 شهريورماه، 90 هزار كلاس اولي در شهر تهران به مدرسه مي‌‏روند. عليرضا عراقي‌‏نيا, معاون آموزش و پرورش عمومي شهر تهران, در گفت و گو با خبرنگار ايلنا, گفت: در روز 31 شهريورماه جشن شكوفه‌‏ها در تمام مدارس شهر تهران برگزار مي‌‏شود و در روز دوم مهر نيز تمام دانش‌‏آموزان در مدارس حاضر مي‌‏شوند. وي افزود: امسال در مدارس راهنمايي براي دانش‌‏آموزان پايه اول طرح "بشارت" اجرا مي‌‏شود به اين ترتيب به در روز دوم مهر دانش‌‏آموزان در فضايي شاد و خوشايند روز را سپري مي‌‏كنند. وي تصريح كرد: در روز اول بازگشايي مدارس, هيچ درسي به دانش‌‏آموزان ارائه نخواهد شد و آنها در كنار دوستان خود با فضاي مدرسه آشنا مي‌‏شوند. عراقي‌‏نيا, با اشاره به توسعه دوره پيش‌‏دبستاني, گفت: امسال در مناطقي كه امكان آن وجود داشته، از نوآموزان 4 ساله نيز براي شركت در كلاس‌‏هاي پيش‌‏دبستاني ثبت‌‏نام شده است. معاون آموزش و پرورش عمومي شهر تهران, افزود: امسال برنامه‌‏هاي پژوهشي دانش‌‏آموزان, ارزشيابي توصيفي و مهارت‌‏هاي زندگي در مدارس گسترش مي‌‏يابد. وي تصريح كرد: سال گذشته طرح" ارزشيابي بر مشاوره" روي 7 هزار معلم اجرا شد كه اين طرح در سال جاري در خصوص تعداد بيشتري معلم، اجرا خواهد شد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 بر اساس دستور العمل ایمنی تردد دانش آموزان در سال تحصیلی جدید ، ایستگاههای سرویس مدارس باید به اندازه 50 متر جهت سوار و پیاده کردن دانش آموزان باشد . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، پاکسازی ایستگاههای سرویس مدارس توسط عوامل راهنمایی صورت گرفته و سوار و پیاده کردن دانش آموزان می بایست فقط از درب سمت راست وسایل نقلیه صورت بگیرد . استفاده اجباری از کمربند ایمنی برای سرنشینان جلو سرویس مدارس و تعیین یک نفر به عنوان ارشد سرویس با عنوان پلیس سرویس مدرسه ، از دیگر ضوابط تعریف شده در دستورالعمل ایمنی تردد دانش آموزان برای سال تحصیلی 85 - 84 به شمار می رود . بر همین اساس ، گزارش وضعیت رعایت مقررات رانندگی سرویس توسط پلیس های سرویس و حضور پرسنل راهور از ساعت 6 و 30 دقیقه تا 9 صبح و از ساعت 11 الی 14 مقابل مدارس تعیین شده در ایام بازگشایی مدارس ، از دیگر دستورالعمل های مذکور است . به گزارش مهر ، همچنین استفاده از پل مقابل مدارس توسط دانش آموزان با هدایت پلیس یاران مهر و تنظیم زمان حضور سرویس ها با فاصله زمانی مناسب که موجب تراکم در مقابل مدارس نگردد ، از دیگر ضوابط و دستورالعمل های صادر جهت ایمنی تردد دانش آموزان است . همچنین مدارسی که فضای مناسب و کافی جهت توقف دارند، سرویسها باید قبل از زنگ آخر در محوطه مدرسه مستقر و پس از سوار شدن و خروج دانش ‌آموزان بی ‌نیاز از سرویس ، مدرسه را ترک کنند .‌

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌وگو با فارس: شكايت از اخذ وجه در مدارس با اعلام دوباره تلفن پيگيري شكايات افزايش يافت خبرگزاري فارس: رئيس كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس گفت: براي مدت زماني ميزان شكايات مردم از اخذ وجه در زمان ثبت‌نام كاهش يافته بود اما به نظر مي‌رسد كه دليل آن ناآگاهي مردم از شماره تلفن كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس بود. علي عباسپور تهراني در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: به نظر مي‌آيد مردم شماره تلفن كميسيون آموزش و تحقيقات را فراموش كرده و يا نمي‌دانستند زيرا از زماني كه دوباره شماره اعلام شد، تماسهاي مردم افزايش بسياري داشته است. وي اضافه كرد: مسئله افزايش شكايات را به سرپرست آموزش و پرورش منعكس كرديم و وي نيز قول داده است كه اين مسئله را پيگيري كند. عباسپور اظهار داشت: شماره تلفن كميسيون آموزش و تحقيقات مجلس 33440065 است و هر كسي كه شكايتي از اخذ وجه در زمان ثبت‌نام دارد، مي‌تواند با اين شماره تلفن تماس بگيرد. گفتني است علي اصغر فاني سرپرست آموزش و پرورش شنبه دوازدهم شهريور ماه اظهار داشت كه از امروز ديگر شكايتي در مورد اخذ وجه در مدارس مشاهده نخواهد شد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 يك متخصص تغذيه گفت: نان، پنير و گردو بهترين ميان وعده براي دانش آموزان در مدرسه است. دكتر مسعود كيمياگر در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران، با بيان اين كه تغذيه در مدارس فرصت مناسبي براي عادت دادن ذائقه دانش آموزان به مواد غذايي مفيدست، اظهار كرد:‌دوران دانش آموزي دوران رشد سريع هم از نظر مغزي و جسماني است بنابراين با دادن غذاهاي مفيد و آموزش تغذيه مناسب ذائقه كودكانتان را به غذاهاي مفيد عادت دهيد. وي با تاكيد بر اين كه در وعده غذايي دانش آموزان از سوسيس و كالباس كمتر استفاده شود، خاطرنشان كرد: با توجه به اين كه در سوسيس و كالباس مواد نگهدارنده وجود دارد در درازمدت ايجاد سرطان مي‌كند پس بهتر است اين مواد كمتر در وعده غذايي دانش‌آموزان قرار گيرد. دكتر كيمياگر با اشاره به اين كه مصرف تنقلاتي مانند چيپس و پفك بايد در دوران مدرسه به حداقل برسد، تصريح كرد: اين مواد فضاي زيادي را در معده اشغال مي‌كنند و فرصت استفاده از مواد مغذي را از فرد مي‌گيرد. وي همچنين ادامه داد: مصرف آجيل و تنقلاتي مانند نخود، كشمش، پسته و بادام بايد جايگزين ميان وعده غذاي دانش آموزان به جاي چيپس و پفك شود. اين متخصص تغذيه با بيان اين كه خوردن صبحانه براي تمام دانش‌آموزان قبل از رفتن به مدرسه الزاميست افزود: نخوردن صبحانه سبب كاهش قدرت فراگيري و همچنين كاهش تمركز دانش‌آموز مي‌شود. وي با بيان اين كه صبحانه بايد 30 درصد نياز روزانه يك فرد را تامين كند، افزود: نان خالي با چاي شيرين غذاي مناسبي براي يك وعده غذايي نيست در صبحانه بهتر است يكي از مواد لبني مانند پنير، شير و ماست چكيده وجود داشته باشد. دكتر كيمياگر با اشاره به اين كه صبحانه فرصت مناسبي براي برطرف كردن نيازها و ويتامين‌هاي بدن است، به ايسنا گفت: گوجه فرنگي، پرتقال به سبب داشتن ويتامين ث نيز ماده خوب و مناسبي براي يك صبحانه است. اين متخصص تغذيه همچنين به مادران توصيه كرد: در ميان وعده‌هاي غذايي كودكشان شير، آب ميوه، ساندويچ كوكو، ‌تخم مرغ و خشكباري مانند نخودچي، كشمش، پسته و بادام را قرار دهند. وي همچنين به ايسنا گفت: ‌از گذاشتن خيارشور و گوجه فرنگي داخل ساندويچ خودداري كنيد زيرا اين مسئله سبب خيس شدن نان و در نتيجه امكان رشد ميكروب را فراهم مي‌كند. دكتر كيمياگر در پايان خاطرنشان كرد:‌ دانش آموزان بايد از خريد مواد غذايي از دستفروشان جدا خودداري كنيد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت : ارایه تسهیلات رایگان به دانش آموزان نیازی به مصوبه شورای شهر ندارد . مهندس مهدی چمران این مطلب را در پاسخ به سئوال خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر عنوان داشت و افزود : در صورتی که تسهیلات رایگان محدود باشد ، نیاز به مصوبه و کسب اجازه از شورای شهر ندارد . شایان ذکر است ، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ، شرکت واحد ، مترو و دیگر سازمانهای زیر مجموعه شهرداری تهران ، همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید تسهیلاتی برای تردد آسان دانش آموزان و دانشجویان به صورت رایگان در نظر گرفته اند که این موضوع با انتقاد برخی از مدیران مجموعه شهری مواجه شده است . بر همین اساس ، قرار است شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به همراه شرکت قطار شهری تهران به مدت 10 روز استفاده رایگان از اتوبوسها و مترو را برای دانش آموزان و دانشجویان فراهم آورند . رییس شورای شهر تهران اظهار داشت : ارایه این قبیل تسهیلات به شهروندان از اختیارات مدیران این قبیل سازمانها محسوب می شود و نیازمند مصوبه شورای شهر نیست .

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مسوول امور تحصيلي اتباع خارجي سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي گفت: تمام دانش آموزان و سواد آموزان اتباع خارجي در مدارس ثبت نام مي‌شوند. سيدحسين بهشتي روز يكشنبه به خبرگزاري جمهوري اسلامي افزود: ثبت نام از اين دانش‌آموزان از ‪ ۱۰‬شهريور ماه جاري آغاز و همچنان ادامه دارد. وي مداراك لازم براي ثبت نام اين افراد را گذرنامه و دفترچه پناهندگي ذكر كرد و گفت: اين افراد بايد داراي گواهي اصالت مداركشان از نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و دفتر امور اتباع مهاجران خارجي استانداري نيز باشند. بهشتي پيش‌بيني كرد: امسال حدود ‪ ۴۰‬هزار دانش‌آموز تبعه خارجي در مدارس خراسان رضوي ثبت نام كنند. وي سرانه هر دانش آموز خارجي را ‪ ۳۰۰‬دلار عنوان كرد و افزود: اين درحالي است كه شهريه دانش آموزان خارجي مقطع ابتدايي ‪ ۲۰۰‬هزار ريال، راهنمايي ‪ ۳۰۰‬هزار ريال و متوسطه ‪ ۴۰۰‬هزار ريال تعيين شده است. بهشتي همچنين گفت:ازدانش آموزان اعضاي درجه يك خانواده شهدا، جانبازان، افرادي كه مبتلا به بيماري خاص و معلوليت هستند، فرزندان ديپلماتها و كارمندان، فرزندان مادر ايراني، فرزند چهارم كه بيشتر از ‪ ۳‬دانش‌آموز دارند، بطور رايگان ثبت نام بعمل مي‌آيد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 پيش نويس طرح توافق‌نامه "آموزش مهارت‌هاي زندگي" براي افزايش توانمندي- هاي مهارتي و شغلي دانش‌آموزان و فراگيران نهضت سوادآموزي تدوين شد. مديردفتر نظارت و هماهنگي "آموزش براي همه" وزارت آموزش و پرورش روز دوشنبه به خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا، گفت: اين توافق‌نامه كه بزودي به امضاي سازمان بهزيستي و وزارت آموزش و پرورش خواهد رسيد،به‌آموزش مهارتي و شغلي دانش‌آموزان پس از فارغ‌التحصيلي، توجه كرده است. "جواد يزداني" افزود: اين توافق‌نامه، در مدت سه سال و طي دو مرحله در سراسر كشور به مورد اجرا گذاشته مي‌شود. به گفته وي، هم‌اكنون نظام آموزش كشور، مهارت و توانمندي‌هاي مورد نياز را به فراگيران ارايه نمي‌دهد و اين مساله، انگيزه‌هاي فراگيران را كاهش داده است. مدير دفتر آموزش براي همه، اظهارداشت: در طرح "آموزش مهارت‌هاي زندگي" تلاش شده كه سطح توانمندي‌هاي شهروندي فراگير افزايش يابد تا با آموختن حرفه‌اي، در آينده سربار جامعه نشود. يزداني گفت: در اين طرح آموزش مورد نياز فراگير به او ارايه مي‌شود و اين طرح در مدارس و مراكز يادگيري سازمان نهضت سوادآموزي كشور به اجرا در مي‌آيد. وي افزود: محتواي آموزشي اين طرح توسط صندوق حمايت از كودكان سازمان ملل متحد(يونيسف) تهيه و پس از بازنگري به استان‌هاابلاغ خواهد شد. يزداني توضيح داد: هراستاني با توجه به اين محتوا، كارگاه‌هايي در اين خصوص براي فراگيران برپا خواهد كرد. وي گفت : در اين توافق‌نامه، چگونگي ارتقاي سلامت روان و پيشگيري از آسيب -هاي رواني و اجتماعي، تقويت اعتماد به نفس، هويت ملي، ساز و كار فرد با جامعه، آمادگي براي زندگي بزرگسالي، پيشگيري از ابتلا به موادمخدر و توانايي مقابله با هيجانات و استرس‌ها به فراگير آموزش داده مي‌شود. در اين توافق‌نامه همچنين چگونگي حل مساله و تصميم‌گيري در شرايط دشوار به فراگير ارايه مي‌شود.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 در آستانه سال تحصيلي جديد، اداره كل دفتر سلامت وتندرستي وزارت آموزش و پرورش،مقررات جديد بهداشتي مدارس كشور در سال‌تحصيلي ‪ ۸۴ -۸۵‬را به سازمان- هاي آموزش و پرورش سراسر كشور ابلاغ كرد. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا، براساس آيين‌نامه "بهداشت محيط مدارس"، درمدارسي كه از آب لوله كشي برخوردارنيستند و يا باقطع آب شبكه مواجه هستند، بايد بااستفاده از منبع آب بهداشتي،ذخيره آب مورد نياز شرب و ساير مصارف بهداشتي براي هر دانش‌آموز حداقل ‪ ۱۵‬ليتر در روز تامين شود. براي مدارس شبانه‌روزي بايد حداقل ميزان آب مصرفي يكصد ليتر براي هر دانش‌آموز در نظرگرفته شود. كف محوطه آبخوري همه مدارس دوره‌هاي ابتدايي، راهنمايي، متوسطه و پيش دانشگاهي بايد قابل شستشو و داراي شيب كافي و مناسب به طرف مجراي فاضلاب باشد. ديوار لبه آبخوري بايد از جنس قابل شستشو (نظير كاشي) بوده وداراي شيب مناسب به طرف مجراي فاضلاب باشد. ديوار اطراف آبخوري از جنس قابل شستشو (نظير كاشي، سراميك، سنگ و..) باشد. آبخوري عمومي دانش‌آموزان بايد باشيرهاي مناسب يا آب سردكن مجهز شود و دستكم براي هر ‪ ۴۵‬نفر يك شير آبخوري پيش بيني شود. ارتفاع شير آب بايد متناسب با سن دانش‌آموزان دردوره‌هاي تحصيلي ابتدايي، راهنمايي، متوسطه و پيش‌دانشگاهي (‪ ۷۵ -۱۰۰‬سانتي‌متر) از سطح زمين باشد. آبخوري بايد خارج از سرويس‌هاي بهداشتي و با رعايت شرايط بهداشتي و با فاصله حداقل ‪ ۱۵‬متر احداث شود. تعداد توالت‌ها در مدرسه به ازاي هر ‪ ۴۰‬نفر حداقل يك چشمه توالت و هر ‪ ۶۰‬نفر يك دستشويي در نظر گرفته شود. استفاده از صابون مايع در دستشويي‌ها ضروري بوده و بهتر است توسط مخزن ثابت صابون مايع و لوله‌كشي روي دستشويي‌ها انجام شود. مناطقي كه سيستم دفع فاضلاب(اگو)ندارند، دفع فاضلاب به چاه‌هاي جاذب و يا سپتيك تانك طبق اصول بهداشتي انجام گرفته و طرح آن بايد طبق ضوابط و معيارهاي طراحي فضاي آموزشي و پژوهشي سازمان نوسازي،توسعه و تجهيز مدارس كشور تهيه و اجرا شود.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

كارشناس مسئول امور مدارس غيرانتفاعي و آموزشگاه‌هاي علمي آزاد سازمان آموزش و پرورش شهرستان‌هاي تهران، گفت : استقبال از مدارس غيرانتفاعي در شهرستان‌هاي استان تهران به دليل نوع تعليم و تربيت خاص و برنامه‌هاي فوق برنامه، افزايش يافته است. " ايرج زينعلي " روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران با بيان اينكه ديد مردم‌نسبت به مدارس غيرانتفاعي "بسيار مثبت‌شده"، اظهار داشت: در شهرستان‌هاي استان تهران علي‌رغم پايين بودن بضاعت مالي ، تمايل مردم براي ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس غيرانتفاعي افزايش يافته‌است. اين كارشناس مسئول به‌كمبود بودجه دولتي در سازمان‌آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: وجود مدارس غيرانتفاعي مي‌تواند، باكمبود بودجه به نوعي مبارزه كرده و از سوي ديگر مردم در پيشرفت درسي فرزندانشان مشاركت داشته باشند. زينعلي افزود : بايد براي فعاليت مدارس غيرانتفاعي مجوز داده شود تا مردم بيايند و از چنين مدارسي بيشتر استقبال كنند. وي تصريح كرد:در سال ‪ ۷۳۶ ، ۸۳‬مجوز براي آموزشگاه‌هاي علمي آزاد و ‪۸۰۷‬ مجوز براي مدارس غيرانتفاعي در شهرستان‌هاي استان تهران صادر شده است.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 برگزاري امتحانات هماهنگ كشوري ميان دانش‌آموزان مراكز آموزش از راه دور با دانش‌آموزان آموزش رسمي، نشان داد دانش آموزان موسسه آموزش از راه دور موفق تر عمل كرده اند. خبرگزاری سلام- عليرضا سعيدآبادي, مديركل روابط عمومي موسسه آموزش از راه دور, در گفت و گو با خبرنگار سلام با بيان مطلب ذكر شده با اشاره به برگزاري هماهنگ برخي از دروس اين موسسه با امتحانات سراسري كشور بيان داشت: نتايجي كه تاكنون از چند استان ارائه شده، حاكي از موفقيت دانش آموزاني است كه به روش آموزش از راه دور تحصيل كرده اند. مديركل روابط عمومي موسسه آموزش از راه دور, افزود: آموزش از راه دور در سال گذشته در پايه‌‏هاي اول راهنمايي و اول متوسطه ارائه شد و براي سال تحصيلي آينده كه دومين سال اجرا است، پايه‌‏هاي دوم راهنمايي, دوم متوسطه و دوره پيش‌‏دانشگاهي نيز اضافه شده است. ضمناً ثبت‌‏نام‌‏ها در پايه‌‏هاي مذكور براي سال تحصيلي آينده از 5 شهريورماه جاري در سراسر كشور آغاز شده و تا شروع سال تحصيلي ادامه مي‌‏يابد. وي با ارائه نمونه اي از انجام مقايسه ميان دانش‌آموزان مراكز آموزش از راه دور با دانش‌آموزان آموزش رسمي افزود: در درس عربي 1 پايه اول متوسطه در استان كردستان درصد قبولي آموزش از راه دور 75 درصد و در ساير واحدهاي آموزشي استان 98/72 درصد, در درس علوم تجربي در پايه اول راهنمايي درصد قبولي آموزش از راه دور در استان كردستان 20/86 درصد و در ساير واحدهاي آموزشي استان 17/85 درصد, در درس رياضيات پايه اول راهنمايي در استان كردستان درصد قبولي آموزش از راه دور 15/86 درصد و در ساير واحدهاي آموزشي 85/77 درصد, در درس تاريخ پايه اول راهنمايي در استان كردستان درصد قبولي آموزش از راه دور 59/92 درصد و در ساير واحدهاي آموزشي 22/84 درصد بوده است.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران با بيان اينكه شهرداري هيچ مجوزي براي نصب تبليغات در فضاي بيروني ديوار مدارس نداده است، گفت: اجاره دادن ديوارهاي بيروني مدارس براي انجام تبليغات، قانوني نيست. به گزارش برخي رسانه‌ها،" آموزش و پرورش شهر تهران ، طرح اجاره دادن ديوارهاي مدارس براي انجام تبليغات را آغازكرده و دراولين گام ، ديوارهاي مدرسه‌اي در منطقه ‪ ۱۰‬تهران را براي انجام تبليغات اجاره داده شد". بهمن ماه گذشته نيز سازمان آموزش و پرورش شهر تهران از نصب پنج تا ‪۱۵‬ تابلوي تبليغاتي در مدارس پايتخت وارائه ‪ ۸۰‬درصد از درآمدهاي اين تبليغات به مدارس خبر داده بود. "ابوالقاسم وحدتي" روز دوشنبه درگفت وگو با خبرنگار ايرنا مركز استان تهران با بيان اينكه آموزش وپرورش هيچگونه هماهنگي با شهرداري تهران براي اجراي طرح خود نكرده‌است، افزود: بافت فرهنگي مدارس، هرگز ايجاب نمي‌كند كه با نگاه اقتصادي، فعاليت‌هاي تبليغي در آنها كرد. وي تصريح كرد: اگرقرار است در هر مكاني از جمله مدارس، فعاليت تبليغي به خصوص در ديوارهاي بيروني آن صورت گيرد ، بايد شهرداري تهران در جريان امور بوده و مجوزهاي لازم را صادر كند. به گفته مديرعامل سازمان زيباسازي شهر تهران، انجام تبليغات در محيط مدارس براي جلوگيري از آثار سوء اجتماعي، بايستي محدود به تبليغات فرهنگي و آموزشي شود تا نگاه به مدرسه، اقتصادي نشود. وحدتي، با تاكيد بر اينكه فضاي مدارس براي تبليغات سياسي و اقتصادي مناسب نيست، انجام اين كار ار مستلزم بررسي‌هاي كارشناسي و اجتماعي دانست كه براساس قانون بايد با هماهنگي شهرداري باشد. وي گفت : بر اساس قانون، مدارس مجاز به انجام تبليغات در فضاي داخلي خود هستند، اما در صورتي كه اين تبليغات رو به فضاي عمومي شهر صورت گيرد، بايد با هماهنگي شهرداري تهران انجام شود. مديرعامل سازمان زيباسازي شهرتهران به وجود مصوبات و آيين‌نامه‌هاي لازم درخصوص تبليغات مدارس درشهرداري تهران اشاره وخاطرنشان‌كرد: آموزش و پرورش امسال درخواستي براي تبليغات ديوارهاي بيروني مدارس، به شهرداري ارائه نكرده است.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

به نظر مي‌رسد در زمينه بيكاري در ايران مسئولان مقصرند. اگر درست كار كنيم نبايد در كشور ما با اين همه منابع، بيكار وجود داشته باشد. نماينده مردم شوشتر در خانه ملت، معتقد است: به نظر مي‌رسد در زمينه بيكاري در ايران مسئولان مقصرند. اگر درست كار كنيم نبايد در كشور ما با اين همه منابع، بيكار وجود داشته باشد. محمدعلي شيخ در خصوص ضرورت به كارگيري معلمان بازنشسته به صورت حق‌التدريسي، گفت: اينگونه نيست كه معلمان بازنشسته دوباره استخدام شوند، بلكه در زمان بيكاري خود با آموزش و پرورش قرارداد مي‌بندند. طبق مصوبه شورايعالي انقلاب فرهنگي، می‌توان از استادانی كه براي اشتغال ممنوعيت داشته و سن بالايي دارند براي تدريس، با قرارداد دعوت به كار كرد. وي در مورد بستن قرارداد با معلمان بازنشسته حق‌التدريسي گفت: معمولا اين نوع قراردادها با دبيرانی كه در شهرستاني با مشكلات زيادي روبه‌رو هستند و نياز شديدي دارند بسته مي‌شود؛ قطعا در قرارداد بستن با معلمان داراي مشكلات نيز بايد دقت شود كه هر كسي را وارد كار نكنند.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مديرکل‌ سلامتي‌ و تندرستي‌ مدارس‌ وزارت‌ اموزش‌ و پرورش‌ گفت‌‌‌ از مسئولان‌ مدارس‌ مي‌ خواهيم‌ از سرانه‌ دانش‌ اموزي‌ براي‌ تهيه‌ صابون‌ مايع و تجهيز سرويسهاي‌ بهداشتي‌ مدرسه‌ به‌ لوله‌ کشي‌ صابون‌ مايع اقدام‌ کنند‌. به گزارش واحد مرکزی خبر دکتر رياض‌ غيرتمندافزود‌‌: از مديران‌ مدارس‌ خواسته‌ايم‌ در صورت‌ وجود مشکلي‌ در سرويس‌ هاي‌ بهداشتي‌ مدرسه‌ اگر مي‌ توانند با کمک‌ انجمن‌ اوليا و مربيان‌ براي‌ بهسازي‌ دستشويي‌ و احداث‌ لوله‌ کشي‌ صابون‌ همت‌ کنند و اگر اين‌ امکان‌ در مدرسه‌ وجود ندارد آن‌ را به‌ منطقه‌ گزارش‌ کنند تا از طريق‌ سازمان‌ نوسازي‌ و تجهيز مدارس‌ اعتبار لازم‌ در اختيارشان‌ قرارگيرد‌. وي‌ همچنين‌ تاکيد کرد‌‌ مدرسه‌ بايد از اب‌ اشاميدني‌ و شستشوي‌ سالم‌ برخوردار باشد و در غير اين‌ صورت‌ در بخشنامه‌اي‌ به‌ مديران‌ مدارس‌ ياداور شده‌ايم‌ در فرصت‌ باقيمانده‌ براي‌ تهيه‌ تانکر اب‌ اقدام‌ کنند. ‌ به‌ گفته‌ دکتر غيرتمند در بخشنامه‌ ارسالي‌ مشخصات‌ تانکر و نحوه‌ کلر زدن‌ به‌ اب‌ براي‌ ضدعفوني‌ کردن‌ ان‌ به‌ اطلاع‌ مديران‌ و مسئولان‌ مدارس‌ رسيده‌ است‌‌. وي‌ گفت‌‌‌ در توافق‌ نامه‌ اموزش‌ و پرورش‌ و وزارت‌ بهداشت‌ درمان‌ و آموزش‌ پزشکي‌ اين‌ وزارتخانه‌ نيز تعهد کرد از طريق‌ بازرسان‌ دانشگاههاي‌ علو پزشکي‌ بر نحوه‌ رعايت‌ بهداشت‌ فردي‌ و بهداشت‌ محيط در مدارس‌ کشور نظارت‌ کند‌.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 استاندار خراسان رضوي گفت: سازمان آموزش و پرورش استان درسال جاري با ‪ ۲۰۰۰‬ميليارد ريال كسري بودجه مواجه شده است. "سيد حسن رسولي " يكشنبه‌شب در جلسه شوراي آموزش و پرورش خراسان رضوي افزود: اين در حالي است كه ‪ ۹۴‬درصد از بودجه اين سازمان صرف پرداخت حقوق معلمان شاغل در آن مي‌شود. رييس سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي هم گفت:پارسال بخاطر كسري بودجه ، در بحث سرانه‌ها، مدارس با مشكلات جدي روبرو بودند. "جعفر ملكي" افزود: با جبران اين امر در بودجه، امسال سرانه‌ها به ميزان ‪ ۳۰‬درصد رشد داشت. وي ادامه داد:از ‪ ۱۲‬هزار و ‪ ۵۰۰‬مدرسه بزرگ و كوچك در استان، تعدادي در مناطق مرزي وجود دارد. ملكي با اشاره به‌خطر انتقال بيماري وبا افزود: با بهداشتي كردن سرويس‌ها و ساخت سرويس‌هاي بهداشتي جديد بويژه در مدارس اين مناطق ، مي‌توان اين مسئله را كاملا در كنترل داشت. وي بيان كرد: درصورت همكاري نهادهايي همچون سازمان مديريت و برنامه ريزي، بهداشت و نوسازي مدارس ، سازمان آموزش و پرورش استان مي‌تواند تا نيمه مهرماه دو هزار سرويس بهداشتي جديد در مدارس سطح استان بسازد. معاون پشتيباني سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي هم در اين جلسه گفت: امسال ‪ ۶۸‬درصد از بودجه استان به اين سازمان اختصاص يافت كه نسبت به سال گذشته دو درصد كاهش داشته است. "سيدمحمدرضا مقدم‌زاده"اعلام كرد: در عين حال امسال سرانه‌ها را در بخش‌هاي هاي مختلف به ميزان ‪ ۲۰‬تا ‪ ۳۰‬درصد افزايش داديم. وي ادامه داد : در اين راستا به منظور تعمير و تجهيز مدارس، براي هر كلاس شهري ‪ ۱۵۰‬هزار ريال و براي هركلاس روستايي و چندپايه ‪ ۲۰۰‬هزار ريال اختصاص يافت. اين مسوول با صرف بخشي از سرانه براي نظافت مدارس را نادرست اما اجباري دانست و خواستار تخصيص بودجه‌اي جداگانه براي اين امر شد. مقدم زاده گفت : سازمان آموزش و پرورش خراسان رضوي با كمبود حدود شش تا هفت هزار نفر مستخدم روبروست كه با توجه به محدوديت استخدام، دست كم بايد به مدارس پولي براي نظافت اين محيطها داده شود. در اين جلسه مقرر شد تا زمان تعيين رديف بودجه مشخصي براي نظافت مدارس و استخدام مستخدم ، ساليانه مبلغ سه ميليون و ‪ ۶۰۰‬هزار ريال به مدارس اختصاص يابد. مديركل توسعه و نوسازي مدارس خراسان رضوي هم در اين جلسه گفت: ‪ ۵۳‬درصد مدارس در سطح استان فاقد استحكام هستند و اين در حالي است كه از سال ‪۷۹‬ تاكنون بودجه اختصاص يافته براي استحكام مدارس سير نزولي مي‌يابد. "آيت هاشمي نسب" افزود: اين اداره كل آمادگي احداث ‪ ۲۰۰‬سرويس بهداشتي مورد تقاضا بصورت پيش ساخته و نيمه پيش ساخته را دارد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

كارشناس حقوقي آموزش و پرورش استان تهران در گفت‌و‌گو با فارس: برخي از وكلاي مالكان مدارس استيجاري ، آموزش و پرورش را تحت فشار گذاشته‌اند خبرگزاري فارس: كارشناس حقوقي آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران با بيان اينكه لايحه ممنوعيت قلع و قمع فضاهاي آموزشي هنوز در مجلس به تصويب نهايي نرسيده است، گفت: وكلاي برخي از مدارس استيجاري براي گرفتن ملك موكل خود فشار بسياري به آموزش و پرورش تحميل مي كنند. محمد جوادي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: 35 مدرسه استيجاري آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران در دادگاه پرونده دارند كه از اين تعداد حكم تخليه 17 مدرسه به مرحله اجرايي رسيده و احكام قطعي شده است. وي اضافه كرد: با توجه به اينكه مجلس در مهرماه به لايحه ممنوعيت قلع و قمع فضاهاي آموزشي رسيدگي مي‌كند، وكلا به شدت در حال پيگيري باز پس گرفتن ملك موكل خود هستند كه قبل از تصويب اين قانون به نتيجه مطلوب خود برسند. جوادي اظهار داشت: در حال حاضر وكلاي مالكين 5 مدرسه استيجاري به شدت براي باز پس گيري مدرسه استيجاري به آموزش و پرورش شهرستانهاي استان تهران فشار مي‌آورند.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مديركل دفتر سلامت و تندرستي آموزش و پرورش در گفت‌وگو با فارس: دانش‌آموزان مقطع ابتدايي بيشترين مبتلايان به ايدز در آموزش و پرورش هستند خبرگزاري فارس: مديركل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه در آموزش و پرورش تعداد 60 دانش‌آموز مبتلا به ايدز وجود دارد، گفت: دانش‌آموزان مقطع ابتدايي بيشترين مبتلايان به ايدز هستند كه علت اين بيماري در اين دانش آموزان انتقال از طريق مادر بوده است. رياض غيرتمند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعي فارس افزود: بايد مردم را آگاه كرد تا در اين خصوص اطلاعات لازم را داشته باشند و بتوانيم از ابتلاء به بيماري ايدز جلوگيري كنيم. وي اضافه كرد: بهداشت مدارس در محورهاي جداگانه هماهنگ با هم عمل مي‌كنند مانند بوفه‌هاي مدارس، مثل جدا سازي سرويسهاي بهداشتي از آبخوريها، مراقبتهاي بهداشتي دانش‌آموزان و ... كه تمام اين موارد مورد توجه آموزش و پرورش است. غيرتمند گفت: امسال پنج ميليون دانش‌آموز شناسنامه سلامت خواهند گرفت كه اين شناسنامه‌ها در پرونده تحصيلي دانش‌آموزان نگهداري مي‌شود. وي ادامه داد: معينات تخصصي هم در نظر گرفته شده است كه اين معاينات در كنار معاينات عمومي انجام مي‌شود. مديركل دفتر سلامت و تندرستي وزارت آموزش و پرورش اظهار داشت: طرح شناسنامه سلامت به طور آزمايشي در استانهاي سنندج و يزد براي 70 هزار دانش‌آموز اجرا شد و سال گذشته 3 ميليون دانش‌آموز شناسنامه سلامت گرفتند كه پيش‌بيني مي‌كنيم طي برنامه چهارم توسعه تمام دانش‌آموزان داراي شناسنامه سلامت شوند.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید ، دانش آموزان تهرانی از تسهیلات ویژه ای در اول مهر برخوردار می شوند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه همزمان با آغاز سال تحصیلی ، تسهیلات ویژه ای را برای تردد آسان دانش آموزان و دانشجویان در نظر گرفته است . بر اساس اعلام مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ، دانش آموزان و دانشجویان می توانند 10 روز نخست مهر ماه به طور رایگان از اتوبوسهای این سازمان استفاده کنند . مهندس مصطفی نوریان در عین حال از استفاده رایگان دانش آموزان مقطع ابتدایی ملبس به لباس فرم مدرسه از اتوبوسهای شرکت واحد تا پایان سال خبر داد . به گفته وی ، نصب پلاکارد " سلام دانش آموز " بر روی شیشه مقابل تمامی اتوبوسهای شرکت واحد از اول مهر به مدت یک هفته ، از دیگر برنامه های این سازمان در جهت استقبال از آغاز سال تحصیلی جدید است . از سوی دیگر شرکت مترو نیز قرار است جابجایی دانش آموزان و دانشجویان را در 10 روز اول مهر به صورت رایگان صورت دهد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 فرماندار و رييس شوراي آموزش وپرورش شهرستان دشتستان بوشهرگفت:‪ ۴۰‬فضاي آموزشي اين شهرستان بدليل فرسودگي و غير ايمني بودن تخريبي است. "عبدالحسين اكثير"دوشنبه درنشست شوراي آموزش و پرورش‌اين شهرستان افزود: باتوجه به خطرآفرين بودن برگزاري كلاس درس دراين فضاهاي آموزشي بايد در آستانه شروع سال تحصيلي جديد تدبيري براي رفع اين مشكل اتخاذ شود. وي اظهارداشت:هم‌اينك علاوه‌براولياي دانش آموزان شوراهاي اسلامي نيز پيگير مسئله تخريبي بودن اين فضاها هستند واگر راهكاري اتخاذ نشود درصورت وقوع حوادث پيش بيني نشده معلوم نيست چه كسي بايد پاسخگو باشد. اكثير تصريح كرد: تخريبي بودن فضاهاي آموزشي يادشده درحالي است كه ‪۱۲‬ آموزشگاه نيز در اين شهرستان بدليل عدم نصب انشعاب آب و برق بلااستفاده مانده است. اين مقام مسوول گفت:حق انشعاب آب و برق فضاهاي يادشده پرداخت شده و تاكنون چندين نشست نيز با مسوولان آب و برق شهرستان براي حل موضوع برگزار شده اما بي‌نتيجه بوده است. وي افزود: همچنين فضاي آموزشي دبيرستان شاهد شهر برازجان مركز شهرستان دشتستان نيزباوجود نوساز بودن متاسفانه بدليل عدم استحكام زيرسازي، بخشي از ساختمان آن نشست كرده است و براي جلوگيري از مشكلات احتمالي تخليه شده است. اكثير علاقه‌مندي دانش آموزان دشتستاني به فراگيري آموزش‌هاي فني وحرفه‌اي را يادآورشد و اظهارداشت:با اين وجود متاسفانه فقدان يك آموزشكده فني و حرفه‌اي درشهرستان دشتستان براي فراهم شدن بسترآموزش دانش آموزان علاقه‌مند مشكل ساز شده است. رييس شوراي آموزش و پرورش شهرستان دشتستان گفت: با پيگيري انجام شده كارخانه سيمان دشتستان تامين دوميليارد ريال هزينه ساخت يك واحد آموزشكده فني و حرفه‌اي را متقبل شده اما ساخت آن به يك ميلياردو ‪ ۵۰۰‬ميليون ريال ديگر نياز دارد كه نيازمند توجه سازمان آموزش و پرورش استان به اين مقوله است. وي افزود: باتوجه به افزايش سرمايه‌گذاري در بخش صنعت استان بوشهر بخصوص تاسيسات پارس جنوبي ، راه اندازي آموزشكده فني و حرفه‌اي زمينه ساز تربيت نيروي انساني تاسيسات صنعتي استان خواهد شد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 حق التدریسی ها : معلمان بازنشسته چگونه نشاط را به مدارس می آورند؟!// یک عضو شورای شهر به اعتراضات تجمع کنندگان گوش فرا داد برای چندمین مرتبه طی دو ماه گذشته ، تعدادی دیگر از معلمان حق التدریسی به نشانه اعتراض به نحوه اجرای مصوبه استخدام رسمی حق التدریسی ها ، در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، تجمع کنندگان که تعدادی از معلمان حق التدریس زن شاغل در مهد کودک ها و مدارس ابتدایی و راهنمایی شهر تهران بودند ، با نشستن در وسط خیابان سپهبد قرنی ، شعارهایی را بر علیه مسئولان آموزش و پرورش سر می دادند . این معلمان که جمعیت شان حدود 30 نفر می شد ، از مطبوعات و صدا و سیما نیز به خاطر عدم انعکاس تجمع آنها گلایه و شکایت داشته و اظهار داشتند : وقتی که حرفهای ما به گوش کسی نمی رسد ، چه دلیل دارد که بخواهیم به پرسش های خبرنگاران پاسخ بدهیم . 17 سال سابقه تدریس و دو مدرک لیسانس در عین حال یکی از معلمان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی مهر گفت : از سال 68 مشغول تدریس در آموزش و پرورش هستم و هم اکنون نیز دارای دو مدرک لیسانس بوده و مشغول تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستم . وی در خصوص عدم جذب توسط آموزش و پرورش گفت : فقط به خاطر اینکه دو سال گذشته را بدون ابلاغ تدریس کرده ام که البته این موضوع باز می گردد به مسئولان آموزش و پرورش که از دادن ابلاغ امتنا کردند . این مطلب را چند تن دیگر از معلمان حق التدریس مورد تاکید قرار دادند و اظهار داشتند که مسئولان آموزش و پرورش فقط به کسانی که سفارش می شدند ، ابلاغ می دادند و ما جزو انها نبوده ایم . یکی دیگر از معلمان که کودک نوزادش را در بغل گرفته و در تجمع حاضر شده بود ، اظهار داشت که 10 سال است به عنوان مربی مهد کودک مشغول فعالیت است اما نتوانسته از سهمیه جذب مربیان مهدکودک ها استفاده کند . وی علت این مساله را شرایط 15 سال سابقه ذکر نمود که از سوی مسئولان آموزش و پرورش عنوان شده است اما خودش معتقد است چنین شرطی در مصوبه مجلس نیامده و حق او را نادیده گرفته اند . بنابرهمین گزاش ، دو تن از معلمان با کودکان خردسال در این تجمع حاضر شده بودند و با توجه به توصیه های سایر شهروندان که از این محل عبور می کردند ، حاضر به ترک تجمع نبودند . معلمان بازنشسته چگونه به مدارس نشاط می آورند ؟ آنها با اشاره به خبر روز گذشته روزنامه بازارکار که طی آن آموزش و پرورش از جذب 9 هزار معلم بازنشسته در جهت ایجاد نشاط در مدارس خبر داده بود ، اظهار داشتند : چگونه معلمان بازنشسته می توانند نشاط و شادابی را برای دانش آموزان به ارمغان بیاورند اما معلمان جوان تر نمی توانند؟ تجمع کنندگان ضمن حمایت از حقوق فرهنگیان بازنشسته ، معتقد بودند که دولت باید حقوق بازنشستگی آنها را افزایش دهد تا مجبور به تدریس دوباره نباشند . همچنین معلمان حق التدریس متفق القول از داشتن برگه آزمون استخدام ادواری خبر داده و عنوان داشتند که دیگر هیچ بهانه ای برای عدم جذب آنها وجود ندارد اما آموزش و پرورش تمام این موارد را نادیده گرفته است . حضور یک عضو شورای شهر تهران در جمع معلمان از سوی دیگر ، یکی از اعضای شورای شهر تهران که در حال عبور از این خیابان بود ، خودرو خود را در حاشیه خیابان پارک نموده و به میان تجمع کنندگان آمد و دقایق کوتاهی را با دو سه تن از معلمان به گفگتو پرداخت . وی در ابتدا بدون معرفی خود به تجمع کنندگان فقط به حرفهای آنها گوش فرا داد و در نهایت عنوان داشت که صحبتها و خواسته های آنها را به گوش مسئولان رده بالای کشور خواهد رساند و سپس یک کارت ویزیت که نام و مشخصاتش بر روی آن درج شده بود را به یکی از معلمان داد و خواستار تماس آنها برای پیگیری موضوع شد . اعتراض به مدیرکل امور اداری آموزش و پرورش بنابرهمین گزارش ، بیشترین انتقاد معلمان حق التدریس که در مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع کرده بودند متوجه مدیرکل امور اداری وزارت آموزش و پرورش بود و او را ناقض اصلی دستورات صادره در خصوص جذب معلمان حق التدریس می دانستند . شایان ذکر است ، تجمع معلمان حق التدریسی تا لحظه ارسال خبر همچنان ادامه داشت .

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 طي حكمي از سوي دکتر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش ميرحسين سيد‌زاده به سمت مديركل دفتر وزارتي آموزش و پرورش منصوب شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش، در اين حكم خطاب به مديركل دفتر وزارتي آموزش و پرورش آمده‌است: انتظار دارم با بهره‌گيري از توان و تجارب خويش و استفاده از تجارب كارشناسان و با نصب‌العين قرار دادن وصاياي حضرت امام (ره) و رهنمودهاي مقام معظم رهبري نسبت به ساماندهي امور مربوط اقدام كنيد.

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 نام: علي‌اصغر -نام‌خانوادگي: فاني -متولد: 1333 -وضعيت تاهل: متاهل - آدرس محل كار: دانشگاه تربيت مدرس- دانشكده علوم انساني – گروه مديريت – وزارت آموزش و پرورش – معاونت آموزش و پرورش نظري و مهارتي (طالقاني، نبش ايرانشهر جنوبي) شماره تلفن: 410552 /88303351 -همراه: 09121113169 شماره فكس: 8826350 -پيام نگار: Fani@medu-ir - تخصص: دكتراي مديريت دولتي – رفتار سازماني و منابع انساني -سوابق تحصيلي: مقطع: دكتري ،دانشگاه: تربيت مدرس -رشته: مديريت رفتار سازماني و منابع انساني -تاريخ فارغ‌التحصيلي : 1375 - مقطع: كارشناسي ارشد-دانشگاه: تهران- دانشكده فني رشته: مهندسي راه و ساختمان -تاريخ فارغ‌التحصيلي: 1359- سوابق شغلي: معاون آموزش و پرورش نظري و مهارتي وزارت آموزش و پرورش تاكنون – 1380- معاون آموزشي وزارت آموزش و پرورش 80- 1378 - معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش 78- 1377 - معاون برنامه‌ريزي و نيروي انساني وزارت آموزش و پرورش 77 – 1376 معاون فرهنگي بنياد شهيد انقلاب اسلامي 76-1372 معاون دانشكده علوم‌انساني دانشگاه تربيت مدرس – قائم مقام سازمان سمت 74- 1368 معاون آموزشي وزارت آموزش و پرورش 68- 1364 مدير كل آموزش و پرورش استان كردستان 64- 1360 رييس اداره آموزش و پرورش منطقه 16 تهران 1360 معاون آموزشي اداره آموزش و پرورش منطقه 16 تهران 1359 سابقه تدريس: از سال 1349 تاكنون تدريس در مقطع دكتري، دانشگاه تهران – دانشكده تربيت بدني مباني نظري سازمان و مديريت تدريس در مقطع كارشناسي ارشد دانشگاه تربيت مدرس/ مركز آموزش مديريت دولتي رياضيات گروه مديريت/ گروه جغرافيا بررسي مسايل مديريت دولتي ايران سمينار مسايل مديريت دولتي ايران رفتار سازماني پيشرفته مديريت منابع انساني پيشرفته روابط انساني در سازمان‌هاي آموزشي برنامه‌ريزي نيروي انساني تدريس در مقطع كارشناسي دانشگاه تهران – دانشكده مديريت دانشگاه نفت – دانشكده حسابداري رياضيات پايه رياضيات كاربردي در مديريت رفتار سازماني مديريت منابع انساني اصول مديريت تدريس در مراكز تربيت معلم و آموزش عالي وزارت آموزش و پرورش هندسه مديريت آموزشي بررسي مسايل آموزش و پرورش ايران حقوق اداري رفتار سازماني تدريس در دوره‌هاي ابتدايي، راهنمايي و متوسطه عناوين دانشگاهي: استاديار مربي عضويت در مجامع علمي عضو شوراي عالي آموزش و پرورش عضو شوراي تغيير بنيادي نظام آموزشي كشور عضو شوراي فرهنگ عمومي كشور عضو كميسيون مشورتي (وابسته به شوراي عالي انقلاب فرهنگي) عضو شوراي اداري و استخدامي كشور عضو شوراي راهبردي سند ملي آموزش و پرورش عضو هيات امنا پژوهشگاه تعليم و تربيت عضو هيات امنا دانشگاه تربيت معلم آذربايجان عضو گروه هماهنگي تربيت معلم (وابسته به شوراي برنامه‌ريزي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري) عضو كميته مطالعه و برنامه‌ريزي كنكور عضو هيات امنا باشگاه دانش پژوهان جوان عضو هيات امنا دانشگاه شهيدرجايي عضو شوراي عالي تحول اداري وزارت آموزش و پرورش عضو شوراي تخصصي گروه هدايت دانشگاه تربيت مدرس عضو هيات امنا مراكز تربيت معلم عضو شوراي سياست‌گذاري تحقيقات وزارت آموزش و پرورش عضو هيات مميزه مركزي مسير ارتقا شغلي معلمان عضو كميته ملي آموزش و پرورش وابسته به كميسيون ملي يونسكو در ايران عضو شوراي ارزيابي آموزش و پرورش وابسته به شوراي عالي انقلاب فرهنگي عضو هيات امنا مناطق چهارگانه دانشكده‌هاي تربيت دبير و آموزشكده‌هاي فني و حرفه‌اي عضو شوراي سياست‌گذاري مجامع علمي و آموزشي معلمان كشور عضو هيات امنا سازمان دانش‌آموزي عضو شوراي موسسه آموزش از راه دور عضو هيات امناي گنجينه و مركز اسناد و مدارك وزارت آموزش و پرورش عضو هيات امنا موسسه منادي تربيت عضو كميته كشوري پيشگيري از عفونت HIV و ايدز عضو كميسيون برنامه‌هاي توسعه و نيروي انساني شوراي عالي آموزش و پرورش داوري مجلات علمي: - مجله دانشور (دانشگاه شاهد) - مجله دانش مديريت (دانشكده مديريت دانشگاه تهران) - مجله مدرس (دانشگاه تربيت مدرس) - مجله مديريت دولتي (مركز آموزش مديريت دولتي) - مجله مديريت در آموزش و پرورش(وزارت آموزش و پرورش) - مجله فصلنامه تعليم و تربيت (پژوهشگاه تعليم و تربيت) زمينه‌هاي مورد علاقه تحقيقاتي: تشكيلات و روش‌ها مديريت منابع انساني (ارزيابي عملكرد، حقوق و دستمزد، كارمنديابي، آموزش كاركنان،...) مديريت آموزشي مديريت دولتي رفتاري (انگيزش، فرهنگ سازماني، تيم‌سازي،...) مقالات علمي چاپ شده در مجلات علمي و پژوهشي: ( نام نويسنده يا نويسندگان، نام مجله، شماره، مجله، سال، صفحات): بازخور 360 درجه – مجله تدبير – 1382 – شماره 137 فرهنگ سازماني – مجله تدبير – 1381 – شماره 130 حرفه‌ آموزي علمي به جوانان ما هويت مي‌بخشد – فصلنامه كاردانش- 1381 – شماره 39، 40 طراحي نظام مديريت مدرسه محور در ايران – مدرس – 1381 – شماره سوم، دوره 6 تقويت نگرش‌ها – مجله مديريت در آموزش و پرورش – 1378 – شماره 21 مديران با كفايت يكي از اركان سياست مدرسه محوري – فصلنامه مديريت در آموزش و پرورش – 1377 – شماره مسلسل 17 مهارت‌هاي مورد نياز مديران اجرايي – فصلنامه مدرس/ علوم انساني – 1376 – شماره دوم، دوره دوم بهينه‌يابي در پيوستار تمركز- عدم تمركز(در آموزش و پرورش ايران) دانشور 1376- شماره 17، سال پنجم طرح‌هاي تحقيقاتي اجرا شده و در دست اقدام: مديريت آموزشگاهي با رويكرد مدرسه محوري تشكيلات مناسب براي وزارت آموزش و پرورش ساماندهي نيروي انساني در آموزش و پرورش طراحي نظام آموزش سالي – واحدي مسايل و مشكلات آموزش و پرورش ايران از ديد مديران آسيب‌شناسي دوره متوسطه (در دست اقدام) تدوين لايحه نظام آموزشي كشور (در دست اقدام) كتاب (نگارش يا ترجمه) با ذكر نام كتاب، ناشر، سال، سال انتشار: توصيه به مديران مدارس كشور – وزارت آموزش و پرورش- 1383 توصيه به روساي آموزش و پرورش كشور – وزارت آموزش و پرورش – 1383 رياضيات براي علوم انساني (در دست تاليف) مديريت آموزشگاهي (در دست تاليف) برنامه‌هايي كه در سطح ملي طراحي و اجراء شده است : پژوهشسراهاي دانش‌آموزي: با هدف توسعه پژوهش و تحقيق در دانش‌آموزان مديريت آموزشگاهي با رويكرد مدرسه محوري: با هدف تقويت توان و انگيزه مديران مدارس و افزايش اختيارات مدارس مدارس لازم‌التوجه: با هدف ارتقاء كيفيت مدارس دولتي و رفع محروميت از مدارس روش سالي- واحدي: با هدف ارتقاء كيفيت مدارس دولتي و رفع محروميت از مدارس پروژه مهر: با هدف برنامه‌ريزي جهت بازگشايي به موقع مدارس و افزايش بهره‌وري در آموزش و پروش طرح‌ آموزش‌هاي پودماني: با هدف ايجاد انگيزه براي معلمين جهت شركت در دوره‌هاي ضمن خدمت و كوتاه مدت طرح ادامه تحصيل معلمين ديپلمه: با هدف تقويت علمي معلمين بخصوص آموزگاران مدارس مسابقات علمي: با هدف تقويت انگيزه تحصيل در دانش‌آموزان افزايش نرخ حق‌التدريس معلمين به ماخذ 100/1 حقوق: با هدف افزايش بهره‌وري نيروي انساني در آموزش و پرورش دبيرستان‌هاي شبانه‌روزي: با هدف افزايش تحت پوشش دوره متوسطه و حركت به سوي عدالت آموزشي مدارس نمونه دولتي: با هدف رشد و ارتقاء آموزشي و پرورشي دانش‌آموزان مستعد مناطق محروم طرح خوداتكايي مدارس شبانه‌روزي: با هدف استفاده بهينه از اوقات فراغت دانش‌آموزان مدارس شبانه‌روزي و ارايه مهارت به دانش‌آموزان اين مدارس و كمك به اقتصاد خانواده‌ها طراحي و راه‌اندازي مدارس شاهد: با هدف رسيدگي به امور آموزشي و تربيتي فرزندان شاهد طراحي و راه‌اندازي مدارس خاص همسران شاهد: با هدف ادامه تحصيل همسران معزز شاهد كلاس‌هاي جبراني: با هدف كاهش افت تحصيلي ناشي از تفاوت‌هاي فردي در كلاس درس طرح كلاس‌هاي يك ماهه براي مناطق دوزبانه: با هدف آموزش زبان فارسي در مناطق باگويش و زبان غيرفارسي تربيت كارشناس برنامه‌ريزي آموزشي: با هدف تامين نيروهاي كارشناسي برنامه‌ريزي آموزشي بخشنامه 1 آموز: با هدف ضابطه‌مند كردن سازماندهي نيروي انساني در آموزش و پرورش تقويت اجرايي: با هدف برنامه‌ريزي زمان‌بندي شده بر امور جاري و تكراري در سطوح مختلف آموزش و پرورش سرباز معلم : با هدف تامين بخشي از نيازهاي نيروي انساني آموزش و پروش به ويژه در مناطق محروم دانشسراهاي تربيت معلم چهارساله و سه ساله: با هدف تربيت نيروي انساني بومي براي مناطق محروم امتحانات هماهنگ: با هدف تدريس كليه محتواي كتب درسي توسط معلمين گروه‌هاي آموزشي : با هدف جلب مشاركت معلمان در ارزيابي، برنامه‌ريزي و نظارت بر برنامه‌هاي آموزشي و پرورشي

[ دوشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس سازمان آموزش وپرورش استان مازندران گفت: ‪ ۴۱‬هزار کلاس اولي استان سال تحصيلي جديد را روز سي و يكم شهريورماه جشن مي‌گيرند. "محسن حاجي آقايي" روز يكشنبه در جلسه ستاد مهر استان تعداد نوآموزان پيش دبستاني استان را ‪ ۲۵‬هزار نفراعلام كرد. وي با اشاره به كاهش آمار دانش آموزان درمقاطع مختلف تحصيلي تعداد دانش آموزان سال تحصيلي جديد را در استان ‪ ۶۰۰‬هزارنفر اعلام كرد و افزود: اين دانش آموزان درشش هزار واحد آموزشي تحصيل خواهند كرد. به گفته حاجي آقايي از واحدهاي آموزشي يك هزار واحد آموزشي غيرانتفاعي و مابقي دولتي است. وي خاطرنشان كرد: ‪ ۳۷‬درصد مدارس دولتي استان دو شيفته خواهد بود. وي با ذكراين نكته كه دراستان ‪ ۶۵۰‬مدرسه تخريبي وجود دارد اظهارداشت : درحال حاضر يك هزار و ‪ ۴۷۵‬مدرسه دراستان وجود دارد كه محوطه آن خاكي است، بعلاوه يك هزار و ‪ ۲۳۵‬مدرسه نيز از نظر بهداشتي دچار مشكل هستند. رييس سازمان آموزش و پرورش مازندران همچنين ازتوزيع شيررايگان بين ‪۴۱۰‬ هزار دانش آموز مقطع ابتدايي و راهنمايي در سال جديد خبرداد. وي افزود: همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد ‪ ۳۰۰‬كلاس درس در قالب ‪۵۸‬ مدرسه به فضاهاي آموزشي استان اضافه خواهد شد. وي همچنين از تجهيز ‪ ۴۵۰‬مدرسه مقطع دبيرستان به رايانه خبر داد و گفت: مدارس شش شهر استان به اينترنت متصل شدند و چهار شهر ديگر نيز دردست اجرا مي باشد. سرپرست استانداري مازندران نيز در اين جلسه گفت: در سال تحصيلي جديد مسير رفت و برگشت دختران دانش آموز توسط نيروي انتظامي كنترل مي‌شود. مهندس "محمدرضاصالحي" تاكيد كرد براي اين منظور نيروي انتطامي حتي‌المقدور از نيروي‌هاي كادري خود استفاده كند. وي با اشاره به شيوع بيماري وبا و احتمال ادامه آن تا مهر و آبان از آموزش و پرورش استان خواست بركار بوفه‌هاي داخل مدارس كه مواد غذايي بين دانش آموزان توزيع مي‌كند، نظارت نمايد. وي اضافه كرد: فرمانداريها و نيروي انتظامي نيز از عرضه مواد غذايي در بيرون از محوطه مدارس توسط دوره گردها جلوگيري بعمل مي‌آورند. سرپرست استانداري مازندران با اشاره به درپيش بودن آغاز سال تحصيلي جديد و لزوم آماده بودن فضاي مدارس براي پذيرش دانش آموزان برهمكاري و هماهنگي همه دستگاههاي اجرايي براي كمك به آموزش و پرورش تاكيد كرد. صالحي از شوراي اسلامي شهر و شهرداريها خواست دراين زمينه با آموزش و پرورش همكاري كنند. در اين جلسه به برگزاري جشن عاطفه‌ها درروز پنجشنبه هفته جاري اشاره شد و از سوي كميته امداد امام (ره) اعلام گرديد اين جشن با همكاري صدا و سيما ، آموزش و پرورش و بسيج برگزار مي‌شود و ‪ ۳۰۰‬پايگاه در سراسر استان مازندران براي جمع آوري كمك‌هاي مردم داير خواهد شد. كميته امداد امام مازندران اعلام كرد: ‪ ۱۵‬هزار دانش آموز استان زير پوشش اين نهاد قرار دارد و ‪ ۱۰۰‬هزار دانش آموز نيز نيازمند كمك هستند. مردم مازندران در جشن عاطفه‌هاي سال گذشته ‪ ۷۰۰‬ميليون ريال كمك كرده بودند. درحال حاضر آموزش وپرورش مازندران دو هزار نيروي فوق ليسانس و بالاتر، ‪ ۲۷‬هزار نيروي ليسانس، ‪ ۱۲‬هزار و ‪ ۵۰۰‬نيروي فوق ديپلم و ‪ ۱۱‬هزار و ‪۵۰۰‬ نيروي ديپلم و زير ديپلم دارد كه در بخش‌هاي آموزشي و اداري فعاليت مي‌كنند.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با " مهر " خبر داد : بررسی لایحه کمک 100 میلیون دلاری به مدارس ؛ هفته اول مهر رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از بررسی لایحه کمک 100 میلیون دلاری دولت به مدارس در هفته اول مهر خبر داد . دکتر علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به موافقت رییس جمهور با لایحه مذکور در جلسه هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی ، به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر گفت : مجلس تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا مشکلات پیش روی آموزش و پرورش به نحو احسن مرتفع گردد . وی به تخصیص 100 میلیون دلار کمک دولتی برای رفع مشکلات مدارس اشاره کرد و افزود : چون قرار شد مدارس به هنگام ثبت نام دانش آموزان ، مبالغی به صورت کمک های داوطلبانه دریافت نکنند ، لذا تصمیم گرفته شد از محل صندوق ذخیره ارزی مبلغ 100 میلیون دلار برداشت شود و به صورت ریالی به مدارس کمک گردد. به گفته عباسپور قرار شده دولت ظرف روزهای باقی مانده تا آغاز سال تحصیلی جدید نسبت به ارسال لایحه به مجلس اقدام کند . وی افزود : بر همین اساس تصمیم گرفتیم بررسی این لایحه را در اولویت اول جلسات مجلس قرار دهیم و امیدواریم تا هفته اول لایحه وصول شود تا هرچه زودتر در صحن مجلس مطرح و تصویب گردد .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 كارشناس مسوول نهضت سوادآموزي گنبدكاووس از كمبود ‪ ۹۵‬آموزشيار در نهضت سواد آموزي اين شهرستان در سال جاري خبر داد. "منوچهر سوسرايي" روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود: نهضت سوادآموزي گنبدكاووس از سال ‪ ۷۷‬تاكنون هيچ آموزشياري را جذب نكرده است. وي، تعداد آموزشياران نهضت سوادآموزي اين شهرستان را ‪ ۷۵‬نفر اعلام كرد و گفت: كمبود نيروي انساني مانع از تحقق اهداف اوليه اين نهاد و اهداف برنامه چهارم توسعه كشور در اين بخش خواهد شد. سوسرايي، حجم فعاليت‌هاي پيش بيني شده نهضت سواد آموزي اين شهرستان در سال جاري را كه برابر با اهداف سال اول برنامه چهارم توسعه كشور مي‌باشد، تشكيل ‪ ۲۶۷‬كلاس درس با سه هزار و ‪ ۲۶۶‬سواد آموز اعلام كرد. وي تصريح كرد: متاسفانه به دليل كمبود آموزشيار در نيمه اول سال جاري، تنها ‪ ۶۱‬كلاس درس با ‪ ۸۰۶‬سوادآموز تشكيل شده‌است. كارشناس مسوول نهضت سوادآموزي گنبدكاووس همچنين ميزان باسوادي اين شهرستان را ‪ ۸۵‬درصد اعلام كرد و گفت: پيش بيني مي‌شود ‪ ۴۵‬هزار بي‌سواد در سطح شهرستان وجود داشته باشد. سوسرايي، تعداد كلاس‌هاي تشكيل شده نهضت سوادآموزي اين شهرستان درسال ‪۸۳‬ را ‪ ۱۴۱‬كلاس درس با يكهزار و ‪ ۶۷۱‬سوادآموز تحت پوشش اعلام كرد و افزود: از اين تعداد يكهزار و ‪ ۲۵۸‬نفر در كلاس‌ها شركت كردند كه حدود ‪ ۸۴‬درصد آنان دوره سوادآموزي خود را با موفقيت به پايان رساندند. به گفته وي، درسال ‪ ۸۳‬همچنين ‪ ۲۹‬گروه آموزشي شامل گروه‌هاي پيگير، خدمات مكاتبه‌اي و رسانه‌اي مجموعا به ‪ ۳۷۴‬فراگير آموزش داده‌اند تا مانع از بازگشت سوادآموزان به بي‌سوادي شوند. اين كارشناس مسوول همچنين از اجراي طرح "پاكسازي روستا" از بي‌سوادي در نيمه دوم سال جاري در روستاهاي زير ‪ ۲۵۰‬نفر جمعيت خبر داد. سوسرايي گفت: دراين طرح كه مقدمات شناسايي افراد بي‌سواد، درحال انجام است، درصورتي كه تعداد افراد بي‌سواد روستا كمتر ازپنج نفر باشد، به صورت فرد به فرد توسط آموزشياران يا افراد بومي واجد شرايط آموزش داده خواهند شد. به گفته كارشناس مسوول نهضت سوادآموزي گنبدكاووس، درنيمه دوم سال جاري تعداد هفت مركز يادگيري محلي براي آموزش سوادآموزان در سطح روستاهاي "آق- آباد، چاي قوشان، حاجي قوشان، بي‌بي‌شيروان، كوچك خرطوم، سلطانعلي و عرب سرنگ" اين شهرستان داير خواهد شد. سوسرايي اضافه كرد: دراين مراكز علاوه برسوادآموزي، آموزش مهارت‌هاي اساسي زندگي و آموزش حرفه‌اي نيز به سوادآموزان داده خواهد شد. نهضت سوادآموزي شهرستان ‪ ۳۰۲‬هزار نفري گنبدكاووس درشرق استان گلستان از سال ‪ ۵۹‬فعاليت خود را آغاز كرده‌است.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 بيش از 113 ميليون تومان از محل تبليغات آموزشي و پرورشي به حساب خزانه واريز شد ديوارهاي دبيرستان دخترانه «قدس» منطقه 10 آموزش و پرورش شهر تهران صبح امروز با نصب 11 تابلو تبليغاتي به عنوان اولين مدرسه پس از گذشت بيش از 7 ماه از بررسي مقدماتي طرح، صبح امروز به اجاره رفت. به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، طرح «اجاره ديوارهاي مدارس براي تبليغات» با توجه به درآمد قابل توجه براي مدارس و ادارات آموزش و پرورش كاملا به ‌صرفه بوده و توجيه اقتصادي بالايي دارد. به نحوي كه بر اساس گزارش تهيه شده از سوي آموزش و پرورش شهر تهران در اين زمينه، چنانچه در هر سال فقط در تهران يكهزار مدرسه وارد طرح شوند، بر اساس مبلغ 2 ميليون و 275 هزار تومان تعيين شده مصوب سال جاري براي نصب تابلوها، 22 ميليارد و 750 ميليون تومان عايد آموزش و پرورش تهران مي‌شود كه كمك بسيار موثري براي جبران بسياري از كمبودهاي مدارس خواهد بود. طرح «اجاره ديوارهاي مدارس براي تبليغات» در قالب انعقاد قرارداد با كنسرسيوم‌هاي تبليغاتي با استفاده از ماده 149 قانون برنامه سوم توسعه با پيامهايي حاوي مطالب آموزشي و فرهنگي با هدف استفاده از فضاهاي خالي مدرسه به عنوان بسترمناسبي براي آموزش يكي از مهارتهاي زندگي براي دانش‌آموزان، تلاش براي وصول به اهداف مشترك آموزشي و فرهنگي با ساير دستگاه‌ها، دستيابي به اهداف و برنامه‌هاي پرورشي و فرهنگي، مشاركت ساير بخشها، استفاده از پتانسيل بخش خصوصي در عرصه فرهنگي، جلوگيري از آلودگي‌هاي بصري ناشي از نصب تابلوها و ايجاد درآمد نسبتا قابل توجه و مناسب براي مدارس مجري طرح بدون افزودن حجم كار يا مسؤوليت اجرايي براي مديريت مدرسه و ... از اين پس در سطح مدارس شهر تهران اجرايي مي‌شود. راه پيما، مدير روابط عمومي سازمان آموزش و پرورش شهر تهران در اين زمينه با اشاره به اين كه تا كنون قرارداد 50 مدرسه در منطقه 10 تهران براي نصب تابلوهاي تبليغاتي بسته شده و از اين محل مبلغ 113 ميليون و 750 هزار تومان به حساب خزانه واريز شده است، به ايسنا گفت: تا كنون 200 مدرسه شهر تهران قرارداد اجاره ديوارهاي خود را براي تاييد نهايي نصب پيامهاي تبليغي آموزشي و پرورشي ارسال كرده‌اند كه در شرف امضا است. وي ادامه داد: هنوز 300 مدرسه شهر تهران جواب قطعي براي نصب تابلوها نداده‌اند. راه‌پيما با اشاره به اين كه بر اين اساس 5 تا 15 قاب تابلوي گالوانيزه به ابعاد يك در 2 متر در محوطه مدارس متقاضي نصب خواهد شد، تصريح كرد: مبلغ قرارداد نصب تابلوها دو ميليون و 275 هزار تومان خواهد بود كه 80 درصد آن از خزانه به حساب مدرسه و 20 درصد نيز به كارهاي فرهنگي مناطق و سازمان آموزش و پرورش اختصاص مي‌يابد. به گزارش ايسنا، با توجه به اين كه طبق ماده 106 آيين‌نامه اجرايي مدارس و بند «ج» ماده 12 آيين‌نامه «تاسيس و نظارت بر نحوه كار و فعاليتهاي كانونهاي آگهي و تبليغاتي وزارت ارشاد»، نصب هرگونه تبليغ تجاري و يا سياسي در مدارس ممنوع دانسته شده و به هيچ وجه استفاده از اين پيامها و يا تبليغات در طرح اجاره ديوارهاي مدارس مجاز نيست، پيامهاي تبليغاتي مدارس صرفا بايد جنبه آموزشي و فرهنگي داشته باشند، لذا پيامهاي ارايه شده توسط مجري طرح در كميته اطلاع‌رساني سازمان آموزش و پرورش استان و پس از تاييد نمونه ارايه شده پيام، توسط سازمان مهر و امضا شده و در اختيار مجري طرح و مدرسه براي نصب قرار مي‌گيرد. قابل ذكر است نحوه عقد قرارداد در كميسيون ماده 149 تصويب و براي تعيين يا تصويب مبلغ قرارداد به شوراي آموزش و پرورش استان ارسال مي‌شود، طبق ماده 149 شوراي مالي نيز هر مدرسه به صورت جداگانه و مستقل با كنسرسيوم مورد تاييد سازمان آموزش و پرورش، عقد قرارداد كرده و مبالغ پرداختي توسط كنسرسيوم به حساب خزانه واريز و طبق گردش كار تعيين شده به حساب مدرسه باز مي‌گردد. گفتني است طراحان اين طرح انتظار دارند چنانچه پيشنهاد توسعه اجراي طرح به ساير استانها در سطح سازمان مصوب شود، طرح به مرحله كشوري ارسال شده و در صورت تصويب در مرحله كشوري، تمام حقوق قانوني آن براي طراحان محفوظ باشد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 شوراي برنامه‌ريزي و توسعه‌استان سمنان در جلسه روز شنبه خود سه ميليارد و ‪ ۴۵۰‬ميليون ريال براي كمك به بودجه آموزش و پرورش اين استان اختصاص داد. در اين جلسه كه به رياست استاندار اين استان برگزار شد همچنين سه ميليارد ريال اعتبار نيز براي تامين آب آشاميدني، حفر چاه و لايروبي قنوات در شاهرود اختصاص يافت. مديرعامل شركت آب و فاضلاب استان سمنان در اين جلسه گفت: شهر شاهرود در حال حاضر با كمبود ‪ ۱۶۸‬ليتر آب در ثانيه مواجه است كه با حفر سه حلقه چاه ‪ ۸۰‬تا ‪ ۹۰‬ليتر از اين كمبود جبران مي‌شود. در اين جلسه همچنين ‪ ۵۰‬ميليون ريال اعتبار براي برگزاري كنگره مهدويت و انتظار كه در آستانه سالروز ولادت باسعادت حضرت امام زمان (عج) در سمنان برگزار مي‌شود اختصاص يافت. در جلسه شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان سمنان ‪ ۱۰۰‬ميليون ريال براي كمك به انجمن‌هاي بهزيستي، ‪ ۲۵۰‬ميليون ريال براي تامين خوابگاه مركزي پسرانه در مهديشهر و ‪ ۵۵۰‬ميليون ريال به اياب و ذهاب طرح روستا مركزي كه در ‪ ۶۰‬روستاي اين استان اجرا مي‌شود، منظور شد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 گزارش سازمان آموزش و پرورش آذربايجان‌شرقي از وضعيت مدارس حاكي است كه ‪ ۶۴‬درصد از فضاهاي آموزشي شهرستان تبريز تخريبي بوده و يا نياز به تعمير اساسي دارد. اين گزارش كه با هدف برآورد نيازهاي فضاي آموزشي استان درافق ‪ ۱۴۰۰‬تهيه شده، بر لزوم بكارگيري تمامي توان و منابع مالي جهت بازسازي، نوسازي و تجهيز و تعمير مدارس استان بويژه در سطح شهر تبريز تاكيد شده است. براساس اين گزارش هم‌اكنون ‪ ۱۴۷‬هكتار فضاي آموزشي در مقاطع مختلف تحصيلي در سطح شهر تبريز وجود دارد كه ‪ ۱۱۳‬هكتار آن فضاي باز و بقيه ساختمان و زيربنا مي‌باشد. برآورد اوليه كارشناسان آموزش و پرورش استان نشان مي‌دهد كه از فضاهاي موجود ‪ ۲۵‬درصد كاملا" تخريبي و ‪ ۳۹‬درصد نيز نياز به تعمير دارد. گزارش فوق خاطرنشان ساخته است: در افق ‪ ۱۴۰۰‬شهرستان تبريز نياز به ‪۳۸۲‬ هكتار فضاي آموزشي دارد كه ‪ ۱/۵‬برابر فضاهاي موجود را شامل مي‌شود. سازمان آموزش و پرورش استان يادآور شده است: براي ايجاد فضاهاي مناسب آموزشي تا سال ‪ ۱۴۰۰‬بايد ‪ ۶۸۰‬هزار متر مربع از ساختمان‌هاي آموزشي تخريب و بازسازي شود. كمبود ‪ ۱۳/۸۷‬مترمربعي سرانه زمين و ‪ ۱۶‬مترمربعي در ساختمان و زيربنا از مشكلات اصلي و اساسي بخش فرهنگي و آموزشي و تربيتي استان عنوان شده است كه بيشترين اين مشكلات مربوط به حوزه فني وحرفه‌اي مي‌باشد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 سازمان آموزش و پرورش و مركز بهداشت استان اصفهان با مديران مدارس در صورت فروش تنقلات فانتزي و غيرمفيد و بي‌توجهي به بهداشت محيط مدارس برخورد قانوني مي‌كند. كارشناس مسوول بهداشت و تغذيه سازمان‌آموزش وپرورش استان اصفهان بااشاره به‌رشد آمار كودكان مبتلا به سوء‌تغذيه و كم‌خوني گفت: فروش تنقلات و نوشيدني- هاي فانتزي نظير پفك، چيبس، نوشابه، آدامس و مواد خوراكي روباز در مدارس ممنوع است. دكتر" محسن خدادادي" روزيكشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: مديراني كه به اين امر توجه نكنند ، توبيخ مي‌شوند. وي تصريح كرد: متوليان فروش موادغذايي در مدارس بايداز سوي مركز بهداشت داراي كارت سلامت باشند در غيراين صورت، علاوه بر برخورد با فروشنده متخلف با مدير مدرسه هم برخورد مي‌شود. وي گفت: در راستاي " ترويج فرهنگ تغذيه سالم"در مدارس، با همكاري اداره تعاون ، مراكز بهداشت، آموزش و پرورش ، برخي از كارخانجات تغذيه در اين زمينه فعال شده‌اند. وي افزود:اين كارخانه‌ها اقدام به تهيه تنقلات سنتي در بسته‌بندي‌هاي مختلف كرده‌اند كه بر اساس موقعيتهاي مالي دانش‌آموزان در مناطق مختلف شهري با قيمتهاي متفاوت به فروش مي‌رسد. وي اضافه كرد:با توجه به اينكه ‪ ۹۷‬درصد از مدارس استان داراي لوله كشي صابون مايع هستند، مديران براي جلوگيري از شيوع برخي بيماريهاي واگيردار بايد با مشاركت انجمن اولياء‌و مربيان و شوراي مدارس،امكان استفاده دانش- آموزان بخصوص دختران را از اين امكانات فراهم كنند. خدادادي بااشاره به اينكه در سال جاري طرح " ارتقاي سطح سلامت " دختران دانش‌آموز ادامه مي‌يابد،گفت:در اجراي اين طرح بيش از ‪ ۲۸‬هزار دانش‌آموز در مقاطع راهنمايي و دبيرستان در موضوعات مهارتهاي زندگي،بلوغ جنسي و بهداشت فردي تحت پوشش قرار گرفتند. وي با مثبت ارزيابي كردن اين طرح افزود:براي ادامه اين طرح در سال جاري از سوي امور بانوان سازمان آموزش و پرورش‪ ۷۰۰‬ميليون ريال اعتبار پيش بيني شده است و ادامه اجراي اين طرح موضوعات قلب سالم و بيماري‌هاي واگيردار و غير واگيردار را شامل مي‌شود. كارشناس مسوول بهداشت و تغذيه سازمان آموزش و پرورش‌استان‌اصفهان در پايان از خانواده‌ها و دانش‌آموزان درخواست كرد، هر نوع تخلف در زمينه ارايه مواد خوراكي و عدم رعايت بهداشت در مدارس را به مراكز بهداشت و آموزش و پرورش نواحي گزارش بدهند.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سند ملي آموزش و پرورش تا پايان مهر 84 تدوين مي‌شود رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي: راه‌اندازي مركز مطالعات استراتژيك آموزش و پرورش در حال پيگيري است رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي با اعلام تدوين سند ملي آموزش و پرورش تا پايان مهر 85 تصريح كرد: مراحل راه‌اندازي مركز مطالعات استراتژيك آموزش و پرورش براي روزآمد كردن و نظارت بر حسن اجراي سند ملي آموزش و پرورش در دست پيگيري است. به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» ايسنا، مهندس مهدي نويد ادهم امروز در كارگاه آموزشي تدوين سند ملي آموزش و پرورش با تاكيد بر اين كه در صورت تغيير در برنامه چهارم سند ملي آموزش و پرورش بايد مبناي كار قرار گيرد، گفت: آموزش و پرورش اثربخش نيازمند تغيير و تحول دائمي بوده است لذا بايد مكانيزمي طراحي كرد كه در طول زمان قابليت تغيير و تحول داشته باشد. وي خاطرنشان كرد: در سالهاي اخير به علت بخشي‌نگري به مجموعه آموزش و پرورش و خالي بودن نگاه جامع و سيستمي اصلاحات به نتيجه نرسيد. به گزارش ايسنا، نويد ادهم ‌با تاكيد بر اين كه برنامه‌هاي آموزش و پرورش در درازمدت به بار مي‌نشيند، گفت: نمي‌توان با برنامه‌هاي كوتاه مدت براي آموزش و پرورش تعيين تكليف كرد چرا كه اقتضاي آن تدوين برنامه‌اي با چشم‌انداز طولاني است. وي ماهيت آموزش و پرورش، چالشها و كاستيهاي پيش روي كشور، بخشي‌نگري و ... را از ضرورتهاي تدوين سند ملي آموزش و پرورش خواند و ادامه داد: علت تاخير در تدوين اين سند تاكيد بر عملياتي كردن آن بود چرا كه ديدگاهها و استراتژيهاي دولت جديد نيز بايد در اين سند مطرح شود. رييس سازمان پژوهش و برنامه‌ريزي آموزشي با بيان اين كه آموزش و پرورش با كيفيت مي‌تواند بار سنگين آموزش همگام با تحولات را بر عهده گيرد، تصريح كرد: اين سند با توجه به نگاه دراز مدت حاكم تلاش مي‌كند تا تمام ابعاد پنهان و پيداي آموزش و پرورش را ديده و مبتني بر آن مجموعه را باز خواني كند كه در اين زمينه با تدوين سند ادبيات واحدي نيز بين آموزش و پرورش و ساير دستگاهها به وجود خواهد آمد. به گفته وي اگر آموزش و پرورش موتور توسعه كشور است، نهاد موجود قطعا نمي‌تواند اين بار سنگين را به دوش كشد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون آموزش سازمان نهضت سوادآموزي كشور گفت: آموزش‌هاي ارايه شده براي نوآموزان در اين نهاد آموزشي را بايد كاربردي كرد. "جليل صفري" روز يك شنبه در همايش تجليل از چهره‌هاي موفق سوادآموزي همدان در تالار معلم اين شهر افزود: مسايل بايد با وقت كمتر و عمق بيشتر به بي‌سوادان آموزش داده شود. وي، با اشاره به اينكه آموزش رسمي پاسخگوي نيازهاي انسان نيست بر ارايه آموزش غير رسمي تاكيد كرد. وي اضافه كرد: براي يادگيري هيچوقت دير نيست و ما بايد در همه شرايط خود را موظف به يادگيري كنيم. مدير نهضت سوادآموزي همدان نيز گفت: تنوع بخشي در طرح‌ها و برنامه‌هاي اين سازمان يك ضرورت است. "ضياء‌الدين خورنگ" افزود: در استان همدان ‪ ۲۲‬هزار و ‪ ۸۱‬بي‌سواد ‪ ۱۰‬تا ‪ ۲۹‬سال وجود دارد كه در برنامه چهارم توسعه بايد باسواد شوند. وي جمعيت بي‌سواد ‪ ۱۰‬تا ‪ ۳۹‬سال در استان همدان را ‪ ۸۲‬هزار و‪ ۵۷۰‬نفر ذكر كرد. در اين همايش از ‪ ۱۶۷‬چهره موفق سوادآموزي شامل يك نفر فوق ليسانس، ‪۱۳‬ ليسانس، ‪ ۳‬نفر فوق‌ديپلم، چهار نفر دانشجو، ‪ ۱۲‬نفر پيش دانشگاهي، ‪ ۳۸‬نفر ديپلم ‪ ۳۲‬نفر متوسطه و ‪ ۵۴‬نفر راهنمايي تقدير شد. در اين همايش مديران اعضاي شوراي تحقيقات و برنامه‌ريزي منطقه پنج كشوري و برخي از مسوولان استان حضور داشتند.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 مدير كل دفتر برنامه‌ريزي و تاليف كتابهاي درسي وزارت آموزش و پرورش گفت: ايران در برنامه ‪ ۲۰‬ساله خود به دنبال يك جامعه پويا مبتني بر دانايي است كه دستيابي به اين هدف بدون توجه به آموزش و پرورش امكان پذير نيست . مهندس زرافشان روز يكشنبه در آيين پاياني جشنواره روشهاي تدريس شيمي مبتني بر ‪ IT‬در پژوهشكده تعليم و تربيت كرمان، از ميزان دستيابي كشورها به فناوري اطلاعات به عنوان معيار رشد يافتگي نام برد. وي تمامي ابعاد توسعه را آميخته به ‪ IT‬دانست و از رتبه‌بندي كشور براساس درجه‌بندي ‪ I.C.T‬در سطح بين‌المللي خبر داد. او با قلمداد كردن انسان به‌عنوان اصلي‌ترين عامل توسعه،بر آموزش نيروهاي انساني در راستاي ارتقاي توسعه يافتگي تاكيد كرد. زرافشان بااشاره به ورود سامانه ‪ IT‬به درون مدارس گفت:عناصر و مولفه‌هاي مختلف آموزشي در حال متحول شدن است. او با تاكيد بر حفظ ارتباط قوي بين مدرسه و جامعه اظهار داشت: ورود ‪IT‬ امكان ارتباط مدرسه را از درون مدرسه به جامعه فراهم آورده و به گسترش دامنه آموزش و يادگيري در مدرسه بزرگ جامعه كمك مي‌نمايد. وي افزايش نقش رهبري معلم، توجه به تفاوت‌هاي فردي، خارج شدن از آموزش كتاب محور وافزايش ساعات و فضاي يادگيري را به عنوان مزاياي عمده استفاده از فناوري اطلاعات در فرآيند آموزش ياد كرد. زرافشان اضافه كرد:‪ IT‬با زبان مشترك جهاني الگوهاي يادگيري را به الگوي خود يادگيري تعاملي تغيير مي‌دهد. در اين مراسم محمد تقي‌زاده رييس سازمان آموزش و پرورش استان كرمان هم اظهاراميدواري كرد: فناوري اطلاعات از حاشيه تدريس معلمان به عنوان وسيله كمك آموزشي به متن روش‌هاي تدريس راه يابد. دبير جشنواره نيز با اشاره به ارائه طرح درس دبيران راه يافته به مرحله كشوري، شكوفه راستگو از استان فارس، فاطمه زماني از تهران و شهلا عطايي از اصفهان را به عنوان منتخبين كشوري جشنواره اعلام كرد. حسين شهابي نژاد افزود : مژگان حدادي از كرمان ، مهناز صنعتي رودي از خراسان رضوي، صديقه باقرزاده مقدم از آذربايجان غربي، عليرضا ميرابي از مازندران و علي‌اكبر عسكري از استان گلستان رتبه برتر استاني را به خود اختصاص داده‌اند. در اين آيين از خدمات علمي، آموزشي دبير و اعضاي دبيرخانه راهبري درس شيمي كشور كه از سال ‪ ۱۳۷۷‬در كرمان فعاليت مي‌كنند، تقدير شد. در اين بخش ارسطو نوحي، مهرنوش شيخ‌الاسلام، داود آقايي، عباس تقي‌زاده، شهره دلشاد، مينا رحيمي، زهرا شكوه شمس‌الدين و فرشته‌السادات نخعي لوح سپاس دريافت كردند. مسوول فني جشنواره نيز در گفت و گو با خبرنگار ايرنا سطح علمي و فني اين رويداد آموزشي را بالا دانست. محمدرضا جهاني گفت : تمامي دبيران حاضر در اين جشنواره از نرم‌افزارهاي متنوع روز دنيا استفاده مي‌كردند. اولين جشنواره روش‌هاي برتر تدريس شيمي مبتني بر ‪ IT‬از ‪ ۱۶‬شهريور ماه در كرمان آغاز به كار كرده بود.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون آموزش عمومي سازمان آموزش و پرورش استان لرستان گفت: متاسفانه اين استان جزو هفت استان عقب مانده كشور از نظر بيسوادي است. جواد صادقي روز يكشنبه در مراسم آغاز به كار آموزش وپرورش بخش روستايي كاكاوند دلفان افزود: براساس تعهد سازمان آموزش و پرورش لرستان به سازمان يونسكو در راستاي اجراي طرح آموزش براي همه، بايد تا سال ‪ ۲۰۱۵‬بيسوادي در اين استان ريشه‌كن شود. وي اظهارداشت: در اين طرح آموزش و پرورش در بخشهاي افزايش پوشش تحصيلي و كيفيت بخشي در آموزش مهارتهاي زندگي تلاش خواهد كرد. وي گفت: متاسفانه هم‌اكنون ‪ ۱۴‬درصد از جمعيت يك ميليون و ‪ ۷۰۰‬هزار نفري لرستان بيسواد هستند كه از اين تعداد ‪ ۲۵۰‬هزار نفر از آنها بيسواد مطلق مي‌باشند. صادقي، همكاري تمام دستگاههاي اجرايي را براي ريشه‌كني بيسوادي در استان مهم و موثر دانست و از آنها خواست با بسيج همگاني و عزم راسخ نسبت به ريشه‌كني اين معضل اهتمام جدي ورزند. وي از تلاش مسوولان نهضت سوادآموزي براي اجراي طرحهاي ريشه‌كني بيسوادي در استان قدرداني كرد و گفت: خوشبختانه تاكنون اقدامات مناسبي دراين زمينه صورت گرفته است. معاون آموزش عمومي سازمان آموزش و پرورش لرستان با اشاره به اهميت نيروي انساني ماهر براي حذف بيسوادي افزود: آموزش و پرورش به عنوان مركز ثقل تربيت نيروي انساني است و بدون آموزش و پرورش توسعه نيروي انساني و حذف بيسوادي امكان پذير نيست. مدير آموزش وپرورش شهرستان دلفان نيز دراين نشست گفت: راه‌اندازي اداره آموزش و پرورش در بخش محروم كاكاوند به عنوان هديه فرهنگي نظام مقدس جمهوري اسلامي به مردم اين منطقه است. عباس كرمي افزود: اداره آموزش و پرورش اين منطقه به صورت مستقل و با ‪ ۱۸‬پست سازماني فعاليت خود را از امروز آغاز مي‌كند و قطعا نقش موثري در حل مشكلات اين شهرستان خواهد داشت. در اين نشست محمد خزايي به عنوان اولين رييس آموزش و پرورش منطقه كاكاوند دلفان لرستان معرفي شد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 موسسه آموزش از راه دور اعلام كرد كه درصد قبولي فراگيران مراكز آموزش از راه دور نسبت به دانش‌آموزان مدارس عادي كشور بيشتر است. به گزارش روز يكشنبه روابط عمومي موسسه آموزش از راه دور، اين نتايج به صورت تصادفي از نقاط مختلف كشور كه امتحانات به صورت هماهنگ برگزار شد، بدست آمده است. در درس عربي يك پايه اول متوسطه در استان كردستان، درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۷۵‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي (عادي) استان ياد شده ‪۷۲/۹۸‬ درصد بوده است. در درس علوم تجربي درپايه اول راهنمايي درصد قبولي آموزش از راه دور در استان كردستان ‪ ۸۶/۲۰‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي ‪ ۸۵/۱۷‬درصد بوده است. در درس رياضيات پايه اول راهنمايي دراستان كردستان درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۸۶/۱۵‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي ‪ ۷۷/۸۵‬درصد بوده است. دراين گزارش آمده‌است: دردرس تاريخ اول راهنمايي در كردستان درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۹۲/۵۹‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي ‪ ۸۴/۲۲‬درصد است. در درس عربي يك پايه اول متوسطه دراستان مركزي درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۷۸‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي استان ‪ ۷۴/۲‬درصد است. دردرس عربي يك پايه اول متوسطه در استان كرمان درصد قبولي اموزش از راه دور ‪ ۸۳‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي استان ‪ ۸۱/۳۹‬درصد است. در درس علوم تجربي پايه اول راهنمايي در استان خراسان رضوي درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۹۸/۱۴‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي ‪ ۸۹/۹۸‬درصد بوده است. در درس رياضيات پايه اول راهنمايي در استان خراسان جنوبي درصد قبولي آموزش از راه دور ‪ ۹۸/۲۹‬درصد و در ساير واحدهاي آموزشي استان ‪ ۸۲/۸۶‬درصد است. اين موسسه اعلام كرد: نتايج حاصله از ارزشيابي دروس هماهنگ كشوري نشانه اين است كه دانش آموزان بازمانده‌ازتحصيل انگيزه بالايي براي موفقيت دارند. نام‌نويسي بازماندگان ازتحصيل پايه‌اول ودوم راهنمايي و اول و دوم متوسطه و همچنين دوره پيش دانشگاهي كه‌ازپنجم شهريور آغاز شد،ادامه دارد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 رييس آموزش و پرورش شهرستان دماوند گفت : با توجه به فرسودگي بافت اكثريت مدارس اين شهرستان، در سال جديد تحصيلي ‪ ۳۸‬واحد آموزشي‌كه اكثرا در روستاها قرار دارند، دانش‌آموز نپذيرفته‌اند. " علي تقوي " روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اينكه "در سال جديد تحصيلي يازده هزار و ‪ ۵۰۰‬دانش آموز دماوندي به كلاس‌هاي درس مي‌روند "،افزود : شمار دانش آموزان دماوندي كه امسال به مدرسه مي‌روند در مقايسه با سال گذشته يك هزار و ‪ ۵۰۰‬نفر كاهش داشته است. به گفته تقوي ، از اين تعداد چهارهزار و ‪ ۲۲۳‬نفر در ابتدايي، سه هزار و ‪ ۵۳۲‬نفر در راهنمايي و مقطع متوسطه شامل عمومي ، فني و حرفه‌اي‌و كاردانش و سه‌هزار و ‪۱۴۵‬نفر نيز در پيش دانشگاهي در ‪ ۱۴۴‬واحد آموزي شهري و روستايي تحصيل خواهند كرد. وي تصريح كرد: در سال جاري تحصيلي سه واحد آموزشي غير انتفاعي در سه مقطع ابتدايي، راهنمايي و متوسطه به فضاهاي آموزشي دماوندافزوده شده و دو مدرسه نيز كه در روستاهاي اهران و سربندان توسط خيرين احداث‌شده در اختيار آموزش و پرورش شهرستان قرار گرفته است. تقوي تاكيد كرد: امسال با هماهنگي به عمل آمده در همه مدارس ابتدايي شهرستان دماوند شير رايگان توزيع مي‌شود.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 بخش اسناد شوراي عالي آموزش و پرورش راه‌اندازي شد. به گزارش ايسنا، با توجه به ضرورت اطلاع‌رساني و به منظور تسهيل شرايط استفاده پژوهشگران و صاحبنظران از مصوبات و صورت مذاكرات اين شورا بخش اسناد شوراي عالي آموزش و پرورش در محل ساختمان جديد دبيرخانه راه‌اندازي شد. هدف از راه‌اندازي اين بخش آشنايي محققان و علاقمندان با نقش و جايگاه شوراي عالي آموزش و پرورش، تسهيل شرايط استفاده پژوهشگران از اسناد و نسخ تاريخي معتبر شوراي عالي آموزش و پرورش و اطلاع‌رساني و دسترسي آسان به مصوبات و صورت مذاكرات شوراي عالي آموزش و پرورش است. لازم به يادآوري است علاقمندان، پژوهشگران و صاحبنظران جهت استفاده از اطلاعات ابن بخش مي‌توانند به ساختمان دبيرخانه شوراي عالي آموزش و پرورش واقع در ميدان فرودسي خيابان سپهبد قرني خيابان شهيد محمدي پلاك 28 مراجعه كنند.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مسئول بازسازی مدارس بم در گفتگو با" مهر ": 26 مدرسه جدید در بم ساخته شده است // کمبود مدرسه در بم هنوز هم وجود دارد مسئول ستاد بازسازی مدارس بم گفت : همزمان با آغاز سال تحصیلی 26 مدرسه تازه تأسیس به آموزش و پرورش بم تحویل داده می شود ؛ اما در مقایسه با تعداد دانش آموزان بم هنوز به مدارس بیشتری احتیاج دارد. سید علی عالم زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری مهر در بم افزود : در سال گذشته 38 مدرسه در شهر بم و حومه که خسارات قابل جبران داشتند مورد بازسازی و تعمیر اساسی قرار گرفتند و 14 مدرسه نیز در بم ساخته شد . وی با اشاره به رعایت استانداردها و ایمنی در مدارس ساخته شده خاطر نشان کرد : با نظارت کارشناسان و مهندسان ساختمان مدارس تازه تأسیس ضد زلزله ساخته شده اند و از لحاظ ایمنی مقاوم هستند. عالم زاده تصریح کرد : ساخت 40 مدرسه در مدت کمتر از دو سال کار ساده ای نیست ؛ اما با تلاشهای انجام شده این کار صورت گرفته است هرچند که این تعداد مدرسه نیاز بم را مرتفع نکرده و همچنان بم با کمبود مدرسه مواجه است . مسئول ستاد بازسازی مدارس بم ادامه داد : هم اکنون مدارس بم به صورت نوبت صبح وعص فعال خواهند بود و با برنامه ریزیهای انجام شده در مورد ساخت مدارس جدید قرار است تا سال آینده کلیه مدارس بم به صورت یک نوبته کار کنند. وی اظهار امیدواری کرد : درمهر ماه امسال تمام دانش آموزان بم راهی مدرسه های ایمن شوند و دیگر هیچ کلاس درسی در بم در کانکس تشکیل نشود . گفتنی است در سال جاری 24 هزار دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در بم به مدرسه خواهند رفت .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

شاید اگر بگوییم نزدیک به دو سوم فضاهای آموزشی کشور به ویژه در مناطق محروم و دور افتاده از وضعیت بهداشتی مناسب و مطلوبی برخودار نیستند ، چندان اغراق نکرده ایم و واقعیت را گفته ایم . زیرا اکثر مدارس با فقر امکانات بهداشتی مواجه اند و همین امر سلامت فرزندان این مرز و بوم را تهدید می کند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ،15میلیون و 300 هزار دانش آموز کشوردر حالی به استقبال آغاز سال تحصیلی جدید خواهند رفت که شیوع بیماری وبا همچنان از بین نرفته و احتمال تشدید " موج دوم " این بیماری به ویژه در نواحی جنوب غرب کشور همچنان وجود دارد . از سوی دیگر آن طور که همگان می دانیم ، شیوع این بیماری بیش از هر علتی به عدم رعایت مسائل بهداشتی و نبود ظرفیت های لازم برای داشتن یک محیط سالم و بهداشتی باز می گردد . استفاده از آب شرب سالم ، آن طور که مسئولان وزارت بهداشت بارها بر رعایت آن تاکید داشته اند ، مهم ترین اصل برای مقابله با بیماری وبا و بیماریهای مشابه است که از طریق عدم رعایت نکات بهداشتی شیوع پیدا می کند . لذا در حالی که تب بیماری وبا همچنان فروکش نکرده و نمی توان به صرف کاهش آمار مبتلایان به این بیماری ، شیوع آن را پایان پذیرفته تلقی کرد ، مدارس کشور در آستانه بازگشایی قرار دارند و از همین رو میلیونها دانش آموز به امید فراگیری علم و تحصیل ساعاتی از عمر خویش را در محیطهایی سپری خواهند کرد که نمی توان به سالم و بهداشتی بودن صد در صد آنها اطمینان حاصل کرد ! شواهد امر حاکی از آن است که اغلب مدارس استانهای خراسان جنوبی و شمالی ، سیستان و بلوچستان ، کرمان، هرمزگان ، کردستان ، آذربایجان غربی ، کهکیلویه و بویر احمد ، خوزستان و برخی از شهرستانهای استان تهران از وضعیت بهداشتی مناسب و مطلوبی برخوردار نیستند و این قبیل فضاهای آموزشی از حداقل امکانات بهداشتی محرومند... اما سرپرست وزارت آموزش و پرورش ( که البته نمی توان از وی چندان هم توقع داشت که در زمان اندک شروع به کار خود ، بتواند تمام مشکلات فضاهای آموزشی را حل و فصل کند) در خصوص تمهیدات در نظر گرفته شده برای پیشگیری از شیوع وبا در مدارس کشور ، اظهار داشته که براساس توافقنامه با وزارت بهداشت و درمان در رابطه با بهداشت مدارس ، دستورالعملی تهیه شده که اجرای آن طی روزهای آینده ابلاغ خواهد شد . البته جالب است بدانیم که علی اصغر فانی با استناد به اظهارات مسئولان وزارت بهداشت که عنوان داشته اند مشکلی در خصوص بیماری وبا در سطح مدارس کشور وجود ندارد ، به آغاز بدون وفه سال تحصیلی جدید تاکید کرده است ! از سوی دیگر مسئولان سازمان آموزش و پرورش شهرستانهای استان تهران که بیشترین حجم مشکلات را به لحاظ کمبود فضاهای آموزشی و امکانات تحصیلی دارند ، برای جلوگیری از شیوع بیماری وبا در بین دانش آموزان ، اقدام به ایجاد تاسیسات لوله کشی صابون مایع در تمامی مدارس شهرستان کرج نموده اند . این در حالی است که سازمان مذکور چند شهرستان محروم همچون رباط کریم ، اسلامشهر ، باقر آباد و... با حجم زیادی از دانش آموزان را تحت پوشش دارد که برای تامین امکانات بهداشتی مدارس آنها هیچ گونه تدابیر خاصی اندیشیده نشده است . اغلب مدارس اسلامشهر به ویژه مقاطع ابتدایی از داشتن سرویس های بهداشتی تمیز و سالم محروم بوده و همواره سلامت بچه ها در این قبیل فضاهای آموزشی تهدید می شود . در سال تحصیلی 84 -83 وزارت آموزش و پرورش اعتباری حدود 240 میلیون تومان را برای برای ریشه کنی شپش در بین دانش آموزان اختصاص داد که این رقم حتی نتوانست مشکلات مدارس پایتخت را حل کند ، چه رسد به اینکه بتواند مشکل بهداشت هزاران مدرسه محروم در روستاها و آبادی های دور افتاده را حل کند. بنابراین ، به نظر می رسد بهداشت مدارس از اولویت چندان بالایی در آموزش و پرورش برخوردار نیست و همواره تحت الشعاع سایر مسائل و موضوعات قرار گرفته است . به طوری در سال تحصیلی گذشته مدارس سراسر کشور با کمبود 17هزار مربی بهداشت مواجه بودند . در صورتی که بر اساس استانداردهای بین المللی، به ازای هر 750 دانش آموز یک مربی بهداشت نیاز است. در حالی که در برخی از استانهای کشورمان برای هر 200 هزار دانش آموز فقط یک مربی بهداشت وجود دارد !

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ برای تمامی دانش آموزان منتخب طرح پلیس مدرسه گواهینامه پایان دوره صادر می کند . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، راهنمایی و رانندگی تهران اجرای طرح پلیس مدرسه را با هدف ترویج فرهنگ ترافیک در میان کودکان و نوجوانان ، در دستور کار قرار داده است . بر همین اساس ، آشنا نمودن دانش آموزان در گذر از معابر با توجه به سهم سایر گونه های ترافیکی ، پرورش روحیه نظم و انضباط فردی و گروهی در بین دانش آموزان برای نهادینه شدن احترام به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ، بالا بردن سطح آگاهی دانش آموزان به قوانین و مقررات و نحوه اجرای صحیح آن ، تامین امنیت عبور و مرور دانش آموزان از عرض معابر در راه مدرسه و انتقال فرهنگ صحیح ترافیکی توسط پلیس مدرسه به سایر دانش آموزان و محیط خانه ، از دیگر ماموریت های راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در این طرح محسوب می شود . به گزارش مهر ، دانش آموزان حاضر در طرح پلیس مدرسه با گذراندن 12 ساعت آموزش نظری و دو ساعت آموزش عملی ، بر حسب مهارتهای کسب شده ، از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به صدور گواهینامه برای آنها اقدام می شود . زمان اجرای این طرح همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید شروع و تا آخرین روز سال تحصیلی ادامه خواهد داشت . شایان ذکر است ، در سال گذشته 70 هزار دانش آموز موفق به کسب آموزشهای راهنمایی و رانندگی شده اند و پیش بینی می شود امسال این ظرفیت به 3 برابر افزایش یابد . در عین حال همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید 16 هزار دانش آموز به عنوان پلیس مدرسه ، ماموران راهنمایی و رانندگی را در امر کنترل ترافیک و ایمنی تردد دانش آموزان تهرانی همیاری خواهند کرد .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

مسوول اداره سلامت جوانان و مدارس وزارت بهداشت در گفتگو با "مهر": دانش آموزان سوم ابتدایی سراسر کشور معاینه پزشکی می شوند // اجرای برنامه پیشگیری از ایدز و خشونت از سال تحصیلی جدید مسوول اداره سلامت جوانان و مدارس معاونت سلامت وزارت بهداشت و درمان کشور گفت: بر اساس برنامه های وزارت بهداشت و درمان کشور امسال تمامی دانش آموزان مقطع سوم دبستان مورد معاینه پزشکی قرار می گیرند. دکتر گلایل اردلان در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر افزود: هر سال درصد زیادی از دانش آموزان معاینه پزشکی می شوند که امسال نیز وزارت بهداشت در نظر دارد دانش آموزان سال سوم ابتدایی را مورد معاینه پزشکی قرار می دهد. وی اظهار داشت : علت معاینه دانش آموزان این مقطع تحصیلی این است که چون این دانش آموزان در دو سال گذشته با معاینه اولیه شناسنامه سلامت را دریافت کرده اند بنابراین برای بار سوم برای تمامی آنها معاینه پزشکی عمومی انجام می شود. دکتر اردلان با بیان اینکه امسال تمامی کودکانی را که هنوز وارد دبستان نشده اند، با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور مورد معاینه پزشکی عمومی قرار می گیرند، تصریح کرد: امسال برنامه پیشگیری از رفتارهای پرخطر برای گروه سنی 6 تا 18 سال و 18 تا 25 سال انجام می شود تا این گروه های سنی با رفتارهای پرخطر نظیر تغذیه غیر سالم و عدم فعالیت بدنی و مصرف سیگار آشنا شده و در خصوص پیشگیری از بیمارهای غیر واگیر آگاه شوند. وی ادامه داد: همچنین آموزش پیشگیری از ایدز، مواد مخدر و خشونت برنامه هایی است که از امسال آغاز می شود که البته این برنامه ها درازمدت است ،بنابراین نباید انتظار داشت که با شروع آن در سال تحصیلی جدید باید به صورت ضربتی و طی یک تا دو ماه به پایان برسد بلکه به طور حتم این برنامه ها در سال های آینده و با دقت بیشتری اجرا می شود.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 معاون آموزشی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: اسامی پذیرفته شدگان نهایی کنکور دانشگاههای سراسری و موسسات آموزش عالی طی 3 روز آینده اعلام می شود . دکتر حسین پورکاظمی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر با بیان این مطلب افزود: در آزمون سراسری امسال بیش از یک میلیون و 700 هزار داوطلب در گروههای 5 گانه علوم ریاضی و فنی ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبانهای خارجه به رقابت پرداختند که در مرحله اول از میان آنها 500 هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. وی خاطر نشان کرد: در مرحله نهایی نیز پس از بررسی فرم های انتخاب رشته داوطلبان ، حدود 290 هزار نفر آنها پذیرفته خواهند شد که اسامی این افراد نیز طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. معاون آموزشی سازمان سنجش تاکید کرد: تا قبل از زمان ثبت نام دانشگاه آزاد اسلامی اسامی داوطلبان پذیرفته شده در کنکور سراسری اعلام می شود تا مشکلی برای ثبت نام داوطلبان به وجود نیاید.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با " مهر " : لایحه مقاوم سازی مدارس خطر آفرین به دولت ارجاع نشد//لایحه در مجلس اصلاح و بررسی می شود رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از عدم ارجاع لایحه نوسازی مدارس خطر آفرین به هیات دولت خبر داد . دکتر علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به محدودیت زمانی و جلوگیری از صرف زمان برای بررسی مجدد لایحه مذکور در هیات دولت ، به خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر گفت : هدف از عدم بازگشت لایحه مقاوم سازی مدارس خطر آفرین به دولت ، جلوگیری از اتلاف وقت بود . وی با اشاره به اشکالاتی که از سوی اداره قوانین مجلس به نحوه تنظیم لایحه عنوان شده بود ، توضیح داد : با صحبت هایی که صورت گرفت ، اداره قوانین را قانع نمودیم که لایحه در کمیسیونهای آموزش و تحقیقات و برنامه و بودجه مجلس بررسی و اصلاحات مورد نظر بر روی آن اعمال گردد . عباسپور گفت : در واقع مجلس با عدم بازگشت لایحه ، در حق دولت کمک بزرگی کرده و باعث شده در مدت زمان کمتری لایحه مجددا آماده طرح در صحن مجلس گردد . رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تصریح کرد : بعد از اصلاحاتی که بر روی لایحه صورت گرفت ، لایحه با عنوان جدیدی در صحن مجلس طرح خواهد شد . وی اظهار امیدواری نمود همزمان با تشکیل جلسات مجلس شورای اسلامی ، لایحه مذکور در اولویت بررسی در صحن مجلس قرار بگیرد .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

دستیابی به روشهای مطلوب برای با نشاط کردن شیوه های مختلف تربیت دینی در کودکان و نوجوانان ، به پایان رسیده و در مرحله تأیید روایی توسط متخصصان علوم دینی است . به گزارش خبرنگار گروه دین و اندیشه "مهر" این طرح از اوایل فروردین ماه امسال با مجوز و خواست پژوهشکده تعلیم و تربیت اسلامی آغاز شده است . مراحل تحقیقات اولیه این طرح آماده شده و محققان و متخصصان دینی ، مشغول بررسی موارد مختلف آن ، به منظور تأئید روایی هستند . در این پژوهش موارد مختلف از قبیل عوامل مؤثر در جهت مناسب کردن فضای تعلیم و تربیت برای آموزش نوجوانان مورد توجه قرار گرفته و ضمن بررسی موارد مرتبط با معلمان و دانش آموزان ، به بررسی نیازهای متفاوت و خاص زنان و مردان پرداخته است . مواردی که در این تحقیق به عنوان متغیر بررسی می شود ، در قالب 50 مورد طرح شده است . به کارگیری تمثیلهای زیبا، شعر، داستان، نمایش ، ایفای نقش ، استفاده از اسلاید در آموزه های دینی، پرهیز از سخت گیری های افراطی از طرف معلمان و اهمیت دادن به درک شخصی نوجوانان در جهت تقویت زمینه های خلاقیت آنان در زمینه های دینی ، از جمله عناوین برخی مواردی است که بعنوان نکات مثبت در راستای با نشاط کردن تربیت دینی کودکان و دانش آموزان به آنها پرداخته شده است . پخش صدای قرآن در تمام مدارس، ایجاد محیط معطر و پاکیزه و حضور در کلاس با وضو، کم کردن فاصله بین توقعات غیر منطقی والدین با درک مفاهیم توسط دانش آموزان، پرهیز از القاء موضوعات انتزاعی قبل از رسیدن کودکان به سنین درک این مفاهیم و ایجاد فضاهای پر نشاط آموزشی از دیگر مواردی است که در این پژوهش ، مورد توجه قرار گرفته است . پژوهش فوق پس از تأئید روایی توسط کارشناسان امر ، در مدارس قم مورد اجرا و بررسی قرار گرفته ، نتایج نهایی تحقیق در آبان و یا دی ماه امسال ارائه خواهد شد . پژوهش فوق توسط دکترغلامرضا افشاری ، مسئول مرکز مشاوره عارف وابسته به سازمان بهزیستی انجام شده است .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

معاون آموزش و پرورش استان تهران در گفتگو با "مهر" هشدار داد : بحران مازاد نیروی انسانی در آموزش و پرورش کرج با کاهش آمار دانش آموزان فرهنگیان کرج به علت کاهش 5 در صدی جمعیت دانش آموزی در این شهرستان در بحران حذف به سر می برند. سید مسیح الله اعلایی معاون َآموزش و پرورش شهرستان های استان تهران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر در کرج گفت: با توجه به کاهش 3 تا 5 در صدی جمعیت دانش آموزان شهرستان کرج در برخی مقاطع تحصیلی با مازاد نیرو مواجه هستیم و این مازاد نیرو در بخش زنان معلم افزایش چشمگیری داشته است . وی افزود: به جهت اینکه منع بکار گیری نیرو های زن را در مدارس پسرانه را داریم نمی توانیم این گروه مازاد را در مدارس دیگری بکار بگیریم . اعلایی اظهار داشت: در رشته های ادبیات فارسی ،زبان خارجه و مشاوره مازاد نیرو محسوس تر است وقصد داریم با طرحی مدون در مشاغلی چون متصدی کتابخانه ،مسئول کارگاه و آزمایشگاه ،مسئول کارگاه های فنی و حرفه ای تعدادی از این نیروهای مازاد را مشغول به کار کنیم . معاون آموزش وپرورش شهرستان های استان تهران تصریح کرد: در صورت عدم تمایل فرهنگیان برای تصدی عناوین شغلی پیشنهادی آنها می توانند در استانها و مراکز همجوار فعالیت کنند. اعلایی یادآور شد : همچنین با اجرای مصوبه ای جدید آموزش و پرورش برخی نیرو ها نیز به صورت پاره وقت در سایر رشته ها جذب خواهند شد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش از تدوین سند ملی آموزش و پرورش تا پایان مهر 85 خبر داد و گفت: مراحل راه اندازی مرکز مطالعات استراتژیک آموزش و پرورش برای روزآمد کردن و نظارت بر حسن اجرای سند ملی آموزش و پرورش در دست پیگیری است . به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری مهر ، مهدی نوید ادهم در کارگاه آموزشی تدوین سند ملی آموزش و پرورش با تاکید بر این که در صورت تغییر در برنامه چهارم ، سند ملی آموزش و پرورش باید مبنای کار قرار گیرد، افزود : آموزش و پرورش اثر بخش نیازمند تغییر و تحول دایمی بوده است لذا باید مکانیزمی طراحی کرد که در طول زمان قابلیت تغییر و تحول داشته باشد. وی گفت : نمی توان با برنامه های کوتاه مدت برای آموزش و پرورش تعیین تکلیف کرد چرا که اقتضای آن تدوین برنامه ای با چشم انداز طولانی است . رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش با کیفیت می تواند بار سنگین آموزش همگام با تحولات را برعهده گیرد ، افزود : این سند با توجه به نگاه دراز مدت حاکم تلاش می کند تا تمام ابعاد پنهان و آشکارآموزش و پرورش را دیده و مبتنی بر آن مجموعه را بازخوانی کند که در این زمینه با تدوین سند ادبیات واحدی نیز بین آموزش و پرورش و سایر دستگاهها به وجود خواهد آمد. ادهم ، ماهیت آموزش و پرورش ، چالشها و کاستیهای پیش روی کشور و بخشی نگری را از ضروریات تدوین سند ملی آموزش و پرورش دانست و گفت : علت تاخیر در تدوین این سند تاکید بر عملیاتی کردن آن بود و باید دیدگاهها و استراتژیهای دولت جدید نیز در آن مطرح شود .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

خبرگزاري موج سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت :‌اقتصاد آموزش و پرورش از بحث هاي بسيار جدي است كه دنيا به آن پرداخته و اين به معناي اين است كه چگونه مي توانيم با منابع محدود كيفيت و كميت را در آموزش و پرورش افزايش دهيم . به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج علي اصغر فاني سرپرست وزارتخانه آموزش و پرورش درهمايش مديران مراكز آموزش از راه دور با بيان اين مطلب افزود :‌توجه به اقتصاد آموزش و پرورش و استفاده از روشهاي جديدتر با توجه به محدويتهاي منابع مالي ،‌ما را به سمت آموزش از راه دور مي برد . وي تصريح كرد : لازمه رسيدن به چشم انداز بيست ساله وجود دانايي در كشور است ورشد آموزش و توسعه آموزش و فراگير و همگاني كردن آموزش از لوازم اصلي و مبنايي و پايه اي تحقق چشم انداز بيست ساله است . فاني با اشاره به اهداف چهارگانه دولت احمدي ن‍ژاد اظهار داشت :نظامهاي حكومتي دنيا دوسياست آموزش براي همه و آموزش مادم العمر را به عنوان تكليف دنبال مي كنند و مانيز براين موضوع تاكيد داريم . وي در پايان با خاطرنشان كردن تاكيد برنامه چهارم بر استفاده از آموزش از را دور و آموزش رسانه اي گفت : بايد روشهاي مورد تجديدنظر جدي قرار گيرد و روشهاي قديم كنارگذاشته شود و ظرفيت هاي قابل دسترس افزايش يابد .

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

 دكتر"علي اصغرفاني" سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: ارايه صرف مدرك تحصيلي در مراكز آموزش از راه دور، آسيب به نظام آموزش و پرورش است. به‌گزارش خبرنگارگروه فرهنگي ايرنا، وي‌روزشنبه در مراسم گشايش دومين دوره‌آموزش توجيهي مديران آموزش از راه دور كشور درمركز تربيت معلم نسيبه تهران گفت: توسعه كيفي، كمي ونظارت وارزشيابي تحصيلي بايد در مراكز آموزش از راه دور مورد توجه قرار گيرد. وي اظهارداشت: آموزش از راه دور نبايد رقيب آموزش و پرورش رسمي باشد بلكه فلسفه وجودي اين موسسه يك نوع آموزش مكمل در كنار آموزش رسمي كشور است. فاني توضيح داد: آموزش از راه دور بايد به حل مشكلات و خلاهاي موجود در آموزش رسمي اقدام كند. سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: باتوجه به تنوع شرايط مخاطبان از جمله وضعيت شخصي، محل زندگي، وقت و شرايط فيزيكي، لازم است در طراحي آموزش از راه دور، روش‌هاي متنوع‌تري استفاده كنيم. وي افزود: آموزش از راه دور بخاطر منعطف بودن نسبت به آموزش رسمي و سنتي، ممتاز است به طوري كه دانش‌آموز در هرجا و هرزمان از محتواي آموزشي مكاتبه‌اي تا ابزارهاي الكترونيكي مي‌تواند به ادامه تحصيل بپردازد. فاني سپس به‌برنامه‌هاي آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: آموزش براي همه ،آموزش مادام‌العمر، اجراي اصل ‪ ۳۰‬قانون اساسي درباره رايگان بودن تحصيلات تا دوره متوسطه، چشم‌انداز ‪ ۲۰‬ساله كشور و برنامه چهارم توسعه ازجمله برنامه‌هاي آموزش و پرورش است. وي افزود: يكي از افتخارات دوسال اخير كشور، تدوين سند چشم انداز ‪۲۰‬ ساله كشور است كه لازمه رسيدن به اين چشم انداز، دانايي، رشد آموزش و همه گير كردن آموزش است. فاني پراكندگي جمعيت در كشور را از جمله مشكلات آموزش در كشور دانست و گفت: آموزش وپرورش درسال‌هاي اخير براي كاهش اين مشكلات، مدارس شبانه روزي، مدارس روستامركزي، روستا مردمي، مدارس خوابگاه مركزي و خوابگاه مردمي را داير كرد. وي افزود: اقتصاد آموزش و پرورش يكي از بحث‌هاي جدي و ضروري كشور است و چگونه مي‌توان بامنابع موجود كميت، كيفيت و بهره‌وري را در آموزش و پرورش بالا برد. فاني رشد فرهنگ عمومي از طريق توسعه آموزش و پوشش افراد بازمانده از تحصيل را از ديگر برنامه‌هاي آموزش و پرورش ذكر كرد. دراين همايش كه به مدت دو روز در مركز تربيت معلم نسيبه تهران، برگزار مي‌شود،مديران و كارشناسان آموزش از راه دور درباره مباني و اصول آموزش از راه دور، نظام نظارت و ارزشيابي، كيفيت بخشي و راه‌هاي مشاوره به بحث و بررسي خواهند پرداخت.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

رييس موسسه آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش روز شنبه در دومين دوره آموزشي مديران مراكز آموزش از راه دور كشور گفت: نبايد بگذاريم به به مراكز آموزش از راه دور، مارك بي‌كيفيتي زده شود. به گزارش خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا، "حسن الحسيني" كه در محل تربيت معلم نسيبه تهران سخن مي‌گفت، افزود: آموزش از راه دور براي بالابردن كيفيت خود، هشت برنامه از جمله غني‌سازي واسطه‌هاي آموزشي و آموزش حضوري و غير حضوري همه دبيران و معلمان را اجرا مي‌كند. وي،تقويت رويكرد علمي و روش‌هاي بومي را از ديگر برنامه‌هاي اين مراكز ذكر كرد و گفت: نظارت بر كار مراكز آموزش از راه و تمركز بر ارزشيابي تحصيلي در اين مراكز به طور جدي دنبال خواهد شد. الحسيني افزايش خود يادگيري در بين دانش‌آموزان و دانشجويان كشور را يكي از مشكلات هميشگي كشور دانست و گفت:اين موسسه براي برطرف كردن آن برنامه- هايي به مورد اجرا خواهد گذاشت. وي، كمبود منابع مالي در موسسه آموزش از راه دور را از مشكلات پيش رو اين مركز دانست و گفت:اين مركز از مهرماه سال گذشته فعاليت خود را آغاز كرد و در اين مدت شمار مراكز خود را از ‪ ۲۳۲‬مركز به ‪ ۵۷۶‬مركز افزايش داده است. الحسيني گفت:سال گذشته ‪ ۲۰‬هزار نفر از بازماندگان از تحصيل در اين مراكز ادامه تحصيل دادند و امسال اين رقم به ‪ ۱۲۰‬هزار نفر خواهد رسيد. وي افزود: سال گذشته فراگيران تنها ‪ ۱۰‬عنوان خودآموز در اختيار داشتند كه امسال به ‪ ۳۱‬عنوان افزايش يافته است. الحسيني اظهارداشت: سال گذشته كتاب كار و تمرين وجود نداشت اما امسال ‪ ۲۷‬عنوان كتاب كار و تمرين باهمكاري استان‌هاي كشور توليد شده است. وي اظهارداشت: امسال براي فراگيران آموزش از راه دور ‪ ۵۵‬برنامه به صورت لوح فشرده و ‪ ۳۵‬برنامه تلويزيوني توليد شده است. دومين نشست‌آموزشي مديران مراكزآموزش از راه‌دورسراسر كشور فردا (يكشنبه) در مركز تربيت معلم نسيبه تهران به كار خود پايان خواهد داد. دراين نشست، مديران و كارشناسان مراكز آموزش از راه دور، مشكلات فراروي اين مراكز را بررسي خواهند كرد.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: پراكندگي جمعيت دانش‌آموزان و ناكارآمدي روشهاي تحت پوشش از موانع افزايش پوشش دانش‌آموزان است  سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: پراكندگي جمعيت دانش‌آموزان و ناكارآمدي روشهاي تحت پوشش بردن آنها به خصوص در دوره‌هاي متوسطه و راهنمايي از موانع افزايش پوشش دانش‌آموزان بوده است. به گزارش خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاري دانشجويان ايران، دكتر علي اصغر فاني روز شنبه در كارگاه آموزشي مديران مراكز آموزش از راه دور با اشاره به اين كه شبانه‌روزي‌هاي روستا مركزي، روستا مردمي، خوابگاه مركزي و خوابگاه مردمي از جمله روشهايي بوده است كه تا قبل از سال 83 جهت تحت پوشش بردن دانش‌آموزان با هدف علاوه بر پراكندگي به كار گرفته شده است، آموزش براي همه و آموزش مادام عمر را دو سياست بزرگ كشورهاي جهان به عنوان يك تكليف براي آموزش دانست و افزود: در اصل 30 قانون اساسي بر آموزش رايگان تا پايان دوره متوسطه تاكيد شده است، لذا از اين نظر آموزش از راه دور بر اساس اين قانون جايگاه خود را پيدا خواهد كرد. سرپرست وزارت آموزش و پرورش با تاكيد بر اين كه لازمه رسيدن به چشم‌انداز 20 ساله كشور توسعه دانايي است، اظهار داشت: رشد و توسعه آموزش فراگير و همگاني از لوازم اصلي و پايه‌اي تحقق چشم‌انداز 20 ساله و دستيابي به اقتصادي مبتني بر دانايي است. به گزارش ايسنا، فاني از بحثهاي جدي قابل مصرف در آموزش و پرورش را اقتصاد آن خواند و افزود: توجه به اقتصاد آموزش و پرورش در كشور ما از ضرورتهاي جدي است. به عبارت ديگر بايد ديد با منابع محدود چگونه مي‌توان كيفيت و كميت آموزشها را افزايش داده و بهره‌وري در اين نهاد را بالا برد كه بر اين اساس بايد به طرحي نو پرداخته شود. وي ادامه داد: براي پرداختن به اقتصاد در آموزش و پرورش بسياري از طرحهايي كه تاكنون اجراء مي‌شده است، نيازمند تجديدنظر جدي بوده و بعضي از طرحها نيز بايد كنار گذاشته شود و روشهاي جديدي براي حل مشكلات پيش رو با توجه منابع محدود دنبال شود كه در اين زمينه آموزش از راه دور يكي از محورهاي اصلي براي دستيابي به اين هدف است. به گزارش ايسنا، سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اين كه رشد فرهنگ عمومي و داشتن افراد تحصيل كرده و داراي ميانگين سطح تحصيلات بالا بسياري از مشكلات فرهنگي كشور را از بين خواهد برد، خاطرنشان كرد: رشد فرهنگ عمومي به عنوان ضرورت اصلي جامعه مورد توجه فرهيختگان كشور است كه براي دستيابي به آن توجه به توسعه آموزش، از اهميت بسياري برخوردار است و در اين زمينه رشد ظرفيت‌هاي قابل دسترس براي آموزش اعم از كلاسهاي درس، روشهاي آموزشي و امكانات قابل دسترس فراهم شده است كه براي پاسخگويي به نياز ما كافي نيست. به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: آموزش از راه دور مي تواند اين فرصت‌هاي جديد را تامين كند. فاني با تاكيد بر اين كه با توجه به پاسخگويي به نيازهاي رو به رشد جامعه، امروزه بسياري از افراد تحصيلكرده نياز به ادامه تحصيل پيدا كرده‌اند و در توسعه تحصيلات سطوح بالاتر بين مردم به عنوان ضرورت افزايش يافته است، تصريح كرد: اين امر بر ضرورت افزايش ظرفيتهاي قابل دسترس براي آموزش و پرورش تاكيد مي‌كند. بر اين اساس آموزش از راه دور به عنوان روش پاسخگويي به اين نيازها با توجه به انعطاف‌هاي موجود در آن نظير زمان، مكان و روش تدريس كه اين آموزشها را نسبت به آموزش رسمي و سنتي ممتاز مي‌كند، امتياز اصلي توسعه است. وي در پايان خاطرنشان كرد: آموزش از راه دور نبايد رقيب آموزش و پرورش رسمي كشور باشد. چرا كه فلسفه وجودي اين نوع از آموزشها مكمل و در كنار آموزش رسمي بودن و رفع خلاء‌هاي موجود است. به گزارش ايسنا، دكتر سيد حسن الحسيني، رييس مؤسسه آموزش از راه دور نيز در مراسم با اشاره به طراحي بسته‌هاي آموزشي شامل كتابهاي خودآموز، كار و تمرين، مشاورين در اختيار و در دسترس دانش‌آموزان، مشاوران تحصيلي و تربيتي، سايت كمك آموزشي و ... اظهار داشت: سال گذشته تنها 10 عنوان كتاب خود آموز طراحي شده بود كه اين تعداد به 31 عنوان افزايش يافته است. وي تاكيد كرد: براي اولين بار در سال جاري كتاب كار و تمرين آموزش از راه دور با 27 عنوان طراحي شده است. الحسيني با اشاره به تهيه 55 سي دي و وي سي دي آموزشي 100 عنوان از اين وسايل كمك آموزشي در كرمانشاه اظهار كرد: مشاوره تربيتي و تحصيلي آموزش از راه دور در سال جاري در مقطع راهنمايي و متوسطه به شكل عملياتي تري راه‌اندازي خواهد شد. وي با اشاره به صدور 232 مجوز تاسيس مراكز آموزش از راه دور در سال گذشته و گزينش مديران ادامه داد: در سال جاري به تعداد 576 مجوز افزايش يافته است و 16 هزار و 150 روستا نيز تحت پوشش خواهند رفت. به گزارش ايسنا، الحسيني با بيان اين كه نتايج ارزشيابي سال گذشته نشان داده است كه آموزشهاي از راه دور به آموزشهاي رسمي بسيار نزديك است، گفت: تقويت رويكرد علمي و روشهاي بومي و نظارت و بازرسي از مسايل اساسي مورد توجه در سال جاري است. وي تاكيد كرد: بر اين اساس سالي 2 بار توسط نماينده‌هاي آموزش و پرورش از مؤسسات استاني بازرسي به عمل مي‌آيد و به مؤسسات متخلف تذكر داده شده و در صورت لزوم مراكز متخلف بسته مي‌شود.

[ یکشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۴ ] [ ] [ احمد مظفری ]


درباره وبلاگ

سلامی خالصانه تقدیم به همه فرهنگیان خدوم و دلسوز ، در این وبلاگ آخرین اخبار و اطلاعات و مقالات آموزشی ارائه می گردد امیداوریم شما معلمان عزیز با رهنمودهای خود ما را یار و یاور باشید
امکانات وب